Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

u mnie dziś w bloku wymienili licznik - pytam się dlaczego .. a Ci ściemę zę na stare się gwarancja zmieniła ...

kto by wyrzucał stary poczciewy dobrze działający licznik ??

 

a swoja droga

----------------------

Przedwczoraj padł rekord godzinowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Od 17:00 do 18:00 Polacy zużyli 25 346 MWh. Rezerwa w systemie wynosiła ok. 1 300 MW. Efektem były bardzo wysokie ceny na rynku bilansującym. W szczycie płacono nawet powyżej 1,4 tys zł/MWh.

Środowe szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, spowodowane silnym mrozem, zmroziło tez krew w żyłach energetyków. Obciążenie krajowego systemu elektroenergetycznego o 17:30 wyniosło niemal 25 444 MW. Kolejne 564 MW mocy wykorzystywali nasi sąsiedzi.

---------------------

dzis miedzy 16-18 przewiduja jeszcze wyższe zużycie

 

podobnie sprawa ma się jeśli chodzi o GAZ - dużym zakładom przemysłowym MG przykręciło kurki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ustawić sterowniki ...

 

niby rzecz banalna a ludzie maja problemy z poprawnym ustawieniem elektrycznego ogrzewania podłogowego

na początek musimy zadać sobie pytanie jakie temperatury i w jakich godzinach nas interesują, oczywiście większość powie cieplej w taniej taryfie a zimniej w drogiej...

więc ustawiamy dla przykładu 22* od 22- 6:00 i 13-15:00 , oraz 21* w pozostałych godzinach i... zaczynają się "schody"...

raz mamy rano ciepło innym razem chłodno a jeszcze innym włączyło się po południu lub przed w drogim prądzie, dlaczego... ?

otóż kabelki zalane w betonie po włączeniu od razu oddają energię pełną mocą nie zależnie od tego ile dane pomieszczenie potrzebuje w danej chwili...

wszystko było by fajnie jak ta energia oddawana była by do pomieszczenia bezpośrednio, ale my ładujemy wielki akumulator ...

sterownik z czujnikiem pokojowym daje rozkaz dla kabelków że mają grzać jak mu za zimno i czeka aż będzie cieplej żeby odwołać polecenie, bezwładność naszego akumulatora powoduje że przez dłuższy czas (godz., dwie...) nic się nie dzieje, ale to tylko pozory bo wewnątrz zaczyna podnosić się temperatura chociaż nasz koleżka na ścianie twierdzi że jest bez zmian i nadal każe grzać, w rezultacie doprowadza do załadowania zbyt dużego zapasu energii niż jest nam potrzebna co skutkuje wzrostem temperatury ponad nastawy, co robić ?

potrzebny jest "kaganiec" w postaci czujnika w wylewce który ma nakazać naszemu koleżce na ścianie że już dość, chociaż on twierdzi inaczej ...

ale skąd wiadomo że już dość ?, otóż ta wielka betonowa płyta pod nogami ma stałą zależność temperatury do pomieszczenia w którym się znajduje, im to pomieszczenie ma mniejsze straty tym różnica temperatur pomiędzy naszym akumulatorem jest mniejsza, dla przykładu w dobrze ocieplonym pomieszczeniu temperatura podłogi jest tylko o jeden, dwa stopnie wyższa przy okładzinie kamiennej czy ceramicznej...

więc na początek ustawiamy np. 22* w taniej i 24* temp. podłogi przy okładzinach z dobrym przewodzeniem ciepła i ok.26-30* dla wykładzin czy cienkich paneli

histerezę najlepiej ustawić na ok. 0,5*

przez ok.dobę czy dwie obserwujemy..., jeżeli jest za zimno to podnosimy delikatnie "limit" podłogi, jak za ciepło to obniżamy...

następnie obserwujemy jakie temp. są z rana, czy jest wymagane 22*, jeżeli nie ma przestawiamy nocną nastawę z 22:00 na np. 1:00 i obserwujemy sprawdzając przy okazji czy czasem podłoga nie osiąga limitu nad ranem i za wcześnie wyłącza ogrzewanie (sprawdzić po 6:00 ), jeżeli rano jest za chłodno pomimo braku limitu przestawiamy nocną nastawę czasową na np.3:00 i obserwujemy...

dwie godz. po obiedzie zostawiamy w spokoju i przy nich nie majstrujemy chyba że zostają często "przestrzelone" a ogrzewanie załącza sie wieczorem w drogiej... to podnosimy zadaną temperaturę pokojową o 0,5*

 

jak coś nie zrozumiałe to pytać

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w twoim domu ta praktyka sie i tak nie przyda...

specjalnie dla ciebie muszę jaką teorie obmyślić :p

nie wiem po co tobie blokada temp. podłogi ??

przecież u ciebie muszą być ciepłe..., samo ciepło w domu ci nie wystarczy ???

ustaw na sam pokojowy te swoje 25* !!?

A na dodatek chcesz żeby ta temperatura się utrzymywała korzystając z taniej taryfy przy obecnych temp. zewnętrznych ...

okna chociaż pozamykane ;)

Jasiek: no to wpadaj w koncu na ta kawe - moze wymyslimy cos razem ;)

Podloga mega ciepla jest ;) Mrau uwielbiam takie temp jak mam teraz - chodze boso i mi cieplutko ;)

Jak nastawie tylko powietrzny na 25 to podloga sie niemilosiernie negrzeje a jednak gdzies chce ja ograniczyc ;)

Okna... No nie do konca pozamykane - nie moge sobie na to pozwolic ze wzgledu na wilgoc w budynku okna prawie cay czas rozszczelnione sa i wentylacja duzo chodzi.... (ok wiem teraz dostane opr ;))

BBC Knowledge

Teraz mowisz....

Koledzy, koleżanki, mam dwa szybkie pytania.

 

Czy 20 kW mocy przyłączeniowej starczy z zapasem na cały dom + ogrzewanie akumulacyjne kablami domu energooszczędnego?

 

Jako, że chcę kable, to trzeba wybrać sterowniki. Na Devilink raczej się nie zdecyduje, więc zostanie Auraton 3000 i Devi 550. Czy wymyślił ktoś sposób jak wyłączyć ISRO w Auratonie czy będę skazany na Devi? Czy jest jakiś "fajny" sterownik, który włączy o danej godzinie i wyłączy wg czujnika podłogowego, powietrznego do wyboru?

Ale czemu skazany na Devi, mysle ze wystarczy troszke wiecej poobserwowac auratony i mozna je odpowiednio ustawic i nauczyc sie jak dziala to cudo.

Pytalam Marcina o Devi, ale nie dostalam jeszcze odp - czy tam jest wieksza moznliwosc nast temp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj jakieś namiary na priv, jak będę w okolicy to się odezwę:)

 

ps. wyżej masz instrukcję;)

A nie dawalam?? ;) Dzieki za instrukcje, przebrnelam, ale chyba mi jakis red bul bedzie potrzebny albo jakas inna dawka kofeiny ew jutro jeszcze raz przeczytam, bo cos juz mega zmeczona dzis jestem i napisane jest super, ale ja mam problem z czytaniem ze zrozumieniem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zmuszony jestem oglądać z talerza, bo wolę w hd ale dobrze wiedzieć, że jest to w necie;

 

kbab: testuję Twoje przyblizone OZC /to z dołu arkusza/ i w szoku jestem z dokładnosci - rozbiezność do realnego zużycia nie więcej, niż 3%; tę kolumne w excelu mam nazwaną "współczynnik kbab'a" (ta cześć wzoru przed temperaturami)

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arkusz kbaba dobrze liczy stodołę, jednak tylko straty, nie uwzględnia zysków słonecznych i wewnętrznych. Więc jeżeli Twój dom zużywa podobną ilość energii co z arkusza, to będziesz miał zapotrzebowanie rzeczywiste większe.

 

Jak ja liczę u kbaba to wychodzi mi 5 litrowiec, a z mojego OZC coś koło 2 litrów.

Tu możesz być w błędzie, mój arkusz liczy stratę domu wg aktualnego zużycia energii. Jeśli ją policzysz jako średnią z np tygodnia to zużycie energii również uwzględnia zarówno zyski bytowe jak i słoneczne - bo jest to rzeczywiste zapotrzebowanie domu przy uwzględnieniu izolacji i sprawności systemu grzewczego. Ewentualny błąd może być tylko przy wyznaczeniu okresu grzewczego tj jego długości i średniej temperatury - to zwykle jest niewiadomą, której najlepszy OZC nie wyznaczy, zwykle jest to średnia z ostatnich lat.

Np jak dotychczas to w tym sezonie liczba "stopniodni" jest mniejsza ok 30% od średniej z kilkunastu lat.

Błędny wynik w porównaniu z OZC może być spowodowany uwzględnieniem w energii podgrzania cwu (tą trzeba odjąć od dziennego zapotrzebowania). Za to jeśli różnica wynosi aż 3 litry to podejrzewam błędnie policzony OZC - bo rzeczywiste zużycie energii nie kłamie.

Kbab: no przebiles zytko ;) CHoc nigdy nie mam czasu by ogladac cos na necie i jak juz to ogladam wlasie jak cos leci w tv.

zawsze można ściągnąć z netu i puścić w tv o dowolnej porze,

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku trzeba było wpisać kilka danych z palca, bo dom ma niestandardowy przekrój i kubaturę. Wychodzi coś pomiędzy 35 a 39 kWh/m2/rok.

Nie rozumiem związku tej drugiej części - nie mam rachunków więc nie mam danych. Nie widzę zysków od usytuowania i przeszklenia oraz kominka, ale najpewniej i tak będzie to bardzo zbliżone do realiów - de facto i tak jest nieco mniej niż się spodziewałem. Za tydzień będzie potwierdzenie (lub nie :) ) z OZC od asolta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tydzień będzie potwierdzenie (lub nie :) ) z OZC od asolta.

To prosty arkusz, dom traktuje jak pudło, izolowane od ziemi i od powietrza, jak są dobrze policzone wskaźniki dla tych przegród to wynik powinien być zbliżony, dokładniej można policzyć w kalkulatorze niżej - tam można określić sezon grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...