Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przyznam, że ten wątek powinien zmienić nazwę ;-) Powinien się nazywać po prostu "Nowoczesny, ekonomiczny dom 21 wieku" ;-) Liwko podpowiedział mi kominek, arturo reku, Marcin zainspirował prądem itp ;-) Rzeczywiście ten reku 2 tys taniej niż Jangaz, sterownik fajny, wentylatory DC, tylko nie wiem jaki wymiennik krzyżowy czy przeciwprądowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie wiem jaki wymiennik krzyżowy czy przeciwprądowy

Nie kupuj krzyżowego, bo będzie ci zimą wiało zimnem. Sprawność podawana przez producentów mija się z rzeczywistością i wynosi koło marnych 50%. Miałem 1 krzyżowy, a teraz mam 2 krzyżowe połączone szeregowo i jest dużo lepiej. Jeśli już kupować reku, to na pewno nie z krzyżowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Arturo pisze że krzyżowo przeciwprądowy a producent podaje 95% ... trzaby jakiegoś użytkownika zapytać

95%:-) cuda panie cuda. Nazwa przeciwprądowy to nie wszystko , ważna jest powierzchnia wymiany a jak widać tonie jest ona za duża. Mysle że 60-65% jest bliższe prawdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
95%:-) cuda panie cuda. Nazwa przeciwprądowy to nie wszystko , ważna jest powierzchnia wymiany a jak widać tonie jest ona za duża. Mysle że 60-65% jest bliższe prawdy

Gdzieś czytałem,że Optimal ma dwa wymienniki także odzysk ciepła powinien być duży ale 95% to dane producenta ;) :

Optimal 400 wyposażona jest w 2 wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe

 

Dzięki tworzywowemu wymiennikowi krzyżowo-przeciwprądowemu firmy Heatom, wg wskazań producenta, centrala osiąga sprawność odzysku ciepła do 95%

 

edit:

Jednak się myliłem,szerokość wymiennika to 520mm,niepotrzebne skreśliłem ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem,że Optimal ma dwa wymienniki w sumie jakieś 52m2 powierzchni (ale mogę się mylić) także odzysk ciepła powinien być duży:

Optimal 400 wyposażona jest w 2 wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe

 

Dzięki tworzywowemu wymiennikowi krzyżowo-przeciwprądowemu firmy Heatom, wg wskazań producenta, centrala osiąga sprawność odzysku ciepła do 95%

 

te 95% to chyba jak na zewnątrz -20, w domu 20 i wilgotność 100% tylko że zaraz zamarznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem,że Optimal ma dwa wymienniki w sumie jakieś 52m2 powierzchni (ale mogę się mylić) także odzysk ciepła powinien być duży:

Optimal 400 wyposażona jest w 2 wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe

 

Dzięki tworzywowemu wymiennikowi krzyżowo-przeciwprądowemu firmy Heatom, wg wskazań producenta, centrala osiąga sprawność odzysku ciepła do 95%

 

W takim bądź razie czekam na rzetelne opinie użytkowników. Choć mimo tego 95% to teoria nie do osiągnięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wątek o Optimalu i niestety mimo, wiele wątpliwości wzbudza ta opinia, jan-gaz droższy o 2 tys ale jednak nie znalazłem ani jednej negatywnej opinii. Piszą też, że Dospel nie uznaje gwarancji sprzętów kupionych przez internet!!! Masakra.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159256-Reku-Dospel-Optimal-400-pro%C5%9Bba-o-opinie

 

"Cytat Napisał 7tonik Zobacz post

Opisałem już wcześniej wady tego rekuperatora. Pomijając niechlujne wykonanie (przyjmijmy, że to wyłącznie ja miałem wyjątkowego pecha), należy mieć na uwadze:

1. ten rekuperator nie jest praktycznie ocieplony (cienka gąbka), trzeba go obudować i wypełnić np watą inaczej kosmiczne straty

2. Z racji niedopasowania przedniej pokrywy (może to też u mnie wynika ze szczególnego pecha) dla zminimalizowania nieszczelności trzeba użyć np. taśmy

3. Automatyczny bypass - na sztywno ustawione parametry włączenia-wyłączenia. Latem gdy masz GWC, to chłodne powietrze idzie przez wymiennik zamiast przez bypass, zimą nie wiedzieć czemu bypass się otwiera i brak odzysku (też mam pecha?). Pozostaje uchwycić żądany stan bypassa i odłączyć zasilanie siłownika (tak mi doradził serwisant)

4. Latem nawet przy otwartym bypassie straty chłodu na samym rekuperatorze to kilka stopni. Wynika to z praktycznie brakiem izolacji między wymiennikiem i bypasem oraz przepływem części powietrza przez wymiennik.

5. Zakup przez internet jest uważany przez serwis jako nielegalny i baaaardzo źle widziany.

6. Dospel dysponuje tylko jednym serwisantem, który ma pojęcie o zasadzie działania swoich rekuperatorów.

 

 

Początkowo też mi się wydawało, że mimo wszystko warto kupić to badziewie za tą cenę, ale zmieniłem zdanie. Chyba, że chcesz to kupić dla części i sam na nowo zbudować rekuperator."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan licznika na dzis tj. 21.11.2011 godzina 22:51

I taryfa - 97

II taryfa - 619

Czyli wychodziloby jakies 250 zl od uruchomienia licznika (musze poszukac daty)

 

Stewoniki ustawione na temp powietrza z z temp podlogi.

Temperatura utrzymywana w domu:

Nie spada NIGDY ponizej 22,5 stopnia, temp srednia okolo 23 stopni, temp wieczorna i ranna okolo 24-25 stopni (np teraz 24,75) i mam to co chcialam tzn ciepla podloge praktycznie caly dzien. Mysle ze jak na te warunki to wynik genialny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik uruchomiony byl dokladnie 7.01, wiec w 2 tygodnie nabilismy tyle co w poprzednim poscie. Wychodzi, zeza ogrzewanie ok. 97*0,68=65,96 + 619*0,27= 167,13 czyli razem 233,09 za rowne 2 tygodnie, kurde, byle tak dalej...jak dla mnie supcio, bo wychodziloby ponizej 500 zl miesiecznie no a mielismy wreszcie troche zimy. no i nie mamy reku i praktycznie, ze wzgledu na wilgoc, caly czas rozszczelnione okna i idace pol dnia i pol nocy wentylatory.

Srednie dzienne zuzycie - 50 kW od poczatku

 

No i jak widac nie potrafie opanowac moich regulatorow i jednak dosc sporo zalaczaja sie w dzien (nie ma takiej potrzeby bo jest cieplo tylko przez te inteligentne systemy...)

Edytowane przez swiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik uruchomiony byl dokladnie 7.01, wiec w 2 tygodnie nabilismy tyle co w poprzednim poscie. Wychodzi, zeza ogrzewanie ok. 97*0,68=65,96 + 619*0,27= 167,13 czyli razem 233,09 za rowne 2 tygodnie, kurde, byle tak dalej...jak dla mnie supcio, bo wychodziloby ponizej 500 zl miesiecznie no a mielismy wreszcie troche zimy. no i nie mamy reku i praktycznie, ze wzgledu na wilgoc, caly czas rozszczelnione okna i idace pol dnia i pol nocy wentylatory.

Srednie dzienne zuzycie - 50 kW od poczatku

 

a jakie masz całkowite zużycie energii w domu w tym czasie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie jest calkowite zuzycie energi, licznik jest na plocie, i cholernie gleboko w szkrzynce no i malo czytelne sa te odczyty, cos mi sie rzucilo kiedys ze jedna i druga taryfa po ok 1200 od 13.12. (ale glowy sobie uciac nie dam - mial wczoraj inkasent spisywac i mial mi podac i oczywiscie nie podal, ale lada dzien sie pewnie dowiem, jak dostane rachunek.

Takze mysle, ze jezeli wyjdzie ten 1000 zl za 5 tyg to bedzie niezle, biorac pod uwage fakt ze w grudniu podlogowka szla cale noce bez sterowan (nie bylo jeszcze licznika w domu a ja nie mialam czasu w ustawianie regulatorow i poprostu okolo 21 zalaczalismy esy a okolo 8 jak ktos sie pojawil na budowie byly wylaczane) , a w dzien kazalam zalczac tylko na 2 godziny, ale po kilku dniach dowiedzialam sie, ze oni nie wylaczali jej o 15 jak kazalam, bo jeszcze ciepla podloga nie byla i specjalnie dla mnie przetrzymywali jakies 2-3 godziny jeszcze....

A rzeczywiste zuzycie mysle ze smialo bede mogla powiedziec od tego odczytu licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp wieczorna i ranna okolo 24-25 stopni (np teraz 24,75) i mam to co chcialam tzn ciepla podloge praktycznie caly dzien. Mysle ze jak na te warunki to wynik genialny.

 

ja już bym złożył pozew rozwodowy jak by mi moja kochana żona takimi temperaturami raczyła:-) No ale cieszymy się że Ty się cieszysz. Może jak wilgotność spadnie to i zejdziesz trochę z temperaturą w domu.

PS. jak coś to po sezonie moge Ci sprzedać moje devi 550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego devi chcesz sie pozbywac? Co bedziesz montowal?

 

Ja tez mysle ze gdy wilgotnosc spadnie to temp takze, to samo mowi maz(choc ja wogole cieplolubna jestem i przy 22 juz mi chlodno jest) , takze jezeli tej zimy bedzie okolo 500 zl miesiecznie to ile bedzzie nastepnej - 300? Jakas masakra jak dla mnie.... (a nadal nie potrafie sterowac regulatorami i na samej dziennej taryfie stracilam juz 70 zl) Ja marzylam by miec rachunki ponizej 800 zl zima (no fakt, ze nie ma mega mrozow, ale ile wiecej moze wyjsc...)

Edytowane przez swiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...