Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

tekst z gazety prawnej z przed 2 lat - ale nadal moze komus dać do myślenia - i nie tylko chodzi o tych co grzeja pradem

--------------------------

Jeśli zmienimy taryfę z jednostrefowej na dwustrefową, możemy obniżyć rachunki za prąd. W zależności od regionu kraju można w ten sposób zaoszczędzić od 14 do blisko 280 zł.

 

Zmiana sprzedawcy energii jest dla odbiorców indywidualnych nadal nieopłacalna. Ceny dla tej grupy zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki, co powoduje, że w całym kraju są one jednakowe. Wynoszą ok. 0,29 zł brutto za 1 KWh.

 

Okazuje się, że jest inny sposób na oszczędności – zamiast zmieniać sprzedawcę, wystarczy zmienić taryfę z jednostrefowej G11 – w której cena prądu jest stała przez cały czas – na dwustrefową G12. W przypadku tej ostatniej prąd kosztuje mniej w nocy (zwykle od 22 do 6) oraz przez krótki okres dnia (między 13 a 15). W innych godzinach ceny prądu są jednak wyższe.

 

Temu, jak opłacalna może być zmiana taryf, przyjrzał się portal internetowy Verivox.

 

– Założyliśmy, że odbiorca zużywa 40 proc. energii w godzinach między 22 a 6 i między 13 a 15, a więc poza szczytem zapotrzebowania. Okazało się, że w zależności od regionu Polski można rocznie zaoszczędzić od niecałych 14 zł do prawie 280 zł – mówi Przemysław Ciesielski z Verivox.

 

Dodaje jednak, że kwota 280 zł dotyczy taryfy PGE Lubelskich Zakładów Energetycznych (PGE LZE) pod nazwą Niedzielna G12NN, w której niższe ceny obowiązują także w niedziele.

 

– Z naszych ocen wynika, że aby zmiana taryfy była opłacalna, to minimum 1/3 energii musi być zużywana w drugiej strefie czasowej, czyli od 13 do 15 i od 22 do 6 – wyjaśnia Ewa Groń, rzecznik Enionu.

 

W efekcie fachowcy polecają zmianę taryfy zwłaszcza odbiorcom, którzy stosują ogrzewanie elektryczne, co oznacza wysokie zużycie prądu. Zaoszczędzić mogą także zdyscyplinowani odbiorcy.

 

– Jeżeli klient tak potrafi zorganizować swoje prace domowe, aby korzystać z urządzeń elektrycznych w godzinach nocnych – na przykład prasować, włączać bojler, nastawiać pranie czy zmywarkę – korzystanie z rozliczeń w taryfie G12 na pewno będzie dla niego opłacalne – ocenia Elżbieta Bukowiec, rzecznik Enion Energia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No dobra - to pobijmy trochę pianę. Dałem ten temat w lutym na 3-5 litrowym - był odzew, ale może z braku zajęć haha w tym wątku pomyślimy nad tym:

 

" Witam. Mam pytanie do bardziej obytych na tym forum. Ewentualnie speców od OZC tudzież praktycznych użytkowników domów energooszczędnych lub pasywnych. Zakładam, że mój dom będzie miał zapotrzebowanie na ciepło E = 23 kWh/m²/rok, czyli dom 2,3 litrowy. Cena 1kWh w moim zakładzie energetycznym ENEA w taryfie Ciepły Dom, to średnio 0,47 PLN brutto/kWh. Dom ma 125m2 powierzchni użytkowej.

 

Czyli żeby ogrzać dom wg norm potrzebuje 125m2 x 23 kWh/m2 x 0,47 PLN = 1351 PLN brutto / ROK. Zatem całoroczny koszt na ogrzewanie domu ( bez CWU ) to 1351 PLN. Czy schemat obliczeń mam poprawny? Bo jeśli tak, to zastanawiam się, czy najbardziej ekonomicznie nie będzie powieszenie na ścianach grzejników konwekcyjnych na prąd za kilka tysięcy i cieszyć się z ciepła za 1351 PLN rocznie.

 

Czy popełniłem błąd? I gdzie?

 

Michał

 

"

 

Pozdrawiam!

 

Nie popelniasz bledu raczej, ja mam takie rozwiazanie i w lutym zuzylem 1180 kWh taniej taryfy (enea poznan) tj. okolo 325 zl, pierwszy sezon grzewczy temp. 21 st.

W domu nie mam zadnej hydrauliki i spie spokojnie, bo prawda jest taka, ze jak budujesz sie "w polu" na niezmeliorowanym terenie, to grunt czesto opada, razem z nim fundament, a z nim rurki.... dwa takie przypadki widzialem.

 

Ludzie pisza, ze PCi bezawaryjna, ale ja w to nie wierze.... nie ma takich urzadzen, a koszty robocizny sa jakie sa..... tania taryfa nigdy nie zniknie, wynika to ze specyfiki systemow energetycznych.

 

na grupie usenetowej pl.misc.budownictwo jest facet, ktory nie opowiada tylko ma opomiarowana PCi i rozbiciem na taryfy (i koszty) i niestety przy COP=3 zabija go praca w drogiej taryfie (kosztowo, a nie w ilosciach kWh), niestety, ale dolne zrodlo w lutym jest juz bardzo wyeksploatowane....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie co ja zrobie jak prąd tak strasznie podrożeje jak to Arturo opisuje ...

wymienię samochody swój i żony na bardziej ekonomiczne...

obecnie utrzymanie naszego parku maszynowego kosztuje nas ok. 18-20 tys. rocznie...

te 3-4 tys. na ogrzewanie ma się ni jak do wydatków na auta ...;)

w każdym gospodarstwie domowym jest podobnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie co ja zrobie jak prąd tak strasznie podrożeje jak to Arturo opisuje ...

wymienię samochody swój i żony na bardziej ekonomiczne...

obecnie utrzymanie naszego parku maszynowego kosztuje nas ok. 18-20 tys. rocznie...

te 3-4 tys. na ogrzewanie ma się ni jak do wydatków na auta ...;)

w każdym gospodarstwie domowym jest podobnie...

 

samochodem trzeba jezdzic, poki ropa tania... ja przejdę z używek kupowanych w sklepie na uzywki własnej produkcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tym dziś myślałem... O domu można pisać do bólu, a tymczasem utrzymanie mojego niemłodego już auta, kosztuje ponad 2 razy tyle, co całkowite (CO+CWU+żarówki+kanaliza+śmieci itp.) koszty utrzymania domu.

 

kurt76, widziałeś te przypadki z siadniętym chudziakiem (fundamentem?) - co stało się dokładnie z rurkami podłogówki?

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak mi znajdziesz taka z motnazem w cenie klimy, czyli do 3,5 tys, co moze stac w salonie i nie zagluszy TV to poprosze :p W sumie to sa 2 bardzo podobne urzadzenia, nad taka pompa sie tez zastanawiam ale na dzien dzisiejszy nie ma takiej, ktora nie dzialalalaby inaczej niz 0 mocy/full mocy i kosztowalaby jak powyzej.

 

Pozdrawiam

 

Wasze zafiksowanie na punkcie pomp za 50-80 KPLN jest godne podziwu. Kitesurf podaje 125m2 i 23 kWh, z czego wynika, że obliczeniowego zapotrzebowania będzie miał ca. 1,4 kW. Co oznacza, że integrując podstawowy klimaryzator inwerter, taki za 2 tys. zł, z systemem wentylacji, puszczając max. 300 m3/h podgrzanych do 30* obędzie się wyłącznie z tym źródłem ogrzewania przez 80% okresu grzewczego. Ja na jego miejscu w ogóle bym założył podgrzewanie powietrza wentylacyjnego do 52* (oczywiście nie tylko, ale w dużej cześci klimą) i zrezygnował z innych źródeł ciepła. Ale rozumiem, że macie wstręt do czegokolwiek z COP-em powyżej 1.

 

EDIT: zapomniałem, że w zestawie dostaje się także klimatyzację, jakby ktoś nie zauważył.

Edytowane przez andriuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie popelniasz bledu raczej, ja mam takie rozwiazanie i w lutym zuzylem 1180 kWh taniej taryfy (enea poznan) tj. okolo 325 zl, pierwszy sezon grzewczy temp. 21 st.

W domu nie mam zadnej hydrauliki i spie spokojnie, bo prawda jest taka, ze jak budujesz sie "w polu" na niezmeliorowanym terenie, to grunt czesto opada, razem z nim fundament, a z nim rurki.... dwa takie przypadki widzialem.

 

Ludzie pisza, ze PCi bezawaryjna, ale ja w to nie wierze.... nie ma takich urzadzen, a koszty robocizny sa jakie sa..... tania taryfa nigdy nie zniknie, wynika to ze specyfiki systemow energetycznych.

 

na grupie usenetowej pl.misc.budownictwo jest facet, ktory nie opowiada tylko ma opomiarowana PCi i rozbiciem na taryfy (i koszty) i niestety przy COP=3 zabija go praca w drogiej taryfie (kosztowo, a nie w ilosciach kWh), niestety, ale dolne zrodlo w lutym jest juz bardzo wyeksploatowane....

 

kurt, to sracz rozumiem wiaderkiem spłukujesz?

Współczuję, mi nic nie siadło

Mam wodę w kranach!!! Wiesz jaka to frajda:P

Edit:Wiesz kurt, ale ja jeszcze domu bez hydrauliki nie widziałem:) Pewnie masz wychodek. Dużo taniej Cię wyszło?

Bawią mnie takie teksty jak Twoje:P

Edytowane przez piotrmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie co ja zrobie jak prąd tak strasznie podrożeje jak to Arturo opisuje ...

wymienię samochody swój i żony na bardziej ekonomiczne...

obecnie utrzymanie naszego parku maszynowego kosztuje nas ok. 18-20 tys. rocznie...

te 3-4 tys. na ogrzewanie ma się ni jak do wydatków na auta ...;)

w każdym gospodarstwie domowym jest podobnie...

 

To ty jasiek z żoną pół miliona kilometrów rocznie robicie:) Normalnie zawodowcy

Tylko dlaczego ja znam przykłady jak za 20 zł tankują.

chcesz się trochę wysilić i zadać sobie trochę trudu dlaczego wiem, że target tankuje najczęściej za 20 PLN dziennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile ta integracja bedzie kosztowac?? Ile musze dolozyc zeby rozbudowac wentylacje na wyzsza wydajnosc ?? Widzialem takie gotowe reku z wbudowana pompa ale cena nie miescila sie w 10 tys. no chyba, ze wiesz jak to zrobic taniej...

 

Pozdrawiam

 

Wiesz, zasada klimy polega na tym, że jednostka wewnętrzna ma nagrzewnicę (chłodnicę) i wentylator, który młóci powietrze, które jest w pomieszczeniu. Reszta to dwie rurki do jednostki zewnętrznej. Nie sztuka sobie wyobrazić, że zestaw powyżej zamiast powietrza w pomieszczeniu młóci powietrze wentylacyjne. A konkretnie co do kosztu, w zależności od tego jak bardzo jesteś słodowy i co niepotrzebnego zostało w warsztacie, i jakie są uwarunkowania konkretnego domu, to od zera do nieskończoności. Ja bym dla siebie zrobił jakies większe pudło z płyt za rekuperatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile ta integracja bedzie kosztowac?? Ile musze dolozyc zeby rozbudowac wentylacje na wyzsza wydajnosc ?? Widzialem takie gotowe reku z wbudowana pompa ale cena nie miescila sie w 10 tys. no chyba, ze wiesz jak to zrobic taniej...

 

Pozdrawiam

to wszystko będzie hulało na standardowej WM, wystarczy tylko wymiennik od klimatyzatora na wylocie wsadzić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty jasiek z żoną pół miliona kilometrów rocznie robicie:) Normalnie zawodowcy

Tylko dlaczego ja znam przykłady jak za 20 zł tankują.

chcesz się trochę wysilić i zadać sobie trochę trudu dlaczego wiem, że target tankuje najczęściej za 20 PLN dziennie?

 

nie wiem do czego to ...

\żona robi 20 tys rocznie autem które pali średnio 5,5L na setkę co daje ponad 6 tys. na samo paliwo...

ja swoim 25 tys rocznie, średnio 8,5L na setkę, co daje ponad 11 tys. na paliwo ...

mamy w tym momencie ponad 17 tys., dodaj jeszcze wymiany oleju, filtrów,płyny do spryskiwaczy, klocki hamulcowe i różne drobne naprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab testuje chyba coś takiego: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?185452-Wentylacja-mechaniczna-kominek-klimatyzacja&p=4917736&viewfull=1#post4917736

Wyniki tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=5244742&viewfull=1#post5244742

 

1igor1 ma u siebie pompę ciepła P-P i też może się wypowiedzieć.

 

Mi się wydaje, ale może się mylę (pewnie ktoś może to policzyć), że strumień powietrza musiałby być dość spory by przenieść żądaną wartość energii do ogrzania domu. Średnio wyobrażam sobie wentylowanie non-stop na 300 m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mi się wydaje, ale może się mylę (pewnie ktoś może to policzyć), że strumień powietrza musiałby być dość spory by przenieść żądaną wartość energii do ogrzania domu. Średnio wyobrażam sobie wentylowanie non-stop na 300 m3/h.

 

wystarczy mała modyfikacja żeby była częściowa recyrkulacja i można bez problemu większe wydajności ...

 

jeden klimakonwektor bez problemu wystarczy do ogrzania małego dość dobrze ocieplonego domu, żeby było ciekawiej to samo urządzenie służy do chłodzenia domu latem wodą ze studni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, ze non-stop, no chyba ze wtedy, jak na zewnatrz -20 :) Jak mi ktos udowodni, ze lepiej wpiac klime w wentylacje (wczesniej pod to rozbudowana) od wolnostojacej klimy w salonie i wentylacji skrojonej na miare to wtedys ie zastanowie. Zapotrzebowanie domu ok. 4 tys. KWh.

 

Pozdrawiam

 

mam Ci to zbudować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos wczesniej taki uklad skladal moze?? W skrocie wybrazam sobie, ze:

- zrodlo powietrza do wentylacji z GWC, ktore da na wlocie w najgorszych warunkach +5,

- dogrzewanie/chlodzenie powietrza nawiewanego w zimie (uwzgledniajac jakas sprawnosc odzysku z reku potrzeba dogrzac nawiew z 13/14 stopni do ilu ??),

 

Powierzchnia ogrzewana: 70 m2, kubatura ok 200 m3.

 

Pytanie kluczowe jest jaka temp z jaka wydajnoscia nalezy nawiewac, zeby przy -20 uzyskac +22 w domu ? (jesli bedzie to po 2 godz pracy systemu to uznam to za wynik zadowalajacy). Wszelkie ekstra czerpnie/solary powietrzne to ew. przy rozbudownie systemu :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, ze non-stop, no chyba ze wtedy, jak na zewnatrz -20 :) Jak mi ktos udowodni, ze lepiej wpiac klime w wentylacje (wczesniej pod to rozbudowana) od wolnostojacej klimy w salonie i wentylacji skrojonej na miare to wtedys ie zastanowie. Zapotrzebowanie domu ok. 4 tys. KWh.

 

Pozdrawiam

 

Mnie się nie chce udowadniać, bo nic z tego nie będę miał - Twoja sprawa, Twoje kredki i piaskownica. Możesz się pobawić też tutaj (pierwszy adres z brzegu):

 

http://www.engineeringtoolbox.com/air-heating-systems-d_1136.html

 

Ciut niżej jest calculator, powstawiaj sobie kW i dT i zobacz czy przekonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...