Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Acha. W takim razie i ja pójdę za twoim przykładem. Słyszałem zresztą, że prąd z Bełchatowa jest najtańszy w kraju, a ja odbieram z Bełchatowa, więc pewnie i tak nie znalazłbym tańszego. Pomyślę jedynie o zmianie taryfy z G12 na G12w, czyli weekendową - taka u nas jest.

Dzięki Jezier.

 

Przy okazji - czy na tym wątku można zasięgnąć rady co do ogrzewania wody? Mam ogrzewacz pojemnościowy, grzejący na nocnej taryfie i cóż - muszę włączać go także na dziennej, na dwie godziny po południu, żeby wieczorem mieć ciepłą wodę. Tzn. włącza się on sam, bo jest pod programatorem, ale to nie zmienia faktu. I zastanawiam się, czy po prostu zwiększyć pojemność bojlera, czy dołożyć ogrzewacze przepływowe do umywalek, czy wręcz całkowicie zrezygnować z bojlera na rzecz przepływowych? Największą wadą pojemnościowych jest to, że ubytki wody ciepłej są od razu uzupełniane zimną, a to przy dwu taryfach słabo działa...

Jeśli to nie jest pytanie do tego wątku, to sorry i nie czekam wtedy na rady :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy okazji - czy na tym wątku można zasięgnąć rady co do ogrzewania wody? Mam ogrzewacz pojemnościowy, grzejący na nocnej taryfie i cóż - muszę włączać go także na dziennej, na dwie godziny po południu, żeby wieczorem mieć ciepłą wodę. Tzn. włącza się on sam, bo jest pod programatorem, ale to nie zmienia faktu. I zastanawiam się, czy po prostu zwiększyć pojemność bojlera, czy dołożyć ogrzewacze przepływowe do umywalek, czy wręcz całkowicie zrezygnować z bojlera na rzecz przepływowych? Największą wadą pojemnościowych jest to, że ubytki wody ciepłej są od razu uzupełniane zimną, a to przy dwu taryfach słabo działa...

Jeśli to nie jest pytanie do tego wątku, to sorry i nie czekam wtedy na rady :wink:

 

moja rada - na początek daj na wyjściu z bojlera zawór mieszający - u mnie załatwił sprawe i jeszcze ciepłej wody mi nie zabrakło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz mi na czym to polega.

 

w bojlerze normalnie ogrzewasz wodę do powiedzmy 40-45 stopni. Po zastosowaniu zaworu mieszającego możesz podgrzać wodę do np 65 stopni (czyli zmagazynujesz więcej energii w tańszej taryfie). Zawór chroni w tym przypadku przed poparzeniem. Miesza gorącą wodę z bojlera z zimną wodą z sieci. Czyli zamiast kupować większy bojler i stosować niższą temperaturę (i dodatkowo mieć większe straty energii przez większą powierzchnię ścianki bojlera) można kupić mniejszy bojler + zawór mieszający i ustawić wyższą temperaturę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - czy na tym wątku można zasięgnąć rady co do ogrzewania wody? Mam ogrzewacz pojemnościowy, grzejący na nocnej taryfie i cóż - muszę włączać go także na dziennej, na dwie godziny po południu, żeby wieczorem mieć ciepłą wodę. Tzn. włącza się on sam, bo jest pod programatorem, ale to nie zmienia faktu. I zastanawiam się, czy po prostu zwiększyć pojemność bojlera, czy dołożyć ogrzewacze przepływowe do umywalek, czy wręcz całkowicie zrezygnować z bojlera na rzecz przepływowych? Największą wadą pojemnościowych jest to, że ubytki wody ciepłej są od razu uzupełniane zimną, a to przy dwu taryfach słabo działa...

Jeśli to nie jest pytanie do tego wątku, to sorry i nie czekam wtedy na rady :wink:

 

po prostu masz za mała pojemność - do jakiej temperatury grzes\jesz i jaka pojemność. U mni e tania taryfa jest również 2 godz w ciągu dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przyznam się - nie wiem, do jakiej temperatury grzeję :oops: . To niewiarygodne, ale tak jest. Mam boljer Ariston, poj. 75 litrów, ale na regulatorze nie ma cyfr, są tylko kreski... Normalnie zamówiłem urządzenie u hydraulika, mówiąc mu żeby wybrał, bo mnie wszystkie bojlery wydawały się podobne :oops: . WIęc on wybrał, ale bez cyfr na regulatorze... Bojler ustawiony jest na maksa, woda w kranach gorąca. Więc pewnie pojemność mała. Czy to możliwe, żebyśmy zużywali tyle wody w dwie osoby? :o No nie wiem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle :)

maslutki ten boilerek - wyłącznie do II taryfy sie nie nadaje. Zauwa że wylawszy (n a siebie) np 20 l wody podczas krótkiej (i to bardzo) kąpieli uzupełniasz boiler 20 litrami całkiem zimnej wody powodując obnizenie temperatury. takie boilery przewidziane są do pracy całodobowej. Ja mam 400l co prawda grzeje tylko do 50 a i tak czasami włącza się w taniej taryfie w ciągu dnia (oprócz tego że zawsze wieczorem sie dogrzewa). Gdybyś chciał zuzywać tylko 75l gorącej wody dziennie to zużywałbyś w miesiącu zaledzie 30 x 0,075 m3 tj 2,25 m3 miesiecznie - to chyba mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podpowiedźcie jakbyście zrobli z CW. Mam po jednej stronie domu 2 lazienki jedna nad druga a po drugiej stronie lazienke nad kuchnia. Odleglosc pomiedzy nimi to jakies 12 m.

Wymyslilem zeby w lazience nad kuchnia dac ogrzewacz przeplywowy elektroniczny ok 18 kW - sam prysznic, do kuchni 5 kW.

Do pozostalych pojemnosciowy 150 l ? do obslugi 2 lazienek. Te 2 lazienki sa przeznaczone dla dzieci i gosci takze chcialem miec elastycznosc. Jak dam 3 przeplywowe z priorytetem to tylko 1 osoba bedzie miala ciepla wode :lol:

 

Do pojemnosciowego planuje wyprowadzic rurki pod solara - jak juz stanieja albo dac czarna beczke na dach :D i puscic tez rurke cw do ewentualnego wykorzystania w 3 lazience i kuchni gdybym podpial zrodlo taniej cieplej wody.

 

Zawsze tez moge dolozyc 2 przeplywowe do lazienek, wypuszcze sile pod szafkami i bede zasilal jak w pojemnosciowym zabraknie cieplej wody. Nie wiem tylko, czy nie trzeba dac jakiegos zaworu mieszajacego na wyjscie bo zdaje sie , ze przeplywowe moga miec maks temp wejscia 40 stopni.

 

Co Wy na to ?

 

pozdrawiam

Zonzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

użytkowałem ogrzewanie elektryczne , ale wykonałem wodna instalację grzewczą ; podłogówka w holu, kuchni i łazienkach oraz grzejniki w pokojach. Zakontraktowałem taryfę weekendową ,która przewiduje taryfę nocną od piatku gdz 22.00 do poniedziałku 6.00. ale waunkiem jest roczne zuzycie powyżej 12000 kWh

Ponieważ mam instalację wodną liczyłem na ewentualną zmiane źródła ciepła. W ostatnim roku ogrzewania elektrycznego grzałem tylko weekendowo, w tygodniu paliłem w kociołu "na wszystko". Zużywałem nieco ponad wymagany limit 12000 kWh z czego około połowa na potrzeby poza cieplne .Struktura roczna 75% w nocnej taryfie.

Potem zainstalowałem pompę ciepła i po rozbudowie grzejników grzeje cały sezon i cały tydzień c.o. i cały rok c.w.u. Zuzycie prądu nie tylko wzrosło, ale musze uważnie pilnowac by wyrobic limit 12000 kWh. Komfort cieply też wzrósł - grzeje na poziomie 23C.

Ogrzewanie elektryczne jest porównywalne z gazowym ale tylko w taryfie nocnej, a gaz płynnypotrafi być nawet droższy. Jednak taryfa dzienna mocno bije w kieszeń. Warto w tej sytuacji pomyseć o taryfie weekendowej, która u mnie nazywa sie G11b.

Zachęcam też do budowania instalacji, która może być zasilana z innych źródeł- bo w moim przypadku to miało sens, którego nawet nie przewidywałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle :)

maslutki ten boilerek - wyłącznie do II taryfy sie nie nadaje. Zauwa że wylawszy (n a siebie) np 20 l wody podczas krótkiej (i to bardzo) kąpieli uzupełniasz boiler 20 litrami całkiem zimnej wody powodując obnizenie temperatury. takie boilery przewidziane są do pracy całodobowej. Ja mam 400l co prawda grzeje tylko do 50 a i tak czasami włącza się w taniej taryfie w ciągu dnia (oprócz tego że zawsze wieczorem sie dogrzewa). Gdybyś chciał zuzywać tylko 75l gorącej wody dziennie to zużywałbyś w miesiącu zaledzie 30 x 0,075 m3 tj 2,25 m3 miesiecznie - to chyba mało

 

Ja mam bojler 200l z dwiema wężownicami. Latem grzeje tylko górna, co daje niecałe 100l. Temperatura nastawiona na 40 stopni, czasem jest 2-3 stopnie mniejsza lub większa. I nie zwracam uwagi na taryfę. Od 1 lipca do 10 października wyszedł mi rachunek za energię 140 zł/m-c, co uważam za dobry wynik, zwłaszcza że we wrześniu i październiku w nocu włączało się ogrzewanie (no i mam płytę elektryczną). Nie zamierzam więc kombinować, żeby woda grzała się tylko w taniej taryfie. A zimą grzeje mi kominek z płaszczem cały zbiornik do ok 55-60 stopni, następnego dnia wieczorem woda ma z reguły jeszcze ponad 40st. Mieszkamy w trójkę, taryfa weekendowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - jak obliczyć zużycie prądu przez bojler? Bo może rzeczywiście nie ma sensu zmieniać urządzenia na większe, czy dokładać ogrzewacze przepływowe, tylko grzać tym, co jest? Może "w pieniądzach" na to samo wyjdzie?

 

A z tą pompą cieplną to nie rozumiem, hydrol - piszesz, że grzejesz prądem, ale masz wodną podłogówkę, a w dodatku dołożyłeś pompę cieplną? Hmm. Sprawy pomp cieplnych i wodnych podłogówek poruszane są na innych wątkach, więc tu nie miejsce na dyskusję, ale jeśli ta pompa działa w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznością, to może powiesz, jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tą pompą cieplną to nie rozumiem, hydrol - piszesz, że grzejesz prądem, ale masz wodną podłogówkę, a w dodatku dołożyłeś pompę cieplną? Hmm. Sprawy pomp cieplnych i wodnych podłogówek poruszane są na innych wątkach, więc tu nie miejsce na dyskusję, ale jeśli ta pompa działa w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznością, to może powiesz, jak to wygląda?

nie zrozumieliśmy się. Zachęcam do budowy instalacji wodnej nawet tej ogrzewanej z prądu bo zawsze można zmienić źródło - np tak jak u mnie na pompę ciepła. Od czasu instalacji pompy ciepła nie ogrzewam sie prądem bo to i 4x drożej i nie ma potrzeby . Jednczesne ogrzewanie tego samego biegu prądem i pompą znacznie pogarsza efektywność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie elektryczni ogrzewacze :)

Przymierzam sie do instalacji grzejnikow akumulacyjnych.

Mam dwa pytania, na ktore musze znac odpowiedz a

na uczciwosc sprzedawcow nie mam co liczyc bo zyja ze sprzedazy

towaru.

1) Czy slychac prace wentylatorow w grzejnikach z dynamicznym rozladowaniem i czy slychac cos jak rdzen sie nagrzewa (jakies trzaski czy szum)?

2) Czy podczas pierwszego uruchomienia, uruchomienia jesiennego i przy codziennej eksploatacji urzadzenie "smierdzi lub wydziela jakiekolwiek zapachy"?

 

Oba pytania zadaje moja matka, ktora ma jakies zle wspomnienia z przeszlosci dotyczace piecy akumulacyjnych.

 

Ogrzewany bedzie maly domek (45m2) - w srodku dwa pokoje (15m2 i 20m2), lazienka 5m2 i maly przedpokoik. Planuje dwa grzejniki 3kW - po jednym do pokoju. Do lazienki cos typu 1,2kW lub 1,6kW.

 

Bede wdzieczny za jak najszybsza odpowiedz - nawet mailem na sp5xsc(*)hot.pl bo decyzje trzeba podjac na dniach zeby zdazyc przed zima.

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...