Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co powiecie o takim pomyśle? zapraszam do komentowania!

 

http://forum.muratordom.pl/najtanszeogrzewanie-pl-ogrzewanie-elektr-kolektor,t124565.htm

 

pozdrawiam

 

hmm... na pierwszy rzut oka: za.....ście drogie to najtańsze ogrzewanie. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

trochę jak w warsztacie samochodowym

Na żywo wygląda to na prawdę dobrze (zdjęcie tego nie oddaje). Całość jest smukła - długość ok. 120 cm, szerokość 7 cm - ale faktycznie, o gustach raczej się nie dyskutuje.

 

Świeci niewiele - książki się nie poczyta, ale znaleźć w nocy drogę do kibla na pewno pomoże, oczywiście jeśli będzie włączony. U mnie w nocy będą raczej wyłączone, bo wtedy ładować będę akumulacyjne, a po za tym, w nocy powinno być raczej chłodniej niż w dzień. Do tego pełna moc potrzebna jest w skrajnych przypadkach. Przy mniejszej mocy, oczywiście świeci mniej.

 

Ale przede wszystkim tanie to jak barszcz, więc jak się nie sprawdzi, żałował nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam :)

bardzo się cieszę że znalazłam tylu zwolenników ogrzewania elektrycznego - a moja radość płynie pewnie stąd, że sama do tego grona (żeby nie powiedzieć zacnego) należę.

 

Otóż nasze założenia:

- Dom parterowy

- 180m2

- bardzo prosta bryła (by nie rzec stodoła)

- dach dwuspadowy

- ściany zewn.: silikat 24cm + wełna 15 albo 20 - skleroza :oops:

- ściany wewn.: silikaty 18 i 12 cm

- sufit podwieszany, płyta kg + wełna 20cm

 

- ogrzewanie płytą fundamentową legalett (zasilaną energią w strefie nocnej)

- rekuperator

- kominek z rozprowadzeniem powietrza (na okresy przejściowe, bo płyta ma bardzo dużą bezwładność)

 

Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

 

 

leśny ziutku, masz na myśli legalett? :-?

Docelowo promienniki widzę u siebie w domu jako ekonomiczny sposób nas szybką reakcję na zmiany temperatury w ciągu dnia, gdyż podstawowe ogrzewanie domu będzie miało dużą bezwładność i załączane będzie tylko w okresach taniej taryfy. Co z tego wyjdzie, zobaczymy...

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani.....bardzo proszę o pilna radę

 

Zdecydowalem sie na ogrzewanie elektryczne w ew. 2 wariantach

 

1. piece akumulacyjne + podłogówka elekt. w łazienkach i kuchni

2. wodne ogrzewanie (kaloryferki) napedzane piecem elektrycznym + podłogówka elekt. w lazienkach i kuchni

 

Domek 156 mkw z poddaszem użytkowym....i tutaj pojawia sie pytanie co wybrać na sciany

 

1. belit 24 cm +20 cm styro

2. sylikat( ? cm) + 20 styro

 

Nie pisze o poddaszu i podłodze bo oczywiste jest, ze musi być bardzo dobrze ocieplone ( 30 cm wełny na poddasze, 10 cm ekstraduru na fundament i ok 25-30 cm styro w podłodze )

 

Prosze podpowiedzcie co kupić na ściany.........?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałam wczoraj z panem, który od wielu lat (naprawdę od wielu lat bo wybiera sie na emeryturę) zajmuje się nadzorem inwestorskim i był kierbudem - powiedział że robił kalkulację odnośnie kosztów nośników energii i stwierdził że na obecną chwilę najtańszym rozwiązaniem jest energia elektryczna :o w 2 taryfie (biorąc pod uwagoe....ekhm...chyba powiedział kaloryczność nośnika energii) jest nawet od gazu ziemnego tańsza. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałam wczoraj z panem, który od wielu lat (naprawdę od wielu lat bo wybiera sie na emeryturę) zajmuje się nadzorem inwestorskim i był kierbudem - powiedział że robił kalkulację odnośnie kosztów nośników energii i stwierdził że na obecną chwilę najtańszym rozwiązaniem jest energia elektryczna :o w 2 taryfie (biorąc pod uwagoe....ekhm...chyba powiedział kaloryczność nośnika energii) jest nawet od gazu ziemnego tańsza. :wink:

 

Tańsza od gazu to nie jest. Koszt kWh z gazu ziemnego to ok 15 gr (po uwzględnienu sprawności) koszt kWh z prądu II taryfa to ok 20 gr. Koszty inwestycji grają tu zasadniczą rolę - instalacja ogrzewania prądem na moja chałupę to ok 5000 zł, instalacja grzania gazem to ok 35000 zł. W dobrze zaizolowanych domach (3,4 5 litrowych) prąd jest bardzo rozsądną alternatywą. lRóżnica w kosztach inwestycji zwróci mi się kiedy będę miał zaawasowanego Alzhaimera i zapomnę z czego miałem się cieszyć. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnowałem z autoamtyki firmy Tekmar, z regulatorow lądowania i jednego regulatora sterowania, wyszlo mnie to ok 3000, zdecydowanie za dużo.

Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem.

 

1. Albo jeden regulator temperatury w jednym reprezentatywnym miejscu w domu i jakiś jeden prosty programator czasowy bo będe mial taryfę nocną

2. j. w . ale taki bardzo prosty regulator temperatury od razu z jakimś prostym programatorem czasowym

3. j.w. ale programator taki zgrany z czasem energetyki

Ale w powyższych rozwiązaniach chyba moich 7 kW calego ogrzewania do tego nie podłączę a jeśli tak to jak (?) i warto tak zrobić.

 

Rozwiązanie kolejne to:

3. Najprostsze regulatory temperatury dla każdego obiegu (razem mam 8) i jeden jakiś programator czasowy dla wszystkch regulatorów załączający się w taryfie nocnej.

Ale w tym tez nie wiem czy do jednego mogę włączyć 7 kW?

 

4. Ostatnie do którego jakoś najpozytywniej się nastawiam to najprostsze regulatory temperatury z prostym programowaniem czasowym dla każdego obiegu. Nie ma problemu z przeciążeniem bo na każdy regulator można dać

3,6 kW.

 

Tak ogólnie to coś slyszalem że lepiej mieć porządny programator czasowy zgrany z energetyką bo inaczej mogą być róznice czasow ale wg mnie to przecież nie problem nastawić z 5 min. opóźnieniem te prostsze regulatory, i poza tym te parę minut nawet w droższej taryfie nie będzie takim problemem przecież w moim przyszłym domu.

 

Dom jak w podpisie będę miał prawie pasywny.

 

Jak myślicie?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnowałem z autoamtyki firmy Tekmar, z regulatorow lądowania i jednego regulatora sterowania, wyszlo mnie to ok 3000, zdecydowanie za dużo.

Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem.

 

1. Albo jeden regulator temperatury w jednym reprezentatywnym miejscu w domu i jakiś jeden prosty programator czasowy bo będe mial taryfę nocną

2. j. w . ale taki bardzo prosty regulator temperatury od razu z jakimś prostym programatorem czasowym

3. j.w. ale programator taki zgrany z czasem energetyki

Ale w powyższych rozwiązaniach chyba moich 7 kW calego ogrzewania do tego nie podłączę a jeśli tak to jak (?) i warto tak zrobić.

 

Rozwiązanie kolejne to:

3. Najprostsze regulatory temperatury dla każdego obiegu (razem mam 8) i jeden jakiś programator czasowy dla wszystkch regulatorów załączający się w taryfie nocnej.

Ale w tym tez nie wiem czy do jednego mogę włączyć 7 kW?

 

4. Ostatnie do którego jakoś najpozytywniej się nastawiam to najprostsze regulatory temperatury z prostym programowaniem czasowym dla każdego obiegu. Nie ma problemu z przeciążeniem bo na każdy regulator można dać

3,6 kW.

 

Tak ogólnie to coś slyszalem że lepiej mieć porządny programator czasowy zgrany z energetyką bo inaczej mogą być róznice czasow ale wg mnie to przecież nie problem nastawić z 5 min. opóźnieniem te prostsze regulatory, i poza tym te parę minut nawet w droższej taryfie nie będzie takim problemem przecież w moim przyszłym domu.

 

Dom jak w podpisie będę miał prawie pasywny.

 

Jak myślicie?

 

pzdr

 

Rozumiem ze chodzi o podlogówke ładowana w nocnej taryfie? Mysłałem bardzo poważnie nad tym ale po przemyśleniu sprawy doszedłem do wnisoku że bezwładność cieplna tego rozwiązania w domu pasywnym lub niskoenergetycznym będzie dużym problemem. Dwie sytuacje:

1. Po zimnej nocy (podłogówka sie naładowała) wstaje dzień z pięknym słońcemem i dogrzewa mi przez kilka godzin dom.(Bedę miał przeszkloną prawie całą południową fasade) Podłogówka tez grzeje. No i sauna.

2. Rozpalam w kominku. Bo lubię. No I sauna.

 

Oczywiście podłogówka ma pewna zdolność do samoregulacji - ale to może być za mało - moje watpliwości potwierdził przemiły Pan z firmy Devi. Powiedział że przegrzewanie domu będzie problemem chyba że zrezygnuje z zysków słonecznych i kominka.

 

W tej chwili przestałem sie zastanawiać jak tu pozyskać tanią energię z drugiej taryfy - uważam że wieksze korzyści odniosę mając precyzyjny system który dostarczy mi dokładnie tyle energi ile potrzebuje. I ani kwh więcej. Tu są oszczedności! Wiec chyba najrozsądniej będzie zakupić grzejniki elektryczne (niekoniecznie konwekcyjne - rozkład temp jest kiepski) z precyzyjnym elektronicznym termostatem przy każdym grzejniku, centralnie tylko byłby zegar który wysła sygnał do każdego grzejnika o zmianie (podwyższeniu lub obniżeniu) temperatury.

 

Tak sobie myślę. A tak przzy okazji to jeden z najtańszych systemów ogrzewania jesli chodzi o inwestycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coulignon, dlatego musze mieć dom jak najcieplejszy, zaprojektowałem kable na 7 kW a z obliczeń przy -18 wystarczy mi max 3 kW, więc przy śdrenich temp. 0 st. wystarczy jak o 4, 5 h rano gdy juz się zimna noc kończy uruchomię kable ktore z taką dużą moca szybko, jak na podlogówkę oczywiście, mi wyregulują temp.

 

Male straty ciepła, duża bezwładności mogą pozwalić mi na niegrzanie nawet cały dzień przy -18 i temp. może spaść o 1-2 stopni, to nie problem poaza tym przecież mam jeszcze 2 h w ciągu dnia.

Myślę że duża bezwladność w domach nisko eneretycznych to plus.

 

Ja rozmawialem z panami z devi, z elektry i oni mają doświadcznie ale przy domach standarowych, a uważam że przy takich jak budujemy to może być calkowicie inaczej.

Mi pisali że przy akumuacyjnym min. trezba dobierać na 120W/m2 ale wychodzi więcej jednak jeśli wychodzi na pomieszczenie więcej niż 170W/m2 to trezba dogrzewać. Dla mnie to nie pasuje w ogóle bo w każdym mam mniej niż 120W/m2. Dla spokoju dałem w niektorych te 120W/m2 dlatego wyszlo mi z kabli 7 kW na 3 kW strat przy -18 st.

 

Ale automatyka mnie dobija bo jakoś nie widzi mi się doplacać 50% z ceny kabli dodatkowo za autamatykę. Kable wychodza ok max. 6000 zł.

 

Na zwykłe konwektorki na pewno się nie zdecyduję, ale zgadzam się z Tobą, to najtańsza inwestycja.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kombinuje tak.

http://www.polarheat.pl/

 

Plus maty w łazienkach, ( w większej łazience być może jeszcze ręcznie sterowny grzejnik-drabinka) sieni i pralni.

Do tego proste programatory, dwa: jeden na folie, jeden na podłogówkę.

Promienniki podwyższą temp. w ciągu ostatniej godziny taniej taryfy ( 23-25 st. C ). Czyli od 14 do 15 i kiedy wrócimy do domu będzie ciepło. Przy dobrym ociepleniu i reku ( plus zyski gosp. ) powinno do -5 st. C na dworze utrzymać w domu temp. ok. 20-21 st. C bez załączania w drogiej taryfie. Tak samo w nocy między 6 a 7 podwyższenie temp. kiedy wstajemy. potem nie ma nikogo w domu i obniżamy do 19 st. C. I taka dalej. W weekend stała temp.

Podłogówka ustawiona także ładowana do wyższej temp. pod koniec taniej taryfy ( jeszcze nie wiem do ilu stopni ) plus podwyższenie ręczne w łazience.

Kiedy będzie słonce lub napalę w kominku folie się nie włączą.

 

Tak kombinuje ale jak to będzie :-?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j

Jeslibym nie planował innych żródeł dogrzewania mojego domu to zdecydowałbym się na akumulacyjne podłogowe ale tylko ze sterownikami pogodowymi stopnia naładowaniaa podłogi. Uważam że nie byłbym w stanie zapanować nad ładowaniem podłogi w taki sposób żeby było komfortowo. Szkopuł polega na tym że będę miał kominek w którym bedę lubił palić (he, he - zobaczymy jak to będzie w praktyce) i zyski słoneczne (buduje P160 Lipińskich) a w tym momencie bezwładnośc systemu grzewczego spowoduje przegrzanie domu a co za tym idzie marnotrawienie energii.

 

Zonzi

Nie wiem. Marmury drogie, szkło też. Sa też jakieś listwy grzejne ale wyglądają słabo. Grzejniki panelowe. Musze jeszcze pogrzebać za czymś fajnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...