Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

. Dać dwa proste czasowe reguatory za ok. 500 zł (zamiast regulatorów ładowania i sterowania za 3,5 tys) i jechać z nimi na taryfie II, sam może "wyuczę się" swojego domu.

 

nie szkoda prąda na Uczenie się? Myślę że dałoby sie to zrobić pod warunkiem że przez całą zimę warunki zewnętrzne = const. Obawiam się ze albo przegrzejesz albo nie dogrzejesz. I całe oszczędności z drugiej taryfy psu w ..... w..... buty. Swoją droga planujesz dom "prawie pasywny" lub pasywny. Po kij zabawiać się akumulowanie ciepła? Ile twoja chałupoa zużyje kWh ciepła w ciągu sezonu? l

 

za c.o. max. 2000 kWh a wierzę (może się uda) w 1400 kWh.. Powierzchnia użytkowa 93 m2. Pierwsza nie wchodzi w grę taryfa, już mi żona tak powiedziała :). A tak na poważnie to mniejszej mocy i tak nie zrobię bo kabli za rzadkiego rozstawu nie powinno być :), więc i tak mocy będę miał prawie 4 x więcej :).

Własnie jakoś w to przegrzanie lub niedogrzanie nie wierzę bo przy dużej bezwładności zawsze zdolam podnieść trochę temperaturę, będe miał zapas w postaci tej właśnie bezwładności, tak mi się wydaje.

 

Tak myśle- ustawię sobie temp. podlogi na temp. X i będe tylko grzał w II taryfie. Jeśli będzie cholernie zimno to i tak temperatura spadnie mi niewiele przy dużej bezwładności i tak ocieplonym domu. Przy tak dużym przewymiarowaniu mocy po przeczekaniu do czasu II taryfy dobiję ile trzeba do temp. X w podlodze i tak w kółko, tak myślę.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ceny prądu masz takie:

 

nocna taryfa - 0,1935

dzienna taryfa - 0,4762

taryfa całodobowa - 0,4032

 

Wieć zakładając że zuzyjesz 2000 kwh energi koszt ogrzewania wyniesie:

1. nagrzewnicą za rekuperatorem lub konwektorami - koszt instalacji max 1500 zl- zakładając taryfe całodzienną - 800 zł.

2. układ jw ale masz dwie taryfy i zuzywasz 40% w taryfie nocnej i 60% w taryfie dziennej: koszt 721 zł

3 Jesteś mistrzem akumulacji ciepła, wydałeś na instalację 5000 zł, zuzywasz taryfie nocnej 90% w dziennej 10%: koszt 442 zł

 

Ok akumulacyjne wypada najtaniej - pod warunkiem że nauczysz sie nim precyzyjnie sterować lub wydasz dodatkowe 3500 zł na sterownik.

 

Różnica w kosztach inwestycji pomiędzy akumulacyjnym a zwykłym wynosi 3500 zł. lub 7500 (bo taką kwotę podowałeś o ilie dobrze pamietam za ten inteligenty system z regulatorem ładowania)

 

Różnica w kosztach ogrzewania wynosi rocznie 278 zł.

 

Pytanie które musisz rozważyć w zaciszu swojego portfela - kiedy zwrócą się dodatkowe koszty poniesione na akumulacyjna podłogówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny prądu masz takie:

 

nocna taryfa - 0,1935

dzienna taryfa - 0,4762

taryfa całodobowa - 0,4032

 

Wieć zakładając że zuzyjesz 2000 kwh energi koszt ogrzewania wyniesie:

1. nagrzewnicą za rekuperatorem lub konwektorami - koszt instalacji max 1500 zl- zakładając taryfe całodzienną - 800 zł.

2. układ jw ale masz dwie taryfy i zuzywasz 40% w taryfie nocnej i 60% w taryfie dziennej: koszt 721 zł

3 Jesteś mistrzem akumulacji ciepła, wydałeś na instalację 5000 zł, zuzywasz taryfie nocnej 90% w dziennej 10%: koszt 442 zł

 

Ok akumulacyjne wypada najtaniej - pod warunkiem że nauczysz sie nim precyzyjnie sterować lub wydasz dodatkowe 3500 zł na sterownik.

 

Różnica w kosztach inwestycji pomiędzy akumulacyjnym a zwykłym wynosi 3500 zł. lub 7500 (bo taką kwotę podowałeś o ilie dobrze pamietam za ten inteligenty system z regulatorem ładowania)

 

Różnica w kosztach ogrzewania wynosi rocznie 278 zł.

 

Pytanie które musisz rozważyć w zaciszu swojego portfela - kiedy zwrócą się dodatkowe koszty poniesione na akumulacyjna podłogówkę?

 

Dokładnie jak napisałeś (!!!) i kusi ta "3" bo 3 rozwiązanie (akumulacja) jak wspomnialem wyżej mogę mieć nawet za 2 tys. - to te dwa kable + 2 proste regulatory ale mam te wątpliwości, o których wyżej pisałem, czyli nocny obieg w 5 pomieszczeniach oddzielonych (3 sypialnie, przedpokój, łazienka, drugi obieg dzienny cały jest otwarty więc tu nie mam wątpliwości) i wtedy jak pisalem:

 

"ustawię sobie temp. podlogi na temp. X i będe tylko grzał w II taryfie. Jeśli będzie cholernie zimno to i tak temperatura spadnie mi niewiele przy dużej bezwładności i tak ocieplonym domu. Przy tak dużym przewymiarowaniu mocy kabli po przeczekaniu do czasu II taryfy dobiję ile trzeba do temp. X w podlodze i tak w kółko, tak myślę. "

i co o tym myśleć?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW
[...

 

Nie wiem dlaczego tak jest ale tak się naprawdę dzieje. A nie mam ocieplenia jakiegoś super ani rekuperatora.

 

pozdrawiam

 

To nie jest pozytywne co napisałeś, hmm :roll:, a masz podlogówkę czy grzejniki?

 

 

Dlaczego nie-pozytywne ? To tylko moja niewiedza ;)

100m podłogówki, 30m grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Wydaje mi się, że sposobem na nadmierną bezwładność podłogówki elektrycznej będą maty grzewcze. Grzeją one w dół i w górę, więc wylewkę też nagrzeją. Można to wykorzystać dwojako. W okresie normalnej zimy korzystać z akumulacyjności tak jak przy kablach, a przy okazji szybko dogrzać pomieszczenie, kiedy po kilku godzinach niegrzania jest ono wychłodzone. W okresach przejściowych, czyli wtedy, kiedy występują istotne dodatkowe zyski cieplne, można ustawić na niższą temperaturę i wtedy pozostawiamy słońcu pole do działania. Oczywiście wymaga to przewymiarowania podłogówki - 2,2 raza więcej niż zapotrzebowanie na energię, nie więcej jednak niż zdolność akumulacyjna betonu - tu musiałby ktoś policzyć, jaką pojemność cieplną ma taka wylewka, w zależności od grubości, bo ja jeszcze nie umiem.

 

Inny wątek, jaki mnie zdziwił, to robienie podłogówki na całej podłodze, nawet z jej przewymiarowaniem, a to dlatego, że rozstaw kabli nie może być większy niż 20 cm. A gdyby potraktowac podłoge jako grzejnik i zrobić podłogówkę tyko na jej części, odpwiednio do zapotrzebowania, np. w salonie 20m2 potrzebujemy 800 W, więc robimy tylko 8m2. I jest OK.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 5 weeks później...

Witam

 

Stoje przed wyborem sterownikow do podlogowki akumulacyjnej 120 m2 i mam dylemat. Opcje

- sterownik z pogodówką DEVI 750 plus 754 i 3 zwykłe regulatory zeby miec mozliwosc sterowania niezaleznie od 2 taryfy - 4100 PLN (czujki podlogowe sprzedaja oddzielnie )

- 7 regulatorów z programowaniem niezaleznym + 4 tanie regulatory temperatury sterowane centralnym zegarem - 2700-3000 PLN

 

Pomozcie niezdecydowanemu. Majac niezalezne regulatory moge wszedzie ustawic dowolny czas zalaczenia oddzielny dla kazdego obwodu + mozliwosc wlaczenia wybranego pomieszczenia w I taryfie. Tyle ze trzeba latac i ustawiac.

Przy sterowaniu centralnym + pogodowka + tylko 2 miejsca do sterowania, -nie wiadomo jak to dziala i na ile korzysta z ciepla resztkowego. Czujki temperatury trzeba doprowadzic do centrali, przydalby sie czujnik dodakowy zeby bylo wiadomo jaka jest temp podlogi i powietrza.

 

Koszty podobne ale siedze nad tym i nie moge sie zdecydowac :o pomóżta :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestesmy po wylaniu podłogi ...a pod nią na całym parterze kable do ogrzewania elektrycznego....

-mam obawy że mogliśmy za głęboko to zatopić.- od 2 do miejscami 5cm od powierzchni podłogi, ( a dojdzie gres i klej- ok 1,5cm) ...-eh...z tą elektryczną podłogówką to były przeboje....holercia...,

no ale poszło do przodu i jestem bogatsza o kolejne doświadcznia,

sterowniki mamy jakieś takie dziwne...., mierzą temperature pogłogi i powietrza...., kable firmy ENSTO- TASSO,...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak u Was wykonywano wylewke na kablach grzejnych? Nie bylo ryzyka ze wykonawcy chodzac po kablach je uszkodza?

 

I jaka moc na m2 zastosowaliscie do akumulacyjnej podlogowki?

Mi niestety w niektorych pomieszczeniach z racji zabudowy podlogi wychodzi bardzo mala moc na m2 - na poziomie 100 W/m2 - z racji minimalnej dopuszczalnej odleglosci pomiedzy przewodami..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coulignon Dzieki za opinie :D

 

ANNNJA Opisuj co się dzialo ! Skad mamy wiedziec :D .

 

Mi wlasnie elektryk rozklada podlogowke i tez mam obawy czy wylewkarze nie polamia kabli (zamocowane na siatce nad rurkami od wodnej podlogowki. U mnie jest akumulacyjne takze glebokosc 9 cm.

 

Czytalem w GPrawnej ze od przyszlego roku uwalniaja ceny pradu. Moze byc wesolo ale coz zawsze mam mozliwosc dopiecia prostego kotla na wegiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Gość ZW

A promieniowanie z żył wodnych to nic ? Rakotwórcze, bóle głowy, bezsenność. Widziałem też na forum dyskusję na temat niezwykłej szkodliwości podłogówki wodnej od zawału po żylaki. :lol:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...