Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tylk ojest jeden problem - ja tez idac do instalatora mialam jakies swoje ustalenia - wizje z kosmosu jak teraz o tym mysle - i on zaprojektowal mi wszystko wg moich wizji ale nie probowal np wybic czegos z glowy bo cos nie ma snesu, jest zbyt drogie itd.

 

Nie - nie znamustalen inwestorki- poza tym iktore podala na forum a wg nich ma byc tani o iw eksploatacji i w wykonaniu - nie wiem jak w eksploatacji - moim zdaniem - jezeli dobrze system rozumie - zima bede taniej jezeli chodzi o CWU - pewnie tak, choc patrzac na odleglosc ipomieszczen od kotlowni - jest syrkulacja zaprojektowana??? Ale latem - nie mam odp na kilka pytac ktore zadalam i ktore zostaly pominiete, ale jezeli jest tak jak mysle sobie, to wyjdzie duzo drozej przez co calkowity koszt ogrzewnai i CWU nie bedzie jakims oblednym wynikiem (ale byc moze sie myle - mysle ze inwestorka prosila o jakies wyliczenia ile bedzieja kosztowalo w eksploatacji?) no ale napewno nie tani w wykonaniu - nie widze sensu takiego bufora przy takiej podlodze - prosze mi wyjasnic - ja potrafie sie przyznac do pomylki ;) Ale potrzebuje argumentow.

 

Gdy uzyskam zgodę asbe na upublicznienie ustaleń to się wypowiem.

Zuzycie 11000 kWh na ogrzewanie i cwu nie jest małym zuzyciem a uzyskanie tej energii w wiekszym stopniu z I taryfy nie jest zbyt ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pierwszy raz chyba zgadzam się w 100% ze swiki. Po co w takim prostym układzie typu grzałki-woda-podłoga jeszcze komplikacje w postaci bufora?

Jeśli docelowo solary, kominek z płaszczem, jakaś pompa powietrzna, piec na wszystko w celu zaoszczędzenia na śmietniku to rozumiem. Ale bufor, żeby wpiąć grzałki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wodnej podłogówce nie ma sensu pchać się w gruba wylewkę - zrobiłbym normalna 5-6 cm - jakieś minimum byle dało sie się po tym chodzić - postaci zbiornika 1000 l który będzie akumulował ciepło do ogrzewania podłogówki 24h oraz CWU - to jest najtańszy i najsensowniejszy układ jaki można zrobić - można go później rozbudowywać i wspomagać przeróżnymi solarami, pompami czy kolektorami ala Jasiek71

 

bufor 1000 l można własnymi siłami zrobić znacznie taniej

w na lato można oddzielić CWU od ogrzewania CO

 

asbe - skontaktuj się z Piczmanem - on ma takie rozwiązanie u siebie ze zbiornikiem 1000 l - doradzi Ci co nie co

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
przy wodnej podłogówce nie ma sensu pchać się w gruba wylewkę - zrobiłbym normalna 5-6 cm - jakieś minimum byle dało sie się po tym chodzić - postaci zbiornika 1000 l który będzie akumulował ciepło do ogrzewania podłogówki 24h oraz CWU - to jest najtańszy i najsensowniejszy układ jaki można zrobić - można go później rozbudowywać i wspomagać przeróżnymi solarami, pompami czy kolektorami ala Jasiek71

Widać wpływ Piczmana na Twój pogląd ;)

Bufor ciepła nie jest najtańszym sposobem na grzanie w II taryfie,powiedziałbym nawet,że bardzo drogim jeśli nie chce się,nie ma się możliwości i umiejętności,żeby samemu zrobić.

Kup mi ocieplone 1000l z grzałkami 9kW w cenie piecyka elektrycznego czyli za jakieś 3tys.zł ;)

Jest to dobre rozwiązanie ale nie najtańsze,system z dobrym buforem to koszt ponad 10tys.zł

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asbe : uf - doczytalam - jeee :p Jestem wielka... 45 minut przez Ciebei stracilam na Twoje posty - kawa mi sie nalezy dobra ;)

 

Ocieplenie super, rozumie ze kominek bedzie, wm ale bez reku?

 

I ogrzewanie podlogowe wodne 8-10 cm wylewki na 20 cm styro... Dziewczyno, jezeli tak budujesz jak pisalas po jasna cholerke Ci jakies bufory?? Nigdy w zyciu nie pchaj sie w takie cuda - zwykly kociol kospel czy cos takiego i do tego bojler do lazienek a na kuchnie (bo daleko) kupilabym przeplywowy ogrzewacz podszawkowy. BEdzie Cie to kosztowalo wszystko maks 3-4 tys (napewno nie tyle samo)

 

Własnie wróciłam ze swojej budowy i zaglądam na FM, a tu........... faktycznie - kij w mrowisko.

swiki, miło mi, że zainteresował cie mój skromny przypadek. Miło mi też, że mi dobrze życzysz. Całą przygodę z tym moim budowaniem zaczęłam od lektury FM i na całe szczęście, bo dużo się tu nauczyłam. Zgodnie z sugestiami wielu z Was zgłosiłam się do asolta z prośbą zrobienie dla mnie OZC mojego domu. Takie OZC robi sie dla konkretnego przypadku, a w szczególności dla oczekiwań co do temperatury pomieszczeń i ilości cwu. Z tych wyliczeń jasno wynika, że do ogrzania mojego domu do zadanej przeze mnie temperatury konieczny będzie bufor, lub po prostu trzeba będzie grzać również w drogiej taryfie. Tu zapadła decyzja, że BUFOR TAK. Druga rzecz, to komfort ciepłej wody - dla mnie to jedna z ważniejszych rzeczy, dlatego albo duży bojler, albo BUFOR Z WĘŻOWNICĄ DO CWU - tu osiągnę już dwa w jednym. Moim źródłem ciepła jest prąd i tylko prąd (należę do tych, którzy jeszcze nie dojrzeli do zakupu PC - wkurza mnie cena za PC i odwierty - jeszcze poczekam), a kominek z PW to kotłownia w salonie - nie dla mnie. W tym miejscu szukałam czegoś, co będzie właśnie również piecem co. Na takie moje oczekiwania kolega asolt zaproponował mi taki niemiecki produkt w postaci tego bufora z wężownicą i grzałkami do co. Tak na oko, to kupując to ustrojstwo mam to czego chciałam, tzn kocioł (ok. 2700 zł), bojler (min 300 l to kolejne ponad 2000 zł a ciepłej wody i tak nie za wiele) no i mam tez zapas wody do co, aby nie musieć grzać w drogiej taryfie (taki goły bufor to kolejne około 2500 zł). Reasumując - koszt duży, ale nie większy, niz gdybym kupowała wszystko osobno. Zysk - dużo miejsca w pralni i komfort ciepłej wody oraz grzeje tylko w taniej taryfie. Oczywiście próbuję znaleźć coś podobnego, tylko tańszego, ale nie mogę znaleźć - prawdopodobnie nic takiego gotowego nie ma na rynku. Wiem, że podobno nie jest to trudne do zrobienia, ale dla fachowców, a ja takim nie jestem.

Dzisiaj dzwoniłam do firmy, która to sprzedaje (chyba nazywa się KENO) i przyznam, że panowie okazali się mniej kompetentni w temacie tego sprzętu od kolegi asolta, który polecił ich produkt. Po tej rozmowie powiedzieli mi również oni, że ten pomysł z zastosowaniem grzałek do co i grzałek do cwu przy wężownicy to świetny pomysł dla mojego przypadku, więc potwierdza się, że kolega asolt miał to dobrze przemyślane.

Co do reku, to pewnie w końcu ja zrobię, ale na razie jeszcze nie jestem przekonana - ja ma mi nie działać w duże mrozy (podobno zamarza) to po co mi reku - przecież właśnie wtedy najbardziej by się przydała. Zrobię samą WM, po to, aby było świeże powietrze - najwyżej będę je grzała za te pieniążki, które wydałabym na reku, a to dość duże pieniążki, więc na jakiś czas starczy:)

Przy okazji pochwale się moimi postępami w budowie - od 28 lutego do dzisiaj mam już dom pod dachem (wiązary z Moderndachu -super), mam elektrykę i hydraulikę, jutro montują okna, a w poniedziałek przychodzi tynkarz. Wprowadzam się przed 27 czerwca, więc będzie tego 4 miesiące. Trzymajcie z łaski swojej kciuki, co by się udało:)

swiki - jak mi się uda, to zdaję się pobity zostanie Twój rekord. Przyznam, że będzie to zasługa lektury FM - udało mi się zorganizować ekipy polecane przez innych forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dzwoniłam do firmy, która to sprzedaje (chyba nazywa się KENO) i przyznam, że panowie okazali się mniej kompetentni w temacie tego sprzętu od kolegi asolta, który polecił ich produkt. Po tej rozmowie powiedzieli mi również oni, że ten pomysł z zastosowaniem grzałek do co i grzałek do cwu przy wężownicy to świetny pomysł dla mojego przypadku, więc potwierdza się, że kolega asolt miał to dobrze przemyślane.

Jeśli grzałka do cwu będzie się włączać przy pobieraniu cwu to często będzie grzać w droższej taryfie - a przecież pomysł na duży bufor miał ograniczyć zużycie prądu w droższej taryfie, poza tym aby bufor spełniał swoje zadanie musiałby pracować przy wysokich temperaturach generując wyższe straty. Osobiście wybrałbym tańsze rozwiązanie w inwestycji, chociażby z w/w strony duży (300, może 400l) zbiornik cwu z 2 wężownicami i większą grzałką, do tego małą pc pw. Przy takiej inwestycji liczyłbym na spore oszczędności w eksploatacji takiego systemu w porównaniu z samym prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grzałka do cwu będzie się włączać przy pobieraniu cwu to często będzie grzać w droższej taryfie - a przecież pomysł na duży bufor miał ograniczyć zużycie prądu w droższej taryfie, poza tym aby bufor spełniał swoje zadanie musiałby pracować przy wysokich temperaturach generując wyższe straty. Osobiście wybrałbym tańsze rozwiązanie w inwestycji, chociażby z w/w strony duży (300, może 400l) zbiornik cwu z 2 wężownicami i większą grzałką, do tego małą pc pw. Przy takiej inwestycji liczyłbym na spore oszczędności w eksploatacji takiego systemu w porównaniu z samym prądem.

 

Bufor bedzie ocieplony ponad standartowo, będzie grzany do wyższych temperatur. Pojemność bufora jest dostosowana do strat ciepła przy -20 oC i 23 oC wewnątrz, oraz zapasie ok 350 l cwu. Pci pw i innej miało nie być, wszystko w II taryfie. Koszt zbiornika 2 wezownicowego i pci pw niekoniecznie nizszy niz duzego

bufora z wezownicą cwu, koszt grzałek pomijalny (ok 80 zł/szt.). Brak miejsca miał również znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grzałka do cwu będzie się włączać przy pobieraniu cwu to często będzie grzać w droższej taryfie - a przecież pomysł na duży bufor miał ograniczyć zużycie prądu w droższej taryfie, poza tym aby bufor spełniał swoje zadanie musiałby pracować przy wysokich temperaturach generując wyższe straty. Osobiście wybrałbym tańsze rozwiązanie w inwestycji, chociażby z w/w strony duży (300, może 400l) zbiornik cwu z 2 wężownicami i większą grzałką, do tego małą pc pw. Przy takiej inwestycji liczyłbym na spore oszczędności w eksploatacji takiego systemu w porównaniu z samym prądem.

 

Z tego co mi tłumaczył asolt, to grzałka będzie załączała się tylko w drugiej taryfie, a wody w wężownicy będzie na tyle dużo, że powinno wystarczyć do kolejnego grzania. Te grzałki będą zamontowane przy wężownicy, a woda na górze nie będzie się mieszała z tą na dole, (latem, gdy dolne grzałki do co nie będą włączane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt zbiornika 2 wezownicowego i pci pw niekoniecznie nizszy niz duzego

Ta sam firma oferuje 300l za 2340zł,

Z tego co mi tłumaczył asolt, to grzałka będzie załączała się tylko w drugiej taryfie, a wody w wężownicy będzie na tyle dużo, że powinno wystarczyć do kolejnego grzania. Te grzałki będą zamontowane przy wężownicy, a woda na górze nie będzie się mieszała z tą na dole, (latem, gdy dolne grzałki do co nie będą włączane).

Cwu w tym zbiorniku jest podgrzewana w wężownicy na całej jej długości, zatem tylko górna część (kilkanaście litrów) będzie miała wysoką początkowo temperaturę, producent nie podaje dokładnych danych (chodzi o rozkład temperatur w buforze) przy których cwu będzie miała wymaganą np 55* - swoją drogą warto zapoznać się bliżej ze szczegółowymi danymi tego bufora, bo w w/w ofercie są wyjątkowo skąpe.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Sluchajcie, ja chyba nie rozumie - na jakiej zasadzie dziala wodna podlogowka?? Nie tak jak kable, nie akumule ciepla w sobie po to by je oddawac cala dobe?Przeciez zawsze mowiliscie ze wodna podlogowka i caly system jest tak malo skomplikowany i tak samo tani jak kable,wiec po co te bufory?? Czy ktos mi wyjasni??

Wodna podłogówka działa na podobnej zasadzie co kable,tam też wylewka akumuluje ciepło z II taryfy.

Może asolt wyjaśni w czym problem i jaka różnica ?

Przecież można zwiększyć moc przez zmniejszenie rozstawu rurek lub wyższej temperatury a i tak wylewka będzie miała swoje st.C,które zatrzyma...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołóżmy jeszcze pci pw i koszt rosnie, 300l w samej tylko II taryfie moze nie starczyć

Jeśli z całorocznego zapotrzebowania 11kkWh udałoby się 80% dostarczyć pc pw z cop 3,5 to zużycie roczne energii osiągnie nieco ponad 4700kWh (zwrot z takiej inwestycji bardzo szybki). Jeśli policzyłeś zapotrzebowanie na dobę przy -25* to można przekalkulować czy system da radę w tańszej taryfie. Z grubsza na co przy temp wewnątrz 22*wypada ok 85kWh/dobę, aby w taki mroźny dzień zmieścić się w tańszej taryfie z cwu to rzeczywiście potrzeba mocy ok 10kW,

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy wody bedzie tyle ze wystarczy do nastepnej kapieli.. tzn?? W litrach poprosze (doczytalam ze 350 l??) i jaka temp wody??

 

Kurcze, no wybaczcie ale poki co zero konkretow - jakies takie - wody bedzie odpowiednio, bedzie grzalo dopowiednio.... To wszystko takie wzgledne..

 

Skoro swiki wywolała mnie do tablicy, czuję się uczen ktory sciągał na kartkówce a przy tablicy sie nie da.

Kilka konkretów, na początek obliczenia ozc , które i tak swiki zakwestionuje.

Projektowe obciazenie cieplne = 5198 W, zapotrzebowanie na ciepło = 7875 kWh dla 23 oC dla wszystkich pomieszczen oprócz łazienek tam 25 oC z wm z rekuperacją.

Projektowe obciazenie cieplne = 6882 W, zapotrzebowanie na ciepło = 11603 kWh dla 23 oC dla wszystkich pomieszczen oprócz łazienek tam 25 oC z wm bez rekuperacji.

Rekuperator nie bedzie montowany w najbliższym czasie.

Zapotrzebowanie na cwu, to nie da sie niestety dokładnie wyliczyć, pozostają szacunki oparte na normach czyli 3 osoby = 3000 kWh.

Teraz podłogówka, dla warunków brzegowych czyli -20 oC (III strefa klimatyczna) i 23 oC w pomieszczeniach i różnych wykonczeniach podłogi dobrałem temp zasilania = 42 oC , temp. powrotu = 37 oC dT=5 oC przy przeplywie 17,55 l/min. Rozstawy uzaleznione od strat w poszczególnych pomieszczeniach i temp zadanej

w zakresie od 0,1 m do 0,3 m. Projekt OP zaklada wm z rekuperacją, prosze porównac wyniki do wm bez rekuperacji. Temp zasilania i powrotu dobrane zostały tak aby przy najmniejszej mozliwej wartości zapewniły utrzymanie zadanej temperatury wewnątrz przy temp zewn -20 oC, a w zapewniły w przypadku ewentualnego montażu w przyszłości pci pracę pci przy jak najwyzszym COP (to był jeden z warunków asbe). W takich warunkach nie nastepuje akumulacja energii w posadzce i trzeba ją akumulować w buforze, oczywiście mówimy o II taryfie.

Sprawa cwu jet załatwiona jakby przy okazji. Cała automatyka nie jest zbyt skomplikowana i kosztowna pod wzgledem serwisowym w zasadzie nie ma sie co zepsuc.

Były pewne ograniczenia ze strony asbe i starałem sie do nich dopasować, nie jestem alfą i omegą, ale krytyka bez poznania wszystkich uwarunkować i założeń nie jest zbyt konstruktywna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale w takim razie dlaczego nie podoba się Wam ten bufor - bo drogi? A jak kupię osobno piec Kospel to jest coś koło 2700zł. Bojler na 300l - też coś około 2500 zł. Z OZC wynika, że jednak i tak nie starczy bez bufora (chciałam temperaturę na poziomie 23 st), więc albo grzeję w drogiej taryfie, albo kupuję bufor - kolejne 2500 zł. Dodam, że sama nic nie zrobię, więc wszystko muszę i tak kupić. Mając na uwadze to co napisałam, to czy ten "bufor 3 w 1" nie jest jednak dobrym rozwiązaniem? Może czegoś nie ogarniam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...