Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kimer gdzie można nabyć takie cudo lub poczytać o tym w Polsce? Drogie są takie grzejniki? a jak masz rozwiązane całe ogrzewanie w domu?

 

W Polsce natrafiłem na 2 dystrybutorów grzejników firmy LHZ, których używam. Jak wpiszesz w Google'a "LHZ", to trafisz na ich strony. Jest też dystrybutor grzejników konkurencyjnej firmy Jawo, które działają na podobnej zasadzie. Kiedyś był wątek im poświęcony na Forum Muratora: http://forum.muratordom.pl/grzejniki-energooszczedne-elektryczne,t32576.htm.

 

Jeśli chodzi o moje ogrzewanie, to te grzejniki są jedynym źródłem ciepła w moim domu i, jak na razie, jestem zadowolony. Koszt ogrzewania poniżej 16 zł za m2 na sezon grzewczy (wg aktualnych cen energii) całkowicie mnie zadowala, biorąc pod uwagę bezobsługowość, czystość i komfort cieplny, zwłaszcza po kilkunastoletnim doświadczeniu w ogrzewaniu węglem.

 

Jeśli chodzi o cenę, to zalezy ona od kursu euro. Ja kupowałem we wrześniu 2007 r. i zapłaciłem około 4000 euro za 9 grzejników o łącznej mocy 10 kW. Do tego dokupiłem 6 termostatów radiowych z gniazdkami sterującymi w firmie Conrad, bo oryginalne termostaty radiowe LHZ są za drogie, a termostaty wbudowane w grzejniki mnie nie zadowalały.

 

Ten typ ogrzewania funkcjonuje u mnie już drugi sezon grzewczy. Od początku jego zastosowania odczytuję 3 razy na dobę stan liczników i wrzucam dane do Excela, stąd dokładne wyliczenia w jednym z poprzednich postów. Ponieważ w trakcie pierwszego sezonu trwała jeszcze termomodernizacja domu, mogłem śledzić na bieżąco jej wpływ na zużycie energii do ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziale się teraz ja swoją opinią. Wybrałem ogrzewanie elektryczne gdyż wybór miałem mały. Gazu brak pochodnych węgla oficjalnie nie odbiorą mi, wiec padło na elektrykę. Pierwszy miesiąc tragedia -prąd budowlany do tego mrozy były ok - 20C rachunek za ok 5 tygodni - 2200 zł

Od 28 stycznia mam G12w ma być taniej ale już widzę że do 24 marca poszło mi ok 4500kW w II i 300 w I taryfie

Ogrzewanie wodne podłogowe na ok 70 m

2 reszta to kaloryfery Dom 185m nie grzeje garażu kotłowni razem ok 45 m2 + bufor 800l Temperatura w domu ok 21 c czasem 23 czasem 19 ..... docieplenie 15 cm na stropie 24 na podłodze 10 cm steropianu z czego 5 to styrodur 5 zwykły

Jak czytam że są tu tacy co płaca po 300 zł za miesiąc pytam JAKI CUDEM

aa CWU na prąd komp tv nie wiele więcej ... Czy winny jest pierwszy rok ogrzewania .. suszenia czy tak już będzie

Mam pytanko zauważyłem ze godzina ładowania bufora tz 800l to max 1,5 grzania potem temperatura spada z 60 na 45/50 i już bida .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziale się teraz ja swoją opinią. Wybrałem ogrzewanie elektryczne gdyż wybór miałem mały. Gazu brak pochodnych węgla oficjalnie nie odbiorą mi, wiec padło na elektrykę. Pierwszy miesiąc tragedia -prąd budowlany do tego mrozy były ok - 20C rachunek za ok 5 tygodni - 2200 zł

Od 28 stycznia mam G12w ma być taniej ale już widzę że do 24 marca poszło mi ok 4500kW w II i 300 w I taryfie

Ogrzewanie wodne podłogowe na ok 70 m

2 reszta to kaloryfery Dom 185m nie grzeje garażu kotłowni razem ok 45 m2 + bufor 800l Temperatura w domu ok 21 c czasem 23 czasem 19 ..... docieplenie 15 cm na stropie 24 na podłodze 10 cm steropianu z czego 5 to styrodur 5 zwykły

Jak czytam że są tu tacy co płaca po 300 zł za miesiąc pytam JAKI CUDEM

aa CWU na prąd komp tv nie wiele więcej ... Czy winny jest pierwszy rok ogrzewania .. suszenia czy tak już będzie

Mam pytanko zauważyłem ze godzina ładowania bufora tz 800l to max 1,5 grzania potem temperatura spada z 60 na 45/50 i już bida .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zużycie prądu jakie podałem to zużycie całkowite. Z tego co zaobserwowałem przed uruchomieniem ogrzewania zużywałem średnio ok 20 kW wiec można policzyć że na ogrzewanie szlo mi ok 70kw dziennie. Co by się zgadało, piec Elterm 12kW chodzi max 6 godzin dziennie.

Do marca działał tez kominek ok 8h/dziennie, wszak jest bez rozprowadzenia bo miał to robić rekuperator ale działa. Reku włączyłem niedawno wiec tak jak by go nie było. Pierzemy zmywamy odkurzamy po 22ej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem ciekawy jak to wyjdzie. Podlogowe akumulacyjne 120 m2, konwektory na poddaszu 100 m2

 

Za grudzien, styczen, luty rachunek ok 5 tys. + dogrzewanie kozą - 1000, tynki gipsowe na początku listopada , 30 cm dziura pod drzwiami budowlanymi. Lepiej by bylo wziac promiennik na gaz z butli cos tak patrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak policzyć potrzebne zapotrzebowanie na moc przyłączeniową dla ZE jeśli planuję elektryczną podłogówkę i 5 konwektorów?

Nie ma co liczyć :lol:

Wystarczy Tobie 16kw :lol:

 

Dlaczego myślisz, że 16kw wystarczy? Całe ogrzewanie domu podlogowką, 5 konwektorów, sprzęt domowy itp. Dom 17x10 w tym 33qm garażu i 12qm pomieszczenia gospodarczego, ktore nie będą ogrzewane. Góra przykryta dachem 30stopni więc metrów użytkowych na górze nie za dużo. Całość solbet 24cm + 20 cm styro, podłoga 20cm styro, dach 30cm wełny. Nadal pytam jak policzyć potrzebną moc przyłaczeniową dla ZE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak policzyć potrzebne zapotrzebowanie na moc przyłączeniową dla ZE jeśli planuję elektryczną podłogówkę i 5 konwektorów?

Nie ma co liczyć :lol:

Wystarczy Tobie 16kw :lol:

 

Dlaczego myślisz, że 16kw wystarczy? Całe ogrzewanie domu podlogowką, 5 konwektorów, sprzęt domowy itp. Dom 17x10 w tym 33qm garażu i 12qm pomieszczenia gospodarczego, ktore nie będą ogrzewane. Góra przykryta dachem 30stopni więc metrów użytkowych na górze nie za dużo. Całość solbet 24cm + 20 cm styro, podłoga 20cm styro, dach 30cm wełny. Nadal pytam jak policzyć potrzebną moc przyłaczeniową dla ZE?

 

U mnie liczyłem "mniej więcej" i wyszło mi 16 kw - domek 134 m2 uzytkowej. Mała sugestia - na czas budowy wystap o jak najmniejszą ilość kw. W taryfie budowlanej płaci sie za każdy przyznany kW i efekt jest taki że płace prawie 90 zł opłat stałych/m :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Jeśli wystepuję do ZE z wnioskiem o warunki przyłączenia potrzebne do pozwolenia na budowę to oni przyznają mi prąd budowlany? Czy potem od momentu przyznania i wydania tej decyzji muszę placić za prąd przyznany mimo, że z niego nie korzystam? Czy tylko płacę za opłaty przesyłowe? Niech ktoś to wyjaśni jak krowie na miedzy bo już się gubię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Jeśli wystepuję do ZE z wnioskiem o warunki przyłączenia potrzebne do pozwolenia na budowę to oni przyznają mi prąd budowlany? Czy potem od momentu przyznania i wydania tej decyzji muszę placić za prąd przyznany mimo, że z niego nie korzystam? Czy tylko płacę za opłaty przesyłowe? Niech ktoś to wyjaśni jak krowie na miedzy bo już się gubię.

No pogubiłeś się :)

 

Warunki techniczne to nie to samo co przyłączenie. Nie płacisz nic, dopóki cię fizycznie nie podłączą i nie będziesz miał prądu.

 

Po otrzymaniu warunków możesz złożyć wniosek o przyłączenie do sieci. Po złożeniu tego wniosku, w ciągu chyba dwóch lat muszą cię przyłączyć. Zwykle trwa to kilka miesięcy. Po podłączeniu płacisz opłatę przyłączeniową stawka X zamówiona moc i zaczynasz płacić abonament oraz opłaty za zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...