Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

np podgrzewacz 3,5kW włączający się 5 razy na dobę będzie miał pobór prądu 12kWh/rok - dużo?, mało? - każdy ocenia sam. Twój system w tym czasie weźmie 219kWh

czy ty używałeś takiego 3,5 kw ?, moge dać ci w prezencie:P

 

te 219kwh to jest całkowite zużycie energii przez ten zasobnik...

a nie jego straty ...

 

dla przypomnienia ...

ja ogrzewam dom prądem tak że przez ok. 200 dni w roku straty są ogrzewaniem...

przez pozostałe 160 dni straci na podtrzymanie ze 30kwh czyli tyle co nic;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czy ty używałeś takiego 3,5 kw ?, moge dać ci w prezencie:P

 

te 219kwh to jest całkowite zużycie energii przez ten zasobnik...

a nie jego straty

Używałem takiego, był w warsztacie i można było nawet brać prysznic, nie było tragedii.

- nie usiłuj mi wmówić że stwierdziłem, że to strata - znowu coś kombinujesz? Porównałem tylko zużycie energii przez oba systemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem takiego, był w warsztacie i można było nawet brać prysznic, nie było tragedii.

- nie usiłuj mi wmówić że stwierdziłem, że to strata - znowu coś kombinujesz? Porównałem tylko zużycie energii przez oba systemy.

wiem w jakim tempie leci woda z takiego 3,5 kw ale jak ktoś ma czas na stanie i czekanie aż się opłucze to czemu nie ...

 

nic nikomu nie wmawiam

te 219kwh wyliczyłeś z moich 0,6 kwh całkowitego zużycia;)

wodę doprowadzoną do kuchni tez czymś podgrzewasz...

ja wszystko prądem więc jest bez znaczenia ...

 

założysz przepływkę z termostatem żeby zaoszczędzić kilkanaście kwh rocznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pytałem o jaśniejszy opis obu systemów. Ja chcę do umywalki i zlewu zastanawiam się i proszę o opinię PRAKTYKÓW ;-)

 

1. Czy każdy przepływowy podgrzewacz można podłączyć pod rurę z ciepłą wodą? Czy jak poleci zimna i nagle dopłynie ciepła podgrzewacz nie przegrzeje wody, nie puści wrzątku nie zepsuje się?

2. Czy to na pewno jest ekonomiczne? Jednak część podgrzanej wody z bojlera zostanie w rurze (ile to może być litrów np na odległości 10m)

3. Czy temperatura z podgrzewacza przepływowego w zlewie umywalce jest stała? (mówię o porządnych podgrzewaczach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie do tych co kleili styropian grafitowy na piankę a nie klej z worka. Co polecacie? W hurtowni mają obawy dco do trzymania kleju do śliskiej powierzchni grafitu.

 

U mnie druga warstwa styropianu jest przyklejona na pianke czyli grafit do grafitu po roku wszystko trzyma nic się nie dzieje, prędzej zniszczył bym styropian niż oderwal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy każdy przepływowy podgrzewacz można podłączyć pod rurę z ciepłą wodą? Czy jak poleci zimna i nagle dopłynie ciepła podgrzewacz nie przegrzeje wody, nie puści wrzątku nie zepsuje się?

2. Czy to na pewno jest ekonomiczne? Jednak część podgrzanej wody z bojlera zostanie w rurze (ile to może być litrów np na odległości 10m)

3. Czy temperatura z podgrzewacza przepływowego w zlewie umywalce jest stała? (mówię o porządnych podgrzewaczach)

Niektórzy producenci mówią aby temperatura wody na zasilaniu nie przekraczała 28*, być może (trzeba dopytać) przy wyższej ze zbiornika jak doleci taki sprzęt sam odłączy grzałkę - wtedy nic nie trzeba robić - będzie dobrze, grzałka nie przegrzeje wody wrzątek nie poleci, w innym przypadku jak w/w potrzeba zainstalować termostat.

Do umywalek i zlewów cwu ciągnie się rurami o przekroju ok 1,13cm2, co oznacza, że na odcinku 10mb jest jej 1,13l.

Temperatura wody zależy od przepływu i mocy grzałki, dlatego sprzęty o mniejszej mocy mają ograniczony przepływ, ale już 2l/min to wcale nie tak mało.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pytałem o jaśniejszy opis obu systemów. Ja chcę do umywalki i zlewu zastanawiam się i proszę o opinię PRAKTYKÓW ;-)

 

1. Czy każdy przepływowy podgrzewacz można podłączyć pod rurę z ciepłą wodą? Czy jak poleci zimna i nagle dopłynie ciepła podgrzewacz nie przegrzeje wody, nie puści wrzątku nie zepsuje się?

2. Czy to na pewno jest ekonomiczne? Jednak część podgrzanej wody z bojlera zostanie w rurze (ile to może być litrów np na odległości 10m)

3. Czy temperatura z podgrzewacza przepływowego w zlewie umywalce jest stała? (mówię o porządnych podgrzewaczach)

 

1. tylko full wypas sie nadają ale też nie do końca bo zależy jaką maksymalną temp. wody można je zasilać

2. w tej rurze będzie z 1,5L wody

3. tak ale przy rozsądnym przepływie w stosunku do mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przejrzałem cały wątek (uff. czasem ciężko było) i chciałbym się poradzić ponieważ również zostałem "porażony prądem". Jestem na etapie ssz domu szkieletowego o powierzchni 78 m2 użytkowych po całości ok 95m2. Domek jest parterowy z nieużytkowym poddaszem wg projektu TK 109L.

Ocieplenie: ściany 29 cm wełny, podłoga to płyta wykonana przez legallet ale nie grzewcze 20 cm ocieplona 20 cm styro eps 100, do poziomu wykończonej podłogi mam jakieś 15 cm na ogrzewanie i izolację, strop aktualnie ma 15 cm wełny ale na bank dołożę jeszcze 15 lub 20, okna niestety mają U ok. 1,4( dwuszybowe plastiki (nie wiem dokładnie bo muszę wykończyć po firmie która zamiast kompleksowo zostawiła nie dokończony dom, kart produktów czy jakoś tak brak).

Oczywiście wentylacja z reku planuje zastosować lunę bo tania, mała i ... tania ;) i stoję przed dylematem wyboru ogrzewania. Przez cały okres budowy planowałem ogrzewanie podłogowe zasilane głównie przez kominek z pw a awaryjnie (jak nas nie będzie) kocioł kospel. W którymś momencie trafiłem tutaj i zaczęły się wątpliwości... próbowałem wyliczyć ozc i wyszło mi EAH=47,3 kWh/ (m2*rok), prosiłem w wątku o obliczeniach ozc o ocenę ale chyba "chęci brak" i nikt nie odpowiada. Dodam że bawiąc się ustawieniami wentylacji zapotrzebowanie skacze do nawet 60 kWh/m2*rok Moje pytanie brzmi czy z moim domkiem lepiej:

1. zrobić podłogowe wodne i zasilać je piecykiem kospela i kominkiem .

2. kominek zrobić zwykły (tani) rekreacyjnie, reszta jak wyżej.

3. Dodać bufor ok 400l (tylko na taki mam miejsce) reszta jak wyżej.

4. kable grzejne ze sterowaniem ( tu wątpliwość czy po pierwszym rachunku zawału nie dostane)

We wszystkich przypadkach cwu z bojlera 140l, myśle że na 2 osoby kąpiące się w wannie wystarczy ew. 2 os. plus brzdąc jak już będzie :)

Oczywiście chciałbym wybrać rozwiązanie ekonomiczne i jak najtańsze inwestycyjnie :p

Uff mam nadzieję że nie zamieszałem zbytnio, czekam na efekty tego "kija w mrowisku:

Pozdrawiam Jacek

 

Ps. buduję się w okolicach Kielc

Edytowane przez Hothar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki. Twoje argumenty przekonały mnie w zupełności:P

A tak na serio to może podpowiesz ile kosztowały by mnie kable ze sterowaniem jak już polecasz. :rolleyes:

Dodam że kable czy rurki chciałbym rozłożyć sam. Więc koszt robocizny odpadnie.

Podsuniesz jakiś program w którym policzę ile tych kabli wejdzie na dom?

Pozdrawiam

Edit: to była odpowiedź na post kolegi Jasiek71

 

Odnośnie kolegi qubic:

Mój dom to przysłowiowa stodoła bez wydziwień i skomplikowanych mostków, poddaszy, ścianek kolankowych i skosów, do obliczeń ozc usiadłem sam bo jakoś tak mam zacięcie żeby samemu dojść co i jak działa, jak coś zrobić i ogólnie taka "Zosia samosia ze mnie" oczywiście jeśli nic sam nie wskóram lub będzie to opierało się o za duży margines błędu to udam się o pomoc do specjalistów. Dlatego wspomniałem że przestawiając ustawienia wentylacji w ozc wychodziła mi różnica w zapotrzebowaniu. Rozumiem że jeśli skopałem ozc to grzejąc czy kablami czy wodną podłogówką to za ogrzewanie zapłacę krocie. Ale groszkowca i tak sobie nie wstawię...

Edytowane przez Hothar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki. Twoje argumenty przekonały mnie w zupełności:P

A tak na serio to może podpowiesz ile kosztowały by mnie kable ze sterowaniem jak już polecasz. :rolleyes:

Dodam że kable czy rurki chciałbym rozłożyć sam. Więc koszt robocizny odpadnie.

Podsuniesz jakiś program w którym policzę ile tych kabli wejdzie na dom?

Pozdrawiam

Edit: to była odpowiedź na post kolegi Jasiek71

a co tu liczyć ?

zainstaluj z 5-6 kw na cały dom, ze sterownikami wyrobisz się w 3,5-4 k

przelicz sobie powierzchnię pomieszczenia razy 50-60w i masz moc kabla, kup taki o mocy 10w/m i długości odpowiadającej mocy w danym pomieszczeniu, ułóż równomiernie i to wszystko ...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to idźmy dalej...

Czy izolować płytę fundamentową dodatkowym styropianem i później wylewka o grubości ... cm ?

Czy dać tylko folię i zrobić sobie bufor betonowy na 35 cm razem z płytą. Dom jest drewniany więc szybko będzie się wychładzał trochę boję się że jak wasze murowane będą trzymać ciepło przez dzień to mój będę musiał dogrzewać w I taryfie...

 

Oczywiście czekam na wypowiedzi zwolenników rurek w betonie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście czekam na wypowiedzi zwolenników rurek w betonie :)

Jeśli się nie pomyliłeś to na ogrzewanie i cwu będziesz potrzebował do 8000kWh rocznie, prąd jest najdroższym nośnikiem, osobiście zrobiłbym wodną, zwłaszcza że kombinujesz z kominkiem z pw. Płyta grzewcza izolowana od fundamentowej powinna wystarczyć na akumulację ciepła, przecież przy -25* nie przekroczysz zapotrzebowania do 50kWh/dobę. Może jakaś tania pc pw, ale w takim domku w okresach przejściowych wystarczy mały klimatyzator inwerter z opcją grzania. Kable ograniczają dostęp do tańszego ciepła - wybór jak zwykle należy do inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to idźmy dalej...

Czy izolować płytę fundamentową dodatkowym styropianem i później wylewka o grubości ... cm ?

Czy dać tylko folię i zrobić sobie bufor betonowy na 35 cm razem z płytą. Dom jest drewniany więc szybko będzie się wychładzał trochę boję się że jak wasze murowane będą trzymać ciepło przez dzień to mój będę musiał dogrzewać w I taryfie...

 

Oczywiście czekam na wypowiedzi zwolenników rurek w betonie :)

 

Jeśli się nie pomyliłeś to na ogrzewanie i cwu będziesz potrzebował do 8000kWh rocznie, prąd jest najdroższym nośnikiem, osobiście zrobiłbym wodną, zwłaszcza że kombinujesz z kominkiem z pw. Płyta grzewcza izolowana od fundamentowej powinna wystarczyć na akumulację ciepła, przecież przy -25* nie przekroczysz zapotrzebowania do 50kWh/dobę. Może jakaś tania pc pw, ale w takim domku w okresach przejściowych wystarczy mały klimatyzator inwerter z opcją grzania. Kable ograniczają dostęp do tańszego ciepła - wybór jak zwykle należy do inwestora.

 

przelicz zapotrzebowanie w OZC - tak by mieć pewność ile faktycznie będzie - bo 6l trochę dużo mi się wydaje ....chyba że liczyłeś dla tych 15 cm wełny na dachu ...

później przelicz nakłady inwestycyjne na każde z możliwych rozwiązań i sprawdź po jakim czasie zrównają się kable np z piecem i rurkami lub PC (+ prąd) i rurkami etc

przy tak małym domu i realnie niższych niż podajesz wartościach zapotrzebowania na ciepło może się okazać że różnice w rachunku będą minimalne a nakłady inwestycyjne duże

policz też sobie koszt ewentualnego styropianu i wylewki - ja bym już niczego do obecnej płyty nie dodawał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...