Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sami sobie robia pod górkę, bo to im utrudnia zachowanie dalszej selektywnosci w sieciach wielokrotnie rozbudowanych. Dla odbiorcy to tylko zaleta, choć nie do końca, pamietaj że zabezpieczenie jest po to żeby zabezpieczać, tzn zadziałać odpowiednio szybko i to nie tylko na prąd zwarciowy, a w przypadku zabezpieczeń 50A a o zgrozo 80A tak nie będzie, więc jak u ciebie zaszwankuje zabezpieczenie, np. się zapiecze, to nim 80A termik się przepali to u ciebie nie będzie co zbierać

 

50A czy 80A na domek jednorodzinny to jkieś nieporozumienie

Przy zapieczonym esie np. 16A pełne zwarcie pewnie wywali 80 topikową, ale zwarcie nie pełne?

Miałem okazję osobiście się przekonać co stało się z kablem 4X10 mm2 połączonym w ziemi zwykłą puszką po kilkudniowym ulewnym deszczu. Zabezpieczenie było tylko 32A topikowe. Tylko:) Kilka metrów kabla w ziemi sfajczone

Zabezpieczenie 50 lub 80A a WLZ do domu pewnie 6 kwadrat bo taniej:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Arturo nie edytuj postów po xx minutach bo nie kazdy czyta wątek 3x.

co do wody to ci nie powiem bo nie mam zadnych podlicznikow, ale mysle ze w tym roku jakies zaloże żeby wiedziec ile wody zużywam.

 

Arturo zrób a po pierwszym sezonie pogadamy.

 

swiki czemu nie zrobilas POŚ?, nie mogłaś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe prawdopodobieństwo bo wg. warunków jakie dostałem, poza zabezpieczeniem za licznikowym, muszę mieć jeszcze: różnicówki, przeciwprzepięciowe i min 5 obwodów. Więc sobie pod górkę nie robią:/

 

Sobie nie bo załóżmy że selektywność załatwią, ale tobie robią, o czym juz pisałem a namiastę opisał piotrmak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
cała ...

nie mam oddzielnego licznika na ciepłą, tylko główny ...

No to ja założyłem 300l na dobę samej cwu :)

A to jest jakieś 4000kWh na rok*0,4=1600zł w II taryfie za samą cwu :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
wiem ile kwh ale nie wiem ile ogolnie wody zuzywam, mam studnie i pos wiec mnie to malo interesowalo, ale znajde gdzies u ojca stary licznik i wepne w uklad

 

No to ile kWh ? Nie pytałem się o kWh bo jasiek wyskoczyłby ze swoim zużyciem ;)

ja po lekkim usprawnieniu systemu kanalizacji zużywam ok. 1000kwh rocznie na CWU

A nie mówiłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wszystko dasz pod roznicowki?nie sadzę.

 

I zdaje się nie wszystko różnicówka mierzy, ale elektrykiem nie jestem.

Może się ktoś wypowie w temacie. Różnicówka mierzy np. upłynność międzyfazową?

Między ochronnym to na bank mierzy i wywala, ale zwarcie międzyfazowe wychwyci? Raczej nie, bo to nie jej zadanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się teraz zdziwiłem, naprawdę... dziś mam mieszkanie po remoncie już lat temu i wszystko sam zrobiłem pod różnicówkami a teraz w domku to nawet nie mam wyjścia - takie warunki wykonania instalacji dostałem.

ile obwodów 1f tyle roznicowek no moze dasz 2obwody na jedną +3fazowe policz ile to wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Policzylam Ci strone wczesniej.

MI wychodzi maks 3600 kW przy zalozeniu ze bojler idzie cale te 6 godzin (a tak napewno nie jest)

i dlaczego razy 0,4 jezeli u mnie prad w II kosztuje 0,28 zl??

Czyli daje to maks 1200 na rok a moim zdaniem cos kole 900 zl...

Średnia cena prądu dwutaryfowego,biorąc pod rozliczenie zużcie z I taryfy to ok.0,4zł/kWh.

3600*0,4=1400zł co jest równoznaczne z 10kWh na dobę i ok.250l zużycia dobowego na cwu a co daje nam 1,3raza bojlera 140l grzanego do 60st.C :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z roznicowkami jest tak (pewnie cos namieszam ...ale staralam sie byc pilna uczennica - zbyt duzo wiedzy na raz :p)

ze jezeli ja jestem uziemiona to zadziala, ale jezeli nie - to tak jakby jej nie bylo wiec defakto w sumie to taki pic na wode i wydanie kasy... (wg mojego elektyka i byc moze na odwrot) tzn wlasnie ze ona sobie mierzy i poprostu jestes pieknym przewodnikiem wiec dla niej sie nic nie zmienia i nie dziala

 

No bo o to właśnie chodzi. Różnicówka nie zabezpiecza przez zwarciami czy przeciążeniem obwodu. Ona ma zabezpieczyć bezpieczeństwo użytkownika instalacji. Jak nie jesteś uziemiona to różnicówka nie zadziała ale Ciebie też nie porazi (ptaki na drutach), jak jesteś uziemiona (w wannie) to zadziała i właśnie o to chodzi.

Generalnie różnicówka ma nie zabezpieczać obwody bo od tego są esy ale użytkownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ale dlaczego liczysz srednia, jezeli moj bojler idzie TYLKO w II taryfie - nigdy nei szedl w I ???????

Ale za to TV,lodówka,kompy,kuchenka itp idzie na 0,65zł/kWh :)

Średnie miesięczne zużycie prądu w domu dwutaryfowym równa się 0,4-0,45zł/kWh :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale za to TV,lodówka,kompy,kuchenka itp idzie na 0,65zł/kWh :)

Średnie miesięczne zużycie prądu w domu dwutaryfowym równa się 0,4-0,45zł/kWh :)

 

Ale tego nikt na forum muratora nie potrafi zrozumieć

No bo ja mam w nocy ogrzewanie i pralkę prawie za darmo:)

A że obiadek i kawę dużo drożej np. odemnie to nikt tej różnicy nie potrafi uwzględnić.

Padają teksty typu załuż PC do CWU, grzej w II taryfie i woda będzie tanio. OK. Tylko co z resztą w I taryfie?

Uważam, że różnicę pomiędzy zużyciem w dzień na I taryfie należy uwzględnić do taryfy całodobowej i doliczyć tą kwotę do II taryfy.

Tylko po co ja to piszę. Połowa i tak nie zrozumie:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...