Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Co do swiadectwa - mialam przyjemnosc robic kilka swiadectw i jezeli ktos robi je rzetelnie i sumiennie to niestety nigdy przy domu ogrzewanym na prad i jeszcze z bojlerem elektrycznym swiadectwo nie wyjdzie tak jak bysmy chcieli, bo dla pradu jest wspolczynnik 3,0 (dla innych ponizej 1)

 

Nie rozumiem, jaki współczynnik 3.0. Przecież zapotrzebowanie podawane jest w kWh. Co ma do tego jakim czynnikiem ogrzewasz dom? Kilowatogodzdina to kilowatogodzina tyle że "węglowa" kosztuje złotówek mniej niż "prądowa" ale dalej pozostaje kilowatogodziną niezależnie od tego czym grzejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, jaki współczynnik 3.0. Przecież zapotrzebowanie podawane jest w kWh. Co ma do tego jakim czynnikiem ogrzewasz dom? Kilowatogodzdina to kilowatogodzina tyle że "węglowa" kosztuje złotówek mniej niż "prądowa" ale dalej pozostaje kilowatogodziną niezależnie od tego czym grzejesz.

Zapewne chodzi o tzw. współczynnik nakładu i dlatego wynikami na swiadectwie mozna manipulować i to zgodnie z rozporzadzeniem MI.

Najbardziej wiarygodne są obliczenia OZC. W swiadectwie te wyniki są wykorzystywane ale wprowadzenie tzw energii pierwotnej zaciemnia czytelność wyników

OZC, nie są one ukazane wprost

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jeśli dobrze rozumiem wartość W/m2 się nie zmienia, ale wartość Ep się zmienia w zależności od wykorzystanego źródła ciepła?

nie wiem czy to prawda, bo temat certyfikatów jest mi obcy, ale kolega mi mówił, że w UE ma się pojawić podatek emisji CO2, zależny właśnie od tych certyfikatów. O ile to prawda, to czy będzie się liczyć wartość W/m2 czy Ep? Szkoda byłoby się wykosztować na super ocieplony dom i później becalować bez powodu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jeśli dobrze rozumiem wartość W/m2 się nie zmienia, ale wartość Ep się zmienia w zależności od wykorzystanego źródła ciepła?

nie wiem czy to prawda, bo temat certyfikatów jest mi obcy, ale kolega mi mówił, że w UE ma się pojawić podatek emisji CO2, zależny właśnie od tych certyfikatów. O ile to prawda, to czy będzie się liczyć wartość W/m2 czy Ep? Szkoda byłoby się wykosztować na super ocieplony dom i później becalować bez powodu..

 

Jeżeli jeszcze dołozymy ogrzewanie biomasą (kominek) i/lub solarami (przygotowanie cwu) wsp. nakładu=0 to Ep nam ładnie zmaleje, ale wszystko bedzie zgodnie z rozporządzeniem i metodyką wykonywania świadectw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, jaki współczynnik 3.0. Przecież zapotrzebowanie podawane jest w kWh. Co ma do tego jakim czynnikiem ogrzewasz dom? Kilowatogodzdina to kilowatogodzina tyle że "węglowa" kosztuje złotówek mniej niż "prądowa" ale dalej pozostaje kilowatogodziną niezależnie od tego czym grzejesz.

Tak jak ktos napisal, przy wprowadzeniu solarow czy innego odnawialnego zrodla ciepla wspolczynnik nakladu wynosi 0,7 i powoduje ze wyniki sa zgodne z OZC (czyli np u mnie Ep cos kole 30-40 kW nie pamietam dokladnie, ale wychodzi dom energooszczedny EK tez jakies smieszne wartosci) , przy pozostawieniu tylko pradu (jak mam ja) wspolczynnik wynosi 3.0 i powoduje ze Ek ledwo miesci sie w normach i trzeba ostro pokombinowac z innymi rzeczami (nie falszujac swiadectwa) by wyszlo w miare ok. Takze swiadectwo jest czyms zupelnie niemiarodajnym i wogole nie nalezy sie nim przejmowac - zreszta kto na to patrzy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tych świadectw ponoć nie będzie można sprzedać domu. Tylko jaki sens jest ich robienie, jak ktoś domu nie będzie chciał sprzedać? A nawet gdyby, to czy nie lepiej jest takie świadectwo zrobić tuż przed sprzedażą? Pr5zecież do tego momentu wiele się może zmienić!

Czystej wody złodziejstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem....kurde wogole o tym nie pomyslalam i czujnik temp podlogi w salonie znajduje sie gdzies pod kanapa i niby kanapa na 5 cm nozkach jest ale podloga nagrzewa sie w tym miejscu zdecydowanie mocniej i myli na tyle czujnik ze od kilku dni (odkad mrozy) nie bylam w stanie uzyskac w salonie wiecej niz 22,5-23 stopnie (teraz choc znam powod) no i albo musze zrezygnowac z czujnika podlogi w salonie....wrrrrrrrr musze fotki dokladnie obejrzec dokad on dokladnie dochodzil ten czujnik ale raczej male szanse na przesuniecie kanapy.....

 

Btw. Straty na panelach - ogromne, przy takich samych ustawieniach temp przy panelach duuzo nizsza, za dwa lata wszystko zmieniam na plytki (jak dzieciaki beda stabilnie biegac ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tych świadectw ponoć nie będzie można sprzedać domu. Tylko jaki sens jest ich robienie, jak ktoś domu nie będzie chciał sprzedać? A nawet gdyby, to czy nie lepiej jest takie świadectwo zrobić tuż przed sprzedażą? Pr5zecież do tego momentu wiele się może zmienić!

Czystej wody złodziejstwo.

Zgadzam sie - za te pare nascie lat bardzo prawdopodobne ze zmieni sie system ogrzewania itp i wtedy swiadectwo jest niewazne... Zreszta jak komus sie bedzie podobal dom to napraswde bedzie patrzal na swiadectwo, ktore naprawde nic nie daje, bo wszyscy wiedza w jaki sposob sa robione ;)

na razie nikt...ale za jakiś czas...to kto wie...szczególnie jak nasi ustawodawcy powiążą w jakiś sposób podatek który płacimy od wartości z ŚE (wspomniane już wyżej limity CO2)
A no jak bedzie takie cosik, to wtedy wszyscy porobia nowe odpowiednie swidectwa ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie - za te pare nascie lat bardzo prawdopodobne ze zmieni sie system ogrzewania itp i wtedy swiadectwo jest niewazne... Zreszta jak komus sie bedzie podobal dom to napraswde bedzie patrzal na swiadectwo, ktore naprawde nic nie daje, bo wszyscy wiedza w jaki sposob sa robione ;)

A no jak bedzie takie cosik, to wtedy wszyscy porobia nowe odpowiednie swidectwa ;)

Świadectwo jest wazne 10 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw. Straty na panelach - ogromne, przy takich samych ustawieniach temp przy panelach duuzo nizsza, za dwa lata wszystko zmieniam na plytki (jak dzieciaki beda stabilnie biegac ;))

 

to chyba jednak nie przez straty, a ustawienie czujnika. Oddawanie ciepła jest przy panelu utrudnione i czujka mocniej się nagrzewa, co powoduje szybkie wyłączanie zasilania. Przy panelach (ja planuję Pergo) dobrze chyba mieć podwójny czujnik, z pomiarem temperatury powietrza w pomieszczeniu. Inny sposób to chyba metoda prób i błędów, ale trudna jeśli ktoś często zmienia ustawienia.

 

Chyba, ze jeden obwód elektryczny jest pokryty częściowo płytkami, częściowo panelami - tu nie widzę rady, należy takiego układu raczej unikać moim zdaniem.

Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem....kurde wogole o tym nie pomyslalam i czujnik temp podlogi w salonie znajduje sie gdzies pod kanapa i niby kanapa na 5 cm nozkach jest ale podloga nagrzewa sie w tym miejscu zdecydowanie mocniej i myli na tyle czujnik ze od kilku dni (odkad mrozy) nie bylam w stanie uzyskac w salonie wiecej niz 22,5-23 stopnie (teraz choc znam powod) no i albo musze zrezygnowac z czujnika podlogi w salonie....wrrrrrrrr musze fotki dokladnie obejrzec dokad on dokladnie dochodzil ten czujnik ale raczej male szanse na przesuniecie kanapy.....

 

Btw. Straty na panelach - ogromne, przy takich samych ustawieniach temp przy panelach duuzo nizsza, za dwa lata wszystko zmieniam na plytki (jak dzieciaki beda stabilnie biegac ;))

a jak masz izolowaną podlogę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc na podłodze wszędzie (z wyjątkiem korytarzy, łazienek i kuchni) mam panele... ciepło jest wyczuwalne w mniejszym stopniu, ale żeby zaraz płytki tam kłaść? Może poprostu na betonie leży nie taki podkład jak należy (za gruby, bez dziurek itp) - u mnie jest 1mm podkładu dziurkowanego, a jak u Ciebie wmnich?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w pokojach są panele, reszta gres, wahania temp posadzki(na wierzchu), 0,5*C. Obwód w kuchnia/jadalnia jest 50/50 panele płytki, brak jakiejkolwiek róznicy w temp, mało tego gres odczuwa się jakby był zimniejszy, ale to wynika z jego ciepła właściwego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem....kurde wogole o tym nie pomyslalam i czujnik temp podlogi w salonie znajduje sie gdzies pod kanapa i niby kanapa na 5 cm nozkach jest ale podloga nagrzewa sie w tym miejscu zdecydowanie mocniej i myli na tyle czujnik ze od kilku dni (odkad mrozy) nie bylam w stanie uzyskac w salonie wiecej niz 22,5-23 stopnie (teraz choc znam powod) no i albo musze zrezygnowac z czujnika podlogi w salonie....wrrrrrrrr musze fotki dokladnie obejrzec dokad on dokladnie dochodzil ten czujnik ale raczej male szanse na przesuniecie kanapy.....

 

 

samymi podłogami nie da się poprawnie sterować temperaturą w pomieszczeniu...

ciężko przełączyć na pokojowy ??

 

kiedyś pisałem jak wyregulować ogrzewanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samymi podłogami nie da się poprawnie sterować temperaturą w pomieszczeniu...

ciężko przełączyć na pokojowy ??

 

kiedyś pisałem jak wyregulować ogrzewanie...

jak przecytałem, zastosowałem się i jest bajka, w ciągu 2 tygodni temp zewnetrznejak widac zmieniły się o 20*C. W domu sterowniki nawet nie zostały tknięte. Temp. wenatrz stabilna. Jasiek rulez:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...