Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W podłogówce wodnej centralnej też nie ma problemu - na takie pomieszczenie puszczasz większy przepływ w pętli dzięki regulacji rotametrem na rozdzielaczu.

Sypialnię miałem ciut chłodniejszą (ściana szczytowa oraz 2 okna) - dzięki regulacji, której dokonałem na rotametrze, jest już teraz tak jak chcę.

 

Uraziłem EGO? :)

 

podam ci przykładowe dobowe zużycie energii przez dwa sąsiednie pomieszczenia...( hol / kuchnia )

9/15

10/17

12/23

13/18

10/28

11/23

11/21

16/25

 

powodzenia z ustawieniem ;)

jedynym ratunkiem był by jakiś grzejnik ustawiony w kuchni w czasie zimniejszych dni ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A już myślałem, że coś do Ciebie w końcu dotarło (tu porównywane były moce kabli i pcv)

 

Zrozum, że Twoja "gwałtowna reakcja" zależy tylko i wyłącznie od dostarczonej mocy, masz rację że słabsza pc np 7 czy 9kW wolniej będzie grzała niż 10kW w kablach, ale te na pewno wolniej będą grzały od jakiegokolwiek kotła o mocy 20 i więcej kW.

To moja ostatnia wypowiedź w tej kwestii.

 

mamy dwie podłogi, w jednej kabel o mocy 10kw, w drugiej rurki z wodą i piec o mocy 10kw

pomieszczenie ma 18*, podłoga też...

mamy w tym pomieszczeniu zrobić 24*

piec ma ustawioną temp. zasilania wody 32*

czas start...

co zrobi piec jak zacznie mu wracać coraz cieplejsza woda w miarę rozgrzewania płyty i pomieszczenia ?

co będzie się działo z płytą z kablami jak będzie rosła temp. pomieszczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałeś taką różnicę temperatur u siebie to "gratuluję" i nie zazdroszczę (u mnie tej zimy dobowa różnica nie przekraczała 1,5 do 2*) , inne moje odpowiedzi już znasz.

to nie jest odpowiedź !!!

zadałem proste pytanie odpowiedz !

 

tak samo jak co zrobi piec jak twoja luba wszystkie grzejniki opatuli różnymi łachami i dlaczego nie można zasłaniać grzejników elektrycznych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od sterowania jakie jest użyte, w przypadku pieca (elektr) jak jest czujka temp pomieszczenia to piec bedzie zwiekszał temp wody (grzał maks mocą) aż do osiągnięcia 24C. podobnie z kablami - jak bedziesz miał ustawioną czujkę temp pomieszczenia to będzie grzało na maks aż osiągnie się temp 24C. Czyli zasada działania taka sama :)

 

edit: jeśli piec bedzie miał ustawioną temp zasilania na sztywno, a woda na powrocie bedzie miała coraz wyższą temp to bedzie ograniczał / wyłączał grzanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71, od razu widać, że nie obserwowałeś jednak kotła elektrycznego z bliska.

 

Odpowiedź na Twoje pytania: osiągnięcie 32*C na zasilaniu zależy od mocy kotła. Kocioł 6kW mimo zadanych 32*C i tak mocno wychłodzonej płycie zasilałby na początku sporo mniejszą temp. niż te 32*C (może 26, może 28*C - nie wiem) - chodziłby zatem całą mocą dążąc do 32*C albo 24*C wewnątrz (czego Ty nie możesz załapać). Do 32*C na zasilaniu doszedłby po jakimś czasie (6h, 12h, 24h? - zależy pewnie od długości pętli i strat domu). I do tego czasu oddałby taką samą energię w posadzkę jak kable, bo pracowałby z mocą maksymalną cały czas.

 

Paniatna? Na więcej tłumaczenia nie mam sił ani czasu!

 

Widzę, że Jacekss napisał w zasadzie to samo co ja. Z tym, że kocioł wyłączy grzanie dopiero gdy osiągnie temp. zadaną zasilania.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71, od razu widać, że nie obserwowałeś jednak kotła elektrycznego z bliska.

 

Odpowiedź na Twoje pytania: osiągnięcie 32*C na zasilaniu zależy od mocy kotła. Kocioł 6kW mimo zadanych 32*C i tak mocno wychłodzonej płycie zasilałby na początku sporo mniejszą temp. niż te 32*C (może 26, może 28*C - nie wiem) - chodziłby zatem całą mocą dążąc do 32*C albo 24*C wewnątrz (czego Ty nie możesz załapać). Do 32*C na zasilaniu doszedłby po jakimś czasie (6h, 12h, 24h? - zależy pewnie od długości pętli i strat domu). I do tego czasu oddałby taką samą energię w posadzkę jak kable, bo pracowałby z mocą maksymalną cały czas.

 

Paniatna? Na więcej tłumaczenia nie mam sił ani czasu!

 

Widzę, że Jacekss napisał w zasadzie to samo co ja.

 

przecież te temp. które podawałem są tylko dla zobrazowania ...

 

kurwa jak zwykle EGO urażone ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie o tą wypowiedź mi chodziło ...

czy na to trzeba kilka dni i kilkanaście stron żeby zrozumieć ?

 

no ale przy małej mocy pieca.. zanim osiągnie tą maks temp wody to zdąży pewnie zagrzać to pomieszczenie, wcześniej budowlany_laik opisał to dokładnie

to nie jest pstryk i już ciepła, tak jak przy kablach potrzeba czasu żeby taką płytę zagrzać, dostarczyć odpowiednią ilość ciepła (kWh) i póki się odpowiednio nie podgrzeje płyty piec będzie chodził na maks. btw. piecyk można ustawić na maks temp wody i 40C której chyba nigdy nie osiągnie ;) i będzie zawsze grzał pełną mocą, kwestia odpowiednich ustawień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71, zadałeś pytania, to odpowiedziałem... A tu takie dzięki na K...?

 

Nie wciskaj zatem ludziom, że kocioł nie może w tym samym czasie co kable oddać tyle samo energii, bo masz wyżej dowody, że jednak może.

 

Jacekss potwierdza:

"póki się odpowiednio nie podgrzeje płyty piec będzie chodził na maks. btw. piecyk można ustawić na maks temp wody i 40C której chyba nigdy nie osiągnie i będzie zawsze grzał pełną mocą, kwestia odpowiednich ustawień"

 

I nie chodzi o EGO, tylko o fakt, że próbowałeś udowadniać wątpliwą tezę, że kocioł nie dostarczy tyle energii co kable - parenaście stron do tyłu kbab zwrócił Ci na to uwagę, a Ty dalej (aż do dziś) wałkujesz temat dorzucając co chwilę w swoich postach, że kable są szybsze, mimo dowodów wyżej, że nie masz racji.

A wystarczyłoby napisać - "nie znałem do końca parametrów pracy kotła elektrycznego, nie miałem racji".

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zadasz np. na zasilaniu 30*C, to po osiągnięciu tej temp. (np. po 60 s) kocioł wyłączy grzałki. Temp. spada, spada, np. do 28*C, grzałki się załączają stopniowo (od 1 do np. 6kW), temp. jeszcze spada, po czym rośnie znów do 30*C. I tak w kółko. Średnia moc oddana będzie wtedy niższa niż 6kW, np. 4kW.

 

 

 

 

pamiętasz ???

tak właśnie działa dobrze wyregulowana instalacja z nadmierną mocą w kotle ;)

wszystkie instalacje z kablami są przewymiarowane ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie temperatur w podłodze po nocy...

 

pomieszczenie / wewnętrzna / podłoga / ilość energii / odczucie

 

kuchnia / 22,7 / 23.3 / 12.4 kwh / ciepła

hol / 22,3 / 22,6 / 7,7 kwh / letnia

salon / 21,8 / 21 / 0,7 kwh / chłodna

pok.1 / 22 / 23 / - / wykładzina

pok.2 / 22,2 / 23,2 / - / wykładzina

 

jak to się ma do waszych temp. w układzie wodnym ?

a tak wygląda to o godz 12:40

21,6 / 21,9

21,6 / 21,6

21,4 / 20,6

21,9 / 22,9

22,3 / 22,9 w tym pokoju siedzę na kompie i z wami piszę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakim celu ma chodzić z pełną mocą cały czas?

 

Mam wahania temp. wewnętrznej do 0,4K na 24h przy takiej pracy kotła, a Ty jakie masz wahania?

 

inaczej działa budynek z ogromna masą akumulacyjną i małym kociołkiem, a inaczej z niewielką akumulacją i nadmiarem mocy ....

 

zdążyłem ci napisać wyżej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli masz wahnięcie od 6:00 do 13:00 (7h) >1K, to na kotle wystarczyłoby dać większą temp. zasilania i efekt byłby taki sam jak przy kablach.

 

Sam widzisz teraz dlaczego mój kocioł nie musi pracować z mocą 6kW - mam dużo niższe wahania temp. wewnętrznej i nie muszę pędzić tak mocno podłogówki na początku taniej taryfy jak Ty.

No, ale masz dom jaki masz... (to Twoje słowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...