Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

do pieca gazowego to se pewnie dynamo doczepisz ;)

 

Jeśli jasiek nie widzisz różnicy w zasileniu pompki i elektroniki w piecu a zasileniem kabli ok. 10 kw to ja nie mam już nic do dodania. Dynamo do kabelków to chyba takie z lokomotywy

PS Pamiętacie jak kilka lat temu duża część kraju stała tygodniami bez prądu? Szadź i oblodzenie łamało drzewa i przewracało słupy. Wiem, że pamięć jest ulotna ale ile lat temu to było? 3, 5 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie obrazaj sie, to nie piaskownica, ale dla przykladu kbab stworzyl swoj watek swoj arkusz obliczeniowy i tam toczy sie dyskusja odnosnie szczegolow. Ja tutaj szukam informacji od ogrzewajacyh pradem (glownie kablami) i dzieki temu mam juz dane, ktore pozwola mi dobrac kable przy nastepnej budowie.

 

Zeby nie bylo nie na temat: jak juz tworzysz sobie arkusz do obliczen to dobrze zalozyc w nim wzrost cen nosnikow energii. Przewidziec sie nie da, ale warto wpisac jakies wartosi zeby zobaczyc co sie bedzie dzialo z rachunkami. A szczegolna uwage zalecam przy nocnej taryfie, zeby wpisac sobie koszty zuzycia pradu przez wszystkie urzadzenia w domu, mozna sie niezle zdziwic (w zaleznosci od przyzwyczajen domownikow). Takze przy szcowaniu rachunkow dla PC warto policzyc za ile zje pradu przy 2 tygodniach -20 w nocy jesli 1 KWh bedzie np po 1 zl.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czerwca byłem menago na europę w wielkiej korporacji i miałem bogate plany, od lipca jestem bez pracy. Takie rzeczy się zdarzają, ale szkoda, że podczas budowy domu.

 

off top ale niestety życie czasem kopie w dupę, zwłaszcza w korporacji. Mnie co prawda pracy nie pozbawiło ale znacznie uszczupliło budżet i musiałem sprzedać dom w którym dopiero co zamieszkałem. Dlatego teraz buduję o połowę mniejszy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie bylo nie na temat: jak juz tworzysz sobie arkusz do obliczen to dobrze zalozyc w nim wzrost cen nosnikow energii. Przewidziec sie nie da, ale warto wpisac jakies wartosi zeby zobaczyc co sie bedzie dzialo z rachunkami.

założyłem, jest inflacja, jest koszt kredytu, są wzrosty cen dla każdego nośnika osobno (C20 i C21)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubaman, tak jak kable mają Ci grzać tylko w II taryfie, tak samo piec elektryczny ma grzać tylko wodę i podłogę w II taryfie. Żadnego bufora:P

 

czy aby na 100% ? To pytanie, bo nie wiem. Ale kabel grzejny oddający ciepło do wylewki oddaje je w całości, a woda sobie hula w te i we wte zanim podłoga nie odbierze energii. Zależnie od pokrycia posadzki może się to moim zdaniem różnie kształtować. Poza tym kable są 2-3 krotnie przewymiarowane co pozwala dużo szybciej grzać. Tu moim skromnym zdaniem jest różnica i to istotna. Być może piec el da radę w nocnej taryfie, ale w tym momencie to jest 'być może'

 

Arturo, koszt inwestycyjny dla kotła el mam - to ok 16 koła bez bufora. Nie wiem jak przyjąć cenę nośnika. Jaka jest żywotność takiego kotła? Ile kosztują przeglądy serwisowe? Podaj - wypełnię.

Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gazu trzeba jeszcze doliczyć większy komfort termiczny:) Tego nie da się przeliczyć na gotówkę. Pewnie wielu ze mną się nie zgodzi ale było tu na wątku grzejących prądem kilkanaście stron temu. Grzejąc gazem możemy ładować podłogę kilka razy dziennie małymi porcjami "zwiększająć" odczucie ciepła przez promieniowanie podczerwone w godzinach jak przebywamy w domu a nie jak nam pozwala II taryfa.

A co potrafi z ciepłą wodą zrobić 6-7 latek w ciągu dnia to pewnie wielu się przekonało. Idziesz brać prysznić a tu dupa blada:P Czekasz do II taryfy lub odpalasz bojler w I i czekasz. Szybkość przygotowania CWU na piecu gazowym jest kilkukrotnie szybsza od każdego bojlera elektrycznego. Dla mnie osobiście ma to wielkie znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkość przygotowania CWU na piecu gazowym jest kilkukrotnie szybsza od każdego bojlera elektrycznego. Dla mnie osobiście ma to wielkie znaczenie

 

Chyba sie troche zagalopowales. Energia jest zawsze taka sama, chyba, ze twierdzisz, ze piec gazowy o mocy 5 KW podgrzewa wode szybciej niz elektryczny 5 KW.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę się nie kłócić - chętnie wysłucham opinii i weryfikacji błędów, ale talibów systemowych proszę o wybór innego celu ataków :)

 

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AmA1qrFAs7QddG1HUnA2bU1WM09GQVFTYzRZTmp6Y1E#gid=3

Koszty to również sprawa indywidualna, kocioł gazowy policzyłeś 7000zł, mam przed sobą ofertę z Castoramy (Wrocław - Magnolia) na kondensat (spr 107%) jedno lub 2 funkcyjny"Premix" za 1498zł - jak widać taniej też można.

Jaka jest żywotność takiego kotła? Ile kosztują przeglądy serwisowe? Podaj - wypełnię.

Mam stary poniemiecki kocioł - jeszcze sprawny, przeglądy=0zł

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie chcę niczego promować, skoro dla kabli koszty są prawie zerowe, to coś musiałem znaleźć.

A dlaczego musiałeś? Może tak po prostu jest.

Koszt kabli nie jest zawyżony, skoro u mnie na 152m2 kable devi+sterowniki devireg 550 wyszły za 8900brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie troche zagalopowales. Energia jest zawsze taka sama, chyba, ze twierdzisz, ze piec gazowy o mocy 5 KW podgrzewa wode szybciej niz elektryczny 5 KW.

 

Pozdrawiam

 

No bez jaj. Piece często mają 18 do nawet 24 kw. A bojlery ile ? 1,5-2,5 kw. Napisz może jaki piec gazowy grzeje wodę z mocą 5 KW a jakie i ile ich jest bojlery z 5 kw grzałką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubaman, moglbys zalozyc jakis wlasny watek ewentualnie dziennik?? (Arturo, Ty przy okazji tez moglbys swoj zalozyc, bo wszedzie gesto piszesz, ze prawie bedziesz mial pompe, no ile razy mozna :p. Ostatnie 4 strony to omawianie planow na Twoj system grzewczy, ja tez bym tu chetnie tak chcial, ale wtedy watek mialby miliard stron.

 

Pozdrawiam i prosze niech ktos tu pilnuje porzadku :p

Nie zgadzam się z Tobą, tylko na takich przykładach, nowych inwestycji ten wątek ma sens. To o czym ma tutaj byc dyskusja twoim zdaniem? mamy tylko raz na miesiąc podawac stany liczników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowlany laik, możesz podrzucić fotę swojej "kotłowni", chciałbym zobaczyć jakie to proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jasiek nie widzisz różnicy w zasileniu pompki i elektroniki w piecu a zasileniem kabli ok. 10 kw to ja nie mam już nic do dodania. Dynamo do kabelków to chyba takie z lokomotywy

PS Pamiętacie jak kilka lat temu duża część kraju stała tygodniami bez prądu? Szadź i oblodzenie łamało drzewa i przewracało słupy. Wiem, że pamięć jest ulotna ale ile lat temu to było? 3, 5 ?

marzec 2008, rejon szczecina.

Jaka moc musiałby mieć układ zasilania rezerwowego do ogrzewania gazowego? Pokaż mi dom z ogrzewaniem gazowym co tydzień bez pradu pociągnie, ba taki co 1-2 dni da radę. W takich sytuacjach tylko najprostszy kominek, bez PW bez DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gazu trzeba jeszcze doliczyć większy komfort termiczny:) Tego nie da się przeliczyć na gotówkę. Pewnie wielu ze mną się nie zgodzi ale było tu na wątku grzejących prądem kilkanaście stron temu. Grzejąc gazem możemy ładować podłogę kilka razy dziennie małymi porcjami "zwiększająć" odczucie ciepła przez promieniowanie podczerwone w godzinach jak przebywamy w domu a nie jak nam pozwala II taryfa.

Nie masz racji, przy odpowiednio dobranej grubosci wylewki do start domu, wahania dobowe posadzki to 0,5*C. Zapewniam Cię że nie jesteś w stanie sprawdzić kiedy ogrzewanie chodzi a kiedy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jasiek nie widzisz różnicy w zasileniu pompki i elektroniki w piecu a zasileniem kabli ok. 10 kw to ja nie mam już nic do dodania. Dynamo do kabelków to chyba takie z lokomotywy

PS Pamiętacie jak kilka lat temu duża część kraju stała tygodniami bez prądu? Szadź i oblodzenie łamało drzewa i przewracało słupy. Wiem, że pamięć jest ulotna ale ile lat temu to było? 3, 5 ?

słuchaj te kilka lat temu bez prądu to ja też byłem...

dla takich okazji mam kominek i otwarte wnętrza wewnątrz domu...

miałem 23-25* w domu i oświetlenie ze świeczek:p

jedynie kuchnia jako najbardziej oddalona miała ok.17-18*

 

jak ktoś się boi o to że mu pradu zbraknie to niech zainwestuje w dobry generator i w cale nie musi być wielkiej mocy bo można po kolei dogrzewać...

kable to przecież nie centralny system ogrzewania, grzejemy na przemian kolejne pomieszczenia...

w moich stronach czesto się zdarza że nie ma prądu ale jakoś nie jest to problemem nawet bez żadnego źródła zasilania...

 

ps. takim dynamem od lokomotywy to można całą wioskę zasilić...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...