Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kuba przyjmij najgorszy scenariusz. Często kotły działają dłużej nie mogąc dogrzać bo kaloryczność jest niska. Widać to po starych instalacjach. Widziałem nie raz zapiski emerytów co do zużycia gazu. Niby temperatury te same, wewnętrzne i zewnętrzne, a zużycie idzie nawet o 60-100 % przez jakiś tydzień, dwa w ciągu zimy. To jest skrajny przypadek ale często gaz jest gorszy od tego co deklarują. Im ostrzejsza zima tym mniej gazu w gazie :)

 

Pitromak ja akurat wolałbym gaz niż pompę, ale gazu nie ma i nie będzie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

później Wam pokażę co przyjąłem. Spokojnie nie dam się nabrać :)

Czy ktoś mi coś powie o tej wartości opałowej gazu w PGNiG? Bo 9kWh to jednak nie 10 kWh. Chce wiedzieć czy mam rację.

Mam na myśli to, że z opisu na PGNiG nie wynika wprost nic, ale niewprost wynika, że coś kombinują - IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

później Wam pokażę co przyjąłem. Spokojnie nie dam się nabrać :)

Czy ktoś mi coś powie o tej wartości opałowej gazu w PGNiG? Bo 9kWh to jednak nie 10 kWh. Chce wiedzieć czy mam rację.

Mam na myśli to, że z opisu na PGNiG nie wynika wprost nic, ale niewprost wynika, że coś kombinują - IMHO.

Do swoich obliczeń stosuję 9,97kWh/m3 GZ50. Większość portali taką podaje.

http://www.wtb.pl/hot_issues/DoborUrzadzenGrzewczych.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę sobie właśnie koszty ...

PGNiG podaje kaloryczność gazu G50 na minimum 34GJ, a średnio na 39,5 GJ. Jednocześnie podaje, że wartość opałowa to minimum 31GJ.

I teraz jak to się ma do siebie. Przyjmując, że sprawność kondensatu liczy się jako % uzyskania wartości opałowej, wychodzi koło 33MJ. No i robi się dziura na 8-9 GJ.

....

 

Miałem też ten problem, ale koledzy mnie uświadomili:)

Sprawność kotłów, niezależnie od rodzaju paliwa, podaje się w stosunku do wartości opałowej.

Zaś wartość opałowa to co najmniej 31MJ ( średnio 32). To dlatego kotły kondensacyjne osiągają sprawność 107% względem wartości opałowej. Względem ciepła spalania jest to około 87%. Sprawność ponad 100% wynika jedynie z przyjętego punktu odniesienia i ma jak wiele rzeczy w budownictwie charakter historyczny

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?189307-Ogrzewanie-gazowe-czy-na-pr%C4%85d&p=5035875#post5035875

 

Załączyłem w tamtym wątku arkusz liczący opłacalność grzania prądem - gazem w zależności od kosztu inwestycji i kosztu poszczególnych nośników( w zależności od stopnia wykorzystania taniej taryfy) i zapotrzebowania na energię.

gaz - prąd.zip

 

Koledzy na forum są faktycznie troszkę ;) antygazowi. Ja się jeszcze waham, ale mam jeszcze chwilę na zastanowienie.

Pozdrawiam

Edytowane przez Maron79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy, że jednak dobrze myślałem i jest to 9kWh a nie 10kWh z 1m3 gazu G50

 

co do twojego wyliczenia - to nie są koszty całkowite systemu ogrzewania tylko bardziej porównanie cen nośników dla konkretnego przykładu zużycia i rozkładu. Ja próbuje ustalić ile faktycznie kosztuje wybór danego systemu, uwzględniając nawet takie sprawy jak wymiana grzałki w bojlerze co jakiś czas. To uśrednienie, ale daje obraz czego się można spodziewać. Z porównania samych kosztów nośnika - a widziałem tu na forum kilka takich już - w zasadzie nic nie wynika, tylko że gaz jest najtańszy. No, zobaczymy.

 

Swoje kalkulacje dam jak sprawdzę po południu.

Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wliczanie ceny grzałki ma się nijak do całości kosztów. W życiu jeszcze nie wymieniałem grzałki w bojlerze, ale cały bojlej cieknący to i owszem. Galmet ok. pięcioletni

No własnie jakie macie doświadczenia z bojlerami, jaka firma ile juz pracuje, albo po jakim czasie wymienialiście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, oto moje spojrzenie na porównanie różnych systemów.

Nie chodzi tu o żadne udowadnianie komukolwiek czegokolwiek - jest to plik na moje potrzeby, który być może komuś się przyda.

Dane nie są ostateczne, choć zdecydowana większość z nich jest udokumentowana ofertami bądź cenami z internetu.

 

Ideą tego zestawienia było, by uzmysłowić sobie ile tak na prawdę trzeba wydać przy wyborze konkretnego systemu.

Dlatego uwzględnienie kredytu (bo buduję na kredyt, ale zawsze można wpisać 0%), dlatego neutralizator skroplin - bo mam POŚ biologiczną, przy której tracę gwarancję wpuszczając nieobrobiony kondensat, a POŚ kosztowała 10 koła. Poza tym muszę dbać o bakterie, inaczej będę wylewał do studni gnojówkę). Dla wersji z gazem miłosiernie przyjąłem najprostsze sterowanie bez elektrozaworów.

 

Proszę się nie kłócić - chętnie wysłucham opinii i weryfikacji błędów, ale talibów systemowych proszę o wybór innego celu ataków :)

 

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AmA1qrFAs7QddG1HUnA2bU1WM09GQVFTYzRZTmp6Y1E#gid=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Proszę się nie kłócić - chętnie wysłucham opinii i weryfikacji błędów, ale talibów systemowych proszę o wybór innego celu ataków :)

 

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AmA1qrFAs7QddG1HUnA2bU1WM09GQVFTYzRZTmp6Y1E#gid=3

Brakuje Ci trzech systemów do pełni szczęścia ;)

Zamisat bufora piec elektryczny+bojler=koszt 3,5tys.zł

Pompa ciepła p-w z COP 2,5=koszt 10kW z zasobnikiem 18tys.zł

Pompa ciepła g-w z COP 3,5=koszt 8kW z zasobnikiem min.25tys.zł

A wyniki zmienią się diametralnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz to policzę, nic nie stoi na przeszkodzie

 

Tylko proszę o konkrety: nie ma żadnych 3,5 tysiąca tylko jest o jakieś 5 mniej niż przy buforze, bo system musi być kompletny

To samo dla PC

 

Nie wiem bo nie planuję, jakie są koszty eksploatacyjne dla PC? Jeśli ktoś zna, to proszę o info.

 

 

Podsumowując moje wyliczenia - nawet dla prądu w G11 kable ciągle nie są zasadniczo droższe od gazu, za to dostarczają wiele więcej komfortu, bo gaz jest bez rozbudowanego sterowania by zmniejszyć koszt inwestycyjny. Oczywiście w moim przypadku i dla moich założeń i wymogów. Natomiast dla 100% w 2giej taryfie nie ma konkurencji. Rozmawiałem z dwoma użytkownikami takiego systemu i bez problemu całość Co/CWU grzeją w 2giej.

Jestem zdumiony takim wynikiem, ale nie potrafię w nim znaleźć żadnych błędów. Pora na Was, bo pewnie coś się znajdzie.

 

 

EDIT: ach i jeszcze jedno. Jak to COP dla PW jest policzone. Bo ja znalazłem artykuł dystrybutora Daikina, na którym średnia była dla CO 2,5 a dla CWU na poziomie 1,8. Jak to uśrednić?

Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...