Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Oj niewierny Tomaszu...

Jutro będzie dowód nr.1 w sprawie... ;)

nie, nie pisałem o ofercie na twoją PC. Pisałem o zerowych kosztach dodatkowych lub bliskich zeru kosztach inwestycyjnych poza pompą. Wiem, że kilka rurek i kilka zaworów plus naczynie wzbiorcze (bo nawet na to 110 metrów wyjdzie ci chyba więcej niż 100L wody) to nie mega koszt, ale kosztuje parę stówek tu i parę tam, sam dobry zawór ESBE kosztuje 4, 5 stówki. Zwłaszcza jak to musi hydraulik odebrać. Przy PC nawet nie biorę innej opcji, bo gwarancja itp. Lekceważysz - moim zdaniem - wagę detali, a jak widać w tych wyliczeniach, suma detali zaskakująco potrafi zmienić ogólny wynik. Nie chodzi mi tu o pozycję PC na liście, ale o realne koszty.

A termin pojemność cieplna np.betonu jest Ci znana ?

To przelicz na nie zepsutym kalkulatorze ile kWh mogę zmagazynować w 53m3 betonu.

Tylko się nie przestrasz,że zepsuł Ci się kalkulator :)

Po wyniku zobaczysz dlaczego 5kW może wystarczyć do grzania w II taryfie.

 

to nie do mnie a nie chcę być adwokatem diabła ;) ale powiedz, jak zmagazynujesz ciepło w betonie, skoro pompa produkuje tyle ciepła ile właśnie na bieżąco ucieka z domu? Dla jednej zimnej nocy ci się upiecze, ale dla 3 tygodni już nie. Pojemność cieplną betonu mógłbyś wykorzystać, gdybyś przy stratach 5kW miał pompę z 10kW dla -20. Myślę, że o to chodziło twojemu adwersarzowi. Trudno mu nie przyznać racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

po pierwsze nie ma takiej sytuacji,że non stop,dzień i noc jest -20st.C
słuchaj, no to może ja mieszkam w innym kraju. Od 20 stycznia w Krakowie do wczoraj rano w nocy było -26 do -18 a w dzień -23 do -14 i nie wyżej ani przez minutę. Zaklinanie rzeczywistości nic nie pomoże.

po drugie niech ona pracuje nawet przez 22h to i tak będzie mniejsze zużycie niż przy kablach czy piecyku elektrycznym pracującym w II taryfie ;)

(5kW*10h*0,33+5kW*12*0,67)/2=(16,5+40,2)/2=28,35zł

Co przy 110kWh grzanymi w II taryfie za 0,33zł=36,3zł :)

wszystko super tylko nieprawda. Jak ta pompa będzie miała przy -20 (a jak pisałem w Krakowie trzy ostatnie tygodnie to nawet i -26 stopni) COP =1 to dobrze ;) Zakładanie, że będzie miała COP=2 to fikcja i oszukiwanie siebie. Chcesz być testerem - nie ma problemu, ale starajmy się zachować umiar w optymizmie.

Dla COP=1,5 koszt jest równy kosztowi piecyka, dla COP równego 1 jest znacząco wyższy. A bywa i tak, że przy -25 pompa się wyłącza i grzeje wyłącznie grzałka (dla niektórych to -20) :)

 

I jeszcze raz - nie o to tu idzie, który system lepszy, ale o to jakie są realne wartości tych kosztów. Wiem, że w broszurce producentów PC gaz jest po 5 pln, grzanie domu prądem to 25 tysięcy rocznie, a pompa zwraca się w 3 lata, ale nie o to nam tu przecież chodzi.

Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podam,nie mam oferty na 16 TRI,dla mnie za duża,oczywiście jest droższa od S8 ale można "wycisnąć" za ok.60% ceny katalogowej :)

Hudrauli oferował mi S16 jednofazową za 21tys.zł z montażem

 

No widzisz, ponad 20 tysi bez podlogowki, i jak to ma sie do kotla elektrycznego za 2 tysie ?? Dalej zyjesz katalogami i zludzeniami, ale Twoj cyrk ...., ja na nieszczescie grzeje gazem, na szczescie zuzycie mam dokladnie takie jak sie spodziewalem bo mi tutejsi kablarze troche pomagali :) Nastepny bedzie na prad, bo bardziej wierze rachunkom i namacalnym dowodom niz danymi z katalogow.

 

Poza tym z kablami latwiej utrzymac sie tylko w taniej taryfie, kazde wyjscie z grzaniem pompa wydluza okres jej zwrotu, a juz takie 2 tygodnie jak mielismy ostatnio dolozyly do tych kalkulacji rok alo 2.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety w karcie technicznej producent nie raczył podać ile kW ma ta pompa przy -20.

Raczył za to napisać, że od -20 pompa się wyłącza i wchodzi tryb bierny, czyli grzeje grzałką z COP =1. Moc musi wtedy dramatycznie spadać.

 

http://www.atlantic-comfort.com/documents/Technical%20sheet%20alfea%20S%20Excellia.pdf

 

No chyba że producent się pomylił, albo użytkownik pompy ma wersję dla armii :)

 

I jeszcze jedna ciekawostka, co mnie zdziwiło - wedle tej tabeli, hałas na zewnątrz, 5 metrów od wentylatora to 42 db. Matko, to musi być przykre.

Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Słuchajcie - zainteresowałem się trochę panelami na podczerwień - np. coś takiego: http://www.infrapanel.pl/ogrzewanie-domu-dzialanie/. To nie jest reklama - chcę pokazac Wam o czym mówię. Wysłałem prośbę o wyceny do bardzo wielu firm robiących taki system ogrzewania. Generalnie na mój domek ( ja ten ze stópki ) wyceny było od 13500 do 17000 PLN brutto z montażem oraz sterownikiami. Co sadzicie o takim systemie ogrzewania? Ma ktoś z Was coś takiego? Szukam info oraz opini. Jakie koszty ekploatacyjne oraz jaki KOMFORT cieplny w domu? Pozdrawiam!

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko super tylko nieprawda. Jak ta pompa będzie miała przy -20 (a jak pisałem w Krakowie trzy ostatnie tygodnie to nawet i -26 stopni) COP =1 to dobrze ;) Zakładanie, że będzie miała COP=2 to fikcja i oszukiwanie siebie. Chcesz być testerem - nie ma problemu, ale starajmy się zachować umiar w optymizmie.

Dla COP=1,5 koszt jest równy kosztowi piecyka, dla COP równego 1 jest znacząco wyższy. A bywa i tak, że przy -25 pompa się wyłącza i grzeje wyłącznie grzałka (dla niektórych to -20) :)

 

.

Przeklejam z innego wątku, zmierzone osobiscie przeze mnie

kbab moze policzyć jakie mam COP dla mojej pompy. Dla mojej pompy temp wejścia to 22stopnie, temp na wyjściu przy -24 stopniach to 34 stopnie przy wymianie powietrzą na poziomie 1650m3/h zuzycie ze wszystkimi wentylatorami 4kW/h

ostro dla tych danych (moc pobierana 4000W) wypada COP=4,59

Zakradł się błąd - różnica temperatur nie wynosi 34 tylko 12* a COP=1,62

Czyli -24 stopnie na zewnątrz, COP 1,62 !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowując te moje wyliczenia i analizę sytuacji, chyba zdecyduję się na kocioł elektryczny plus wodna podłogówka. Z dwóch powodów:

- choć nieco droższa, to jest bezpieczniejsza od kabli, bo umożliwia zmianę źródła,

- można ją budować etapami. Dam na razie bez elektrozaworów i będzie sporo taniej. Jak mi będzie mało komfortowo, to za dwa lata dołożę elektrozawory i termostaty bezprzewodowe. Będzie szło z 1szej taryfy - to dołożę bufor.

 

Ciągle tylko nie przekonałem się, że dom można faktycznie ogrzać w 100% w drugiej taryfie. Obawiam się większej bezwładności od kabli i wejścia w drogi prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie szło z 1szej taryfy - to dołożę bufor.

 

Ciągle tylko nie przekonałem się, że dom można faktycznie ogrzać w 100% w drugiej taryfie. Obawiam się większej bezwładności od kabli i wejścia w drogi prąd.

 

Bufor nic Ci nie da, bo jak ktoś już tu pisał nawet 1000l to będzie tylko mak 20% tego co daje Ci sam beton w podłodze.

A co do bezwładności przecież bezwładność tworzy beton a nie system ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale jaka to pompa? ta za 13 koła o której pisałem?

Pompa powietrze - powietrze Mitsubischi heavy industries. Cena za jaką nabyłem to 15,5tys, Skoro moja powietrzna ma taki COP to powietrze-woda też spokojnie będzie miała taki COP. U mnie temp nawiewu 34 stopnie, jak tyle będzie miała woda w podłogówce to myślę że też wystarczy. Specjalnie to policzyłem żeby niedowiarkom udowodnić, że PC powietrzne mają jednak bardzo długo COP większy od 1. A i u mnie nie ma żadnej grzałki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter, ciągle myślę czy powinienem wziąć ten z pogodówką. On zmienia temp. zasilania w zależności od temp. zewn., ma krzywe grzania. Tylko jaką podałby temp. zasilania przy -25*C i ostrym słońcu gdy ja cały sezon jadę 30-34*C i sterowanie mam tylko pokojowe? Nie wiem po prostu czy w tak izolowanym domu sprawdziłby się, a ocenić można to tylko W PRAKTYCE. Nie wykluczam, że może byłby to lepszy wybór, ale może być też tak, że pogodówka chrzaniłaby wszystko. Może Kubaman będzie pierwszy?

 

Ustawię chyba teraz 32*C na zasilaniu i będę obserwował jak to się sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...