Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

powiedz dlaczego ja mam łazienkę wiązać z drugą taryfą ?

to samo dotyczy holu ...

mam leźć się kąpać do chłodnej łazienki z zimną podłogą ?

ogrzewanie w danych pomieszczeniach chodzi w tedy kiedy jest taka potrzeba ...

co mi z ciepłej łazienki rano jak wszyscy spier... do pracy, szkoły...

 

W łazience polecam termowentylator, szybkie nagrzanie, ja np mam Atlantic Nicobar. Nb. pierwsze urzadzenie, ktore mi sie zepsulo i idzie do serwisu ... :bash:

Edytowane przez kurt76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tu ze zrozumieniem chyba nie czyta albo odnosisz sie nie do mojego postu :) Ja napisalem wyraznie ze nie ma zadnej roznicy w dzialaniu kabli VS podlogowki wodnej - obie sa w stanie oddac w podlogi tyle mocy ile maja zainstalowane (czy to w kablach czy w podlogowce).

Tak ale tylko wtedy jeśli nie uwzględniasz czasu. Bo jeśli weźniesz czas pod uwagę to tak już nie jest.

Kablarze mają sterowanie pokojowe+podłogowe/ wodniaki temp. zasilania.

zakladając że wylewka ma 20*C i mamy ją podgrzać do 23*C, przy standardowych ustawieniach całorocznych tzn. kablarze ograniczenie temp. posadzki 24*C/ wodniaki ograniczenie temp wody zasilania 35*C (takie wartości podajecie). oba układy tej samej mocy

kable chodzą non stop aż dojdą do tych 24*C/ wodna chodzi non stop z temp, zasilania max 35*C. Co nagrzeje szybciej posadzkę do temp. 24*C? To był temat sprzed xx stron. Moim zdaniem kable bez dwóch zdań bo one grzeją moca nominalną non stop, a podłogówka mimo iż ma taką samoą moc nominalna pieca, faktycznie grzeje mniejszą/średnią (budowkany laik mówił że u niego to ok. 4kW przy 6kW pieca)wynikającą z faktu że nic nie zmienialiśmy w sterownikach i nadal mamy 35*C.

proste jak konstrukcja szpadla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kablarze mają sterowanie pokojowe+podłogowe/ wodniaki temp. zasilania.

 

Skad taki pomysl? Przy takim zalozeniu to rzeczywiscie kociol wolniej bedzie grzal bo jak to Jasiek okreslil bedzie "taktowal". Ale to zalozenie jest bledne bo najprosciej, najlatwiej i najbardziej w II taryfie jest sterowac sterownikiem pokojowym - jakims prostym auratonem, z podbiciem temperatury pokojowej w taniej taryfie i obnizeniem w drogiej. Zadnej temperatury wody nie trzeba tutaj kontrolowac. Dokladnie w taki sam sposob najlatwiej steruje sie pompa ciepla i jest to bardzo efektowne, skuteczne i tanie sterowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
podaj link z chęcią poczytam. ale nie xxxstron tylko zwięźle i na temat.

Na stronach Kisana,Rechau-a,Purmo są poradniki do ściągnięcia.

http://kisan.pl/files/upload/instrukcja2011_pol_internet1110.indd.pdf

http://www.purmo.com/docs/Purmo-Poradnik-techniczny-ogrzewanie-podlogowe-12_2009_PL(1).pdf

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, czyli nie da się tylko w taniej? A widzisz, a z wodną można to zrobić. Postawić bufor, ładować w taniej taryfie, zrobić osobną pętle i puszczać sam bufor kiedy jest taka potrzeba. Można?

To pokaż kto tak ma? kto z posiadaczy pieca/PCi ma bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skad taki pomysl? Przy takim zalozeniu to rzeczywiscie kociol wolniej bedzie grzal bo jak to Jasiek okreslil bedzie "taktowal". Ale to zalozenie jest bledne bo najprosciej, najlatwiej i najbardziej w II taryfie jest sterowac sterownikiem pokojowym - jakims prostym auratonem, z podbiciem temperatury pokojowej w taniej taryfie i obnizeniem w drogiej. Zadnej temperatury wody nie trzeba tutaj kontrolowac. Dokladnie w taki sam sposob najlatwiej steruje sie pompa ciepla i jest to bardzo efektowne, skuteczne i tanie sterowanie.

Stad taki pomysł, że trzeba porównywać sytuacje jakie mają faktycznie miejsce u forumowiuczów Liwko budowlany laik Arturo też tak zakłada że na zasilaniu 35*C. skoro układ ma być autoamtyczny i nie mamy do niego chodzić to tzreba tak porównywać, co z tego że możecie mieć 50*C co z tego że możecie mieć zwory i sterowanie niecentralne skoro nikt z Was tego nie ma. to jets powód dlaczego w normalnej eksploatacji twierdziliśmy że kable osiągna szybciej temp. posadzki. Ale to że tak jest nie świadczy że WOP jest gorsze czy złe, jest po prostu wolniejsze przy nastawach standardowych, koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo [/b]też tak zakłada że na zasilaniu 35*C.

Moc podłogówki przy -20st.C zakłada temperaturę zasilania na max.35st.C ale nie jest to jednoznaczne ze stałą temperaturą zasilania.To tej mocy i temp.zasilania dobiera się rozstaw rur.

O faktycznej temperaturze zasilania decyduje pogodówka w połączeniu ze sterownikiem pokojowym.

Ponizej dla zrozumienia "mocy" wodnej podłogówki:

po.JPG

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie, i słusznie zarejestrował się dziś, a już leci z krytyką wodnej podłogówki... Brak cywilnej odwagi pisać pod swoim nickiem? Żenada...

 

Piszę po raz ostatni - kocioł może pracować z pełną mocą! Potwierdzali to inni użytkownicy kotłów! Kto nie rozumie - jego problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stad taki pomysł, że trzeba porównywać sytuacje jakie mają faktycznie miejsce u forumowiuczów Liwko budowlany laik Arturo też tak zakłada że na zasilaniu 35*C.

 

Przy pogodowce - owszem. Ale mowimy o rozwiazaniach gdzie chcemy maksymalnie wykorzystac II taryfe - tutaj trzeba podwyzszac te temperatury, inaczej poprostu bedzie zimno. Nie wiem coscie sie tak na te temperatury uparli ? Przeciez wyzszej mocy kable grzewcze tez rozgrzewaja sie do duzo wiecej niz 35stC. Co za roznica czy rozgrzewa sie plastikowa izolacja kabla czy plastikowa izolacja rury ? :) Zadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat się wałkuje i wałkuje, Marcin za późno wątek czytasz;)

 

Ja mam pytanie w temacie ale nieco odmienne, może to trochę uspokoi dyskusję.

Przekonałem się do WOP z kotłem elektrycznym ze względu na elastyczność tego układu i identyczny koszt jak kabli.

 

Chciałbym jednak się dowiedzieć, jak to z tym sterowaniem w WOP naprawdę jest. Załóżmy, że robię wypasiony układ - w każdym pomieszczeniu termostaty i odpowiednie elektrozawory na belce sterujące obwodami. Załóżmy również, że nie ma zimy stulecia i piec nie musi jechać non stop by ogrzać dom.

 

I teraz, po południu zimno robi mi się w pokoju od północy, nie ma zysków od słońca, małe bytowe itd. Chce podnieść temperaturę wyłącznie tego pomieszczenia o 1 stopień. Pokój ma 13m2 i zapotrzebowanie obliczeniowe 400kW. Czy realnie można uzyskać efekt o który mi chodzi w WOP?

 

Czy tego typu małe odosobnione obwody są faktycznie sterowane samodzielnie? Bo gdyby tak, to pompy mogą pracować nawet i non stop, jeśli po kolei każde pomieszczenie będzie wołać o ciepło. Jeśli natomiast system poczeka na pozostałem pokoje lub ogrzeje od razu całość, to oczywiście nie jest ten efekt o który chodziło. Pomijając teorię - czy w praktyce takie zarządzanie sterowaniem dla wodnej podłogówki ma w ogóle sens i jest wykonalne? dzięki za odpowiedzi. Arturo - pytam praktyków z wiedzą, pohamuj się, dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...