Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie zainstalowałbym PCi pow.-woda z przyczyn:

- na działce mam gniota, o którego muszę się martwić: czy mi ktoś go nie ukradnie, nie zdemoluje, czy go nie zasypie śnieg;

- hałasu, który generuje. Mieszkam naprawdę w spokojnym miejscu i w życiu nie zrobiłbym takiego prezentu sobie ani sąsiadom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sterowanie będzie na pewno trudniejsze takiej wodnej podłogówki i straty większe ? Znacie kogoś z forum kto ma takie rozwiązanie. Myślę, że nad ranem trza by było przegrzać trochę w II taryfie i później w południe i powinno działać podobnie jak kable. No i koszt inwestycyjny całkiem podobny :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Sterowanie będzie na pewno trudniejsze takiej wodnej podłogówki i straty większe ? Znacie kogoś z forum kto ma takie rozwiązanie. Myślę, że nad ranem trza by było przegrzać trochę w II taryfie i później w południe i powinno działać podobnie jak kable. No i koszt inwestycyjny całkiem podobny :)

Dwa posty wyżej budowlany_laik :)

Aumulacja ma to do siebie,że akumuluje ciepło,sterować tym za bardzo nie można tak jak sobie to wyobrażasz.Zmiana temperatury o 1st.C nastąpi po paru godzinach czy to przy kablach czy to przy wodnej podłogówce.

No chyba,że kable w kleju ale tutaj I taryfa się kłania :)

1igor - o wilku mowa:-) O Tobie mówiłem.

No cóż,nie podejmuję tamatu pow-pow bo dla mnie to pomyłka ;)

Ciekawy jestem przepływu powietrza...ile tys.m3/h,żeby się zagrzało.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz przepływ powietrza ? Z reku jest z reguły od 100-300m3/h,porównamy ;)

 

1650 m3/h na 13 kratek, czyli około 130m3/h na 1 kratkę, czy to jest dużo?? przyjedź napijemy się kawy, może i whisky, i powiesz czy czujesz przeciągi czy nie. to nie jest standardowa klima która dmucha w jednym miejscu sporo większym przepływem niż moja kratka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam wg stawek za 2011rok 1kWh w pzreliczneiu z gazu to coś około 25gr, a przy ogrzewaniu prądem 30-35gr, zalezy od dostawcy. Więc z jednej strony to mała różnica, z drugiej jednak jakaś to jest.

 

dodaj jeszcze ok.1 kwh pądu (G 11) na dobę do ogrzewania gazem na piec, pompkę itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zainstalowałbym PCi pow.-woda z przyczyn:

- na działce mam gniota, o którego muszę się martwić: czy mi ktoś go nie ukradnie, nie zdemoluje, czy go nie zasypie śnieg;

- hałasu, który generuje. Mieszkam naprawdę w spokojnym miejscu i w życiu nie zrobiłbym takiego prezentu sobie ani sąsiadom.

 

O tego gniota się wogóle nie martwie, jest ubezpieczona :D, po drugie śniegu to się nie boję, bo go pompa odgania od siebie i przy jednostce prawie wogóle nie ma, co do hałasu, to u sąsiada nic nie słychać a mamy do siebie 15m. Drzwi wejściowe mam oddalone o 4metry za rogiem i wogóle nie slychać pompy przy drzwiach.

 

To nie te czasy gdzie były on-off-y i jak się włączały to na drugim końcu wsi było słychać :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
zbynek, ee, no nie wiem jak z tymi kosztami. 7 koła to cała instalacja w kable i sterowniki kosztuje, a dla wody to jest sam koszt sterowania..

Lobo_M wydał 10 koła na 156m2 na 20kWh/m2/rok...

Czyli zamierzasz grzać ze sterowaniem w I taryfie ? Powodzenia ;)

Przy akumulacyjnym ogrzewaniu sterowanie posadzką mija się z celem.

Zmianę temperatury odczujesz po kilku godzinach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aumulacja ma to do siebie,że akumuluje ciepło,sterować tym za bardzo nie można tak jak sobie to wyobrażasz.Zmiana temperatury o 1st.C nastąpi po paru godzinach czy to przy kablach czy to przy wodnej podłogówce.

Kolejny mit. To ma się tylko do źle zaizolowanych budynków, albo/i/lub (wybierz sobie cos z tego) przy sterowaniu centralnym. U mnie max to 0,5oC (Dzięki koledze jasiek, który mnie przekonał do sterowania dualnego -czujnik posadzki+pokojowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile masz wylewki akumulującej i jak sterujesz tą całą podłogówką, masz różne rozstawy rurek ?

 

korzystasz tylko z II taryfy, przegrzewasz trochę nad ranem i w południe ?

Płyta ma 20 cm grubości, rurki są na dolnym zbrojeniu, czyli ok. 18 cm pod posadzką. Jest to zatem fundament grzewczy.

Sterowanie? Ustawiasz daną temperaturę i koniec. Nie ma mowy o tym by obniżać ją np. na noc, zresztą nie widzę takiej potrzeby. Daną temperaturę możesz obniżyć na stałe w pomieszczeniach regulując rotametrami na rozdzielaczu. Wszystko ma dużą bezwładność.

Korzystam w 100% z II taryfy. Aktualnie ładuję tylko w nocy 5,5h, temperatura zasilania teraz 33 *C i od początku sezonu mam w granicach 30-33 *C.

Rurki co 15cm, łazienka co 7,5cm, strefy brzegowe co 10cm.

Akumulacyjność (płyta+działowe z silikatów) wystarczająca by wahania temperatury były maks. 0,4 *C.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubaman

 

Zrob sobie drafta OZC za pomoca ark kalk kol kbab, w jego sygnaturze jest link do tego.... ja wlasnie tym sie posluzylem i przy podobnych parametrach jak Twoj dom tyle, ze II strefa klimatyczna wyszlo mi 36 kwh * m2 czyli dom 3,5 litrowy...

 

Co do dalszego rozwoju.... hmm.... pompy to dla mnie juz schylek trendu, koszt i komplikacja pozera swoj ogon. Rewolucja przyjdzie od strony zrodla pradowego... tak, ze przedewszystkim wejscie pradowe w garazu i czekac na domowe reaktory jadrowe ;)

Edytowane przez kurt76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co zrobił Lobo_M ja mam cenę na kable do mojego domu ze sterownikami cyfrowymi. Pewnie trzeba by zrobić jakiś zapas, ale liczę na zmniejszone zapotrzebowanie po obliczeniach OZC. Skąd tu wynika 1 taryfa?

 

P.S> kompletnie z innej beczki. Mam własna działalność z miejscem działania w domu. Czy mi to umożliwia podpisanie umowy z Tauronem na firmę? Wtedy nie mial bym żadnego tematu do przemyślenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Kolejny mit. To ma się tylko do źle zaizolowanych budynków,

????

Masz małe straty ciepła,temperatura podłogi ileś tam stopni,w pokoju ileś tam stopni.Ustawiasz temperaturę w tym pomieszczeniu z 20st.C na 18st.C,

1.Po jakim czasie będzie w tym pomieszczeniu temperatura 18st.C ??

2.Szybciej przy złej izolacji czy lepszej ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lobo_M wydał 10 koła na 156m2 na 20kWh/m2/rok...

Czyli zamierzasz grzać ze sterowaniem w I taryfie ? Powodzenia ;)

Przy akumulacyjnym ogrzewaniu sterowanie posadzką mija się z celem.

Zmianę temperatury odczujesz po kilku godzinach...

Nie masz o tym zielonego pojęcia, więc nie pisz głupot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta ma 20 cm grubości, rurki są na dolnym zbrojeniu, czyli ok. 18 cm pod posadzką. Jest to zatem fundament grzewczy.

Sterowanie? Ustawiasz daną temperaturę i koniec. Nie ma mowy o tym by obniżać ją np. na noc, zresztą nie widzę takiej potrzeby. Daną temperaturę możesz obniżyć na stałe w pomieszczeniach regulując rotametrami na rozdzielaczu. Wszystko ma dużą bezwładność.

Korzystam w 100% z II taryfy. Aktualnie ładuję tylko w nocy 5,5h, temperatura zasilania teraz 33 *C i od początku sezonu mam w granicach 30-33 *C.

Rurki co 15cm, łazienka co 7,5cm, strefy brzegowe co 10cm.

Akumulacyjność (płyta+działowe z silikatów) wystarczająca by wahania temperatury były maks. 0,4 *C.

 

Czyli masz 18 cm betonu nad rurkami... u mnie będzie 10 cm, a o sterowanie to właśnie o to mi chodziło, chcę mieć możliwość utrzymania temp. np w łazience 23 w pokojach 20-21 i sypialni 18-19, to będę mógł zrobić na rozdzielaczu przykręcając odpowiednio?, rozumiem, że jakiejś zaawansowanej elektroniki do sterowania nie masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...