Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wielki magazyn dla ekstremalnych temperatur których jest raptem kilkanaście dni w roku ...

poza sezonem grzewczym jest tylko generatorem dodatkowych strat CWU ...

 

Jezeli miałbym wykonac obliczenia i projekt dla temp zewn. np 0 oC zrobiłbym to, a tym roku temp zew była nawet niższa od obliczeniowej czyli mniej niż -20 oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielki magazyn dla ekstremalnych temperatur których jest raptem kilkanaście dni w roku ...

poza sezonem grzewczym jest tylko generatorem dodatkowych strat CWU ...

 

Zgadzam się z Jaśkiem, potem wszystko jest przewymiarowane: kable, grubość wylewki - po co dla kilku dni w roku, a u mnie średnia całoroczna około 8C

 

Co do Luny to polecam, planując jej zakup nastawiłem się bardziej na lepszą wymianę powietrza jak na korzyści płynące z oszczędności ale może się miło zaskocze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Luny to polecam, planując jej zakup nastawiłem się bardziej na lepszą wymianę powietrza jak na korzyści płynące z oszczędności ale może się miło zaskocze.

 

może być też Tywent...

jest bardzo cichy ...

i nie produkuje skroplin ...

 

a jak zależy wam na lepszych parametrach to czerpnia pod południową połacią dachu ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie nie do mnie

Tak, do mnie, ale na razie jeszcze nie mam zaufania do skuteczności i faktycznych oszczędności płynących z reku - pewnie się mylę, ale z jakiegoś powodu podchodzę do tego jak do jeża - chyba powodem jest to, że nigdy czegoś takiego nie widziałam na żywo. Asolt też próbował mnie przekonać, ale jeszcze się trzymam:)

No i mam co chciałam.

To co, lepiej kupić Kospela i bojler 300l i liczyć, że wylewka 8-8,5 cm zakumuluje wystarczająco? ściany też są z silki - pewnie przez większość sezonu by się udało, a jak nie, to coś tam podgrzeję w gorszej taryfie. To też jakiś pomysł jest. Za pozostałe pieniążki może kupiłabym ten rekuperator :) :).

Asolt zaproponował mi takie rozwiązanie, które spełni moje oczekiwania. Oczekiwania w sumie tez można zmienić. Wiedziałam, że będzie ciężko z ostateczną decyzją, ale tak czy inaczej dzięki za wszystkie rady. Jak zawsze każdy kij ma dwa końce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To co, lepiej kupić Kospela i bojler 300l i liczyć, że wylewka 8-8,5 cm zakumuluje wystarczająco?

300l grzane do 60st.C to ok.450l cwu zdatnej do mycia na dobę !

Czy nie wystarczy 140l grzane do 60st.C i ok.250l do mycia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A to jest to, na czym mi najbardziej zależy - dużo cwu - po prostu bardzo dużo potrzebujemy - obie z córką uwielbiamy wannę i nienawidzimy jak jej brakuje.

Jeśli tak to nawet bym się nie zastanawiał nad pompą ciepła do cwu.

Też będę miał tylko wannę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jeśli tak to nawet bym się nie zastanawiał nad pompą ciepła do cwu.

Też będę miał tylko wannę ;)

Ale z drugiej strony to jesli pompa do cwu-6tys.zł+kospel-3tys.zł to czy nie warto pomyślec nad pompą ciepła do calości za 16tys.zł ?

I rachunki zmniejszą się o 2,5 raza :)

 

Sam sobie odpowiedziałem,że warto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to nawet bym się nie zastanawiał nad pompą ciepła do cwu.

Też będę miał tylko wannę ;)

 

A gdyby tak, to jaką i gdzie to miało by stanąć - już dawno przestałam śledzić temat pc - to taki kolejny jeż dla mnie:) Pewnie sprawność jej zimą będzie kiepska, ale latem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A gdyby tak, to jaką i gdzie to miało by stanąć - już dawno przestałam śledzić temat pc - to taki kolejny jeż dla mnie:) Pewnie sprawność jej zimą będzie kiepska, ale latem?

Miejsce na pompę to raczej kotłownia,na pewno zajmnie mniej miejsca niż bufor 1000l :)

Zimą COP liczę na 2,5 a latem na pewno dużo wyższy,coś koło 4.

A jaką ? Ja wybrałem powietrzną Atlantica S8.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony to jesli pompa do cwu-6tys.zł+kospel-3tys.zł to czy nie warto pomyślec nad pompą ciepła do calości za 16tys.zł ?

I rachunki zmniejszą się o 2,5 raza :)

 

Sam sobie odpowiedziałem,że warto ;)

 

No i koło się zamyka. Robi się już zbyt drogo. Zakładając, że 16 tys. pompa, plus bojler, to o co najmniej 10 tys za dużo - na ile lat wystarczy tych 10 tys. na dopłatę do rachunków za prąd? Chyba na wieeeeele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No i koło się zamyka. Robi się już zbyt drogo. Zakładając, że 16 tys. pompa, plus bojler, to o co najmniej 10 tys za dużo - na ile lat wystarczy tych 10 tys. na dopłatę do rachunków za prąd? Chyba na wieeeeele.

16tys.zł z zasobnikiem 300l i montażem :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...