Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wg karty technicznej "TYTANA" trzeba kołkować ale nie każą zwilżać ściany:

[...] Za to Soudal nakazuje zwilżyć podłoże:

 

Ja chyba zakołkuję. Zrobię to chyba na narożnikach płyt i przykryję kapslem. W tych normach piszą też o listwie startowej. Dla mnie to jakaś pomyłka skoro mam na fundamentach 12cm i na to chcę bezpośrednio przykleić 20cm ściennego tak aby nie było żadnego mostka. Po cholerę mi ta listwa startowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widac, ze nie zapoznales sie wogole z budowa mojego domu, a szkoda - nie mam bajerow, pc itp , dodatkowe ocieplenie to tylko welna, jakes 1000zl wiecej niz standardowo, zwyke okna i ta zima to styczen - 350, luty - 600, marzec - 300, kwiecien 250 zl, maj - 150 czyli 1650 zl za 5 miesiecy grznia domu z wysoka wilgotnoscia, utrzymujac temp ponad 24 stopnie i bawiac sie regulatorami - nie znajac ich obslugi i eksperymentujac, doliczajac, pazdziernik, listopad i grudzien, wyszloby w granicach 2500 zl za caly rok (95metrow). Mysle ze przyszly rok to kwota sporo ponizej 2000zl.

Nigdy w zyciu nie zdecydowalabym sie na inny system ogrzewania, jade na ferie i mam cieplo w domu caly czas, nie martwie sie ze porzrywa mi rurki, czy cos sie stanie .. nastawiam sterowniki by na dzien mojego powrotu byla zadana temp - przy devilinkach moge to robic z komputera. lub telefonu...

I jeszcze cos - moj system ogrzewania kosztowal mnie niecalo 10 tys, kazda inna instalacja to kwota conajmniej dwukrotnie wieksza, nie wspminajac o pomieszczeniu - kotlowni ktore podwyzsza koszt budowy domu.

 

95m2 powierzchni i 2500pln za prąd(ogrzewanie, cwu) i to ma byc dobry wynik? Prosze nie ośmieszaj się, bo twój dom w takim razie może być przykładem, że ogrzewanie prądem bez super ocieplenia jest nieopłacalne. Grzeję gazem dwa razy taką powierzchnie jak ty i cały rok wynosi mnie ok 3800 pln(12 miesięcy CO razem z CWU plus gotowanie, nie tylko sezon grzewczy) i moje ocieplenie jest dalekie od dobrego, które ma sporo osób na tym forum. Sciany 15cm styro, strop 15 cm styro, podłoga 12 cm styro i jest to zwykły styropian nie jakies cuda o super niskim lambda, dodatkowo nie mam okien w warstwie ocieplenia, wentylacja zwykła grawitacyjna, zero żadnych innych wspomagaczy.

Aha te twoje optymistyczne założenia, ze na ogrzewanie w przyszłym roku wydasz duzo mniej to trochę smieszne są. Owszem dom schnie i mozesz zejsc ok 10, maksymalnie 15% na ilości zużytej energii, ale coroczne podwyżki skutecznie ci zniwelują ten spadek zużycia :)

Edytowane przez greg28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:yes: Pierwszy i ostatni raz mam samochód na gaz. Nigdy więcej.

 

To zupełnie odwrotnie jak ja:) Kiedys jezdziłem gazowcami, ale zachciało mi sie dynamicznych i oszczędnych turbodiesli. Póki są nowe wszystko jest cacy, znaczy było by cacy, gdyby nie ceny ON, ale jak przebieg juz jakiś wskakuje to koszty napraw układów wtryskowych, turbinek i wszelkiej maści czujników EGR i innych gówienek przyprawia o zawrót głowy. Wypisuje sie więc z dieslowskich wynalazków i wracam do gazu, tez są jakies upierdliwości z tym związane, ale przynajmniej dużo taniej aktualnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

95m2 powierzchni i 2500pln za prąd(ogrzewanie, cwu) i to ma byc dobry wynik? Prosze nie ośmieszaj się, bo twój dom w takim razie może być przykładem, że ogrzewanie prądem bez super ocieplenia jest nieopłacalne. Grzeję gazem dwa razy taką powierzchnie jak ty i cały rok wynosi mnie ok 3800 pln(12 miesięcy CO razem z CWU plus gotowanie, nie tylko sezon grzewczy) i moje ocieplenie jest dalekie od dobrego, które ma sporo osób na tym forum. Sciany 15cm styro, strop 15 cm styro, podłoga 12 cm styro i jest to zwykły styropian nie jakies cuda o super niskim lambda, dodatkowo nie mam okien w warstwie ocieplenia, wentylacja zwykła grawitacyjna, zero żadnych innych wspomagaczy.

Aha te twoje optymistyczne założenia, ze na ogrzewanie w przyszłym roku wydasz duzo mniej to trochę smieszne są. Owszem dom schnie i mozesz zejsc ok 10, maksymalnie 15% na ilości zużytej energii, ale coroczne podwyżki skutecznie ci zniwelują ten spadek zużycia :)

dorzuć jeszcze swoje zużycie prądu rocznie ...

 

swiki wybudowała dom na swoje potrzeby i ogólnie płaci mniej od ciebie...

ba...

z tego co podajesz to ja też mam taniej bo ok.3200 za CO i CUW na sezon...

 

jak byśmy potrzebowali wielkiego domu i dużego zużycia ciepłej wody to w tedy pewnie inny system ogrzewania byłby bardziej atrakcyjny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A teraz, z tego co kiedys wczytywalam sie, koszt gazu 0,22 , prad srednio wychodzi mi jakies 0,31 czyli jakies 700 zl rocznie mniej bym za gaz placila - 200 przeglady, daje 500 zl mniej na gazie - czyli ... 40 lat bym potrzebowala by mi sie instalacja zwrocila - spox :p

 

 

zapomniałaś doliczyć jakieś 300kwh prądu na "obsługę" pieca wraz z pompką na sezon...

często w G 11...

no ale przecież grzeją gazem...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Liwko, maly dom i nawet duze zuzycie cwu nie da relatywnie odpowiednich oszczednosci by np montowac pompe ciepla.

 

 

Nie??? Już na tym forum czytałem o zużyciu całej wody przez 4 osoby na poziomie 20m3. Do tego inwestycja w PC przy małym domu może być droga ale nie musi. Jeżeli dom będzie dobrze ocieplony to albo mały kolektor albo niedroga powietrzna. Jeżeli dołożymy do tego duże zużycie CWU inwestycja jak najbardziej może mieć sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie??? Już na tym forum czytałem o zużyciu całej wody przez 4 osoby na poziomie 20m3. Do tego inwestycja w PC przy małym domu może być droga ale nie musi. Jeżeli dom będzie dobrze ocieplony to albo mały kolektor albo niedroga powietrzna. Jeżeli dołożymy do tego duże zużycie CWU inwestycja jak najbardziej może mieć sens.

 

A ja gdzieś zgubiłem taki domowy watomierz wkładany do gniazdka. Chyba kupię nowy i będę wiedział ile zużywam złotówek na CWU. Jestem ja i dwie kobiety (a co! :cool: ) co zwiększa średnie zużycie ;-) i brak wanny co znacznie zmniejsza zużycie ;-). Mam bojler 50l i oprócz kąpieli zużywam ciepłą wodę na mycie naczyń. W sezonie grzewczym woda była ze śmierdziucha a teraz z tego bojlera. Rachunki wzrosły o ok 50-70pln za dwa miesiące. Gdyby wpiąć bojler w II taryfę to byłoby maks ok 30 - 40zł. Dla mnie PCi byłaby raczej niezwracalna. Pewnie troszkę gorzej przekalkuluje się to przy wannie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem Ci stronę wcześniej dwa linki z obliczeniami,wartościami cieplnymi ekogroszka,sprawnosciami itp.

Podałeś zużycie węgla na c.o+cwu jako 3t a to wg wartości z podanych linków ok.24tys.kWh.

Z 1kg ekogroszku otrzymujemy ok.8kWh ciepła a to przy zużyciu 3000kg daje nam 24000kWh otrzymanego ciepła.

 

1 kg węgla to 5,5 kWh a nie 8 kWh.

3000 x 5,5 = 16.500 kWh.

Bądźmy dokładni, chyba jest różnica miedzy 24.000 kWh, a 16.500 kWh, dokładnie 45%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bądźmy dokładni,dzięki niskiej sprawności kotłów zamiast 24000kWh otrzymujemy 16500kWh,reszta kWh idzie w powietrze :)

Nie mniej zużywamy 24000kWh ciepła.

 

Arturo, nie zuzywamy a raczej dostarczamy. Mowiac o bilansie energii dobrze nazwac to w sposob jednoznaczny, czyli energia dostarczona i energia uzyskana. I stad mamy sprawnosc. Zuzycia iles KWh ciepla nie daje wprost zadnej informacji (chodz w tym przypadku mozna sie tego domyslac).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiejszej "rzepy":)

Gazu jest znacznie mniej niż sądzono bo nie na 300 a tylko na 100 lat - nawet wnukom wystarczy:)

 

Węgla też mamy jeszcze na kilkaset lat, jednak jego cena jest jakoś dziwnie wysoka.

W Stanach cena gazu mogła spaść, w Polsce nie sądzę by tak się stało. Może kilka procent na otarcie łez, państwo przecież trzeba z czegoś utrzymywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roznicy w cenach, przeciez maja prowdzic elektrownie atomowe, ceny pradu drastyczneie spadna itd, nie mowmy o tym czego nie ma bo to jak wrozenie z fusow..

 

Czy mozna prosić o zródło informacji o drastycznej obniżce cen energii elektrycznej w przyszłości. Czyż to nie jest wrózenie z fusów.

Energetyka od wielu lat jest niedoinwestowana, bedą wyłaczenia przestarzałych bloków energetycznych i są potrzebne wielkie nakłady na budowę nowych i na modernizację sieci przesyłowych. Jakim cudem przy tak wielkich nakładach na infrastrukturę mają spaść ceny nie wiem. Państwo również wtrąci swoje 3 grosze w postaci akcyzy, podatków itd. Tak na marginesie, Niemcy wyłączyli już 7 elektrowni atomowych, Polska jeszcze nie zaczeła budować pierwszej.

Jestem pracownikiem Tauronu i temat jest mi znany.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...