Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

moj kolega ma taki dom, jak Twój /chodzi o tę częśc wysoką/ i ni chuchu nie idzie tego sensownie ogrzać pomimo tego, że ma podłogówkę i kozę wewnątrz i nie żałuje na ogrzewanie; jedyna zaleta to taka, że choinkę na święta ma tak wysoką, jak w Watykanie.

 

nie zmienia to faktu, że mi się to podoba

 

Ja mam dwie takie antresole :D

Ta choinka też mi chodzi po głowie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych co mają kable w domu. Jak to jest z tą instalacją? Czekając na OZC liczę sobie koszty instalacyjne i eksploatacyjne dla gazu i prądu dla szacowanych 30 lat. Oczywiście w oparciu o dzisiejsze relacje cen nośników.

 

Dostałem wstępną odpowiedź od producenta kabli, który zaproponował mi system (nie mam jeszcze detali) kosztujący 15 koła dla mojego domu. Sugerowano mi by użyć 120W m2, zastosować mocniejsze niż 10W kable oraz rozstawy znacznie mniejsze od 20cm. Tłumaczono to "brakiem efektu ciepłej podłogi" - czyli że podłoga będzie niekomfortowo zimna mimo skutecznego grzania pomieszczenia, problemami z nagrzaniem pomieszczeń (nie chcieli uwierzyć w dane szacunkowe dla mojego domu) oraz "potrzebą przewymiarowania". Ten sam producent sprzedaje kable w hurcie bez cięcia i zimnych końcówek w takiej cenie, że dla mnie same kable mogły by kosztować jakieś 4,5 koła. Mam wrażenie, że ktoś chce mnie naciągnąć, ale pytam się tych co mają, to mi powiedzą jak to dokładnie jest.

 

Przy poborze obliczeniowym (czyli dla -20 na zewnątrz) rzędu 1200W na największy pokój, ułożenie kabli 10W w maksymalnych odstępach 20cm daje mi jakieś 2000W, czyli spory zapas. Czy naprawdę muszę dawać kable 15 co 15 nie zwracając uwagi na realne zapotrzebowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam łazienki i wiatrołap co 10cm, reszta co 20cm, kable 18W/mb devi. Ja mam przewymiarowane, nie raz pisałem dlaczego. teraz dałbym mniej mocy. Myślałem o ablach 10W/mb ale w wielu pomieszczeniach musiałyby byc dłuższe niż te co mam 18W/mb więc ironicznie koszty wychodziły większe. Korzystałem z wzoru z poradnika Devi, tam jest tai współczynnik =1,3 teraz po prostu dym go wywalił tzn. = 1. W pokojach moc jest przewymiarowana przez to że kable nie mogą być rzadziej niż 20cm. Nadmiar mocy ma swoje dobre i złe strony. Teraz pokazują się te dobre, mam jeszcze spory zapas czasu w II taryfie, ja nawet nie myślę o dogrzewaniu w I. No ale na to wpływ ma też ocieplenia domu, nawet większy niż moc kabli. Edytowane przez Lobo_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wstępną odpowiedź od producenta kabli, który zaproponował mi system (nie mam jeszcze detali) kosztujący 15 koła dla mojego domu. Sugerowano mi by użyć 120W m2, zastosować mocniejsze niż 10W kable oraz rozstawy znacznie mniejsze od 20cm. Tłumaczono to "brakiem efektu ciepłej podłogi" - czyli że podłoga będzie niekomfortowo zimna mimo skutecznego grzania pomieszczenia, problemami z nagrzaniem pomieszczeń (nie chcieli uwierzyć w dane szacunkowe dla mojego domu) oraz "potrzebą przewymiarowania". Ten sam producent sprzedaje kable w hurcie bez cięcia i zimnych końcówek w takiej cenie, że dla mnie same kable mogły by kosztować jakieś 4,5 koła. Mam wrażenie, że ktoś chce mnie naciągnąć, ale pytam się tych co mają, to mi powiedzą jak to dokładnie jest.

 

Przy poborze obliczeniowym (czyli dla -20 na zewnątrz) rzędu 1200W na największy pokój, ułożenie kabli 10W w maksymalnych odstępach 20cm daje mi jakieś 2000W, czyli spory zapas. Czy naprawdę muszę dawać kable 15 co 15 nie zwracając uwagi na realne zapotrzebowanie?

 

Zainstaluj równolegle 2 obwody.

Sam zdecydujesz czy chcesz grzać jednocześnie czy nie. Drugi może być zapasowym na wypadek awarii pierwszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to się mija z celem. Jeśli inwestycja w kable ma kosztować tyle co w ogrzewanie gazowe to jaki to ma mieć sens przy droższym prądzie?

 

Edit: chyba że źle zrozumiałem i chodziło ci o podzielenie kabla tak by można było włączyć tylko pół normatywnego obwodu. Sprytne tylko co z termostatem? Trzeba zdublować, trochę niefajnie.

Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kładę równolegle 2 kable w odstępie x cm.

W rozdzielni przełącznik 3 pozycyjny: 1- kabel A, 2- kabel B, 3- kabel A+B.

Termostat sztuk 1.

 

Problem do rozwiązania: jak dobrać moc i odległość kabli.

W skrajnym przypadku jeden obwód może być za mało a dwa za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to się mija z celem. Jeśli inwestycja w kable ma kosztować tyle co w ogrzewanie gazowe to jaki to ma mieć sens przy droższym prądzie?

 

Edit: chyba że źle zrozumiałem i chodziło ci o podzielenie kabla tak by można było włączyć tylko pół normatywnego obwodu. Sprytne tylko co z termostatem? Trzeba zdublować, trochę niefajnie.

Nie trzeba dublowac termostatu, jama mtakie rozwiazanie, przy czym mam salon podzielony na dwie czesi, w razie w chodzi choc polowa.

W pokojach dzieci - poniewaz narazie sa jednym pomieszczeniem, jest takze tlylko jeden termostat (ale przygotowane jest wszystko pod dwa). (troche siedzialam nad tym by to rozwiazac, bo oczywiscie na dzien dobry uslyszalam - nie da sie....brrr)

 

Doprowadzasz kable z rozdzielni do kazdej zimnej czesci kabla podlogowki - czyli jezeli chcesz dwa obwody doprowadzasz kable x2, i doprowadzasz jeszcze jeden kabel ktory bedzie podawal sygnal z regulatora na ten druga czesc podlogi (ew wystarczy dac jeden kabel 3x a drugi 4x - jedna zyla wystarczy) normalnie podpinasz i jedyny myk, to w rozdizelni po pierwsze przy mocy wiekszej niz 2,5 kw nalezaloby zastosowac jednak stycznik (ok 80 zl - zalezy od firmy) , pomimo ze niby obciazenie stykow 16A (czyli nibyjakies 3600 kw) , to przynajmniej w auratonach te styki sa takie, ze sadze ze nawet moich 2,4 w pokojach dzieci nie wytrzymaja (dobrze ze jest gwarancja...) mostkujesz w rozdzielni, tak by napiecie wracajace z regulatora bylo podawane na kabel od drugiej czesci pomieszczenia i tyle filozofi. Nie jestem elektrykiem, wiec moze cos namieszlam z nazewnictwem, ale mysle ze chyba nie jest to skomplikowane i w miera jasno wyjasnilam - ale jezeli cos bedzie nieczytele, to pisz.

Szkoda ze mi sie budowa skonczyla, wiele uczy sie ciekawych rzeczy ;)

Edytowane przez swiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nie znałem takiego rozwiązania z załączaniem obwodów w skrzynce.

Moc kabli to chyba tak - full to jest to co proponuje producent (przewymiarowane o 3000%), a drugie to o połowę mniejsze, przewymiarowane o 50% ale z bardzo dużymi odstępami. Tylko jak tu kable sensownie poukładać? Dla 15 cm trzeba dać drugi kabel do środka, czyli odstęp zewnętrznego obwodu to aż 45 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nie znałem takiego rozwiązania z załączaniem obwodów w skrzynce.

Moc kabli to chyba tak - full to jest to co proponuje producent (przewymiarowane o 3000%), a drugie to o połowę mniejsze, przewymiarowane o 50% ale z bardzo dużymi odstępami. Tylko jak tu kable sensownie poukładać? Dla 15 cm trzeba dać drugi kabel do środka, czyli odstęp zewnętrznego obwodu to aż 45 cm.

moje rozwiazanie nie wymaga biegania do rozdzielni by zalaczy drugi obwod. zalacza sie automatycznie razem z pierwszym a zawsze mozna go wylaczyc w rozdizelni (do kazdego obwodu mam osobnego esa) ;)

Edytowane przez swiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubaman -ja mam poprostu podzielone pomieszczenia na pol, ale nie robilabym kabli 10W, wolalabym przewymiarowac i dac 18W bo cenowo wychodzi tak samo a czasem 10W sa drozsze. I chyba jezeli chcialabym dac dwa naprzemiennie to poprostu dalabym je co 10 cm - bez przesady te kable naprawde az tak wiele nie kosztuja. Zreszta, w pokojach dzieci gosc zle przyjal i zamowil za duze kable (pod lozkami dzieci jest brak ogrzewania - gosc zpaomnial o tym i 3 metry kw to duzo mniej) no i musial zagescic. w jednym rzedzie mam chyba tylko 5 cm (nie pamietam dokladnie ale takie minimum jakie musi byc) zreszta moze zaraz uda mi sie odnaesc fotki

 

Ew - ale nie wiem czy to cos zmieni, nie rozkladac kabli od konca kabla jak zazwyczja robia to firmy, tylko od srodka (tworzysz takie U ze srodka i dwa kable ida obok siebie... ok chyba nie zajazysz, ja bym nie zajazyla..) i nie dosc ze wtedy zmniejszac promieniowanie kabli dosc drastycznie, to..moze cos by to dalo -tylko wiecej zabawy, bo moze sie okazac, ze rozlozysz i nie dojdziesz do konca iwiec zwijasz i na nowo (ok tego nie potrafie wytlumaczyc, musialbym narysowac chyba ;))

 

Skad jestes?? Na slasku mam fajna firme od kabli.

A - mi najpierw gosc powiedzial (nie pamietam dokladnie) 18-20 tys za podlogowke do mego domu (najtansze rozwiazanie ok 15 tys) pelno stycznikow, cuda bajery, i powiedzial ze musze miec przydzial mocy conajmniej 30 a najlepiej 40...(mam polowe tego i w zupelnosci wystarcza) - w koncu znalazlam na szybko goscia ze strony devi, ktory mi za 7500 zl polozyl kable w jeden dzien, (dzien wczesniej do niego dzwonilam , przesuwal jakas robote wiec defakto musial sobie jeszcze dodatkowo policzyc wiecej) i moj elektryk doprowadzil mi wszystkie kable z podpieciem za chyba 900 zl z materialem... _ regulatory 1050 zl, wiec wyszlo mi jakies 9500 zl.... i tk duzo ale mam kable devi, przewymiarowane napewno w niektorych pomieszczeniach.

Edytowane przez swiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to chyba mi nie pasuje, pół posadzki zimne, pół gorące. Jeśli już, to należy to ułożyć równolegle jak pisał MCB. Pytanie tylko - jak?
napisalam Ci przeciez. nie patzr na zdanie: ja mam podzielenie podzielone na pol - czytaj reszte. btw w podpisie masz napisane ze jestes z Krakowa - mysle ze spokojnie moglbys sie z moim gosciem od kabli dogadac (moim hehe zrobil mi jedna podloge ale spoko byl, widac ze gosc mamkupe roboty wiec takie popierdki sa na zasadzie szybko cos dorobic tylko dla pracownikow aj a mam gwarancje itd)

btw. ogladalam wczoraj Twoje fotki... kurcze - robia wrazenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam, czytam - ale problem jest taki sam jak opisałem kilka postów wyżej. Przy ułożeniu równoległym odstępy kabli osiągają wartość 40-45 cm, co zapewne powoduje, że temperatura podłogi jest w kratkę, problemy z czujnikiem itp. Jeśli możesz to podeślij mi na priv namiar na tego gościa od Devi, będę wdzięczny.

 

P.S> elektrykę wykonałem samodzielnie, kable też sam ułożę i podłączenie. Cena ok. 15 koła to cena za materiał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze doczytac co chcesz dokladnie osiagnac ;) ok szukalam i nie potrafie znalesc tego Twego postu, jakbys mogl albojeszcze raz mi napisac ew zalinkowac tamta wypowiedz...bosh...umieram dzisiaj... poszlam spac o 3:30 (albo 4:30) juz nie kontaktowalam a dzieciaki mnie obudzily jak nigdy o 6:30 wrrrrrrrrr (d to chyba 4 noc tak nieprzespana...) takze jakbym cos pisala nie halo -to wybaczcie ;) Edytowane przez swiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...