Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale przy wodnej już latem możemy porozmawiać o chłodzeniu. Tego kable nie potrafią;)

Tylko wtedy jak masz gdzie oddać to ciepło np do gruntu. Odnośnie kabli, to nie wiadomo czy ktoś nie wynajdzie sposobu na zamianę ciepła z płyty na prąd - żarówka zaświeci za free i to bez podatków. Oj Wincenty nie byłby zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kubaman, piszesz, że beton jest ciepły jak woda albo cieplejszy. Jeśli zasilanie to 32*C, a beton jest tak samo ciepły, to co mamy w domu? Afrykę! :)

 

Zasilasz np. 32*C, woda płynie pętlą ślimakową oddając ciepło aż osiągnie np. 26*C. Kocioł znów ją grzeje. Beton zawsze będzie chłodniejszy, o tym świadczy deltaT zasilanie/powrót.

Można zmniejszyć zasilanie na np. 27*C, ale wtedy możesz nie zmieścić się w taniej taryfie.

\

 

Ale ja nie twierdzę, że jest inaczej. Wydaje mi się, że w tej dyskusji ktoś zapomniał o co tu idzie, albo nie zapomniał ale celowo prowadzi jakąś politykę. I niekoniecznie jesteś to ty :) Spróbuj skupić się na tym o czym piszę:

 

Co do zasady, kable przekazują całość ciepła w beton. Woda nie. Co do zasady. Jeśli masz nadmiar mocy, to w obu przypadkach nie zauważysz w sposób powodujący dyskomfort, jaki masz system. Ale co do zasady, kable będą miały przewagę. Pisałem już przecież, że najważniejsze jest właściwe zaprojektowanie układu. Właściwie zaprojektowana instalacja oparta o paliwo stałe czy grzejniki powinna zapewnić porównywalny komfort. Z mojego punktu widzenia jaśkowi chodziło o zasadę działania oraz o sytuację, w której mówimy o szybkości działania mocno przewymiarowanego układu (standard dla kabli).

 

Nie spieram się o to czy wodna będzie niekomfortowa, lub czy jak upiera się kbab, będzie miała jakiś problem - nie będzie. Ale zasada działania pokazuje, że po pierwsze 100% energii z kabli nie będzie krążyć lecz wprost przekazana zostanie do betonu, oraz że ze względu na przewymiarowanie i brak ograniczenia spowoduje szybsze nagrzanie pomieszczenia. Dla mnie pomijalne - ale nie mogę się z jaśkiem nie zgodzić, że tak właśnie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce? Rozwiniesz?

Klima - opisujesz gdzieś doświadczenia? Może się przydać naśladowcom.

Mam solary, ostatnio trochę podnoszą temperaturę w zbiorniku.

Klimę testuję w tym wątku

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4907928&viewfull=1#post4907928

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
\

 

oraz że ze względu na przewymiarowanie i brak ograniczenia spowoduje szybsze nagrzanie pomieszczenia. Dla mnie pomijalne - ale nie mogę się z jaśkiem nie zgodzić, że tak właśnie jest.

Jeśli tak pisze to jest w błędzie,ponieważ i rurki można przewymiarować.np z zapotrzebowania przy -20st.C wychodzi 900W i rozstaw 25cm przy temp.zasilania 30st.C i jaki jest problem zmniejszyć rozstaw na 10-15st.C i dać zasilanie 35st.C ?

Gwarantuje Ci,że wodna nagrzeje pomieszczenie szybciej niż kable dobrane odpowiednio do zapotrzebowania.

Arutro, czytaj ze zrozumieniem. W podlogowce wodnej masz medium posrednie - wode. Woda nie plynie w betonie tylko w rurkach zgadza sie ?

Pozdrawiam

Zgadza się ale całość ciepła oddaje betonowi przez rurki,ciepło przecież nie jest tracone.

Kable też są w izolacji ;)

To trzeba pisać,że ciepło tak samo oddają pośrednio ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasady, kable przekazują całość ciepła w beton. Woda nie. Co do zasady

Nie ma znaczenia czym kWh zostanie przekazane płycie, ciepło z kabla i z rury pcv jest takim samym kWh, różnica może być jedynie w szybkości przekazywania tej energii, tu mam nieco inne zdanie - kable nie muszą być lepsze jak twierdzą oponenci, jak również jego ilość nie musi być wyższa niż dostarczone wodą, uważam że może być wręcz odwrotnie - tj wyższą sprawność może mieć dobrze zaprojektowany system wodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ale całość ciepła oddaje betonowi przez rurki,ciepło przecież nie jest tracone.

 

ale mówimy o tempie tego przekazywania i o tym jak w pewnych specyficznych warunkach może to wpływać na sterowalność i bezwładność. Tyle.

 

 

Kable też są w izolacji ;) To trzeba pisać,że tak samo oddają pośrednio ?
oddają pośrednio, ale ze względu na to, że izolacja kabli nie krąży w układzie, tempo przekazywania energii musi być większe. Wyłącznie o to tu chodzi, bo przecież nikt nie twierdzi, że WOP traci energię lecz że ma inne tempo jej przekazywania na skutek sprzężenia zwrotnego. Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
bingo !! Mówimy o tym samym, tylko inaczej rozumiemy skutki :)

Nie doczytałeś do końca:

kable nie muszą być lepsze jak twierdzą oponenci, jak również jego ilość nie musi być wyższa niż dostarczone wodą, uważam że może być wręcz odwrotnie - tj wyższą sprawność może mieć dobrze zaprojektowany system wodny.

Kto twierdzi,że tylko kable oddają szybciej ciepło jest w błędzie.kW to kW

Wszystko zależy od mocy układu grzejnego jaki jest w danym pomieszczeniu o czym pisałem wyżej.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
ale mówimy o tempie tego przekazywania i o tym jak w pewnych specyficznych warunkach może to wpływać na sterowalność i bezwładność. Tyle.

Dalej tego nie rozumiesz,kable zaprojektowane wg zapotrzebowania o mocy 1kW oddadzą tyle samo ciepła w tym samym czasie,tyle samo kWh co podłgówka o mocy 1kW zaprojektowana wg tego samego zapotrzebowania.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ty nie rozumiesz i brniesz. Odpowiedz na pytanie - czy WOP osiągnie taką sama szybkość grzania przy temperaturze posadzki 20* i wody w układzie 35* co przy temperaturze posadzki 25* i wody 35*. Odpowiedź - w razie jakbyś nie znalazł informacji w sieci by błyskotliwie odpowiedzieć - brzmi "nie". To się nazywa według kbab'a samosterowalnośc, a według mnie 'sprzężenie zwrotne'. Kable się usmażą, ale ciepło oddadzą, nawet przy 120* posadzki i 122 stopniach w kablach z oporu. O tym pisał jasiek i o tym piszę ja. Gdybyś nie brał udziału w wojnach talibów dotyczących wyższości jednego systemu nad drugim, to byś to zrozumiał, a tak masz zaćmę i brniesz w ideologię. Ja piszę wyłącznie o zasadzie, a nie o tym jak kto się czuje u kogoś w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej tego nie rozumiesz,kable zaprojektowane wg zapotrzebowania o mocy 1kW oddadzą tyle samo ciepła w tym samym czasie,tyle samo kWh co podłgówka o mocy 1kW zaprojektowana wg tego samego zapotrzebowania.

 

Dzizus Arturo co Ty bierzesz ?? 1 KWh przy kablach idzie w podloge tam gdzie kabel lezy OD RAZU !!!, to samo 1 KWh podlogowki nie rozejdzie sie po calej podlodze ot tak od razu, bo musi sobie woda poplynac z jakas temp. zanim doplynie wszedzie i idda cieplo to nieco czasu uplynie i o tym tu mowa. Nikt nie neguje i nie krytykuje zadnego systemu tylko o ten czas reakcji sie rozchodzi, i chyba juz zadlugo bo niektorzy ciagna dyskusje gdzie indziej ...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dzizus Arturo co Ty bierzesz ?? 1 KWh przy kablach idzie w podloge tam gdzie kabel lezy OD RAZU !!!, to samo 1 KWh podlogowki nie rozejdzie sie po calej podlodze ot tak od razu, bo musi sobie woda poplynac z jakas temp. zanim doplynie wszedzie i idda cieplo to nieco czasu uplynie i o tym tu mowa. Nikt nie neguje i nie krytykuje zadnego systemu tylko o ten czas reakcji sie rozchodzi, i chyba juz zadlugo bo niektorzy ciagna dyskusje gdzie indziej ...

Pozdrawiam

Pytanie jaki jest to przedział różnicy czasowej przy jednym i przy drugim zanim 1kW kabla nagrzeje 15m2 a 1kW wodnej podłogówki nagrzeje 15m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzizus Arturo co Ty bierzesz ?? 1 KWh przy kablach idzie w podloge tam gdzie kabel lezy OD RAZU !!!, to samo 1 KWh podlogowki nie rozejdzie sie po calej podlodze ot tak od razu, bo musi sobie woda poplynac z jakas temp. zanim doplynie wszedzie i idda cieplo to nieco czasu uplynie i o tym tu mowa. Nikt nie neguje i nie krytykuje zadnego systemu tylko o ten czas reakcji sie rozchodzi, i chyba juz zadlugo bo niektorzy ciagna dyskusje gdzie indziej ...

 

Pozdrawiam

 

dzięki, ze ktoś czyta ze zrozumieniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Mamy 7cm wylewki. Kable grzeją od razu stałą mocą, woda musi mieć ciut więcej czasu. Jednak jak podniesiemy nieco temperaturę cieczy, to powierchnia wylewki może zrobić się ciepła niemal w identycznym czasie. Wszystko zależy od mocy.

 

tak i tak

nikt tego tu nigdy nie negował

 

ale jak masz dom z zapotrzebowaniem 100kWh/m2/rok i jest akurat -30* to ten czas może wpłynąć na komfort. Popatrz na swiki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...