Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Swoją drogą, czy rozporządzenia MI z dnia 17 grudnia 2008 r. zostały już opublikowane w Dzienniku ustaw ?

Nie.

Z Konstytucji RP wynika (Art. 88 ust. 2)

Zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych określa ustawa..

Czy ktoś się orientuje jak ustawa to określa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość ZW
...

Dla takich danych wartość energii pierwotnej do ogrzewania wentylacji i przygotowania ciepłej wody nie powinna przekroczyć 157,2 kWh/m2 rocznie.

Czyli dla mojej powierzchni użytkowej nie mogę zużyć energii peirwotnej więcej niż 16.977,6kWh rocznie.

...Jednak, aby nasz dom nie przekroczył wyliczonej ilość energii pierwotnej, może energii końcowej zużyć trzykrotnie mniej, w moim przypadku poniżej 5659,2kWh.

Oznacza to, że na każdy m2 powierzchni użytkowej mogę zużyć 52,4kWh energii elektrycznej rocznie.

 

....

 

Dlaczego limit zużycia energii trzeba przy prądzie dzielić przez 3 ?

Sprawność wytwarzania ?

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego limit zużycia energii trzeba przy prądzie dzielić przez 3 ?

Sprawność wytwarzania ?

Metodologia obliczania EP :

wi - współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i

dostarczenie nośnika energii (lub energii) końcowej do ocenianego budynku

 

dla energii elektrycznej określony na 3,0 (no chyba, że dostawca energii lub nośnika energii poda inną wartość - koniecznie na piśmie ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe przepisy praktycznie eliminują "kotłownie w salonie", czyli wszelkiego rodzaju kominku, mające ogrzewać cały dom. Kominek nie może być podstawowym systemem grzewczym. Dotychczas można było ten problem odejść wpisując do projektu jako podstawowe ogrzewanie elektryczne. Teraz będzie to możliwe tylko gdy dom nie przekroczy "wyśrubowanego" dla ogrzewania elektrycznego współczynnika EP. Tylko, że w domu, który tego współczynnika nie przekracza ... nie warto instalować kominka z płaszczem wodnym czy DGP.

Wydaje mi się, że jest to nadinterpretacja przepisów. Przepisy nie zabraniają instalowania kominków. Nie ma chyba też przepisu który by zabraniał instalowania urządzeń grzewczych w salonie.

Jest przepis, który co prawda nakazuje posiadanie instalacji grzewczej nie będącej kominkiem, ale nie widziałem przepisu, który zakazywałby do obliczeń ep wliczać ciepło z kominka.

No i wydaje mi się, że istnieje możliwość posiadania w salonie urządzenia o funkcji kominka, która w rzeczywistości (w jakiś swoich papierach) nie jest kominkiem tylko pełnoprawnym urządzeniem grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Konstytucji RP wynika (Art. 88 ust. 2)

Zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych określa ustawa..

Czy ktoś się orientuje jak ustawa to określa ?

 

Ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.

 

Dz.U. 2000 nr 62 poz. 718

Dzięki :).

Cytat z tej ustawy :

Art. 4. 1. Akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy.

2. W uzasadnionych przypadkach akty normatywne, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym.

3. Przepisy porządkowe wchodzą w życie po upływie trzech dni od dnia ich ogłoszenia. W uzasadnionych przypadkach przepisy porządkowe mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż trzy dni, a jeżeli zwłoka w wejściu w życie przepisów porządkowych mogłaby spowodować nieodwracalne szkody lub poważne zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, można zarządzić wejście w życie takich przepisów z dniem ich ogłoszenia.

Czyli na dzień dzisiejszy można uznać, że te rozporządzenia jeszcze nie obowiązują :lol: :lol: :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest to nadinterpretacja przepisów. Przepisy nie zabraniają instalowania kominków. Nie ma chyba też przepisu który by zabraniał instalowania urządzeń grzewczych w salonie.

Jest przepis, który co prawda nakazuje posiadanie instalacji grzewczej nie będącej kominkiem, ale nie widziałem przepisu, który zakazywałby do obliczeń ep wliczać ciepło z kominka.

No i wydaje mi się, że istnieje możliwość posiadania w salonie urządzenia o funkcji kominka, która w rzeczywistości (w jakiś swoich papierach) nie jest kominkiem tylko pełnoprawnym urządzeniem grzewczym.

Właśnie o ten przepis mi chodzi. Taka instalacja grzewcza powinna z założenia umożliwić ogrzanie budynku, czy pomieszczeń do temperatur wynikających z przepisów (warunków technicznych, czy norm).

Oczywiście, że można mieć drugi system grzewczy. Tylko jak pisałem wyżej jeżeli dla domu o pow. użytkowej 108m2 koszt ogrzewania elektrycznego i przygotowania ciepłej wody wyjdzie poniżej 1500 zł rocznie, to komu będzie się kalkulowało instalowanie "kotłowni w salonie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadanie a ogrzewanie to trochę nie to samo. Jeśli do świadectwa charakterystyki włączysz ciepło produkowane przez kominek to bez problemu spełnisz przepisy o maksymalnym EP. Wystarczy tylko tyle ciepła zaliczyć z kominka aby zmieścić się w ilości energii pierwotnej wynikającej ze wzoru w nowych WT.

2. Jestem przekonany o tym, że producenci/sprzedawcy/instalatorzy zaproponują/zainstalują urządzenie grzewcze w salonie które będzie np kotłem (będą na to odpowiednie dokumenty), ale będzie miało drzwiczki z szybą otwierane na salon. A za szybą palenisko na drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany o tym, że producenci/sprzedawcy/instalatorzy zaproponują/zainstalują urządzenie grzewcze w salonie które będzie np kotłem (będą na to odpowiednie dokumenty), ale będzie miało drzwiczki z szybą otwierane na salon. A za szybą palenisko na drewno.
Kocioł może być zainstalowany w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, a za takie należy uznać salon :(.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW

Założę kocioł za 400 zł w kotłowni na czas odbioru a potem zdemontuję ii sprzedam za 150.

 

Powtórny audyt nie wyjdzie (prąd) i co ? cofną odbiór ? Każą docieplić do 5 litrów ? założyć kocioł z powrotem ? Rozebrać ? Dostanę mandat ?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założę kocioł za 400 zł w kotłowni na czas odbioru a potem zdemontuję ii sprzedam za 150.

 

Powtórny audyt nie wyjdzie (prąd) i co ? cofną odbiór ? Każą docieplić do 5 litrów ? założyć kocioł z powrotem ? Rozebrać ? Dostanę mandat ?

 

pozdr

 

Pytanie zasadnicze - po co tak kombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW
...

 

Pytanie zasadnicze - po co tak kombinować?

 

Żeby do domu 108m2 nie kupować instalacji CO za 30 tys kiedy wystarczy taka za 11.

 

Ta za 11 jest równie wygodna, miniaturowa, bardziej niezawodna a na obszarach bez GZ także tańsza w użytkowaniu.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany o tym, że producenci/sprzedawcy/instalatorzy zaproponują/zainstalują urządzenie grzewcze w salonie które będzie np kotłem (będą na to odpowiednie dokumenty), ale będzie miało drzwiczki z szybą otwierane na salon. A za szybą palenisko na drewno.
Kocioł może być zainstalowany w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, a za takie należy uznać salon :(.
Rzeczywiście nie tędy droga. :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Pytanie zasadnicze - po co tak kombinować?

 

Żeby do domu 108m2 nie kupować instalacji CO za 30 tys kiedy wystarczy taka za 11.

 

Ta za 11 jest równie wygodna, miniaturowa, bardziej niezawodna a na obszarach bez GZ także tańsza w użytkowaniu.

 

 

pozdrawiam

Ale po co? Dla "papierka", który nic nie znaczy? Tyle zachodu?

Przecież biorąc pod uwagę obecne realia, to nic na tym "myku" nie zyskasz. Natomiast zawsze masz otwartą drogę do "modernizacji ekologicznej". Może nawet załapiesz się na jakąś, być może ustawową dotację.

Moim zdaniem takie "wyprzedzjące" działania są zbędne. Zawsze jest na to czas.

Taka fikcja poprawi Ci tylko samopoczucie, no może i poczucie dumy, że masz dom z małym wskaźnikiem EP, ale będzie to fikcja, która i tak nie przejdzie przy sprzedaży domu - no chyba, że nabywcą bedzie skończony debil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW
...

Ale po co? Dla "papierka", który nic nie znaczy? Tyle zachodu?

...

Taka fikcja poprawi Ci tylko samopoczucie, no może i poczucie dumy, że masz dom z małym wskaźnikiem EP, ale będzie to fikcja, która i tak nie przejdzie przy sprzedaży domu - no chyba, że nabywcą bedzie skończony debil.

 

Wróć ! Ja już mam dom na prąd i wskaźnik EP mam gdzieś, podobnie jak potencjalny nabywca w przyszłości. Będzie nas interesował EK x stawka. Szukamy rozwiązania dla nowych budujących, przyznaję że to z atrapą pieca nie jest zgrabne.

 

Wrócę do rozwiązania Jeziera z kominkiem "wspomagającym".

 

Zgodnie z „Dz. U. Nr 75 z 2002 §132 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.”

 

Z czego wynika że udział EP w świadectwie z "instalacji ogrzewczej niebędącej..." musi wynosić 100% zapotrzebowania na ciepło ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych przepisów nie wynika. Ja uważam, że trzeba posiadać instalację grzewczą niebędącą kominkiem. Kominek jednak w domach jednorodzinnych można instalować i używać. A tworząc świadectwo charakterystyki.. należy uwzględniać ciepło uzyskiwane z kominka. Tym więcej im lepiej zintegrowany jest taki kominek z instalacją grzewczą. Najmniej z otwartego paleniska. Trochę więcej z wkładu kominkowego. Jeszcze więcej z kominkiem+DGP a najwięcej z takiego z płaszczem wodnym. Widziałem też kominki na pellet ze sporymi zasobnikami lub podłączonymi do centralnego zasobnika o pojemności całosezonowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW

Ano właśnie.

 

Zdrowy rozsądek nakazuje mieć oprócz kominka także bezobsługową instalację CO, np. elektryczną. Elektryczna została sztucznie obciążona współczynnikiem "3x".

 

Z par 132.1 nie wynika zakaz dodawania do EP udziału z kominka.

 

Pytanie czy udział kominka w EP zależy od dobrej woli audytora, czy też jest ograniczony przepisami ?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z par 132.1 nie wynika zakaz dodawania do EP udziału z kominka.

 

Pytanie czy udział kominka w EP zależy od dobrej woli audytora, czy też jest ograniczony przepisami ?

Zobacz w "warunkach technicznych ..." :

§ 134. 1. Instalacje i urządzenia do ogrzewania budynku powinny mieć szczytową moc cieplną określoną zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi obliczania zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, a także obliczania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych.

Ponieważ kominek nie służy do ogrzewania pomieszczeń, nie powinien być brany pod uwagę przy ustalaniu charakterystyki energetycznej budynku. Jest to moim zdaniem logiczne. Przecież może zdarzyć się sezon grzewczy, kiedy kominek nie będzie w ogóle używany.

Jeśli ktoś ma inne zdanie na ten temat, to niech odpowie mi czy wykonanie paleniska na środku salonu i odpowiedniego otworu w dachu (tzw. kurna chata) też można uznać za system ogrzewczy ? W dodatku bardzo ekologiczny, na biomasę :lol: :lol: Nic tylko ująć go w świadectwie energetycznym :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW
...

§ 134. 1. Instalacje i urządzenia do ogrzewania budynku powinny mieć szczytową moc cieplną określoną zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi obliczania zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, a także obliczania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych.

...

Ponieważ kominek nie służy do ogrzewania pomieszczeń, nie powinien być brany pod uwagę przy ustalaniu charakterystyki energetycznej budynku. Jest to moim zdaniem logiczne. ..

 

Ad 1 Mam instalację CO, która pokrywa zapotrzebowanie. Nic z tego nie wynika jeśli chodzi o udział kominka w EP.

 

Ad 2

Primo - logika mi mówi, że kominek z DGP czy wodny służy do ogrzewania pomieszczeń a oprócz tego ma funkcję dekoracyjną.

 

Secundo i ważniejsze - logika nie ma tu nic do rzeczy. Ktoś dobiera się siłą do moich pieniędzy, a na to trzeba mieć paragraf.

 

 

Przepisy nakazują mi posiadać (a nie "używać") dodatkowo instalację bezobsługową. Nie znam przepisu, który zabrania mi ogrzewać tylko kominkiem.

 

Nie znam też przepisu który nakazuje audytorowi wpisać 100% EP z owej bezobsługowej instalacji CO.

 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...