Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Także dzięki informacjom uzyskanym na forum mój dom ogrzewany jest elektryczną, akumulacyjną podłogówką. To był strzał w dziesiątkę. Rachunek za miesiące 0d 10 grudnia '06 do 18 kwietnia '07 = 2040 zł za WSZYSTKO: ogrzewanie, gotowanie, zmywanie, grzanie wody, oświetlenie. Zużycie prądu w tym okresie: 1047 kWh w pierwszej taryfie, 6774 w drugiej taryfie.

Bardzo dobre proporcje moim zdaniem.

 

Czy możesz podać metraż Waszego domku? Ile metrów ogrzewasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

My tez wybralismy prąd _ kominek i DGP jako ogrzewanie. A raczej w innej kolejności kominek + prąd wspomagająco.

Domek przykryty dachem od Wigilii. Teraz kolejnym krokiem bedzie chyba

rozprowadzenie elektryki + hydrauliki.

Napiszcie jak zarbać się do tego tematu. Domek ma 125 m2, Zwarta prosta bryła, obok na działce stoi stary drewniak. Umowa z energetyką na 12 KW. Potrzegujemy chyba zmienić licznik na dwutaryfowy . Natepnie nalezy mieć chyba koncepcje co do piecy : jekie, ile. gdzie. Ew maty grzejne.

Z pomocy jakiej firmy korzystaliście w tym temacie ?

Wyobrażam sobie, że ktos to wszystko jest w stanie dobrze rozplanować, dobrac piece itp.

Dzięki za pomoc

 

PS.Oczywiście nie piszę już, że wszyscy nasi znajomi łapią się za głowy, gdy usłysza o pomysle grzania elektryką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od stojacego domu drewnianego, zalicznikowo chcemy podłączyć nowy budowany dom, który bedzie ogrzewany elektrycznością + kominek.

Przydział mocy mamy na 12 KW. Czy to wystarczy na nowy dom ? Jak to policzyć ?

Jesli nie, to należy wystapić o zwiększenie mocy ? Czy oznacza to złożenie wniosku o warunki przyłączenia ?

Napiszcie co po kolei należy załatwiać w zakładzie energetycznym.

 

Licznik dwutaryfowy ?

Większy przydział mocy ?

Zmianę taryfy ?

Czy najpierw policzyc ile i jakie piece el. będa potrzebne.

 

Generalne pytanie : jak to wszystko poskładać w całość ?

 

Z góry dizękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś korzysta z ogrzewania podłogowego akumulacyjnego sterowanego regulatorem pogodowym? Np taki system jak oferuje Devi?

 

http://www.ekonergia.com.pl/eq404.php

 

Zamierzam sobie zrobić Legalett dla ubogich :D

 

Ja tak mam (chociaż nie Devi, ale filozofia myślę, że jest podobna). Jest to podstawowy system grzania w całym domu. Mamy jeszcze kominek (bez rozprowadzenia - palimy sporadycznie, ale takie było założenie) i drabinki w łazienkach (żeby ręczniki się ładnie suszyły). Ja jestem zadowolony. Jedyna (jak dotychczas) wada to to, że wieczorem podłogi w łazienkach nie są tak ciepłe (ale ok. 21 mają ok.25-27 stopni, więc źle nie jest). W pozostałych pomieszczeniach jest okay, bo oczywiście tam nie mają być ciepłe, tylko pomieszczenie ma mieć odp. temperaturę.

Acha, co istotne - u mnie 2 taryfa jest 22-6 i 13-15. Te 2 godziny w ciągu dnia sporo dają. Jeśli nie masz w ciągu dnia taniej taryfy to sugerowałbym grubszą podłogę (my mamy 9cm wylewki).

System jest tak skonfigurowany, że grzanie nocne jest ustawione tak, by na koniec nocnego okresu (czyli g. 6) osiągnąć docelową wyliczoną temperaturę podłogi. To jest fajne, bo w nocy jest wówczas najchłodniej. W ciągu dnia temperatura w pomieszczeniach jest z grubsza na poziomie 19-20 stopni.

Trochę trwało, zanim udało mi się ustawić system tak, by osiągnąć takie warunki (na początku było zdecydowanie za ciepło), ale teraz jest okay, jak na dworze było ok. -10 stopni też było okay.

 

Pozdrawiam,

Bubu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś korzysta z ogrzewania podłogowego akumulacyjnego sterowanego regulatorem pogodowym? Np taki system jak oferuje Devi?

 

http://www.ekonergia.com.pl/eq404.php

 

Zamierzam sobie zrobić Legalett dla ubogich :D

 

Ja tak mam (chociaż nie Devi, ale filozofia myślę, że jest podobna). Jest to podstawowy system grzania w całym domu. Mamy jeszcze kominek (bez rozprowadzenia - palimy sporadycznie, ale takie było założenie) i drabinki w łazienkach (żeby ręczniki się ładnie suszyły). Ja jestem zadowolony. Jedyna (jak dotychczas) wada to to, że wieczorem podłogi w łazienkach nie są tak ciepłe (ale ok. 21 mają ok.25-27 stopni, więc źle nie jest). W pozostałych pomieszczeniach jest okay, bo oczywiście tam nie mają być ciepłe, tylko pomieszczenie ma mieć odp. temperaturę.

Acha, co istotne - u mnie 2 taryfa jest 22-6 i 13-15. Te 2 godziny w ciągu dnia sporo dają. Jeśli nie masz w ciągu dnia taniej taryfy to sugerowałbym grubszą podłogę (my mamy 9cm wylewki).

System jest tak skonfigurowany, że grzanie nocne jest ustawione tak, by na koniec nocnego okresu (czyli g. 6) osiągnąć docelową wyliczoną temperaturę podłogi. To jest fajne, bo w nocy jest wówczas najchłodniej. W ciągu dnia temperatura w pomieszczeniach jest z grubsza na poziomie 19-20 stopni.

Trochę trwało, zanim udało mi się ustawić system tak, by osiągnąć takie warunki (na początku było zdecydowanie za ciepło), ale teraz jest okay, jak na dworze było ok. -10 stopni też było okay.

 

Pozdrawiam,

Bubu

Ile w sumie godzin grzejesz .

Fakt ze mam dom jeszcze nieocieplony ,mokry i z duzymi stratami .

Ale wydaje mi sie ze ze jest za zimno .

Sprawdzalam tez moc i wszystko sie zgadza .

Jakie masz sterowniki :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile w sumie godzin grzejesz .

Dokładnie nie sprawdzałem (nie wstaję w nocy, żeby sprawdzać, kiedy i jakie obwody się załączają :) ). Patrzyłem w ciągu dnia - to z reguły łazienki chodzą przez pełne 2 godziny 2 taryfy, a pozostałe pomieszczenia ok. 1h. W łazienkach ma być po prostu cieplutko, w pozostałych ma być w sam raz. W nocy pewnie nieco dłużej.

Fakt ze mam dom jeszcze nieocieplony ,mokry i z duzymi stratami .

Ale wydaje mi sie ze ze jest za zimno .

Myślę, że to jest właśnie istotą problemu. Ja mam 25cm wełny na suficie i 15cm styropianu na ścianach. No i oczywiście 10cm pod podłogą. I jeszcze mam rekuperator.

U nas jak kiedyś niechcący przestawiłem zegar taryfowy i nie włączyło się nocne grzanie, to nad ranem i tak nie było tak źle (chociaż dobrze też nie). Wystarczyło napalić w kominku i do południa było okay.

Sprawdzalam tez moc i wszystko sie zgadza .

Jakie masz sterowniki :lol:

Mam sterowniki tekmar - jeden sterownik główny (chyba typ 1803) i 3 ładowania (4+4+2 obwody - czyli 2 typu 1844 i jeden 1842).

 

Pozdrawiam,

Bubu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam że się wtrącę

ale nie lepiej zdecydować się nad inną taryfą ??

ja wiem że G12 to najczęściej wybierana, ja wybrałem G12W, tanie grzanie mam od poniedziałku do piątku w godzinach 13-16 oraz 22- 7 rano to już 2 godziny więcej w czasie doby dodatkowo od 22 w piątek do 7 rano w poniedziałek też mam tańszą taryfę.

może więc warto przeanalizować swoją decyzję :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz podać metraż Waszego domku? Ile metrów ogrzewasz?

 

Nie dostawałem maili o odpowiedziach i myślałem, że nikt nie pisze... :oops:

 

Nasz dom ma powierzchnię 120 m kw. Ogrzewamy oczywiście całą powierzchnię, ale sypialnie (łączna powierzchnia 30 m. kw. ) okazjonalnie za pomocą grzejników konwektorowych. Reszta jest ogrzewana podłogówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam że się wtrącę

ale nie lepiej zdecydować się nad inną taryfą ??

ja wiem że G12 to najczęściej wybierana, ja wybrałem G12W, tanie grzanie mam od poniedziałku do piątku w godzinach 13-16 oraz 22- 7 rano to już 2 godziny więcej w czasie doby dodatkowo od 22 w piątek do 7 rano w poniedziałek też mam tańszą taryfę.

może więc warto przeanalizować swoją decyzję :wink:

 

Też się na to ostatnio (przed świętami BN) zdecydowałem - cieszę się, że nie jestem sam. To niby taryfa przeznaczona specjalnie dla weekendowiczów-działkowiczów, bo choć "droższy" prąd jest tańszy niż w G12, to "tani" jest droższy. Trudno to policzyć i do końca nie jestem pewien rezultatu. Jest to jednak rozwiązanie bardziej komfortowe dla domowników, i wierzę, że przynajmniej nie będzie ono droższe. Na razie nie dostałem jeszcze żadnego rachunku, czekam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem juz w polowie budowy Benedykta z mg projekt - ok 240m2 - decyzja zapadla - elektryka - jak najwieksze inwestycje zeby pozniej bylo dobrze i ekonomicznie (gazu mi nie doprowadza wiec sie nad tym nawet nie zastanawiam - zona kategorycznie odmawia zalozenia PC wiec elektryka to wybor i przymus)

znacie kogos kto ogrzewa dom o podobnych gabarytach pradem ?

 

pozdrawiam

przemyśl to jeszcze. Dlaczego żona nie na PC?Masz duży dom. możesz sobie policzyć zapotrzebowanie i koniecznie dodać margines na fuszerki wykonawców (chyba że sam budujesz). Poza tym, ściane można ocieplać ale z otworami (okna, drzwi, garaż) nie zaszalejesz.

Moja żona jak zobaczyła rachunek za prąd (domek mniejszy-180 ale z PC) to było. Przeszło jej jak zrozumiała że za gaz nie dostanie :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przestawiają za każdym razem - montują specjalny licznik, właśnie dla taryfy G12w, który robi to automatycznie. Niestety nie można tak zrobić z innymi urządzeniami, np. kablami grzewczymi czy bojlerem - tu trzeba przestawiać ręcznie. Przestawianie podłogi nie ma sensu, bo wystarcza to, co nagrzeje w "standardowym" czasie, który jest wydłużony o dwie godziny w stosunku do G12. Natomiast bojler, jeśli jest potrzeba, niestety ręcznie. Przynajmniej ja nie znam innego rozwiązania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mam (chociaż nie Devi, ale filozofia myślę, że jest podobna). Jest to podstawowy system grzania w całym domu. Mamy jeszcze kominek (bez rozprowadzenia - palimy sporadycznie, ale takie było założenie) i drabinki w łazienkach (żeby ręczniki się ładnie suszyły). Ja jestem zadowolony. Jedyna (jak dotychczas) wada to to, że wieczorem podłogi w łazienkach nie są tak ciepłe (ale ok. 21 mają ok.25-27 stopni, więc źle nie jest). W pozostałych pomieszczeniach jest okay, bo oczywiście tam nie mają być ciepłe, tylko pomieszczenie ma mieć odp. temperaturę.

Acha, co istotne - u mnie 2 taryfa jest 22-6 i 13-15. Te 2 godziny w ciągu dnia sporo dają. Jeśli nie masz w ciągu dnia taniej taryfy to sugerowałbym grubszą podłogę (my mamy 9cm wylewki).

System jest tak skonfigurowany, że grzanie nocne jest ustawione tak, by na koniec nocnego okresu (czyli g. 6) osiągnąć docelową wyliczoną temperaturę podłogi. To jest fajne, bo w nocy jest wówczas najchłodniej. W ciągu dnia temperatura w pomieszczeniach jest z grubsza na poziomie 19-20 stopni.

Trochę trwało, zanim udało mi się ustawić system tak, by osiągnąć takie warunki (na początku było zdecydowanie za ciepło), ale teraz jest okay, jak na dworze było ok. -10 stopni też było okay.

 

Pozdrawiam,

Bubu

 

Hmmm. a ile kosztowała Cię instalacja ogrzewania podłogowego? Kable jakiej firmy i ile kW mają??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tez wybralismy prąd _ kominek i DGP jako ogrzewanie. A raczej w innej kolejności kominek + prąd wspomagająco.

Domek przykryty dachem od Wigilii. Teraz kolejnym krokiem bedzie chyba

rozprowadzenie elektryki + hydrauliki.

Napiszcie jak zarbać się do tego tematu. Domek ma 125 m2, Zwarta prosta bryła, obok na działce stoi stary drewniak. Umowa z energetyką na 12 KW. Potrzegujemy chyba zmienić licznik na dwutaryfowy . Natepnie nalezy mieć chyba koncepcje co do piecy : jekie, ile. gdzie. Ew maty grzejne.

Z pomocy jakiej firmy korzystaliście w tym temacie ?

Wyobrażam sobie, że ktos to wszystko jest w stanie dobrze rozplanować, dobrac piece itp.

Dzięki za pomoc

 

PS.Oczywiście nie piszę już, że wszyscy nasi znajomi łapią się za głowy, gdy usłysza o pomysle grzania elektryką.

 

Niech się łapią... tym lepiej dla was. Będziecie uchodzić za krezusów :lol:

A tak na serio. Podałaś zbyt mało danych by mówić o konkretach. Ale ogólnikowo można. Ja proponuję piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem (te z "wiatraczkiem"). Jeśli swoje kroki skierujesz do specjalistycznej firmy to po otrzymaniu oferty, odejmij tak dobre 20% wyliczonej całkowitej mocy (w kW) potrzebnej do ogrzania domku i na tyle zakup piece. Dobrą opinią cieszą sie polskie Inproel'e, mają nawet fajną wersję płaską (tylko 16cm). Rozsądna cena, akceptowalny przez większość design. Mogą się zaraz tu pojawic opinie o głośnym "wiatraczku" w tym modelu (nomen omen nazwanym DGP). Ale już podobno firma montuje je inne. Jak was stać to możecie wziążć AEG albo Dimplex'a, podobno najlepsze i ... duuuużo droższe. Zresztą piece można zobaczyć, dotknąć, poczytać na forum i wtedy podjąć decyzję. Jeśli kominek będzie "chodził" dużo i często to wystarczą dla waszego domu 3 - 4 piece tak po 2 kW. Jeśli planujecie tylko czasami dogrzewać to proponuję jeszcze ze 2. Wszystko uzależnione od tego jaki macie układ pomieszczeń. Tabelę doboru pieców w odniesienu do ogrzewnych powierzchni znajdziecie w necie na stronie dimplexa. Jakby coś to na priv dam link. Minus tego rozwiązania (DGP + akumulacyjne) to podobno utrudnienia w wysterowaniu. Ja bym już takich obiekcji nie miał. Proste czujniki temp. w pokojach (takie za 100 pln) spowodują, że w przypadku napalenia w kominku i wzrostu temp. w pomieszczeniach - piec będzie grzał tylko przez obudowę (słynny juz "wiatraczek" przestanie tłoczyc ciepłe powietzre na zewnątrz pieca).

Ale jeśli DGP będzie używane non - stop kolor to do dogrzania wystarczą konwektorki (dobrej jakości już od 200 - 300 pln).

O miocy przyłączeniowej się nie wypowiadam bo to wypadkowa wielu danych - a takich w waszym przypadku nie mam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...