Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zdecydowałem się na kominek z płaszczem wodnym + prąd.

ogrzewanie podłogowe wodne na całym dole (50mkw) + 4 grzejniki (konwektory) na górze.

 

Jaki do tego dobrać piec elektryczny oraz czy zastosować przepływomierze na cwu czy zbiornik np 120 l z grzałką?

 

Przepraszam ale dlacze ma być centralne wodne, czy elektryczny piec ma być tymczasowo do czasu az będzie gaz lub PC ?? W przeciwnym przypadku to głupota, wydawanie kasy na podłogówke i kompikowanie sobie zycia ukłądem hydraulicznym który nie jest wiecznie szczelny i nieazpowietrzalny, rezygnuje sie przy tym z 3 korzysci ogrzewania prądem tzn taniosci inwestycyjnej, łatwosci automicznego sterowania dla kazdego pomieszczenia i braku koniecznosci konserwacji.

 

hmmm....

wodne ponieważ będę wykorzystywał kominek z pw

 

A ja korzystam z kominka z dgp grawitacyjnego i bardzo sobie to chwale ponieważ kiedy nie ma prądu a w wietrzne dzni to sie zdarza to żadana podłogówka ani pompa w płaszczu wodnym zbyt długo na zasilaniu awaryjnym nie podziala. Kominek z płaszczem wodnym to nie taka prosta sprawa pogadaj ze szczerymi i normalnymi jego uzytkownikami na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Gaweł ,nie taka znowu głupota bo co zrobi wlasciciel konwektorów chcąc zmienic sposób ogrzewania np. na gazowe ?

 

Własciciel podlogówki wodnej demontuje piec elektryczny i podlącza gazowy lub węglowy lub jakikolwiek inny .

A jeśli chodzi o latwosc sterowania temperaturą to podlogowka jest doskonale sterowalna a opowiesci o jej niesterowalnosci szerzą ci ktorzy albo nigdy jej nie mieli ,albo mają źle zrobioną instalacje .

Jestem zwolennikiem upraszczania instalacji grzewczej ,ale calkowita rezygnacja z instalacji CO na rzecz konwektorow jest dla mnie delikatnie mówiąc nierozsądna .

 

Dlatego napisłem że pod warunkiem nie zmieniania nośnika energii to głupota. a co by było gdybybyło ale nie było to inna sprawa. Jeżeli ma być to rozwiązanie tymczasowe to proszę bardzo jest to dopuszczalne, Sąsiad podszedł do zagadnienia inaczej zrobił na razie rozprowadzenie do CO i zostawił w spokoju i grzeje sobie tak jak ja kominkiem i konwektorami.

Co do wodnej podłogówki i gdybania to jeżelimasz kase to mozesz robic co chcesz i nie jest istotne praejmowanie sie kosztami inwestycyjnymi.

Z doświadczenia ci powiem ze bufor plus podłogówka i wykorzystanie II taryfydo grzania to rewela tak na dzien dobry 5-6 tysiecy / sezon no chyba ze masz dom pasywny. (nie wiem dlaczego takie to jest nieefektywne ale to niestety wypróbowane i tak jest :cry: )

 

Co do nierozsądności rezygnacji z instalacji hydraulicznej co tez miałem wątpliwosci ale sobie powiedzialem a co tam czy ja musze miec h...o jak wszyscy i olałem to , pweno ze miałem watpliwosci czybedzie cieplo i ile mnie to wyniesie ale okazało sie po 6 sezonie grzewczym ze jest ok i nie chce gazu zreszta ja mam do niego dostep cały czas ale nie chce bo za drogo to wychodzi w eksploatacji jak sie wszystko policzy łacznie z kosztami inwestycji. Podlogówka jest fajna ale pod okłądziny ceramiczne a nie każdy chce miec "sklep spożywczy" w salonie ja nie :-?

 

Reasumując bez rozsądku mam darmowe inwestycyjnie i rozsądne w kosztach ogrzewanie domu. :roll: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na kominek z płaszczem wodnym + prąd.

ogrzewanie podłogowe wodne na całym dole (50mkw) + 4 grzejniki (konwektory) na górze.

 

Jaki do tego dobrać piec elektryczny oraz czy zastosować przepływomierze na cwu czy zbiornik np 120 l z grzałką?

 

Przepraszam ale dlacze ma być centralne wodne, czy elektryczny piec ma być tymczasowo do czasu az będzie gaz lub PC ?? W przeciwnym przypadku to głupota, wydawanie kasy na podłogówke i kompikowanie sobie zycia ukłądem hydraulicznym który nie jest wiecznie szczelny i nieazpowietrzalny, rezygnuje sie przy tym z 3 korzysci ogrzewania prądem tzn taniosci inwestycyjnej, łatwosci automicznego sterowania dla kazdego pomieszczenia i braku koniecznosci konserwacji.

 

hmmm....

wodne ponieważ będę wykorzystywał kominek z pw

 

A ja korzystam z kominka z dgp grawitacyjnego i bardzo sobie to chwale ponieważ kiedy nie ma prądu a w wietrzne dzni to sie zdarza to żadana podłogówka ani pompa w płaszczu wodnym zbyt długo na zasilaniu awaryjnym nie podziala. Kominek z płaszczem wodnym to nie taka prosta sprawa pogadaj ze szczerymi i normalnymi jego uzytkownikami na tym forum.

 

 

hmm..

wszyscy chwalą kominki z pw....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na kominek z płaszczem wodnym + prąd.

ogrzewanie podłogowe wodne na całym dole (50mkw) + 4 grzejniki (konwektory) na górze.

 

Jaki do tego dobrać piec elektryczny oraz czy zastosować przepływomierze na cwu czy zbiornik np 120 l z grzałką?

 

Przepraszam ale dlacze ma być centralne wodne, czy elektryczny piec ma być tymczasowo do czasu az będzie gaz lub PC ?? W przeciwnym przypadku to głupota, wydawanie kasy na podłogówke i kompikowanie sobie zycia ukłądem hydraulicznym który nie jest wiecznie szczelny i nieazpowietrzalny, rezygnuje sie przy tym z 3 korzysci ogrzewania prądem tzn taniosci inwestycyjnej, łatwosci automicznego sterowania dla kazdego pomieszczenia i braku koniecznosci konserwacji.

 

hmmm....

wodne ponieważ będę wykorzystywał kominek z pw

 

A ja korzystam z kominka z dgp grawitacyjnego i bardzo sobie to chwale ponieważ kiedy nie ma prądu a w wietrzne dzni to sie zdarza to żadana podłogówka ani pompa w płaszczu wodnym zbyt długo na zasilaniu awaryjnym nie podziala. Kominek z płaszczem wodnym to nie taka prosta sprawa pogadaj ze szczerymi i normalnymi jego uzytkownikami na tym forum.

 

 

hmm..

wszyscy chwalą kominki z pw....

 

Wszyscy to znaczy kto??

 

Kominekz PW to pominąwszy ze trafisz za 1 razem na odpowiedni model i ktoś ci wykona cała instalację poprawnie to:

 

1)kotłownia w salonie

2)koniecznosc palenia non stop i posiadania dodatkowego pieca (groźba zamarzniecia instalacji w zimie)

3) trzeba miec alternative power i jakies sterowanie bo zbudzenie sie w nocy kiedy jest przerwa w dostawie prądu i pompa sie zatrzyma i rury zaczną ci łomotac nie jest przyjemna

4)przy komnkach z PW często występuje zakopcona szyba i zasmołowane palenisko spowodowane zbytnim obciązeniem komnka przez płaszcz

 

 

Ponadto powiemci ze nie spotkałem się z chocby z 1 osobą która była zadowolona z pieca co elektrycznego pod wzgledem zuzycia prądu to masakra i smaobójstwo.

 

Moja znajpma ma juz 8 lat kominek z pw pierwszy wkad wywaliła i dopiero z 2 jest zadowolona ale piersze 10k poszło sie smigac, jako źródło niezamarzające olała piec co elektryczny i zostawia 2 olejaki duże na parterze jak wyjeżdża jest taniej i lepiej.

 

Może i przekonałbym się do takiego kominka ale pod 3 warunkami:

 

własciwe wykonanie

dostęp do taniego drewna

przebywanie całyczas w domu jakis wolny zawód lub lepiej wypasiona emerytura :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy elektrycznym ogrzewaniu mieszkań i domów, moce przyłączeniowe rzędu 25-30kW są standardem. Jeśli w mieszkaniu korzysta się z przepływowych ogrzewaczy wody to dochodzi kolejne 10-15kW pobieranej mocy.

To kolejny mit. Na początku sezonu grzewczego grzałem cały dom (108 m2) energia elektryczną. Do tego dochodziła ciepła woda użytkowa. Mam moc przyłączeniową 14kW. Nigdy tej mocy nie udało mi się przekroczyć. Na ogrzewanie i ciepła wodę szło w II taryfie 8kW, w II taryfie działała też zmywarka i pralka, a często też żelazko. W I taryfie była wykorzystywana znacznie mniejsza moc.

Jednorazowy wydatek 500-1000zł na zapas mocy jest niczym przy pozostałych kosztach budowy.
Na początku budowy taka kwota rzeczywiście nie boli. Zapytaj jednak o nią tych, którzy kończą budowę, czy woleli by ja wydać na większy przydział mocy, czy na np. nowy żyrandol, czy lepszą zabudowę w kuchni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z 1 i 2 stwierdzeniem :D .

Przydział mocy zależy lokalnie od zakładu energetycznego tzn jakie zabezpieczenie główne przydziela do danego przydziału mocy, zreszta i to mozna załatwic :wink: , ja mam zabezpieczenie 3x25A i przydział mocy 15 kw natomiast sąsiad to samo przy 10 KW i ja i on nie narzekamy. To jest kwestia równomiernego podziału obciążenia pomiędzy poszczególne fazy, jeżeli jest to źle zrobione to żadne zabezpieczenie nie pomoze będziewywalało korki i tyle. Generalnie kiedyś włączyłem w domu wszystko co mam kuchnie i ogrzewanie łącznie ok 22kw i nic sie nie działo oprócz tego ze licznik malo sie nie urwał :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym tylko dopisać się do klubu "elektryków". Dom w fazie wykańczania, 140m pow.użytkowej + nieogrzewana piwnica, wentylacja mech., kominek z rozprowadzeniem do pomieszczeń na poddaszu, okna z szybami 0.6 i niepewność właściciela co do przyszłych rachunków. Wszyscy wokół: elektryką najdrożej itp.

Ogrzewanie - konwektory Atlantic. Pozdrawiam Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym tylko dopisać się do klubu "elektryków". Dom w fazie wykańczania, 140m pow.użytkowej + nieogrzewana piwnica, wentylacja mech., kominek z rozprowadzeniem do pomieszczeń na poddaszu, okna z szybami 0.6 i niepewność właściciela co do przyszłych rachunków. Wszyscy wokół: elektryką najdrożej itp.

Ogrzewanie - konwektory Atlantic. Pozdrawiam Jacek

 

Cóż dla mnie miernikiem oceny systemu grzewczego jest konkretna temperatura np od 20-22 st C w domu i rachunki mozliwe do zapłacenia. U mnie to wychodzi 380 zł n miesiąc (calkowite zuzycie) w lecie 220 tak wiec na ogrzewanie wychodzi 1920 zł są to wartości szacunkowe. Wydaje mi się to niedrogo :roll:

 

Jeżeli masz dom z poddaszem użytkowym to powinno sie udać, nie wiem ale parterówki jakoś kiepsko wypadają w kosztach ogrzewania, tzn jeszcze nie spotkałem w najblizszym otoczeniu kogos komu by się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz dom z poddaszem użytkowym to powinno sie udać, nie wiem ale parterówki jakoś kiepsko wypadają w kosztach ogrzewania, tzn jeszcze nie spotkałem w najblizszym otoczeniu kogos komu by się udało.

 

Hmm, przychodzi mi na myśl Jezier z tego forum.

 

a to dlaczego???? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu Koledzy namieszali w mojej głowie.

Przechodziłem już kilka razy przez etap podjęcia jedynej, słusznej decyzji: na początku gotów byłem zainstalować kospela, później zdecydowałem się na bufor z grzałką zasilający podłogówkę w II taryfie i kominek z płaszczem, następnie przekonałem się do akumulacyjnej podłogówki na kablach i kominek bez płaszcza, ale niebawem wpadłem na pomysł, że najlepiej będzie gdy zastosuję podłogówkę nieakumulacyjną +kominek. Teraz najchętniej wróciłbym do koncepcji bufora i kominka - tym razem bez płaszcza, ale ktoś z Was napisał wyżej, że takie rozwiązanie to samobójstwo ekonomiczne. No i nie wiem co mam zrobić, jaką koncepcję wybrać z podanych przeze mnie? Pomożecie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu Koledzy namieszali w mojej głowie.

Przechodziłem już kilka razy przez etap podjęcia jedynej, słusznej decyzji: na początku gotów byłem zainstalować kospela, później zdecydowałem się na bufor z grzałką zasilający podłogówkę w II taryfie i kominek z płaszczem, następnie przekonałem się do akumulacyjnej podłogówki na kablach i kominek bez płaszcza, ale niebawem wpadłem na pomysł, że najlepiej będzie gdy zastosuję podłogówkę nieakumulacyjną +kominek. Teraz najchętniej wróciłbym do koncepcji bufora i kominka - tym razem bez płaszcza, ale ktoś z Was napisał wyżej, że takie rozwiązanie to samobójstwo ekonomiczne. No i nie wiem co mam zrobić, jaką koncepcję wybrać z podanych przeze mnie? Pomożecie???

 

mam podobny problem...

Decyzja na dzień dzisiejszy: kominek z pw + podłogówka wodna + bufor (500-700l) z dwoma wężnowicami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu Koledzy namieszali w mojej głowie.

Przechodziłem już kilka razy przez etap podjęcia jedynej, słusznej decyzji: na początku gotów byłem zainstalować kospela, później zdecydowałem się na bufor z grzałką zasilający podłogówkę w II taryfie i kominek z płaszczem, następnie przekonałem się do akumulacyjnej podłogówki na kablach i kominek bez płaszcza, ale niebawem wpadłem na pomysł, że najlepiej będzie gdy zastosuję podłogówkę nieakumulacyjną +kominek. Teraz najchętniej wróciłbym do koncepcji bufora i kominka - tym razem bez płaszcza, ale ktoś z Was napisał wyżej, że takie rozwiązanie to samobójstwo ekonomiczne. No i nie wiem co mam zrobić, jaką koncepcję wybrać z podanych przeze mnie? Pomożecie???

 

Zastrzegam, że na razie to tylko zrealizowany pomysł bez doświadczeń empirycznych. Dom się bowiem buduje.

Ja zrobiłem tak:

4 piece Duo Heat w pokojach, do tego 6 kabli grzejnych zatopionych w 7 cm. wylewce. Być może dokupię coś na ręczniki do łazienki.

Piece będą działać z zegarem w tablicy z możliwością ich wyłączenia. Kable mają własne sterowniki. Do tego dość dobre ocieplenie. Mam zamiar grzać tylko w taniej taryfie (lub prawie tylko, system będzie wymagał nauki). Woda z powietrznej PC.

Doświadczenia osób mających ten system są bardzo pozytywne. Koszt inwestycyjny nie powala.

Jak będzie zobaczymy.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobny problem...

Decyzja na dzień dzisiejszy: kominek z pw + podłogówka wodna + bufor (500-700l) z dwoma wężnowicami

 

I taka kombinacja pozwoliłaby mi na spokojny sen. Z tym, że planuję zbiornik nieco większy, tak coś koło 1200l. Do czego służy druga wężownica?

 

Ale i tak ziarenko wątpliwości kiełkuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ProStaś

Ciekawe te piece, o których piszesz. Fajnie, że mają możliwość akumulacji ciepła, chociaż ich budowa nie wskazuje, by na to pozwalały. Muszę o nich poczytać...

Pompy ciepła nie zamierzam zastosować, bo nie za bardzo się na tym znam i reaguję na nią jak gazownicy na prąd. Zamierzam zainstalować do nagrzewania wody solary własnej roboty, a zimą korzystać z bojlera albo z ogrzewacza przepływowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu Koledzy namieszali w mojej głowie.

Przechodziłem już kilka razy przez etap podjęcia jedynej, słusznej decyzji: na początku gotów byłem zainstalować kospela, później zdecydowałem się na bufor z grzałką zasilający podłogówkę w II taryfie i kominek z płaszczem, następnie przekonałem się do akumulacyjnej podłogówki na kablach i kominek bez płaszcza, ale niebawem wpadłem na pomysł, że najlepiej będzie gdy zastosuję podłogówkę nieakumulacyjną +kominek. Teraz najchętniej wróciłbym do koncepcji bufora i kominka - tym razem bez płaszcza, ale ktoś z Was napisał wyżej, że takie rozwiązanie to samobójstwo ekonomiczne. No i nie wiem co mam zrobić, jaką koncepcję wybrać z podanych przeze mnie? Pomożecie???

 

Sory może już było ale opowiedź coś o swoim domu o konstrukcji ociepleniu i tak ogólnie bedzie mozna cos doradzic :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiedzieli byscie na to? http://www.euronom.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzewoda/exoair-polaris.html

 

Kiedy ja budowałem dom to było nie było to zbytnio popularne i nie w moim zasięgu cenowym :cry: , ale kolega zainastalował to u siebie 4 lata temu cała pompa z montarzem kosztowała go ok 24 ooo . Jest bardzo zadowolony ma normalne grzejniki w domu i podłogówke w łazienkach i kuchni i z tej PC ma tez CUW i nawet ogrzewa garaz. Rachunki sa ok nawet nie ma taryfy g-12. Jego dom jest na tej stronce to ten dom w żaganiu w trakcie budowy z pompa pod schodami :D

 

Jak się zastanowić nad kominkiem z płaszczem i jakims tonowym buforem to moze i lepiej zainwestowac w tę PC?? Nie jest ona jakos reklamowana za specjalnie widocznie nie ma takiej potrzeby :roll: Co o tym myslicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...