Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Komfort cieplny to bardzo dyskusyjna sprawa. Ja chodzę po domu w T-shircie, czasami w gaciach, a moja w swetrze i potrafi spać w skarpetkach, fuuuj.

Nawiasem mówiąc, nie przegrzej dzieci, to gorsze od zmarznięcia.

Gdybym miala chodzic po domu w swetrze (zniose te skarpetki do chodzenia ale do spania now wej) to bym sie rozwiodla

A dzieci nie przegrzewam, u nich zazwyczaj niewiele ponad 22 stopnie a wlasnie wieczorem juz blisko 21 sie robi i dopiero od 3 zaczyna podloga chodzic. okolo 6 robi sie z 23 stopnie takze idealnie, bo dzieciaki ok 7 wstaja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im jej zimniej tym bardziej się tuli:D

a wiec to tak - sabotaz na kobiety - dobrze ze u mnie w domu to ja stersuje ogrzewaniem ;)

jakie masz teraz temperatury (ostatnie trzy dni ) ?

nie spada ponizej 23... ;) ale w nocy jest 24 i jest zbyt cieplo - mowie o salonie i kuchni bo reszte pom nie przestawialam bo one chodza ok, w sypialni ma ciagle 21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ide ustawic - mialo byc 24 (obnizamy bo tyle to juz za duzo) miedzy 13-15, i od 3 do 7? no i od 21 do???

reszta 22 - dobrze pamietam??

jak z ofsetem - wydaje mi sie ze powinien byc przy pokojowym, bo przy otwieraniu okien odrazu bedzie sie zalaczac...

Temp na zewnatrz okolo -10 dzisiaj, wczoraj wiecej ale niewiele wiecej maks do -15. Przy takich wielkich mrozach miala dzienne zuzycie okolo 50, ale wtedy nie uzyskiwalam takich temp jakbym chciala.

Edytowane przez swiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkiem niedawno kupiłem kable - ok 12 kW koszt 5 tys 9 sterowników 1500 zł

bojler Galmet 140 l 600 zł

 

realnie przy takim zestawieniu jak napisałeś gdybyś chciał różnica wyszła by Ci koło 15-20 tyś

ale wszystko zależy kto co chce i jakiego uzasadnienia szuka - taką robi kalkulację

 

a możesz napisać jakie kable i gdzie kupione? I jakie stery?

Jak nie tu to na priv, plz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S> gros prac instalacyjnych wykonuję samodzielnie, stąd porównuję ceny materiałów. To ważne założenie do wzięcia pod uwagę, jeśli ktoś będzie polemizował w kwestii moich wyliczeń. Generalnie - na wszystko mam oferty.

WOdna z gazem tez wykonasz samodzielnie w 100%? Co do elektrycznej to nie mam wątpliwości skoro sam zrobiłeś instalacje elektryczną. Skoro tak jest koszty inwestycyjne ogrzewania na kablach będą sporo tańsze niż woda+gaz. Żadnych dublowanych systemów, jeśli zdecydujesz się na kable to tylko tylko prosty system. Najwazniejsze to OZC, bo może okazać się że w niektórych pomieszczeniach ogrzewanie wcale nie jest potrzebne, u mnie tak jest w pomieszczeniu gospodarczym, nie odpaliłem tam do dzisiaj ogrzewania temp >20*C. Więc niepotrzebnie wydałem 700zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd:

- zwiększenie mocy przyłącza - 900

- dodatkowe okablowanie w peszlach - 500

- dodatkowa skrzynka dedykowana do ogrzewania - łącznie dla 11 obwodów około 1000

- regulatory, na przykład Auraton 3000 DS, 11 pomieszczeń - 2000

- grzejnik elektryczny do garażu 300

- bojler 150 L - 500 (to tani) lub ogrzewacze przepływowe - 2000

- kable grzejne na 170 m2 - wedle wyceny 13, ale niech będzie nawet 10 koła

 

razem ca 17-20 koła

ja mam moc przyłącza 13kW i spokojnie mi wystarcza, czy to więcej niż osoby posiadające ogrzewanie gazowe?

W rozdzielni do ogrzewania zajęte jest 12 miejsc DIN, a to niekosztuje 1000zł 10x16A eska+3x podlicznik jednofazowy

W garażu pierwszy raz jak mieszkam odpaliłem w niedzielę wieczorem jak temp na dworze spadła do -30*C zwyły olejowy za 100zł kupiony x lat temu. Tak zawsze jest na plusie.

Bojler Hekules 120l fuul elektroniczne sterowanie 650zł nie ja jedne z FM go posiadam i chwale sobie

Ja za kable devi do 152m2 domu wraz ze sterownikami (drogie devireg 550) dałem łącznie 8900zł, więc gdzie Ty chcesz wydać 10tyś na kable???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem właśnie na sofcie Devi - wyszło 11 koła, i jest to jak pisałem o 2 koła mniej niż z oferty. To dobrze, choć myślałem że mimo wszystko będzie lepiej.

Odwiedź zaprzyjaźniona hurtownie elektryczna ceny moga cię miło zaskoczyć. jak ja kupowałem okazało się że najtańszy sklep interentowy nie miał nawet podejścia z cenami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie przewymiarowania i masy akumulacyjnej... moj system ogrzewania jest w tej chwili (od paru dni temp w nocy dochodzi do -20) na granicy wydajnosci tzn utrzymuje z problemami zadane 21 st (tylko tania taryfa), wlasciwie jest 20,5 st przy kubaturze ok 450 m3. Moc nominalna grzejnikow 9,9 kW, mase akumulacyjna oceniam na 350 kg..... wylewka ile moze wazyc? Wydaje sie ze wylewka grzewcza, a w szczegolnosci "gruba" wylewka to przesada.

U mnie o 23-ciej już nie chodzi żaden obwód ogrzewania, a do 6 rano to nie wiem czy raczą się załączyć czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj Bartosz bez problemu pracuje w trybie ciaglym temp naw 16,5 - 17 st.

Też tak miałem, ale w tym roku wilgotność w domu jest dużo mniejsza więc i wymiana ciepła spadła. No ale nie mam mu za złe że przy -28, -30 na chwilę włącza się na zimowy:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już jesteśmy przy wrażeniach...

jakie największe z użycie energii zaobserwowaliście w te obecne mrozy ?

mój dom pobił rekord kilka dni temu jak było -29*

124 kwh na wszystko razem, tyle nie widziałem odkąd mieszkam ...

dzień wcześniej paliłem w kominku...

Ja nie sprawdzałem, nie lubie sie dołować, wystaczy mi sprawdzić raz na miesiąc:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...