Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Dostałem wycenę kabli grzewczych sporządzoną na podstawie rzutu pomieszczeń i widzę że Panowie zainstalowali mi moc ok. 120 W/m2. Ktoś mi tu doradzał 70 W/m2 zasugerowałem że mam dom bardzo dobrze ocieplony ale handlowiec upierał się żeby dać więcej. Czy naprawdę starczy mi te 70W/m2? Czy wydać te 1500 zł więcej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

rys3.jpg

Domek jest parterowy, wykonany w technologii szkieletowej, przekrój ściany od wewnątrz: 2x płyta GK , stelaż - w stelażu 5 cm wełny, paroizolacja, pomiędzy konstrukcją 15cm wełny, płyta mpf 22 mm, wiatroizolacja, 10cm wełny, tynk. Sufit narazie 20 cm wełny ale planuję do zimy dołożyć jeszcze 20-30 cm. . Wentylacja mechaniczna, okna pcv dwuszybowe, Podłoga to płyta fundamentowa 20 cm leżąca na 20 cm eps 100, na płycie 5 cm styro i wylewka z miksokreta 6 cm i na to kable w warstwie kleju pod płytkami, jedynie w 3 pokojach będą panele. Zestawienie dostałem takie:

kable 10W/mb

SIEŃ - 3,31m2 - kabel grzejny 440W

POM. TECH. + ŁAZIENKA - 6,9m2 - kabel grzejny 900W

POKÓJ - 13,08m2 - kabel grzejny 1560W

POKÓJ - 11,08m2 - kabel grzejny 1300W

POKÓJ - 8,47m2 - kabel grzejny 1080W

SALON - 19,56m2 - kabel grzejny 2250W

HALL + KORYTARZ - 6,9m2 - kabel grzejny 900W

KUCHNIA - 9,76m2 - kabel grzejny 1080W

Pozdrawiam

Edytowane przez Hothar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH]118952[/ATTACH]

Domek jest parterowy, wykonany w technologii szkieletowej, przekrój ściany od wewnątrz: 2x płyta GK , stelaż - w stelażu 5 cm wełny, paroizolacja, pomiędzy konstrukcją 15cm wełny, płyta mpf 22 mm, wiatroizolacja, 10cm wełny, tynk. Sufit narazie 20 cm wełny ale planuję do zimy dołożyć jeszcze 20-30 cm. . Wentylacja mechaniczna, okna pcv dwuszybowe, Podłoga to płyta fundamentowa 20 cm leżąca na 20 cm eps 100, na płycie 5 cm styro i wylewka z miksokreta 6 cm i na to kable w warstwie kleju pod płytkami, jedynie w 3 pokojach będą panele. Zestawienie dostałem takie:

kable 10W/mb

SIEŃ - 3,31m2 - kabel grzejny 440W

POM. TECH. + ŁAZIENKA - 6,9m2 - kabel grzejny 900W

POKÓJ - 13,08m2 - kabel grzejny 1560W

POKÓJ - 11,08m2 - kabel grzejny 1300W

POKÓJ - 8,47m2 - kabel grzejny 1080W

SALON - 19,56m2 - kabel grzejny 2250W

HALL + KORYTARZ - 6,9m2 - kabel grzejny 900W

KUCHNIA - 9,76m2 - kabel grzejny 1080W

Pozdrawiam

 

Projektowe obciązenie cieplne szacuję na max 4500 W, za mało danych aby szacunek był dokładniejszy, czyli przewymiarowane ok 2 krotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH]118952[/ATTACH]

Domek jest parterowy, wykonany w technologii szkieletowej, przekrój ściany od wewnątrz: 2x płyta GK , stelaż - w stelażu 5 cm wełny, paroizolacja, pomiędzy konstrukcją 15cm wełny, płyta mpf 22 mm, wiatroizolacja, 10cm wełny, tynk. Sufit narazie 20 cm wełny ale planuję do zimy dołożyć jeszcze 20-30 cm. . Wentylacja mechaniczna, okna pcv dwuszybowe, Podłoga to płyta fundamentowa 20 cm leżąca na 20 cm eps 100, na płycie 5 cm styro i wylewka z miksokreta 6 cm i na to kable w warstwie kleju pod płytkami, jedynie w 3 pokojach będą panele. Zestawienie dostałem takie:

kable 10W/mb

SIEŃ - 3,31m2 - kabel grzejny 440W

POM. TECH. + ŁAZIENKA - 6,9m2 - kabel grzejny 900W

POKÓJ - 13,08m2 - kabel grzejny 1560W

POKÓJ - 11,08m2 - kabel grzejny 1300W

POKÓJ - 8,47m2 - kabel grzejny 1080W

SALON - 19,56m2 - kabel grzejny 2250W

HALL + KORYTARZ - 6,9m2 - kabel grzejny 900W

KUCHNIA - 9,76m2 - kabel grzejny 1080W

Pozdrawiam

Pierwsze co się rzuca w oczy to kabel 10W/mb, pomysłowy ten sprzedawca. Sezon na "jelenie" się zaczął. Czemu nie 18W/mb dużo taniej i mniej do układania. Potem zerknę na rzuty, choc do tego czasu czuję że chłopaki (i swiki :-P) coś powiedzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ma w ofercie kable 15W/m2 i wyszły by taniej ale czy dając takie mocniejsze kable w warstwie kleju pod płytkami nie będę czuł ciepłych i mniej ciepłych pół? Z tego co się orientuję to Wy macie w większości kable w wylewce więc ten efekt nie wystąpi...

Aha i kable od tego producenta nie są ekranowane a np. Divi są. Czy przejmować się tym czy olać? Wiadomo że kasa się liczy ale do pewnego stopnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie olewać!!! Dla mnie fakt braku ekranu z miejsca je dyskwalifikuje! Na studiach miałem przedmiot "kompatybilność elektromagnetyczna" na którym badaliśmy różne rzeczy, kable grzejne również i różnica jest kolosalna, aż dziw że takie bez ekranu przeszły atesty, a może one ich po prostu nie mają? Dla przykładu ekranowany kable grzejny ma mniejsze promieniowanie elektromagnetyczne niż przewód go zasilający umieszczony w ścianie. Edytowane przez Lobo_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ekranowany zawsze powinien być montowany na stalowej siatce uziemionej i efekt będzie taki jak by był ekranowany.

 

Wierutna bzdura, to jest coś w stylu "jak zajeb... kotka za pomoca młotka" Może i go uziemisz w razie przebicia, ale nie wyeliminujesz promieniowania, bo w czasie normalnej pracy, kiedy kabel nie jest uszkodzony, nie masz metalicznego połączenia z uziemieniem, a nawet jak bys je miał to ekran nie spełnia tylko roli uziemienia ale ekranuje, łopatoligicznie rzecz biorąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vs klatka Faradaya, komory ekranowe, siatki ekranowe... - najłatwiej to sprawdzić zamiast teoretyzować.

rozumiem że sprawdzałeś? twierdzisz że siatka metalowa do której są przymocowane kable grzejne (bez połączenia metalicznego, bo są przeciez izolowane) będzie spełniała funkcję ekranuje elektromagnetycznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się kłócić bo... :p nie mam miejsca na zbrojenie siatką metalową. Tak więc nieekranowane odpadają... Nikt nie podjął kwestii mocniejszych kabli (18W/mb) w warstwie kleju... Czy słusznie myślę że mogą być bardziej odczuwalnie cieplejsze i chłodniejsze strefy niż przy 10W/mb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu.int, dla jednego to mało dla innego dużo. jak będziesz kładł kable u siebie zrobisz jak uważasz, ja bym tak nie zrobił z prostej przyczyny pole zamknięte jest całkowicie zneutralizowane, a siatka tego nie zrobi, i nie chciałbym na sobie testowac spania 30cm nad takimi kablami przez 20lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę spał nad, pod ani obok:) Choć wg wyliczeń będzie pomijalne to z ciekawości zbadam - normy mam, miernik natężenia pola elektromagnetycznego niskich częstotliwości też w f-mie się znajdzie.

Podzielę się wynikami:)

Podziel się a najlepiej jak bys zbadał kable z i bez ekranu, a jeszcze lepiej 6cm pod wylewką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak tam budowlany_laik tzryma sie po jego optymalizacji, a raczej jak jego dom się trzyma. mam nadzieję że się wykaraskał z tego.

 

budowlany_laik ma w małym palcu kompendium szpachlowania rys 0-5mm,

żytko ponoć zamontował PC, pewnie dlatego już tutaj nie zagląda - i chwała Bogu

 

edit: budowlanego szkoda, bo przez te rysy certyfikat szczelności diabli wzięli

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...