Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No własnie jakie macie doświadczenia z bojlerami, jaka firma ile juz pracuje, albo po jakim czasie wymienialiście?

 

u moich rodziców w bloku bojler pracuje jak na razie 17 lat i ma się dobrze... ( przy najbliższej okazji muszę poczytać co na nim pisze )

u mnie obydwa siedem i jak na razie też mają się dobrze:yes: (duży Galmet Heros, mały Superlux ??, no name ?? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
zaraz to policzę, nic nie stoi na przeszkodzie

 

Tylko proszę o konkrety: nie ma żadnych 3,5 tysiąca tylko jest o jakieś 5 mniej niż przy buforze, bo system musi być kompletny

To samo dla PC

 

Nie wiem bo nie planuję, jakie są koszty eksploatacyjne dla PC? Jeśli ktoś zna, to porszę o info.

Przy PCi powietrznej producent sugeruję roczny przegląd,wiem,że koszt 100zł ale z drugiej strony wiem,że nie jest to konieczne,poza tym z tego co się orientuję to nie ma nic.COP2,5 i COP3 to chyba wiadomo ;)

Co do 3,5tys.zł to o to mi chodziło,zastępujesz bufor piecem za 2,5tys.zł+bojler,reszta wedle uznania.

Wg mnie to jest najbardziej optymalny system grzwczy,jeśli nie lubi się PCi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... chętnie wysłucham opinii i weryfikacji błędów, ale talibów systemowych proszę o wybór innego celu ataków :)

 

czy koszty roczne danej instalacji nie sa oby zawyzone ? niektore rzeczy raz na 2/3/5 lat - czy koszt podzielony na ten okres ?

taki drobny szczegół ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

EDIT: ach i jeszcze jedno. Jak to COP dla PW jest policzone. Bo ja znalazłem artykuł dystrybutora Daikina, na którym średnia była dla CO 2,5 a dla CWU na poziomie 1,8. Jak to uśrednić?

Tak wyszło Daikinowi prawdopodobnie z uwagi na grzanie cwu do 55-60st.C co przy pompie ciepła i dużym zasobniku mija się z celem ponieważ z tego co czytam wystarczy 40-45st.C.

Wg znaków na niebie średnioroczny,bezpieczny COP dla c.o i cwu przy powietrznej to 2,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A brałeś pod uwagę taki parametr, jak pewność zasilania ?

Co będzie, gdy zasilanie elektryczne z jakiego bądź powodu zniknie na dłuższy

czas w czasie ciężkiej zimy ?

Co Twoim zdaniem jest u Ciebie pewniejsze - zasilanie prądem czy gazem ?

Wyliczenia, szczególnie w długim zakresie lat, rzadko kiedy się sprawdzają, a

praktyka dowodzi, że po początkowej fascynacji tabelkami, w następnych latach liczy się

przede wszystkim pewność i ciągłość pracy instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane wpisane dla PC P-W. Przy czym jest tam kilka niejasności: nie wiem jak fizycznie realizuje się wymianę pomiędzy PC, a podógówką i CWU. Założyłem jeden zbiornik 150L ale nie jestem pewien, czy to wystarczy by jechać wyłącznie w 2giej taryfie. Drugi punkt do ustalenia, to jaka jest faktyczna, a nie marketingowa COP dla pompy ciepła PW w takiej sytuacji jaką may od miesiąca za oknem. Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A brałeś pod uwagę taki parametr, jak pewność zasilania ?

Co będzie, gdy zasilanie elektryczne z jakiego bądź powodu zniknie na dłuższy

czas w czasie ciężkiej zimy ?

Co Twoim zdaniem jest u Ciebie pewniejsze - zasilanie prądem czy gazem ?

Kominek z DGP ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PZW: a powiedz mi proszę jak mi będzie działał piec kondensacyjny z wodną podłogówką, jeśli nie będzie prądu? Nie będzie działał. To proste. Inna sprawa gdyby dwa razy w miesiącu wyłączali prąd i trzeba by na szybko ratować dom przed zamarznięciem i jechać na pierwszej taryfie. Jednak ja mieszkam w Krakowie i dom buduję na obrzeżach i nie pamiętam sytuacji od PRLu, żeby tu nie było prądu dłużej niż 15 minut. W Puszczy Piskiej to może być problem, w zeszłym roku spędziłem tam 19 godzin bez prądu, ale nie w Krakowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dane wpisane dla PC P-W. Przy czym jest tam kilka niejasności: nie wiem jak fizycznie realizuje się wymianę pomiędzy PC a podógówką i CWU. Założyłem jeden zbiornik 150L ale nie jestem pewien, czy to wystarczy by jechać wyłącznie w 2giej taryfie. Drugi punkt do ustalenia, to jaka jest faktyczna, a nie marketingowa COP dla pompy ciepła PW w takiej sytuacji jaką may od miesiąca za oknem.

Dla pewności przyjmij 300l,150l może być za mało dla niskich temperatur.

Nawet jeśli przy takich temperaturach COP będzie 1,8-2 to średnioroczny wyjdzie zdecydowanie wyżej,średnia temperatur w okresie zimy z kilku ostatnich lat dla woj.Śląskiego to -4,5st.C ;)

Bezpiecznie jest przyjąć 2,5,marketingowo COP przy -7/35 to 2.75 ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyszło Daikinowi prawdopodobnie z uwagi na grzanie cwu do 55-60st.C co przy pompie ciepła i dużym zasobniku mija się z celem ponieważ z tego co czytam wystarczy 40-45st.C.

Wg znaków na niebie średnioroczny,bezpieczny COP dla c.o i cwu przy powietrznej to 2,5.

 

well, to ja bym wolał konkret :)

 

Nie że coś wskazuje, tylko że ktoś tak ma.

Czepiam się, wiem ale:

- pompy ciepła generalnie budzą kontrowersje, bo wiele z ich parametrów jest życzeniowych lub wskazywanych przez znaki na niebie

- jak już wspominałem znam osobiście przypadek, gdzie powietrzna pompa ciepła nie daje rady, jedzie non stop i żre tyle prądu co grzałka w pierwszej taryfie a kosztowała 20 koła. Dlatego bardzo ostrożnie podchodzę do informacji, że coś powinno być jakieś tam :) Ale argument przyjmę, daj tylko obiektywne źródło. Zresztą policzyłem na razie dla COP=2,5 i dopóki nie będzie protestu tak zostawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czepiam się, wiem ale:

- pompy ciepła generalnie budzą kontrowersje, bo wiele z ich parametrów jest życzeniowych lub wskazywanych przez znaki na niebie

- jak już wspominałem znam osobiście przypadek, gdzie powietrzna pompa ciepła nie daje rady, jedzie non stop i żre tyle prądu co grzałka w pierwszej taryfie a kosztowała 20 koła. Dlatego bardzo ostrożnie podchodzę do informacji, że coś powinno być jakieś tam :) Ale argument przyjmę, daj tylko obiektywne źródło. Zresztą policzyłem na razie dla COP=2,5 i dopóki nie będzie protestu tak zostawię.

Też się czepiałem i się czepiam ;)

Znajomi musieli dostać źle dobraną pompę ciepła,wiadomo,że powietrzna wraz z niskimi temperaturami traci moc grzewczą a jak traci to wspomaga się grzałą ;)

Byłem sceptyczny do pomp ale jak zobaczyłem i poczułem aktualne ceny to dla mnie wystarczy nawet COP2 ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Poprawiłem, brakowało dla PC elementu związanego z kosztem kredytowania

Koszt kotłowni nie jest potrzebny,koszt sterownika nie jest potrzebny,pompa to wszystko ma w sobie,bojler nie potrzebny.

Ja dostałem ofertę na:

Pompa 8kW+montaż i podłączenie-14500zł

Zasobnik 300l Atlantic-1700zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy koszty roczne danej instalacji nie sa oby zawyzone ? niektore rzeczy raz na 2/3/5 lat - czy koszt podzielony na ten okres ?

taki drobny szczegół ...

tak, wszędzie sa formuły, koszty podzielone wedle przyjętej częstotliwości. Wydaje mi się, że dla kabli przyjąłem i tak nieco zawyżony koszt obsługi bojlera, bo zmieniam grzałkę co 2 lata, a jednak wiemy, że można ją czyścić bo to raczej proste. Ale nie chcę niczego promować, skoro dla kabli koszty są prawie zerowe, to coś musiałem znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, pompa steruje podłogówką? Autonomicznie, bez czujników pogodowych itp?

 

Jak to koszt kotłowni niepotrzebny? A w jaki sposób grzejemy CWU? Jak podłączamy zasobnik? Nie ma naczyń wzbiorczych? Jeśli dla PC nie ma, to dla bufora tez nie ma, czy się mylę (a zweryfikowałem dane ze specjalistą, że kotłownia dla bufora jest standard)? Bojler wywalam.

Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
pompa steruje podłogówką? Jak to koszt kotłowni niepotrzebny? A w jaki sposób grzejemy CWU? Jak podłączamy zasobnik? Nie ma naczyń wzbiorczych? Jeśli dla PC nie ma, to dla bufora tez nie ma, czy się mylę ( z weryfikowałem dane ze specjalistą, że kotłownia jest dla bufora)?

Pompa ciepła ma to wszystko w sobie,w zespole wodnym,kóry znajduje się w kotłowni :)

Także tego kosztu nie można wliczać.

Pompa steruje podłogówką i cwu,posiada pompę obiegową,naczynie wzbiorcze,sterownik pogodowy,to wszystko jest w komplecie za 14500zł.

Cwu jest połączone z podłogówką za pomocą zaworu tródrogowego z czujnikami.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, rozumiem, poprawię to. Tylko - jaka to pompa, muszę sprawdzić, czy to cena za model na mój dom, a nie na 120m2 :)

 

Jeszcze jedna wątpliwość - czy przy zmniejszonej mocy pompy w takie mrozy jak obecnie mamy pewność że nie wchodzimy w 2gą taryfę? Druga taryfa to 70 groszy i jeśli pompa pogrzała by w takie mrozy choć godzinę w 1szej, to trzeba by to policzyć od nowa. Bo średnie COP to jedno, a wykorzystanie taryf to drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, rozumiem, poprawię to. Tylko - jaka to pompa, muszę sprawdzić, czy to cena za model na mój dom, a nie na 120m2 :)

 

Jeszcze jedna wątpliwość - czy przy zmniejszonej mocy pompy w takie mrozy jak obecnie mamy pewność że nie wchodzimy w 2gą taryfę? Druga taryfa to 70 groszy i jeśli pompa pogrzała by w takie mrozy choć godzinę w 1szej, to trzeba by to policzyć od nowa. Bo średnie COP to jedno, a wykorzystanie taryf to drugie.

 

przy dużych mrozach większość częściowo jedzie w drogiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tylko - jaka to pompa, muszę sprawdzić, czy to cena za model na mój dom, a nie na 120m2

Ja dostałem ofertę na Atlantic Alfea S8 5kW przy -20st.C,tylko nie patrz się na ceny katalogowe bo moja w katalogu kosztuje 19tys.zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...