Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kris, jesli ktos grzeje pradem to musi miec porzadnie zaizolowany dom i zadbac o styrate kazdego KWh. Przyznacz, ze wentylacja ucieka ich kilkadziesiat procent ??

 

Nie tyle chodzi o sama WM, co rekuperator, zeby ten najdrozszy na rynku KWh generowal sume znosna dla budzetu. Wentylacje mechaniczna mozna w prosty sposob ograniczyc, natomiast straty na WG juz trudno. Podaj moze swoje rachunki, dokladny opis domu wtedy dowiemy sie ile ta prawidlowa wilgotnosc kosztuje, zanim ktos skorzysta z Twoich sugestii i potem bedzie szukal oszczednosci ryzykujac swoim zdrowiem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

2. Cieplo oddawane przez domownikow, sprzety itd jednak jest duzo wieksze niz sadzimy.

Tu się zgodzę w 100% - u mnie średnio na 24h wychodzi ok. 11 kWh na 'żarówki' i CWU (nie wiem ile z tego zamienia się na ciepło), a średnia dzienna na CO w sezonie ma być ok. 16 kWh. Do tego, jak piszesz, dochodzą jeszcze zyski od ludzi i słońca. Także widać po liczbach, że udział zysków bytowych i słonecznych jest spory w całości.

 

Kolejny mit do obalenia - podniesienie temp w domu przy ogrzewaniu podlogowym - po 2 godzinach mialam temp wyzsza o ponad 2 stopnie... Po niecalej godzinie temp zaczela sie podnosic, nepwnoe grzejnikami byloby duzo szybciej, ale nie jest to tez jako strasznie dlugotrwaly proces.

To raczej zależy od tego do jakiej temperatury grzejesz podłogę (od mocy kabli). Ja zasilam teraz podłogówkę wodą o temp. 32 *C - podłoga ma może 24 *C. Nie ma szans by po 2h zmieniła się odczuwalnie temperatura wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To raczej zależy od tego do jakiej temperatury grzejesz podłogę (od mocy kabli). Ja zasilam teraz podłogówkę wodą o temp. 32 *C - podłoga ma może 24 *C. Nie ma szans by po 2h zmieniła się odczuwalnie temperatura wewnątrz.

 

podłogowe na kablach, a podłogowe wodne to dwie zupełnie inne instalacje...

zupełnie inaczej oddają ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogowe na kablach, a podłogowe wodne to dwie zupełnie inne instalacje...

zupełnie inaczej oddają ciepło

Tak oczywiście, bo moje wodne rozgrzeje płytę np tylko do 25* a Twoje kable aż do 25*. Ciekawe czy stając na płytę podgrzewaną kablami i wodną czy byś je odróżnił skoro "zupełnie inaczej oddają ciepło"?

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kris1234

Przewaga WM nad WG jest przede wszystkim taka, że ona działa, działa 365 dni w roku przez 24/dobę. Spadek wilgotności jest oczywiście spowodowany zbyt intensywnym wietrzeniem, czy to przez wentylację czy przez nieszczelności. Są przykłady na tym forum, że można to opanować. U mnie już w tym roku było lepiej, za rok powinienem już z tym sobie poradzić. Pamiętaj, że WM to nie tylko zima, to również pozostałe pory roku, z kurzem, robactwem, hałasem, zimnem i gorącem. Komfort braku potrzeby otwierania okien jest rewelacyjny. Oczywiście jeśli będziesz chciał, to te okna można pootwierać, tylko po co?

Co do rekuperacji to można polemizować. Czy lepiej reku czy GWC, a może oba razem. W moim przypadku rekuperator się nigdy nie zwróci, płacę zbyt mało za CO. Ale anemostat mam w salonie nad głową i jest przyjemniej jak wpada mi przez niego kilkanaście stopni niż -20. Komfort to rzecz niepoliczalna. Większy i droższy TV też nigdy się nie zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście, bo moje wodne rozgrzeje płytę np tylko do 25* a Twoje kable aż do 25*.

 

kable oddają cały czas jednakową moc niezależnie od temp. w pomieszczeniu...

w wodnym czym jest mniejsza różnica miedzy temp. podłogi a pomieszczenia to spada ci moc układu, musiał byś cały czas podnosić temperaturę wody zasilającej i tłoczyć ją tak szybko żeby na powrocie miała taką samą temp. jak na zasilaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kable oddają cały czas jednakową moc niezależnie od temp. w pomieszczeniu...

w wodnym czym jest mniejsza różnica miedzy temp. podłogi a pomieszczenia to spada ci moc układu, musiał byś cały czas podnosić temperaturę wody zasilającej i tłoczyć ją tak szybko żeby na powrocie miała taką samą temp. jak na zasilaniu

brzmi sensownie i logicznie,

 

Kbab: skad wiesz ze przy tych 32 wody masz temp podlogi 24? Mierzyles?? POzatym ja nie ograniczam temp podlogi, gdy chce nagle podniesz temp to zalaczam recznie podlogowke i wtedy idzie ona pelna moca bez ograniczen jakichkolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kable oddają cały czas jednakową moc niezależnie od temp. w pomieszczeniu...

w wodnym czym jest mniejsza różnica miedzy temp. podłogi a pomieszczenia to spada ci moc układu, musiał byś cały czas podnosić temperaturę wody zasilającej i tłoczyć ją tak szybko żeby na powrocie miała taką samą temp. jak na zasilaniu

Ok to jaką różnicę widzisz w płycie ogrzewanej kablami i piecem elektrycznym, kiedy oba systemy pobierają jednakową moc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kbab: skad wiesz ze przy tych 32 wody masz temp podlogi 24? Mierzyles?? POzatym ja nie ograniczam temp podlogi, gdy chce nagle podniesz temp to zalaczam recznie podlogowke i wtedy idzie ona pelna moca bez ograniczen jakichkolwiek.

Oczywiście mogę mierzyć temp podłogi pirometrem i jestem przekonany, że w podobnych domach przy podłogówce wodnej elektrycznej i kablowej nie będzie odczuwalnych różnic zarówno w komforcie cieplnym jak również w zużyciu energii.

ja odróżnię od razu;)

jestem o tym przekonany, że byś się pomylił, chyba że kota nauczyłbyś skakać na przewodach elektrycznych i wylegiwać się na rurach wodnych.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to jaką różnicę widzisz w płycie ogrzewanej kablami i piecem elektrycznym, kiedy oba systemy pobierają jednakową moc?

 

piec ogranicza ci temp. wody, bez ograniczenia jesteś w stanie ją co najwyżej zagotować jak za wolno będziesz pompował i nie będzie odbioru ciepła...

przy kablach jak nie masz czujnika temp. podłogi to w lecie możesz w pomieszczeniu zrobić nawet i 60*, wszystko zależy jaka jest moc w kablach...

przy włączeniu bez ograniczenia nie ma górnego pułapu...

jak rośnie temperatura pomieszczenia to cały czas rośnie też temperatura podłogi aż do granicy możliwości kabla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mogę mierzyć temp podłogi pirometrem i jestem przekonany, że w podobnych domach przy podłogówce wodnej elektrycznej i kablowej nie będzie odczuwalnych różnic zarówno w komforcie cieplnym jak również w zużyciu energii.

kbab nie zgodze sie z Toba, niestety. Wydaje mi sie ze przy kablach ten komfort jest jednak wyzszy.

Jakbys mogl z ciekawosci zmierzyc ta temp podlogi przy takiej temp wody.

piec ogranicza ci temp. wody, bez ograniczenia jesteś w stanie ją co najwyżej zagotować jak za wolno będziesz pompował i nie będzie odbioru ciepła...

przy kablach jak nie masz czujnika temp. podłogi to w lecie możesz w pomieszczeniu zrobić nawet i 60*, wszystko zależy jaka jest moc w kablach...

przy włączeniu bez ograniczenia nie ma górnego pułapu...

jak rośnie temperatura pomieszczenia to cały czas rośnie też temperatura podłogi aż do granicy możliwości kabla...

dlatego chociazby przy kablach jestes w stanie duzo szybciej zagrzac pomieszczenie nawet podlogowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab nie zgodze sie z Toba, niestety. Wydaje mi sie ze przy kablach ten komfort jest jednak wyzszy.

Jakbys mogl z ciekawosci zmierzyc ta temp podlogi przy takiej temp wody.

 

dlatego chociazby przy kablach jestes w stanie duzo szybciej zagrzac pomieszczenie nawet podlogowka.

Z całym szacunkiem, wypisuję się z tej polemiki, każdy ma prawo do swojego zdania - moje jest jak w/w - obie płyty grzewcze zachowują się podobnie, nad ich temperaturą i sprawnością czuwają skomplikowanie programatory i sterowniki.

Jeśli będziesz grzała płytę kablami o mocy 10kW i podłogówką wodną mocą 20kW to który system szybciej ogrzeje dom? Przekonałaś się na swoim bojlerze, jeśli miałabyś podgrzewacz przepływowy odpowiedniej mocy to na cwu nie musiałabyś czekać.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz grzała płytę kablami o mocy 10kW i podłogówką wodną mocą 20kW to który system szybciej ogrzeje dom?

 

jak długo instalacja o mocy 20kw jest w stanie oddawać pełną moc mając ograniczenie do np.35* temp. wody.. ??

a jak długo instalacja na kablach o mocy 10kw jest w stanie oddawać te 10kw jeżeli ograniczymy jej temp. podłogi do tych 35* ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonałaś się na swoim bojlerze, jeśli miałabyś podgrzewacz przepływowy odpowiedniej mocy to na cwu nie musiałabyś czekać.

 

porównaj porównywalne...;)

mamy dwa zasobniki o poj.200 L, jeden z wężownicą 20kw podłączony do pieca gazowego o mocy 21kw...

a drugi z grzałką elektryczną o mocy 20kw...

który z nich szybciej osiągnie np.60* ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak długo instalacja o mocy 20kw jest w stanie oddawać pełną moc mając ograniczenie do np.35* temp. wody.. ??

a jak długo instalacja na kablach o mocy 10kw jest w stanie oddawać te 10kw jeżeli ograniczymy jej temp. podłogi do tych 35* ??

O tym decydują programatory i sterowniki, skieruj to pytanie do ich programistów, nam pozostaje tylko ich ustawienie. Nie jesteś w tym temacie nowicjuszem i dokładnie wiesz który system szybciej nagrzeje dom, tak samo jak który ma większe szanse pracować tylko w tańszej taryfie.

który z nich szybciej osiągnie np.60* ??

Chcesz dyskutować o tym który kWh zawiera więcej ciepła z prądu czy z gazu, czy może o sprawności systemów grzewczych?

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dyskutować o tym który kWh zawiera więcej ciepła z prądu czy z gazu, czy może o sprawności systemów grzewczych?

 

proste pytanie, prosta odpowiedź...

wywody na temat kaloryczności i sprawności mnie nie interesują...

w jednym grzałka w drugim wężownica o takiej samej mocy, musimy dostarczyć np. 9,3 kwh energii aby uzyskać te 60*

który będzie szybszy ?

 

tak przy okazji będziesz miał odpowiedź dlaczego kable są szybsze i bardziej sterowalne;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy okazji będziesz miał odpowiedź dlaczego kable są szybsze i bardziej sterowalne;)

Nie bądź ignorantem, bo jeśli uważasz że kable o mocy 10kW ogrzeją szybciej dom niż piec elektryczny o mocy 20kW z wodnym systemem to się mylisz, tak samo jak ze sterowalnością systemów, bo oprócz temperatury nośnika tu woda możesz regulować również jej przepływ, zatem możesz ładować płytę nawet dwukrotnie większą mocą.

który będzie szybszy ?

oczywiście sprawniejszy.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kbab, nie ma sie co spierac mysle. Kabel danej mocy wali 100% w podloge ze znacznie wyzsza temperatura niz wodna podlogowka dla otrzymania powiedzmy 20-24 stopni. Przeciez nie puscisz w obieg wody o temp 60 stopni. Za to kable grzejac z pelna moca moga i wiecej dawac w swojej okolicy. Pozostaje kwestia powierzchni oddawania, bo wiadomo, ze woda w rurkach bedzie miala wieksza objetosc niz kable, tylko czy cos z tym obliczen wyniknie przydatnego ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kbab, nie ma sie co spierac mysle. Kabel danej mocy wali 100% w podloge ze znacznie wyzsza temperatura niz wodna podlogowka dla otrzymania powiedzmy 20-24 stopni. Przeciez nie puscisz w obieg wody o temp 60 stopni. Za to kable grzejac z pelna moca moga i wiecej dawac w swojej okolicy. Pozostaje kwestia powierzchni oddawania, bo wiadomo, ze woda w rurkach bedzie miala wieksza objetosc niz kable, tylko czy cos z tym obliczen wyniknie przydatnego ??

 

Pozdrawiam

Problem dotyczy tylko systemów, są dwa jednakowe domy, ogrzewanie podłogowe, w jednym kable 10kW w drugim wodne z piecem elektrycznym 20kW, może do innych szkół "chadzałem" ale zdania nie zmienię. Piec elektryczny aby nie mieszać za bardzo w kosztach.

Nie mówię o temperaturze zasilania czy powrotu, ale dla różnicy 4,3* przy przepompowaniu przez system 4t wody w godz płyta zasilana jest 20kWh ciepła, kable tego nie dadzą, tu moc robi swoje i tyle.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...