Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

już kiedyś pisałem...

przyjmij sobie ok.70w/m2

powierzchnie danego pomieszczenia pomnóż sobie przez te 70w (pomieszczenie 15m2 potrzebuje kabla o mocy ok. 1050w )

kup kabel o mocy 10w/m i długości odpowiadającej mocy jaką potrzebujesz

rozłóż równomiernie w pomieszczeniu i zalej betonem

 

Jasiek dobrze radzi z tą mocą, tak na marginesie to mam w domu kable (18 W/m) rozłożone w niektórych miejscach ponad 20 cm od siebie (ok. 25 cm) do tego 10 cm wylewki. Robiłem termowizję domu i podłoga w tych miejscach jest równomiernie nagrzana więc z mojego doświadczenia nie ma sensu inwestować w 10 W/m z uwagi na wyższą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie ma sensu inwestować w 10 W/m z uwagi na wyższą cenę.

 

tu masz rację...

podłoga nagrzewa się tylko kilka stopni wyżej niż pomieszczenie więc raczej nie odczujesz miejsc chłodniejszych pomiędzy kablami jeżeli są przykryte dość grubą warstwą wylewki...

można dać mocniejsze na metr bieżący kabla, będą rzadziej rozstawione ale grzać będą dokładnie tak samo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trzy podliczniki 1-fazowe, ogrzewanie jest równomiernie rozłożone na trzy fazy. Każdy obwód zasilający osobna "eska", z rozdzielni przewód zasilający do puszki na ścianie w pomieszczeniu, do tej samej puszki dochodzi "zimna" część kabla grzewczego i termostat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Już wiem co powiedzieć dla elektryka a dopowiedz coś więcej o termostatach, jakie masz? Jakie warto zastosować? Nie chodzi mi o bajery jak devilink. A czy np. devireg 550 lub podobny muszę kupić do każdego pomieszczenia i co jeszcze trzeba przewidzieć bo aktualnie fachura kładzie mi płyty KG i muszę mu powiedzieć gdzie pucha i jakieś wyjścia. Wielkie dzięki za pomoc pracujesz ostro na jakąś beczułkę zacnego trunku.:yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Panowie, jakie rozwiązanie dla CWU polecalibyście przy podłogówce wodnej pędzonej piecem elektrycznym?

 

Zależy jakie będzie planowe zużycie cwu,jeśli dwie osoby i prysznic to wystarczy bojler,jeśli jest więcej osób,które korzystają głównie z wanny to pompa ciepła z zasobnikiem 300l do cwu.

Jeśli jednak ma być pompa do cwu to za 5tys.zł więcej mamy pompę ciepła powietrzną do c.o i cwu :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem taki wynik mojego domu w budowie

 

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie

Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 205,6 m3/h

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 17,52 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 4867 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 138 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 347,5 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 127,0 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 35,3 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 50,4 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 14,0 kWh/(m3·rok)

 

Jest to zapotrzebowanie przy wymianie normowej, podobno przy rzeczywistej będzie jeszcze mniejsze... ale takie jest chyba dość zadowalające

Na 80 % zdecydowany jestem na kable... Mam domek z poddaszem użytkowym, powiedzcie czy muszę mieć wstępną wylewkę tak aby kable nie stykały się z izolacją, czy można to jakoś inaczej rozwiązać. Myślałem aby układać kable razem z wylewkarzami lub przymocować do stalowej siatki którą uniósł bym na dystansach z 2 cm nad styro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...