Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

ja przebyłem dłuuuuuugą drogę pod nazwą OGRZEWANIE. Przypomnę, że będę miał mały domek - niecałe 100 m2, ponadnormatywnie ocieplony. Najpierw miały być akumulacyjne z dynamicznym, później podłogówka akumulacyjna (wciąż ją uważam za świetne rozwiązanie) ale stanęło na:

- w trzech pokojach konwektory

- w salonie i korytarzu DuoHeat'y Dimplex'a

- w łazience i kuchni pod terakotą maty, i jeszcze w łazience grzejnik panelowy z wieszakami na ręczniki.

Oczywiście w salonie koza - patrząc na doświadczenia forumowiczów, pierwsze 2 lata będę demonem ognia, póżniej może zapał osłabnie... U moich rodziców jest kominek i posiadanie żywego ognia za szybą w salonie jest dla mnie bezcenne.

Z piecami akumulacyjnymi DuoHeat, jest o tyle fajnie, że nie potrzebują specjalnie dedkowanej instalacji trójfazowej i są według mnie wizualnie do przyjęcia. Wystarczy je pociągnąć pod zegar, albo nawet użyć regulatorów w miejscu podłączenia (elektroniczne chodzą na allegro po 50 pln). Do wszystkich grzejników podciągnę kabelek sterujący zintegrowany z regulatorem centralnym, obsługującym i konwektory i piece aku. Zawsze będę mógł dokupić DuoHeat'a i zamontować w miejsce konwektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

j-j kombinujesz podobnie jak ja :lol: .

 

U mnie podlogowka bedzie na calym parterze - 120 m2. Bedzie miala spora bezwladnosc bo to 10 cm betonu i sciany z silikatow. Pierwsze 2 tygodnie dzialania ogrzewania beda wymagaly dogrzewania - piec, kominek albo konwektory. Pozniej jak sie ustabilizuje to zamierzam utrzymywac stala temp.

 

Konwektory maja zalety ale tez i wady. Przede wszystkim dla mnie komfort temperaturowy podlogowki jest o wiele wiekszy.

 

Piece akumulacyjne IMHO nadaja sie na korytarze i inne otwarte przestrzenie a nie sypialnie. Mialem okazje mieszkac w domku w gorach z ogrzewaniem akumulacyjnymi i bylo pol nocy zimno i pol nocy za goraco.

 

Przyznaje ze tchorze i zamierzam dac dodatkowo wodna podlogowke na tzw" wszelki wypadek". jak bida przycisnie to doposaze kotlownie podlacze tani piec do rozdzielaczy i jazda z weglem 8)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O AEG nie wiem za dużo. Natomiast DuoHeat firmy Dimplex:

- są wąskie (bodajże 12 cm)

- mają atrkacyjny wygląd (IMHO)

- posiadają dodatkowy promiennik ciepła, tzn. jeśli niewystraczająco naładujesz piec, to możesz uruchomić dodatkowe źródło ciepła "drzemiące" w piecu (niestety najcześciej odbywać się to będzie w droższej taryfie - choć ten największy piec ma promiennik o mocy 0,3 kW).

 

A wygląda tak:

http://www.eneakomfort.pl/img/_prod/506.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się naczytałem i mam taki mętlik że nie wiem co. Na poczatku pomyślałem jak większość że oszaleliście z tym elektrycznym. Ja mam instalację gazową pod płotem i cały czas myślałem, że po prostu zrobię normalne ludzkie od lat stosowane grzejniki a teraz to już nie wiem.

 

Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem do domu wydaje mi się akumulacyjna podłoga , pus zaawansowany sterownik korzystający z prognozy pogody (przecież się sprawdzają na dzień czy dwa do przodu - tyle że nie wymyślili takiego ;-) no i dogrzewanie nie konwekcją tylko promiennikami które niby są wydajniejsze (co o tym sądzicie?) No i pytanie za milion punków Czy jest sens stosować akumulacyjne podłogowe w salonie z panelami na podłodze a nie terakotą? Nie cierpię terakoty w salonie brrrrr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter

Jak masz pod oknem gaz to podlaczaj i nie kombinuj. Chyba ze masz przemyslany dom o malym zapotrzebowaniu na energie. U mnie gaz jest 1.5 km dalej i gazownia nie widzi mozliwosci ekonomicznych na przylaczenie.

 

pozdrawiam

Zonzi

 

ja mam gaz w ulicy a świadomie z niego zrezygnowałem - koszty podłączenia, pieca, instalacji były nieznacznie mniejsze od pompy ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens stosować akumulacyjne podłogowe w salonie z panelami na podłodze a nie terakotą? Nie cierpię terakoty w salonie brrrrr

 

archiwum !!! to pytanie pojawia sie raz dziennie !

 

fajnie ale jak szukam w wyszukiwarce to mi pokazuje cały wątek i milion stron i jak ja mam znaleźć konkretnego posta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy jako minusy podłogi akumulacyjnej na parterze i konwektorów na górze

 

1. zdarza się nagły wyjazd, podłoga naładowana i po co?

2. pokoje dzieci na górze - przecież po szkole siedzą sobie często w swoim pokoju i jeżeli zastosuję tylko konwekcję to będę dogrzewał już od powiedzmy 16:00 czyli drogim prądem

3. to samo z łazienką na piętrze w zasadzie chcę się wykąpać i nie potrzebuje tam ciepła poza ranem i popołudniem-wieczorem w tygodniu więc mogę dogrzać sobie przed tymi okresami ale przychodzi weekend człowiek się spoci w ogrodzie i ma ochotę na kąpiel w wannie i co znów grzanie po drogiej tarycie?

 

Wszystko to wynurzenia teoretyczne- może wypowiedzą się osoby, które mają takie ogrzewanie jak to jest z praktyką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens stosować akumulacyjne podłogowe w salonie z panelami na podłodze a nie terakotą? Nie cierpię terakoty w salonie brrrrr

 

archiwum !!! to pytanie pojawia sie raz dziennie !

 

fajnie ale jak szukam w wyszukiwarce to mi pokazuje cały wątek i milion stron i jak ja mam znaleźć konkretnego posta?

 

korzystać z opcji wyszukiwarki..... popatrz na opcje wyszukiwania - może Cie oświeci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiam się, jak wyjdę na tej kombinacji : piece akumulacyjne na dole

( nie chcę podłogówki, bo tez nie lubię płytek w salonie) oraz konwektorów na górze. Sprzedawcy piecy straszą, że bedzie drogo, i nie będzie komfortu ciepła w sypialniach na górze.

My będziemy jeszce mieć kominek z DGP grawitacyjnym.

Piece - ładują w taniej taryfie, oddają w ciągu dnia.

Konwektory - będą się włączały w nocy w taniej, w dzień będą zimne ? Jak je ustawić, zgrać z piecami aku, aby było ekonomicznie, i w miare komfortowo pod względem temperatury w sypialniach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caly czas rozmyślam i tak sobie wymyślam :):

Nie uważacie że akumulacyjne statyczne podlogowe minimlanie może podnieść koszty o straty ciepła które wynikną z temp. osiągniętej ponad nasz komfort, bo przecież to co akumulujemy jest oddawane na bieżąco więc w pewnym momencie uzyskamy temp. ponad nasz komfort a tym samym zwiększy się delta T między tym co w domu a tym co na zewnątrz więc i straty wzrosną. Potem temp. spada oczywiście do poziomu teoretycznie naszej temp. komfortowej bo tak zakumulowaliśmy i znowu sie cykl powtarza.

 

Po prostu niby akumulujemy energię na potem ale ona jest caly czas oddawana podnosząc temperaturę powietrza co podnosi straty ciepła.

Oczywiście to pewnie minimalne koszty ale jednak teoretycznie tak chyba jest, hmm chyba mi się nic nie miesza już z myslenia :).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caly czas rozmyślam i tak sobie wymyślam :):

Nie uważacie że akumulacyjne statyczne podlogowe minimlanie może podnieść koszty o straty ciepła które wynikną z temp. osiągniętej ponad nasz komfort, bo przecież to co akumulujemy jest oddawane na bieżąco więc w pewnym momencie uzyskamy temp. ponad nasz komfort a tym samym zwiększy się delta T między tym co w domu a tym co na zewnątrz więc i straty wzrosną. Potem temp. spada oczywiście do poziomu teoretycznie naszej temp. komfortowej bo tak zakumulowaliśmy i znowu sie cykl powtarza.

 

Po prostu niby akumulujemy energię na potem ale ona jest caly czas oddawana podnosząc temperaturę powietrza co podnosi straty ciepła.

Oczywiście to pewnie minimalne koszty ale jednak teoretycznie tak chyba jest, hmm chyba mi się nic nie miesza już z myslenia :).

 

pzdr

 

Masz rację. Rodzi się pytanie, po co akumulować ciepło w systemie grzewczym ? Wydaje mi się, że jest ono istotne przy standardowo lub lekko ponadstandardowo ocieplonym domu. Są wówczas zauważalne straty ciepła więc trzeba więcej energii w okresie taniej taryfy, by ją wykorzystać - uzupełniając straty ciepła - w godzinach obowiązywania taryfy droższej.

Przy takim domu jak Ty wznosisz ( chyba ja też :-? :roll: ), wydaje mi się akumulowanie ciepła w systemie grzewczym, zbędne. Tak jak piszesz, część tej energii stracimy, nie wykoszytamy w pełni zysków bytowych i słonecznych, podniesiemy koszt instalacyjny, stracimy pewną dozę sterowalności. Zauważ też, że Jezier z tego zrezygnował i jakoś koszty ma na akceptowalnym poziomie.

Trzeba mieć też na uwadze tryb życia mieszkańców domu. Mnie wychodzi, że przez 25 godzin tygodniowo będę miał prąd w drogiej taryfie, kiedy będę w domu.!!! Tylko między 15 ( właściwie 17 ) a 22, od poniedziałku do piątku, muszę zapewnić ciepło w domu i komfortową temperaturę ( przy droższej taryfie ). I rzeczą najistotniejszą jest akumulacja budynku i max. ograniczenie ucieczki ciepła. Po to, by nie wychłodzić nadmiernie budynku pomiędzy 7 a 13 ( przebywamy w pracy, a dziecko będzie w przedszkolu ) i pomiędzy 15 a 22 mam zamiar zbudować jak najcieplejszy dom.

Dlatego też zdecyduję się ( chyba ) na promienniki, trochę podłogówki dla komfortu w łazience( może też wiatrołap ) i zwykły konwektor w pralni - pom. gosp.

Wydaje mi się, że budynek nie będzie się zbytnio wychładzał i po podwyższeniu temp. na koniec taniej taryfy tańszej wystarczy do utrzymania komfortu cieplnego bez ( lub ze znikomym ) załączaniem systemu grzejnego w godzinach drogiej taryfy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a fuj wygląda okropnie i jak kiedyś stałem pod czymś takim w sklepie to myślałem, że mi włosy na czaszce przypali (choć ich nie mam za wiele ;-))

Ale tu nie chodzi o wygląd, bo można znaleźć inne. Tylko o to, żeby zamiast konwektorów zastosować promienniki.

 

http://www.airelec.pl/pl/katalog-produktow/grzejniki-domowe/glassance/

 

Takie ładniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...