Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No to jeśli masz wahnięcie od 6:00 do 13:00 (7h) >1K, to na kotle wystarczyłoby dać większą temp. zasilania i efekt byłby taki sam jak przy kablach.

 

 

No, ale masz dom jaki masz... (to Twoje słowa)

 

zobacz jakie jest wahnięcie w dwóch ostatnich pozycjach... (pierwsze to kuchnia, hol, salon )

na dole muszę dostarczyć czasami dużo do niektórych pomieszczeń a na górze często i gęsto prawie nic...

były by same komplikacje z ustawieniem, a tak przy nie centralnym to się tego nie zauważa mimo byle jakiego domu ...

 

każdy ma dom jaki ma ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

do tej swojej rurki możesz i swoją pompę podłączyć a styropianu nie stopisz...

nie miałeś do czynienia z takim ogrzewaniem więc do czego masz porównanie ?

puszczając 35* wodę w układ spróbuj zrobić 45* a nawet więcej pod materacem leżącym na podłodze...

 

Uparcie ograniczasz temperature wody w rurkach do tych 35stC. Nie wiem czy robisz to celowo zeby udowodnic swoje zdanie oparte na blednych zalozeniach, czy poprostu tego nie potrafisz pojac. Dla mnie dyskusja nie ma sensu - nie dojdziemy nigdy do porozumienia wiec ja EOTuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek, ja na piętrze mam podobnie. Może nie widzę tego tak wyraźnie ale podłogówka góra grzeje bardzo mało a jest ciepło.

Całe te rozważania toczą się o liczby po przecinku, w praktyce się tego nie zauważa :)

Grzeję podłogówkę wodną pompą ciepła o mocy 6,4 kW. Zaczynam grzać np. o 24.00, temp. posadzki ok. 20 stopni i tyle ma tez woda. O 6.00 rano temp. na zasilaniu dochodzi do 32 stopni a temperatura podłogi ma 27-28 stopni. Daje to ok. 22 stopnie w pomieszczeniu. Następne włączenie znowu o 24, spadek temp. do ok 21 ( przy dzisiejszych temp. zewn. ok 0-3 stopni).

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja gdzie ś napisałem że nie może ???

przy normalnych ustawieniach tak nie jest, masz ustawioną temp. zasilania,

 

Przy sterowaniu pogodowym - tak. Przy sterowaniu pokojowym - NIE. Masz ustawiona na termostacie pokojowym temperature np 22stC i piec grzeje z pelna moca do czasu az termostat powie MAM 22st - WYLACZ SIE.

 

na początku dajesz pełną mocą ale z biegiem czasu zaczyna się rozgrzewać podłoga, pomieszczenie i coraz cieplejsza woda wraca na powrocie więc część tej energii nie została wykorzystana co skutkuje zmniejszeniem mocy pieca...

 

I tu wychodzi Twoja niewiedza. Temperatura powrotu NIE MA WPLYWU na moc pieca. Piec zawsze bedzie dzialal ze swoja nominalna moca jezeli jest sterowany normalnym sterownikiem pokojowym (takim samym jak Twoje kabelki). Temperatura powrotu NIE MA znaczenia - moze byc 10stC, moze byc 80stC - piec bedzie dawal swoja nominalna moc, np. 12kW, czy 20kW. Tego widze nie pojmujesz, stad reszta Twoich wnioskow jest bledna.

 

po ch... macie ustawioną temp. zasilania ?

dlaczego nie ustawiacie na max ?

 

Kto ma? Kto steruje pokojowo to ma na maks. Kto steruje pogodowo to steruje sobie temperatura zasilania (i wtedy nie ma wahan temperatury, kosztem wychodzenia w droga taryfe).

Edytowane przez Daga&Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy dwie podłogi, w jednej kabel o mocy 10kw, w drugiej rurki z wodą i piec o mocy 10kw

pomieszczenie ma 18*, podłoga też...

mamy w tym pomieszczeniu zrobić 24*

piec ma ustawioną temp. zasilania wody 32*

czas start...

co zrobi piec jak zacznie mu wracać coraz cieplejsza woda w miarę rozgrzewania płyty i pomieszczenia ?

 

Nic nie zrobi bo bedzie dzialal tak dlugo jak mu sterownik pokojowy kaze (dokladnie taki sam jak do kabli). Piec nie ma ograniczenia do 32stC, bo niby czemu mialby miec? Posadzka i pomieszczenie nagrzeje sie w IDENTYCZNYM czasie, bo w tym samym czasie zostanie w podloge dostarczona taka sama moc (10kW na godzine).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparcie ograniczasz temperature wody w rurkach do tych 35stC. Nie wiem czy robisz to celowo zeby udowodnic swoje zdanie oparte na blednych zalozeniach, czy poprostu tego nie potrafisz pojac. Dla mnie dyskusja nie ma sensu - nie dojdziemy nigdy do porozumienia wiec ja EOTuje :)

 

ja dokładnie pojmuje co ty piszesz ...

tylko że ty nie rozumiesz jak działają kable ;)

 

spróbuj zaizolować podłogę czy grzejnik wodny, co sie stanie ?

spróbuj zaizolować podłogę z kablami lub grzejnik elektryczny, co się stanie ?

 

ciężko to zrozumieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dokładnie pojmuje co ty piszesz ...

tylko że ty nie rozumiesz jak działają kable ;)

 

Wiem dobrze :)

 

spróbuj zaizolować podłogę czy grzejnik wodny, co sie stanie ?

spróbuj zaizolować podłogę z kablami lub grzejnik elektryczny, co się stanie ?

 

ciężko to zrozumieć ?

 

Pomijajac fakt ze izolowanie calej podlogi nigdy sie nie zdarzy - to w obu przypadkach uklad zachowa sie *identycznie*. W przypadku podlogowki wodnej ograniczeniem temperaturowym jest jedynie wartosc ~100stC bo wtedy woda zaczelaby sie gotowac. Tym niemniej - w praktyce nigdy w zyciu do takiej sytuacji nie dojdzie - musialbys grubo zaizolowac jakims np. styropianem 100% podlogowki w calym domu. Przyznasz, ze to raczej niecodzienna sytuacja?

 

EDIT:

 

Powiem wiecej - uklad z wodna podlogowka zachowa sie lepiej bo zamiast przegrzewac wylewke w miejscu gdzie np. rzucisz sobie gruby dywanik przed lozkiem sypialnianym, powodujac nierownomierne naprezenia w posadzce, odda to cieplo kawalek za dywanikiem. Ilosc dostarczonej energii bedzie taka sama w obu przypadkach ale rozklad temperatury posadzki bedzie w wodnej rownomierny.

Edytowane przez Daga&Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak pierdololo w kółko ;)

 

jak bym nie wiedział co mam pod nogami we własnej chałupie ...

no ale do puki nie zamontuje sobie rurek, pompy i innych bzdetów to będę żył w nieświadomości jaki to mnie komfort i luksus ominął ;)

 

z racji pracy jaka wykonuje co jakiś czas oglądam sobie kolejne "udane" lub mniej instalacje grzewcze, mam możliwość porównania tego z własną chałupą ...

no ale pewnie nie rozumiem tego co widzę i odczuwam ...

 

zakończmy te pogaduszki bo to już jest dawno nie smaczne i tracimy tylko szacunek do siebie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakończmy te pogaduszki bo to już jest dawno nie smaczne i tracimy tylko szacunek do siebie

przypomnę Ci ze str 454 różnicę jaka jest między podłogówką wodną i kablową

moje wodne rozgrzeje płytę np tylko do 25* a Twoje kable aż do 25*

Dodam, że krótszy czas czy jak to nazywałeś "bardziej gwałtowną reakcję" osiągnie system o większej mocy - i po co wałkować temat aż tyle stron

Jeśli to inaczej interpretujesz - masz problem - musisz sobie jakoś z tym radzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak wygląda to o godz 12:40

21,6 / 21,9

21,6 / 21,6

21,4 / 20,6

21,9 / 22,9

22,3 / 22,9 w tym pokoju siedzę na kompie i z wami piszę ;)

 

a tak wygląda o godz. 15:10 i ile energii poszło...

22,2 / 22,4 / 2,61 kwh

22,0 / 22,6 / 2,46 kwh

22,0 / 22,8 / 4,52 kwh

22,0 / 22,8 / --- kwh

22,3 / 22,8 / --- kwh

 

jak to się ma do wodnego z centralnym sterowaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak wygląda o godz. 15:10 i ile energii poszło...

22,2 / 22,4 / 2,61 kwh

22,0 / 22,6 / 2,46 kwh

22,0 / 22,8 / 4,52 kwh

22,0 / 22,8 / --- kwh

22,3 / 22,8 / --- kwh

 

jak to się ma do wodnego z centralnym sterowaniem ?

 

Dokładnie tak samo. Tam gdzie była za ciepła posadzka, przeniesie woda te kilowaty dalej:) Jeśli nawet oddała gdzie nie powinna to resztę przeniesie powietrze. Ja tam za wielkiej różnicy w działaniu nie widzę.

Do kabli nic nie mam oprócz braku możliwości zmiany źródła. W komforcie różnicy nie widzę. I tak bym grzał cały dom równo. Nie mam potrzeby obniżania temp. w niektórych pomieszczeniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo. Tam gdzie była za ciepła posadzka, przeniesie woda te kilowaty dalej:) Jeśli nawet oddała gdzie nie powinna to resztę przeniesie powietrze. Ja tam za wielkiej różnicy w działaniu nie widzę.

Do kabli nic nie mam oprócz braku możliwości zmiany źródła. W komforcie różnicy nie widzę. I tak bym grzał cały dom równo. Nie mam potrzeby obniżania temp. w niektórych pomieszczeniach

 

jaką masz temperaturę wody zasilającej i jak to zrobisz żeby nic nie zostawiła w pomieszczeniach które nie potrzebują ogrzewania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką masz temperaturę wody zasilającej i jak to zrobisz żeby nic nie zostawiła w pomieszczeniach które nie potrzebują ogrzewania ;)

 

A jak dostarczysz do podłogi tą cieplejszą wodę, to kiedy to odczujesz na własnej skórze? Wiesz że akurat wtedy nie będzie pomieszczenie potrzebować ogrzewania?

Jasiek, bardzo zapraszam ciebie do mnie na kilka dni. Mam ustawioną podłogówkę raz na zawsze, w każdym pomieszczeniu odpowiednia temperatura. Nie mam kompletnie potrzeby grzebania przy niej. To nie grzejniki!

Tylko przed przyjazdem kup zestaw weekendowy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo

Popieram, aby poszczególne pomieszczenia otrzymały tyle energii ile potrzebują sterują tym zawory na pętlach (rotametry) - mogą być połączone z osobnym sterowaniem dla poszczególnych pomieszczeń.

jaką masz temperaturę wody zasilającej i jak to zrobisz żeby nic nie zostawiła w pomieszczeniach które nie potrzebują ogrzewania ;)

przysiądź trochę fałdów bo braki wiedzy są zbyt widoczne.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram, aby poszczególne pomieszczenia otrzymały tyle energii ile potrzebują sterują tym zawory na pętlach (rotametry) - jasiek71 przysiądź trochę fałdów bo braki wiedzy są zbyt widoczne.

 

wiesz co...

już raz taki od kolektorów mi brak wiedzy zarzucał ;)

 

po jakimś czasie sam się połapał że sam nie wie o czym gada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby poszczególne pomieszczenia otrzymały tyle energii ile potrzebują sterują tym zawory na pętlach (rotametry) - mogą być połączone z osobnym sterowaniem dla poszczególnych pomieszczeń.

 

 

pokaż kto tak ma i jaki to ma sens ?

po co ładować w instalacje grzewczą kilkadziesiąt tysięcy skoro to samo a nawet lepiej można mieć za kilka ?

pomińmy przy tym koszty eksploatacji bo to dla mnie też jest chore, mam ciekawsze sprawy na głowie niż na siłę udowadnianie oszczędności rzędu 1,2 -1,5 k montując PC i wszystkie dyrdymały z tym związane w domu 150m2

 

a teraz po raz setny udowadniajcie jak to za grosze bez kredytu zamontowaliście swoje układy grzewcze;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...