Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

odnośnie temperatur w podłodze po nocy...

 

pomieszczenie / wewnętrzna / podłoga / ilość energii / odczucie

 

kuchnia / 22,7 / 23.3 / 12.4 kwh / ciepła

hol / 22,3 / 22,6 / 7,7 kwh / letnia

salon / 21,8 / 21 / 0,7 kwh / chłodna

pok.1 / 22 / 23 / - / wykładzina

pok.2 / 22,2 / 23,2 / - / wykładzina

 

jak to się ma do waszych temp. w układzie wodnym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to mistrzu podaj jak przeniesc energie w wodzie w ilosci 20 KW w dowolnym przedziale czasowym ?? Bo ze kociol ma moc 20 KW to jeszcze nic nie znaczy.

 

Pozdrawiam

 

oj oj... policzyć sobie z bilansu cieplnego i wyjdzie że da rade skorzystać z tych 20 kW od razu... taki piec po prostu podniesie temp wody o więcej stopni niż piec 12 kW, większe będzie dT.. to czysta fizyka :) było to już pisane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musialbym wybudowac drugi dom bo w aktualnym musialbym zrezygnowac z podlogowki i grzac kaloryferami, zeby miec taka sterowalnosc. Za duza akumulacja. Dalej nie widze zwiazku z tematem - wodniakiem mozna sterowac tak samo jak kablami - wlacz/wylacz.

No wlasnie mylisz sie, przy kablach pomimo akumulacyjnosci jest i sterowalnosc i nie mowie tutaj teoretyzujac, tylko na wlasnym konkretnym przykladzie. W pokojach dzieci wylewka ma min 7 cm (miejscami wiecej, nie mniej) ale mozliwosc sterowania pozwala mi wlasnie by miec taki komfort. O 3-4 nad ranem zalacza sie podloga okolo 6 robi sie cieplej i to wystarczy by przy temp na zewnatrz takich jak teraz utrzymac do 13, gdzie znow zalacza sie podloga na dwie godziny - przed kapiela otwieram okna by wychlodzic pomieszczenie ale podloga juz oddala to cieplo ktore zakumulowala wiec nie ma czym grzac (minimalnie moze jeszcze oddaje, ale to wystarcza by przez noc utrzymywac wlasnie te 20 stopni)

Przy temp -20 zalaczala sie podloga okolo 11-12 bo brtakowalo tego ladowania w nocy i okolo 18 na moment, ale to jest to o czym mowilam, ze dla zdrowia dzieciakow nalezy czasem zrezygnowac z akumulacyjnosci i niewielkich oszczednosci-gdy sterujemyw ten sposob tylko jednym konkretnym pomieszczeniem.

Edytowane przez swiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób sobie mały eksperyment ...

w kanapkę ze styropianu wsadź rurę 1mb z temp. 35*

a w drugą 1mb kabla o mocy 10w (dziesięć watt )

powiedz mi co się stanie ?

Ok skoro wolisz z metra to załóżmy, że kabel grzeje z mocą 10W/mb, udowodnij że rura pcv nie może grzać z większą mocą, bo jeśli o mnie chodzi to jestem w stanie udowodnić że bez problemu może grzać z mocą nawet 40W/mb - czy kablem zagrzejesz bryłę betonu szybciej? W kilku wypowiedziach pokazałeś, że nie rozumiesz działania podłogówki wodnej zatem wyluzuj. Jeśli uważasz, że grzanie on/of ze stałą mocą jest korzystniejsze to się mylisz, bo jest inaczej - korzystniejsze jest dopasowanie mocy do potrzeb np modulacja palnika olejowego, gazowego, na paliwa stałe, czy inwerter w klimatyzatorach czy pc-pw - jest po prostu bardziej ekonomiczne. Utrzymanie wymaganego komfortu cieplnego w domu to wypadkowa jego strat i warunków zewnętrznych, dlatego w systemach stosuje się czujniki zewnętrzne i wewnętrzne aby odpowiednio dopasowały moc kotła do potrzeb.

re Kubaman, podłogówka utrzymuje stabilną temperaturę w pomieszczeniu zgodną z ustawieniem, do szybkiego jego podgrzania o kilka stC można zastosować dodatkowy grzejnik najlepiej z wentylatorem lub konwektor, u siebie robię to klimatyzatorem - jest bardzo skuteczny i tani.

W przeciagu 2 godzin temp podniosla sie o 2 stopnie - kbab powiedzial, ze przy wodnej nie uzyska sie tak szybko efektow, ale defakto niekt nie powiedzial, ze nie moze on podejsc do pieca i zmienic recznie ustawienia tak, by duzo szybciej uzyskac dany efekt.

Trochę przekręcasz moje wypowiedzi, bo czy system da radę zależy przede wszystkim od jego mocy, ale ok, potrafię dokładnie policzyć ile ciepła potrzeba dostarczyć do domu aby zmienić w nim komfort cieplny. Spróbuj podnieść temperaturę o 2* na termometrze leżącym na parapecie okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie temperatur w podłodze po nocy...

 

pomieszczenie / wewnętrzna / podłoga / ilość energii / odczucie

 

kuchnia / 22,7 / 23.3 / 12.4 kwh / ciepła

hol / 22,3 / 22,6 / 7,7 kwh / letnia

salon / 21,8 / 21 / 0,7 kwh / chłodna

pok.1 / 22 / 23 / - / wykładzina

pok.2 / 22,2 / 23,2 / - / wykładzina

 

jak to się ma do waszych temp. w układzie wodnym ?

-Ilość energii, w jakim czasie, czy chodzi Ci o moc???

U mnie na dole 21,5* na górze 21*, podłogi 23-23,5* - pewnie przepalę w kominku po godz 15-16.

Przy temp -20 zalaczala sie podloga okolo 11-12 bo brtakowalo tego ladowania w nocy i okolo 18 na moment, ale to jest to o czym mowilam, ze dla zdrowia dzieciakow nalezy czasem zrezygnowac z akumulacyjnosci i niewielkich oszczednosci-gdy sterujemyw ten sposob tylko jednym konkretnym pomieszczeniem.

Jeśli to była min temp to jaka była maksymalna w tym pomieszczeniu?

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok skoro wolisz z metra to załóżmy, że kabel grzeje z mocą 10W/mb, udowodnij że rura pcv nie może grzać z większą mocą, bo jeśli o mnie chodzi to jestem w stanie udowodnić że bez problemu może grzać z mocą nawet 40W/mb - czy kablem zagrzejesz bryłę betonu szybciej? W kilku wypowiedziach pokazałeś, że nie rozumiesz działania podłogówki wodnej zatem wyluzuj..

 

czy ja gdzie ś napisałem że nie może ???

przy normalnych ustawieniach tak nie jest, masz ustawioną temp. zasilania, na początku dajesz pełną mocą ale z biegiem czasu zaczyna się rozgrzewać podłoga, pomieszczenie i coraz cieplejsza woda wraca na powrocie więc część tej energii nie została wykorzystana co skutkuje zmniejszeniem mocy pieca...tak samo jest pod meblami szafkami dywanem itp. na początku podłoga przyjmuje całą energię ale w tych częściach szybciej wzrośnie temp. posadzki więc woda o określonej temperaturze odda znacznie mniej energii w tej części

przy kablach jest inaczej, temperatura będzie rosła aż do zrównoważenia...

 

po ch... macie ustawioną temp. zasilania ?

dlaczego nie ustawiacie na max ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Ilość energii, w jakim czasie, czy chodzi Ci o moc???

U mnie na dole 21,5* na górze 21*, podłogi 23-23,5* - pewnie przepalę w kominku po godz 15-16.

 

tyle energii zostało dostarczone w nocy...

mam chłodniejsze podłogi a cieplej w domu ( w odczuciu nie są zimne a w kuchni wręcz ciepła )

miałbyś zupełnie inne temperatury w podłodze jak musiałbyś ładować na dzień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przekręcasz moje wypowiedzi, bo czy system da radę zależy przede wszystkim od jego mocy, ale ok, potrafię dokładnie policzyć ile ciepła potrzeba dostarczyć do domu aby zmienić w nim komfort cieplny. Spróbuj podnieść temperaturę o 2* na termometrze leżącym na parapecie okna.

To moze zle cos zrozumialam, bo wydawalo mi sie, ze pisales (wtedy na poczatku) nie o sprawnosci systemu i jego mocy, co poprostu o tym, ze u Ciebie to podnoszenie trwa dluzej,

Edytowane przez swiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnei dziwne rzeczy sie dzieja, spadlo o polowe wczoraj zuzycie... w I 4 KW w II 34 (czy 37 cos takiego) a temp na zewnatrz wczoraj minusowe byly.

 

to chyba nie tylko u ciebie ...

u mnie wczoraj rano było -9*, w dzień słoneczko i kilka na plusie, w nocy zero a zużycie na ogrzewanie 27 kwh ( cały dom na wszystko 36 kwh )

dzień wcześniej było 45 / 58 kwh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle energii zostało dostarczone w nocy...

mam chłodniejsze podłogi a cieplej w domu ( w odczuciu nie są zimne a w kuchni wręcz ciepła )

miałbyś zupełnie inne temperatury w podłodze jak musiałbyś ładować na dzień...

Podałeś cenną informację - od razu widać które "grzejniki" skutecznie grzeją (oddają ciepło), to może wynikać z wentylacji - w kuchni nawiewa chłodniejsze powietrze i ogrzewa się od płyty dlatego ten grzejnik pobiera więcej energii, już ogrzane powietrze rozchodząc się po domu nie wychładza tak podłogi w innych pomieszczeniach, chyba że masz inne wyjaśnienie?

U siebie rzeczywiście ładuję podłogówkę po południu i trochę nocą (tak ustawiłem w tym roku) za to ciepło dostarczam przede wszystkim pw kominka. Temperatura w domu w ciągu doby nie różni się od w/w. Oczywiście kominek podnosi temp w salonie do 24*, ale podłogówką steruje programator zamontowany w neutralnym miejscu gdzie nie występują większe różnice temperatury.

to chyba nie tylko u ciebie ...

u mnie wczoraj rano było -9*, w dzień słoneczko i kilka na plusie, w nocy zero a zużycie na ogrzewanie 27 kwh ( cały dom na wszystko 36 kwh )

dzień wcześniej było 45 / 58 kwh

No cóż - wiosna nieśmiało puka do drzwi. Na moim termometrze już 5,0*, może dzisiaj sięgnie 10*.

jak byś nie wiedziała co to jest urazić męskie EGO ...

po trupach byle jego było na wierzchu ;)

Nie kombinuj znowu bo to nie ma znaczenia czym podgrzejesz kawałek betonu, ważne z jaką to robisz mocą, a beton wszędzie grzeje tak samo.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ostatnie posty już się pogubiłem. Doszedłem jednak do wniosku, że chyba spartaczyłem swój system z WOP. Gdybym miał kable to byłoby bezobsługowo. Latał bym tylko do 15 sterowników kilkanaście razy w tygodniu jak jasiek, marcin, czy wmnich, tam bym obniżał, u bym podnosił, byłoby bezobsługowo:P

A tak ustawiłem pętle jakieś osiem lat temu i do dzisiaj nic nie regulowałem. Zmieniam niekiedy krzywą grzewczą na piecu w jednym miejscu i to w zasadzie cała robota:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ostatnie posty już się pogubiłem. Doszedłem jednak do wniosku, że chyba spartaczyłem swój system z WOP. Gdybym miał kable to byłoby bezobsługowo. Latał bym tylko do 15 sterowników kilkanaście razy w tygodniu jak jasiek, marcin, czy wmnich, tam bym obniżał, u bym podnosił, byłoby bezobsługowo:P

A tak ustawiłem pętle jakieś osiem lat temu i do dzisiaj nic nie regulowałem. Zmieniam niekiedy krzywą grzewczą na piecu w jednym miejscu i to w zasadzie cała robota:)

napisałeś to celowo żeby wywołać kolejną dyskusję ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś cenną informację - od razu widać które "grzejniki" skutecznie grzeją (oddają ciepło), to może wynikać z wentylacji - w kuchni nawiewa chłodniejsze powietrze i ogrzewa się od płyty dlatego ten grzejnik pobiera więcej energii, już ogrzane powietrze rozchodząc się po domu nie wychładza tak podłogi w innych pomieszczeniach, chyba że masz inne wyjaśnienie?

U siebie rzeczywiście ładuję podłogówkę po południu i trochę nocą (tak ustawiłem w tym roku) za to ciepło dostarczam przede wszystkim pw kominka. Temperatura w domu w ciągu doby nie różni się od w/w. Oczywiście kominek podnosi temp w salonie do 24*, ale podłogówką steruje programator zamontowany w neutralnym miejscu gdzie nie występują większe różnice temperatury.

 

No cóż - wiosna nieśmiało puka do drzwi. Na moim termometrze już 5,0*, może dzisiaj sięgnie 10*.

 

Nie kombinuj znowu bo to nie ma znaczenia czym podgrzejesz kawałek betonu, ważne z jaką to robisz mocą, a beton wszędzie grzeje tak samo.

 

kuchnia o powierzchni 25m2 ma poważnego babola w postaci betonowej płyty przy domu stykającej się bezpośrednio z podmurówką bez docieplenia a także 8m2 okien nie najlepszej jakości, jest pomieszczeniem które zużywa najwięcej energii w domu...

ale na szczęście dzięki nie centralnemu ogrzewaniu tego się nie odczuwa, że jest tak kiepsko zobaczyłem dopiero po założeniu liczników energii do każdej pętli z osobna ...

 

EGO się odzywa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, tylko zauważyłem, że strasznie dużo latacie przy swoich sterownikach twierdząc, że bezobsługowo:(

 

ktoś jak nie miał wcześniej styczności z takim ogrzewaniem to ma problem z ustawieniem, ktoś kto ma układ wodny tego nie zrozumie bo to trzeba namacalnie ...

jakiś czas temu napisałem instrukcję specjalnie w tym celu ...

dla układów wodnych ona jest bezużyteczna ...

od kilkunastu stron toczy toczy sie dyskusja właśnie o to specyficzne działanie ...

 

najciekawsze jest to że wszystkie strony mają rację, tylko nie mając odniesienia do instalacji na kablach naginasz spostrzeżenia do własnej ( wodnej )

wszystkie instalacje są tak samo wydajne w normalnych sytuacjach, kable mają bardziej gwałtowną reakcję i to wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest pomieszczeniem które zużywa najwięcej energii w domu...

ale na szczęście dzięki nie centralnemu ogrzewaniu tego się nie odczuwa, że jest tak kiepsko zobaczyłem dopiero po założeniu liczników energii do każdej pętli z osobna ...

W podłogówce wodnej centralnej też nie ma problemu - na takie pomieszczenie puszczasz większy przepływ w pętli dzięki regulacji rotametrem na rozdzielaczu.

Sypialnię miałem ciut chłodniejszą (ściana szczytowa oraz 2 okna) - dzięki regulacji, której dokonałem na rotametrze, jest już teraz tak jak chcę.

 

Uraziłem EGO? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, tylko zauważyłem, że strasznie dużo latacie przy swoich sterownikach twierdząc, że bezobsługowo:(

 

A jak to zauważyłeś? Ja za rok nic niebędę latał bo już mam ustawione all. Teraz zmieniam wtedy jak mam ochote skozystac z niecentralności jak w przykładzie xx postów wyżej. Ty nic nie zmieniasz bo nie mozesz, masz ukłąd centralny . Kiedys juz o tym pisałem jak masz klimatyzację manualną w aucie to ja chwalisz do momentu aż się nie przesiadzesz do auta z automatyczna którą to chwalisz do momentu jak nie zaznasz luksusu z klimatyzacja strefową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kable mają bardziej gwałtowną reakcję i to wszystko

A już myślałem, że coś do Ciebie w końcu dotarło (tu porównywane były moce kabli i pcv)

czy ja gdzie ś napisałem że nie może ???

Zrozum, że Twoja "gwałtowna reakcja" zależy tylko i wyłącznie od dostarczonej mocy, masz rację że słabsza pc np 7 czy 9kW wolniej będzie grzała niż 10kW w kablach, ale te na pewno wolniej będą grzały od jakiegokolwiek kotła o mocy 20 i więcej kW.

To moja ostatnia wypowiedź w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...