Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
Dlaczego skazany w przyszlosci - w przyszlosci nie wiadomo jakie beda zrodla ciepla a moim zdaniem o pompach juz nikt nie bedzie slyszal ...

Za daleko wychodzisz w przyszłość ;)

1-2zł/kWh będzie prędzej niż się spodziewamy :)

Fakt,że pompy ciepła tanieją(powietrzne) ale trzeba mieć do czego je podpiąć :)

 

Nie bedzie za mala moc na taki bufor? Przeciez wazne jest tez by nagrzalo sie to w odpowiednim tempie.

6kW spokojnie starczy,w razie czego może dać 9kW.Ja mam obciążenie na c.o 4kW przy -20st.C :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wszystko zależy od wielkości bufora.Zbiornik ma być samowystarczalny, czyli grzałka (piec niepotrzebny) oraz 2 wężownice. Jedna do CO druga do CWU (bez osobnego zasobnika czy bojlera). Szukam takich baniaków na sieci, ale nie mogę znaleźć nic z grzałką. Są bufory z dwoma wężownicami ale grzałki niet. Da się to samodzielnie dołożyć?

 

Chyba że czegoś nie zrozumiałem z wywodu asolta ..

 

EDIT: chyba faktycznie nie zrozumiałem - bo jak w takim układzie zrobić w lecie CWU? Przecież nie będę grzał bufora 1000L żeby się wykąpać..

Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób jednak za 8 koła wylewkę z wodną podłogówką a za 12tys.zł powietrzną PCi i będziesz miał zero stresów w przyszłości :)

No i domek poniżej pasywnego jeśli chodzi o zużycie energii :)

 

I w końcu już wybrałeś swoją pompę czy będzie jednak piec elektryczny? Mam podobne zmiany nastroju co Ty więc pytam żeby się już nie motać ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
I w końcu już wybrałeś swoją pompę czy będzie jednak piec elektryczny? Mam podobne zmiany nastroju co Ty więc pytam żeby się już nie motać ;-)

 

Z dużą dozą prawdpodobieństwa będzie PCi p-w 8kW w cenie 16tys.zł z zasobnikiem 300l i montażem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, a na takim wielkim buforze nie będzie odpowiednio większych strat w lecie? w sensie, normalnie miałbym 150L a tu 1000L. Czy to faktycznie wytrzyma kilka dni czy jednak będą straty?

 

1000l z górnej półki zasobnik (atlantic) gubi przy 65 stC wewnatrz 7,5 kwh/dobę. Pomnozone przez 6 miesięcy niegrzewczych daje 1350 kWh. Ja bym sie nie zdecydował na przygotowywanie CWU w buforze przez cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000l z górnej półki zasobnik (atlantic) gubi przy 65 stC wewnatrz 7,5 kwh/dobę. Pomnozone przez 6 miesięcy niegrzewczych daje 1350 kWh. Ja bym sie nie zdecydował na przygotowywanie CWU w buforze przez cały rok.

 

Zawsze mozna doatkowo ocieplić bufor i zmniejszyc temp nie musi byc 65 moze byc 60 lub 55 stC i wtedy te straty sa znacnie mniejsze. Zresztą straty będą zawsze bedą przy jakimkolwiek zasobniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy normowej wymianie na WM kotłownia potrzebuje 60W dla -20 na zewnątrz. Czyli 1,5kWh na dobę. Więc pozostałe 6-7 kWh strat z bufora w zimie to jednak strata. Kotłownia jest z boku i posiada układ zamknięty WM z reku. Czyli nie ma mowy o dystrybucji tego ciepła na resztę domu. Jedyne co, to że średnio 60% z tego utraconego ciepła odzyskam ogrzewając powietrze nawiewane.

 

Czyli tak na szybko dla maks mrozów jest to jakieś 3 kWh czystej, realnej straty na dobę, ale dla mniejszych mrozów już więcej, a w lecie 6kWh strat na dobę pod warunkiem kupienia najlepszego=najdroższego bufora. Czyli jakieś 6 stów rocznie - przy teoretycznych warunkach - samych strat. A wyniki OZC pokazują mi koszty grzania na poziomie 2900. Realnie muszę więc przyjąć 3500 przy uwzględnieniu takich strat plus prąd na pompki. To kable daleko od tego nie leżą jak mi się wydaje..

 

Chyba sobie zrobię wolne od kwestii wyboru systemu grzania, bo głupieję.

Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pogadamy za parę lat,jak junior dorośnie a Ty wydoroślejesz i będziesz zamiast na wyjazdach to w domu ;)

Ja mam juniora,który ma 17 lat i wiem ile on potrafi zjeść wody,a że facet przy takim wieku juniora musi być w domu,dlatego piszę,że buduję na przyszłość a nie na już :)

 

No i pozytywnie,bufor 1000l,dajesz w niego grzałę 6-9kW i jedziesz z koksem :)

Jeśli jest bufor w domu to można pyknąć kominek z płaszczem wodnym(PW),który w momencie palenia w nim ładuje nam bufor w cenie przyjemności z ognia kominkowego :)

Znowu, gdybasz, nawet nie masz pojęcia ile nie ma mnie w domu to po pierwsze nie wiesz jak czesto i ile osób nas odwiedza, dlatego ja wiem że moje rozwiązanie nie jest na tylko na dzisiaj.

A to że facet musi byc w domu to ja wiem i to nie tylko jak ma xx lat bo wtedy to już za późno.

 

bufor+kominek=większe koszty inwestycji, bardziej skomplikowany układ.

No i staty na zbiorniku, trzeba z głową je spożytkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to oznacza - większy koszt inwestycyjny oraz więcej zajmowanego miejsca. Na razie straciłem przekonanie. Coulignon, jesteś winny ;)

 

Do usług!

 

Nie ma systemu idealnego - po prostu. Można bufor wstawić w kącik pomieszczenia uprzedno wyklejając ściany i sufit 10 cm styropianu grafitowego. Po zainstalowaniu zamykasz taki pokoik o wymiarach 1x1m taką samą izolacją uprzednio upychając izolację pomiedzy bufor a podłogę.

CWU przygotowywałbym osobno w 150 - 200 l termie zlokalizoawanej jak najbliżej punktu poboru - cyrkulacja to tez straty i to niemałe. Terma może być z węzownicą pod którą można podpiąć mała pompę ciepła powietrze woda- np Hewalaexa za 3000 zł. Klimatyzacja gratis :-)

Idea bufora jest fajna - trzeba to jednak zrobić z głową. No i Bufor bez wewnetrznego zasobnika lub wężownicy do CWU jest jednak sporo tańszy.

Edytowane przez coulignon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...