Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W dodatku mam dziwne odczucie, że ziemia rano odbiera więcej ciepła i okna od wschodu są mniejszym problemem latem, niż te od zachodu.

 

No zdecydowanie. Tak mniej więcej od wschodu mam kuchnię i co najwyżej w oczy rano oślepia. Od zachodu robi się po południu sauna. Od zachodu też sypialnia i bez klimy nie ma opcji przeżyć lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile ziemia pochłania zimą! Tyle, że to nie ma nic wspólnego z naświetleniem, które przy takiej samej przejrzystości powietrza jest takie samo w mrozie i upale...

 

Samo światło to nie wszystko. Zimą mimo że przechodzi mi słońce niemal przez całe wnętrze, jakoś nie za bardzo chce je nagrzać.

Zrób mały eksperyment. Połóż się rano na kocyku przy samej ziemi, a po chwili wleź na dach domu. Chyba zrozumiesz o czym mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz mam za sobą dwie zimy w nowym domu i zysków od wschodu nie ma a od zachodu są. Co do wiatrów to mieszkam na "wygwizdowie". W salonie mam od zachodu okno 3c2,3 1m od niego stoi wypoczynek i nigdy żona nie skarżyła sie że przy sztormach od niego ciągnie, mało tego nawet pomiary zuzycia dobowego togo nie potwierdzały. Dużo gorszy jest mróz, a niżeli wiatr. Nadal twierdzę że zyski od zachodu są bardzo istotne w bilansie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszemy o uzyskach cieplnych ze słońca to wpływ innych czynników (wiatr, pochłanianie gruntu, alkohol, nadciśnienie tętnicze...) na odczuwanie temperatury należy wykluczyć. Dlatego trzeba rozważać tylko ilość tych fal słonecznych, które bezpośrednio rozgrzewają nam d... i to co wokół. Tych fal średnio dla PL, w ujęciu rocznym, po południu jest mniej niż do południa. Wiatr to już kwestia zależna od położenia inwestycji, dlatego Lobo_M może mieć bardziej korzystną stronę zachodnią a ktoś inny wschodnią.

 

Krótko i na temat:

1) Dlaczego w upalne, letnie, słoneczne dni nie zaleca się opalać pomiędzy godz. 11 a 16 ?

2) Dlaczego spacer po południu zimą jest przyjemniejszy od spaceru o poranku?

3) Dlczego termometr powinien być osłonięty od słońca, a rano jest zimniej niż po południu?

Wniosek

Po południu w PL jest zawsze przyjemniej niż rano:P

PS. I nie mylić z kacem, który często po południu jest mniejszy niż rano, no chyba, że ktoś rano zaczyna i po południu kończy:)

Edytowane przez piotrmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem poważnie w temacie, to już "dzieści" lat temu dziadek mnie uczył, że ze wschodu zimą zawsze mamy mróz, a letem..........mamy z zachodu jak w tym roku chlapę. I w takim miejscu geograficznym się znajdujemy. Trzeba się pogodzić, że zimą mamy więcej wiatrów ze wschodu i słońca, a latem więcej chmur i ciepła z zachodu.

Wiatry z południa i z północy to zupełnie inny temat. Ekstremum zimą i latem. W praktyce totolotek:)

Wystarczą cztery godziny samolotem na południe, żeby adam z jaśkiem nie zakładali durnych tematów czy można dom ogrzać słońcem:) Można, tylko trzeba chłodzić 8 miesięcy:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do minimalnych okien zachodnich mam odmienne zdanie. Otóż mam wielkie tarasowe okno. Od zachodu stoi wielka 5 może 6-metrowa sosna osłaniająca od wiatru. I tak zamierzam ją przerzedzić, żeby przepuszczała promienie słoneczne a nadmiar słońca zabrać jak Lobo drzewem liściastym. Ja od pd-zach mam taras i nie wyobrażam sobie nie skorzystać z jesiennego zachodzącego słoneczka popijając kawkę na tarasie albo lubując się promieniami słońca.

 

Co do zysków z okapu to oczywiście są największe od południa i o to chodziło bo mam tam sporo okien ok 7m2. Od wschodu słońce zanim wstanie wiele szkody nie narobi bo jeszcze w domu wieczorny chłód a od zachodu drzewa liściaste - ochronią przed wiatrem zimą i słońcem latem, a zimą jak opadną liście to słoneczko wpuszczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://biznes.interia.pl/budownictwo/news/od-2015-r-budowa-domu-z-kolektorami-slonecznymi-moze-byc,1814171#commentReplyForm-main

 

Kretynizm! Powinni zakazać instalowania, w nowo budowanych domach, kotłów na paliwa stałe, wtedy zmusili by nieco do myślenia. A tak, śmieciuszek, kolektorek, i jakoś to będzie. Znowu wszyscy będą zadowoleni, po za inwestorem:(

Kto płaci tym kretynom za myślenie? Wolę to pytanie zostawić bez odpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kalkulowalismy sobie tak piec z podajnikiem plus na lato kolektory to wychodziła nam kwota większa niż za powietrzną

olaliśmy kolektory.- mamy czystą kotłownie dodatkowo

ludziom się nie dziwie że kombinują-jak ktoś nie chce nie może iść w powietrzną to może niech chociaż policzy jakąś gruntową

na moje oko z 5-8 tyś drożej niż nibyekopiec+kolektory.

 

a najlepiej izolować chałupę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na całe szczęście jest internet i FM gdzie takie bzdury są rozkładane na czynniki pierwsze i można przekonać się do opłacalności poszczególnych rozwiązań

 

niestety dla inwestora laika kolektory są czymś super - moje pierwotne założenia tez były takie : solary, przydomowa elektrownia /wiatrak etc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lobby

panstwo nie powinno premiować za zakup tylko za niskie koszty utrzymania domu

przy pompach jakieś inne taryfy-fakt że dom musiałby spełniać okreslone parametry

 

Wszystko po to by oszczędzać energię...

Jak można wciskać ludziom na chama "ekologiczne" rozwiązania, jednocześnie przymykając oko na instalowanie wszelkiej maści kopciuchów? A jeżeli nie wiadomo o co chodzi...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na całe szczęście jest internet i FM gdzie takie bzdury są rozkładane na czynniki pierwsze i można przekonać się do opłacalności poszczególnych rozwiązań

 

niestety dla inwestora laika kolektory są czymś super - moje pierwotne założenia tez były takie : solary, przydomowa elektrownia /wiatrak etc

 

W komentach też im nieźle pojechali, tyle że co z tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z drugiej strony jakby pary gnojków na mojej ulicy miało kolektory to latem byłaby ulga no ale gumiaki i tak poczekałyby do przymrozków

 

u mnie na wsi ostatnio było jakieś spotkanie z magikami od kolektorów

żenujące było to że urząd gminy robi za naganiacza-fajnie że ludzie ich w remizie osp wyśmiali

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://biznes.interia.pl/budownictwo/news/od-2015-r-budowa-domu-z-kolektorami-slonecznymi-moze-byc,1814171#commentReplyForm-main

 

Kretynizm! Powinni zakazać instalowania, w nowo budowanych domach, kotłów na paliwa stałe, wtedy zmusili by nieco do myślenia. A tak, śmieciuszek, kolektorek, i jakoś to będzie. Znowu wszyscy będą zadowoleni, po za inwestorem:(

Kto płaci tym kretynom za myślenie? Wolę to pytanie zostawić bez odpowiedzi...

 

Im płacą za wciskanie kitu "ciemnemu ludowi" a to co sami myślą jest zupełnie inną sprawą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...