Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Vena 3 na 20% to 70m3/h, nastepny krok to 40% (wentylatory zmienno pradowe), ale z tego co pobieznie obserwowalem juz sprawnosc jest nieco mniejsza... w ogole Bartosz ma pare procesow dzialajacych w tle i sa chwilowo fluktacje temperaturowe.

U mnie chodzi na 30%, wcześniej miałem, na 20% ale wtedy nawiew był koło 1-1,5oC mniejszy. No i jak wyjeżdżam zawsze zostawiam 30% żeby żona nie musiała biegać i zmieniać, bo jej te "wynalazki" na nerwy działają:-) Nawet jej nie proszę o sprawdzenie temp nawiewu, poczekam i sam sprawdzę w historii jak wrócę.

To jak na 20% wydajności, nadzwyczaj dobra ta twoja sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie chodzi na 30%, wcześniej miałem, na 20% ale wtedy nawiew był koło 1-1,5oC mniejszy. No i jak wyjeżdżam zawsze zostawiam 30% żeby żona nie musiała biegać i zmieniać, bo jej te "wynalazki" na nerwy działają:-) Nawet jej nie proszę o sprawdzenie temp nawiewu, poczekam i sam sprawdzę w historii jak wrócę.

To jak na 20% wydajności, nadzwyczaj dobra ta twoja sprawność.

 

Podalem wczoraj chwilowe temp. podszedlem i wrzucilem na forum, jest roznie najczesciej w granicach 18,5*, zaraz wrzuce aktualne dane - jeszcze tak zimno nie bylo jak dzis od wprowadzki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 31.12.2011 wlacznie do dzisiaj, zuzylem 1078 kwh na ogrzewanie, cwu, zmywarke i pranie daje to srednio na dobe 38,5 kwh (100% tania taryfa). Wartosciowo wg kalkulatora zamieszczonego na stronie ENEA (rozliczenia 1 mies.) daje to 309,52 zl / 28 = 11,05 zl doba.

 

Rodzina 2+2, a raczej 1+3 tzn. ja i 3 baby ;)

 

Data startu wygrzewania domu 23.12.2011

Edytowane przez kurt76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale na House'a uciekłem i już mi się nie chciało wracać :p

 

Dziś rano miałem -13 C za oknem.

Nawiew z zewnątrz do centrali +5 C .

Na anemostacie +16 C .

Wydatek 100 m3/h .

Wczoraj pisałem o tym ile mam z GWC bo wielu nie wierzy w sensowność inwestycji .

 

Więcej szczegółów w wątku o temp. z GWC .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 31.12.2011 wlacznie do dzisiaj, zuzylem 1078 kwh na ogrzewanie, cwu, zmywarke i pranie daje to srednio na dobe 38,5 kwh (100% tania taryfa).

Szdoda że nie masz podliczników na ogrzewanie, zawsze było by to duzo dokładniej, bo jak by nie było w II taryfie oglądasz jeszcze TV, chodzi WM itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 15 min na 40% went, temp naw wzrosla do 18,3*, Lobo_M mozesz miec racje, ze optymalna sprawnosc to 30-40% wydajnosci urzadzenia. Caly czas szukam optymalnych ustawien.

Dlatego ja z chęcią teraz dałbym Vena 3, no ale zona chce 3-ke pociech i wtedy na poddaszu zrobię 50-60m2 jedno pomieszczenie rekreacyjne, albo dwa pokoje po 25m2 i wtedy właśnie Vena 4 będzie ok.

Też tak szukałem, no i na zimę 30% to u mnie optimum, bo jest najlepsza sprawność, odpowiednia ilość świeżego powietrza, tyle że jak wspomniał Liwko szybko wyzbywam się wilgotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szdoda że nie masz podliczników na ogrzewanie, zawsze było by to duzo dokładniej, bo jak by nie było w II taryfie oglądasz jeszcze TV, chodzi WM itd.

 

hmmm.... troche zal mi wydac 170 zyla na podlicznik "eske"... ale tv mam 32" LED, ktorego prawie nie ogladamy (wolimy inne rozrywki), a reku na noc zawsze chodzi na 20%, oswietlenie zewnetrzne w tej chwili to jedynie zarowka 25W.

 

zmywarka co drugi dzien 1,06 kwh zmywanie

pralka to samo

reku ile?? 50 W * 10 h tj 0,5 kwh/doba

 

trzeba tylko obliczyc wode..... 140 l zbiornik Galmet ustawiony na poczatek ostatniej sekcji na pokretle (nie mierzylem temp., ale parzy ;) )

 

przyjmijmy 100 l cieplej wody doba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

 

nie jestem tu zupełnie nowy, ale poza swoim wątkiem o budowie nie zabierałem tutaj dotąd głosu. Chce się zapytać co myślicie o ogrzewaniu elektrycznym mojego właśnie budowanego domu. Opiszę go w skrócie:

bliska okolica Krakowa, częściowe podpiwniczenie, poddasze użytkowe (wysokie). 200m2 po podłodze bez garażu i piwnicy. Piwnica głęboko pogrążona z wejściem z zewnątrz nieogrzewana, garaż tylko tyle by było kolo 10 stopni.

 

Fundamenty ocieplone XPS 10 cm z zewnątrz, 5 od wewnątrz. Nad częścią podpiwniczoną zastosowałem bloczki Isomur plus.

Na podłodze na parterze 20 cm styropianu oraz gruba wylewka (miało być ogrzewanie podłogowe wodne) więc można wylewkę pocienić i dać jeszcze więcej styro.

Ściany z porotherm 25 P+W firmy Pichler, podobno cieplejszy od Wienerbergera. Na to 20 cm styropianu grafitowego lambda 0,033 na piance. Dach ocieplony po połaci 35cm wełny 0,039 i dodatkowo nad pomieszczeniami z sufitem (mało ich jest :) ) kolejne 10 cm wełny po sufitach.Okna z szybami 0,6 i z ciepłym profilem Thermo z Oknoplusa, dla standardowego okna Uw 0,8. Przeszklenia od południa, spore, brak od północy. Okna połaciowe z szyba Ug=0,5. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, centrala Ven-ka. 100% ogrzewanie podłogowe.

 

Miałem dawać kocioł kondensacyjny i podłogówkę, dużo osobnych obwodów i dobre sterowania ale wpadłem na szalony pomysł by zastosować kable grzejne. Grzeję mieszkanie gazem i jestem porażony tempem podwyżek gazu na przestrzeni ostatnich 13 lat. Prąd droższy, ale efektywniejszy - ponoć - i mniejsze koszty inwestycyjne.

 

Macie dla mnie jakieś sugestie?

 

Acha, kilka dodatków: wg projektu - ale ten nie uwzględnia sporej liczby usprawnień jak docieplenia i WM - mam 11 000 kWh/rok zapotrzebowania na ogrzewanie. Trzeba by to policzyć na nowo, ale na pewno jest sporo lepiej. w domu jest odsłonięty kominek, który ma być dla ozdoby, ale planuję w zimie codziennie go rozpalić. Ma 12 kW. Rura kominka odsłonięta do samej połaci. Na pewno problemem może być spora kubatura - dom jest maksymalnie otwarty, w tym do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...