Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tyle, że weź pod uwagę szybsze zużywanie się bojlera i grzałki - kamień. lepiej go chronić nie przekraczajac 60st.

A wybierając go kierować się przede wszystkim pkt w tabeli danych : "stałodobowe straty energii" - czyli informacją ile energii ów urządzenie "gubi" w czasie przestoju.

 

z tym kamieniem to przesadzasz - a po drugie ogrzewając wode do wyższej temperatury zapobiagamy śmierdzącej wodzie i innym bakeriom

Tak?

Ciekawe co byś powiedział widząc to w praktyce, a nie teorii (zapytaj o akcję Maniek73 z Bojana).

Wiesz dlaczego Viessmann wygrzewanie pozostawia na 60 stC ? I jak podpowiada żeby walczyc z legionellą? Po prostu UŻYWAĆ zasobnika. Bakterie powstaja przede wszystkim w ciepłej i stojącej wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

frykow napisał

utrzymujemy w nim 40C, tylko do kąpieli woda jest grzana do 60C
i

Bez urazy, wybacz, :oops: ale powiedz ile razy w tygodniu się kąpiesz?

moja rodzinka się kąpie co dziennie :wink: zęby też myjemy kilka razy na dzień :wink:

Zęby myjesz w 60C? Bo mnie by to poparzyło. Prysznic też biorę w temp. 40-42C, kąpiemy się (w sensie "leżenie w wannie") średnio dwa razy na tydzień (każde z nas).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam frykow jeśli cię uraziłem, ale tak jakoś mi się napisało :wink:

U mnie bojler chodzi tak jak został ustawiony fabrycznie, muszę się przyznać żę nawet nie mam możliwości regulacji temperatury :o :o sam się dziwiłem że takie coś mi kumpel kupił, o on mówi że producenci odchodzą od takich bojlerów gdzie można regulować temperaturę, ponoć taka moda :o :o nie wiem czy to prawda

?

nie miałem czasu się dowiadywać jak to jest dokładnie, a tym bardziej żę ja mam poziomy bojler, nie wiem który lepszy, ale taki mam i nic nie poradzę, :wink: jak siądzie w przyszłości to się dopiero dowiem jaki jest lepszy, a tak na marginesie to jakie zdanie macie na ten temat ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby przejsc na inną taryfę niż budowlana (a dwutaryfowe to są własnie te inne) musisz mieć odbiór budynku niestety.

Z tego co słyszałem to niekoniecznie- trzeba mieć nadany numer domu lub meldunek, a do tego nie do końca jest wymagany odbiór budynku.

Choc znając polskie realia to zależy wyłącznie od urzędasów.

 

W ENEA od bardzo niedawna juz rozpoczynajac budowe mozna wybrac DOWOLNA taryfe - rowniez G12 (te dzienna i nocna), budowlana nie jest obligatoryjna.

co do numeru domu - jak moga nadac numer czemus, co nie istnieje?! kto da Tobie numer domu, skoro nie ma takowego - jest tylko budowa?

aby sie zameldowac, musisz miec adres - czyli nadany numer; aby miec nadany numer, to musisz miec ze starostwa kwity, ze budynek zgloszono do odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby przejsc na inną taryfę niż budowlana (a dwutaryfowe to są własnie te inne) musisz mieć odbiór budynku niestety.

Z tego co słyszałem to niekoniecznie- trzeba mieć nadany numer domu lub meldunek, a do tego nie do końca jest wymagany odbiór budynku.

Choc znając polskie realia to zależy wyłącznie od urzędasów.

 

W ENEA od bardzo niedawna juz rozpoczynajac budowe mozna wybrac DOWOLNA taryfe - rowniez G12 (te dzienna i nocna), budowlana nie jest obligatoryjna.

 

budowlana jest obligatoryjna z tym, że budowlana w ENEI jest też II taryfowa a godziny szczytowe są w nocy :-)

żeby przejść na taryfe G12 potrzebna kopia zgłoszenia budynku do użytku

przerabiałem to niedawno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby przejsc na inną taryfę niż budowlana (a dwutaryfowe to są własnie te inne) musisz mieć odbiór budynku niestety.

Z tego co słyszałem to niekoniecznie- trzeba mieć nadany numer domu lub meldunek, a do tego nie do końca jest wymagany odbiór budynku.

Choc znając polskie realia to zależy wyłącznie od urzędasów.

 

W ENEA od bardzo niedawna juz rozpoczynajac budowe mozna wybrac DOWOLNA taryfe - rowniez G12 (te dzienna i nocna), budowlana nie jest obligatoryjna.

 

budowlana jest obligatoryjna z tym, że budowlana w ENEI jest też II taryfowa a godziny szczytowe są w nocy :-)

żeby przejść na taryfe G12 potrzebna kopia zgłoszenia budynku do użytku

przerabiałem to niedawno

no to powiem Tobie, ze chyba jednak cos sie zmienilo - sasiedzi "zza płota" podlaczyli NORMALNA DOCELOWA taryfe Aktywna w polowie grudnia.

maja budowe, budynek nie jest zgloszony do odbioru, nie maja numeru, meldunku, niczego.

Umowa podpisana w Biurze Obslugi Klienta Gorzow Wlkp, ul. Walczaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowa podpisana w Biurze Obslugi Klienta Gorzow Wlkp, ul. Walczaka.

 

może to pojedyńczy przypadek ale w Poznaniu takie coś jest niemożliwe bez zgłoszenia budynku do odbioru - co najdziwniejsze, wystarczy zgłoszenie a odbiór nie musi być prawomocny

powiem szczerze, ze ja tez bylam tym mocno zdziwiona, bo sama ciagalam sie na budowlanym az do 8 listopada (ponad 3 miesiace mieszkalam na budowalnym) i nie moglam sie przelaczyc na normalna bez tych wszystkich kwitow z odbioru. te rewolucyjne zmiany weszly w zycie podobno na poczatku grudnia i sa ogolnie praktykowane, bo 2 kolejnych sasiadow tez sie teraz przelaczylo na docelowa (jedni ledwo co zrobili dach...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich .

 

 

Mam ogrzewanie podlogowe kable na 100m .ogrzewam na razie parter dom ma 160m

 

Dom mokry i jeszcze nie ocieplony .

Temperatury okolo 19 stopni w soboty i niedziele dogrzewam kominkiem .

 

I wlasnie przyszedl pierwszy rachunek :-?

 

1 miesiac okolo 1160 zl

2 miesiac 1000 zl .

 

Czy zuzycie 3600 kw i 2900kw top cos normalnego .

 

Mam jeszcze prad budowlany ale martwi mnie moje ogrzewanie :-?

Co o tym sadzicie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby przejsc na inną taryfę niż budowlana (a dwutaryfowe to są własnie te inne) musisz mieć odbiór budynku niestety.

Z tego co słyszałem to niekoniecznie- trzeba mieć nadany numer domu lub meldunek, a do tego nie do końca jest wymagany odbiór budynku.

Choc znając polskie realia to zależy wyłącznie od urzędasów.

 

W ENEA od bardzo niedawna juz rozpoczynajac budowe mozna wybrac DOWOLNA taryfe - rowniez G12 (te dzienna i nocna), budowlana nie jest obligatoryjna.

 

budowlana jest obligatoryjna z tym, że budowlana w ENEI jest też II taryfowa a godziny szczytowe są w nocy :-)

żeby przejść na taryfe G12 potrzebna kopia zgłoszenia budynku do użytku

przerabiałem to niedawno

no to powiem Tobie, ze chyba jednak cos sie zmienilo - sasiedzi "zza płota" podlaczyli NORMALNA DOCELOWA taryfe Aktywna w polowie grudnia.

maja budowe, budynek nie jest zgloszony do odbioru, nie maja numeru, meldunku, niczego.

Umowa podpisana w Biurze Obslugi Klienta Gorzow Wlkp, ul. Walczaka.

 

Potwierdzam. Żeby przejść w ENEI z budowlanego na taryfy "dla domu" wystarczy stałe zameldowanie lub kwit ze starostwa o odbiorze budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich .

 

 

Dom mokry i jeszcze nie ocieplony .

 

Temperatury okolo 19 stopni w soboty i niedziele dogrzewam kominkiem .

 

I wlasnie przyszedl pierwszy rachunek :-?

 

1 miesiac okolo 1160 zl

2 miesiac 1000 zl .

 

Czy zuzycie 3600 kw i 2900kw top cos normalnego .

 

Mam jeszcze prad budowlany ale martwi mnie moje ogrzewanie :-?

Co o tym sadzicie :lol:

 

 

właśnie dlatego że jeszcze mokry i nieocieplony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich .

 

 

Dom mokry i jeszcze nie ocieplony .

 

Temperatury okolo 19 stopni w soboty i niedziele dogrzewam kominkiem .

 

I wlasnie przyszedl pierwszy rachunek :-?

 

1 miesiac okolo 1160 zl

2 miesiac 1000 zl .

 

Czy zuzycie 3600 kw i 2900kw top cos normalnego .

 

Mam jeszcze prad budowlany ale martwi mnie moje ogrzewanie :-?

Co o tym sadzicie :lol:

 

 

właśnie dlatego że jeszcze mokry i nieocieplony

Ale czy po ociepleniu i wyschnieciu bedzie lepiej bo te zuzycie mnie przeraza . :-?

o ile procentowo powinno zmalac .

Naprawde mnie to martwi :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich .

 

 

Dom mokry i jeszcze nie ocieplony .

 

Temperatury okolo 19 stopni w soboty i niedziele dogrzewam kominkiem .

 

I wlasnie przyszedl pierwszy rachunek :-?

 

1 miesiac okolo 1160 zl

2 miesiac 1000 zl .

 

Czy zuzycie 3600 kw i 2900kw top cos normalnego .

 

Mam jeszcze prad budowlany ale martwi mnie moje ogrzewanie :-?

Co o tym sadzicie :lol:

 

 

właśnie dlatego że jeszcze mokry i nieocieplony

Ale czy po ociepleniu i wyschnieciu bedzie lepiej bo te zuzycie mnie przeraza . :-?

o ile procentowo powinno zmalac .

Naprawde mnie to martwi :roll:

 

 

będzie znacznie taniej, no, chyba że okna będziesz mieć cały czas otwarte :)

ja właśnie za swoje sto metrów kwadratowych dostałem raczunek 426 zł za dwa miesiące.. (no dobra przyznaję się - codziennie wieczorem coś do kozy dorzucałem :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich .

 

 

Dom mokry i jeszcze nie ocieplony .

 

Temperatury okolo 19 stopni w soboty i niedziele dogrzewam kominkiem .

 

I wlasnie przyszedl pierwszy rachunek :-?

 

1 miesiac okolo 1160 zl

2 miesiac 1000 zl .

 

Czy zuzycie 3600 kw i 2900kw top cos normalnego .

 

Mam jeszcze prad budowlany ale martwi mnie moje ogrzewanie :-?

Co o tym sadzicie :lol:

 

 

właśnie dlatego że jeszcze mokry i nieocieplony

Ale czy po ociepleniu i wyschnieciu bedzie lepiej bo te zuzycie mnie przeraza . :-?

o ile procentowo powinno zmalac .

Naprawde mnie to martwi :roll:

 

 

będzie znacznie taniej, no, chyba że okna będziesz mieć cały czas otwarte :)

ja właśnie za swoje sto metrów kwadratowych dostałem raczunek 426 zł za dwa miesiące.. (no dobra przyznaję się - codziennie wieczorem coś do kozy dorzucałem :lol: )

A prubowalas ogrzewac przez jakis okres tylko pradem i pamietasz moze jakie masz zuzycie Kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bryta napisał

Mam jeszcze prad budowlany ale martwi mnie moje ogrzewanie

Co o tym sadzicie

masz linka do kalkulatora opłat, co prawda jest to ZE Łódź ale możesz się pobawić, cała filozofia to zużywać jak najwięcej w taniej taryfie

http://www.zelt.pl/serwis/index.php?id=151

 

Dzieki troche wychodzi lepiej .Mam nadzieje ze jak ocieple to wyjdzie taniej :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Przynajmniej na początku, będę u siebie w domu testował ogrzewanie promiennikowe. Kupiłem w łodzkim Selgrosie 13 sztuk promienników Elpe o mocy 1 kW każdy:

 

http://www.elpe.pl/images/stories/produkty/promiennik_01.jpg

 

Cena była okazyjna 12,20 zł (z VAT) - wyprzedaż - chyba słabo się sprzedawały. W sieci widziałem gdzieś cenę na poziomie 75 zł (jakby ktoś był zainteresowany to w sklepie zostały jeszcze 4 szt).

 

Wygląd urządzeń jest całkiem ciekawy. Żarząc się w nocy, w ciemnym pokoju, daje całkiem przyjemny efekt świetlny. Od samego patrzenia na urządzenie robi się cieplej :)

 

Odbłyśnik zrobiony jest z polerowanego aluminium, a nie stali. Choć nie jest to idealny odbłyśnik paraboliczny, to jest to już całkiem przyzwoita konstrukcja. Szybko szacując wychodzi, że za sam odbłyśnik i kabel sieciowy trzeba by zapłacić więcej niż te 12 zł.

 

Kupione przeze mnie 13 szt. to znacznie więcej niż potrzebuję, ale były takie tanie, że kupiłem więcej, jako zapas na części. Sumarycznie za 160 zł mam zestaw urządzeń o łącznej mocy 13 kW.

 

Promiennik nie ma sterowania (termostatu), więc trzeba sterowanie zrobić samodzielnie. U mnie będą to czujniki wilgotność/temperatura 1-wire podłączone do komputera, który będzie sterował również innymi instalacjami w domu.

 

Docelowo promienniki widzę u siebie w domu jako ekonomiczny sposób nas szybką reakcję na zmiany temperatury w ciągu dnia, gdyż podstawowe ogrzewanie domu będzie miało dużą bezwładność i załączane będzie tylko w okresach taniej taryfy. Co z tego wyjdzie, zobaczymy...

 

1 lub 2 szt trafią do nieogrzewanego warsztatu przy garażu - takie ogrzewanie idealnie sprawdza się w takich miejscach - załącza się je tylko w trakcie przebywania w pomieszczeniu. Ciepło jest prawie natychmiast po włączeniu promiennika, gdyż podgrzewamy konkretne miejsce pracy, a nie cały budynek.

 

Można się również zastanowić nad instalacją urządzeń na tarasie. W chłodniejsze ale bezwietrzne dni takie ogrzewanie bardzo dobrze sprawdza się na wolnym powietrzu - miałem to okazję testować tej zimy w ogródku przy restauracji. Mam tylko wątpliwości, czy te konkretne urządzenia są wystarczająco zabezpieczone antykorozyjnie, aby na stałe zainstalować je pod dachem tarasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...