Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

asbe, nie wiem jaki masz model, ale w Ln2p jest takie podłączenie jak na foto. Spójrz w swoją instrukcję.

 

Nie namawiam do samodzielnej pracy, jeśli nie czujesz się na siłach, ale wystarczy zdjąć obudowę kotła (po uprzednim wyłączeniu go oraz wyłączeniu "bezpiecznika" [wyłącznika nadprądowego]), usunąć mostek, który jest między wejściami RP (on pozwala Ci na samodzielne sterowanie kotłem) oraz podłączyć przewód zgodnie ze schematem.

O podłączenie możesz poprosić elektryka, a nie hydraulika (zresztą z tego co pamiętam, to w gwarancji jest miejsce na wpis elektryka). BTW, robiłaś już przegląd zerowy?

 

Z ustawianiem Auratona na bieżąco jest R&K ;)

kociol_sterownik.jpg

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzewania mam kospela 12kW, który podgrzewa podłogówkę. Ostatnio zastanawiałem się, która opcja jest bardziej ekonomiczna:

1. pompa pracuje na I biegu, temp. wody na wyjściu 33 st., szybkość przepływu 14 l/min, temp. na powrocie 27 st.

2. pompa na II biegu, temp. na wyjściu taka sama, przepływ 19 l/min, temp. na powrocie pewnie wyższa niż w 1. opcji.

Czyli w pierwszej opcji mniej prądu pobiera pompa, a więcej grzałka (większa różnica temp.), w opcji drugiej pompa żre więcej prądu, ale grzałka mniej, bo mniejsza różnica temp.

Czy moje rozważania mają jakiś sens? Jeśli tak, to proszę o rozwianie wątpliwości...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzewania mam kospela 12kW, który podgrzewa podłogówkę. Ostatnio zastanawiałem się, która opcja jest bardziej ekonomiczna:

1. pompa pracuje na I biegu, temp. wody na wyjściu 33 st., szybkość przepływu 14 l/min, temp. na powrocie 27 st.

2. pompa na II biegu, temp. na wyjściu taka sama, przepływ 19 l/min, temp. na powrocie pewnie wyższa niż w 1. opcji.

Czyli w pierwszej opcji mniej prądu pobiera pompa, a więcej grzałka (większa różnica temp.), w opcji drugiej pompa żre więcej prądu, ale grzałka mniej, bo mniejsza różnica temp.

Czy moje rozważania mają jakiś sens? Jeśli tak, to proszę o rozwianie wątpliwości...

Pzdr

 

Nie nie mają sensu. Straty mocy w budynku są niezalezne od sposobu jej uzupelniania, inaczej mówiąc czy to bedzie większy przepływ i i mniejsza dT czy mniejszy przepływ a wieksza dT moc oddawana przez podłogówkę powinna byc taka sama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzewania mam kospela 12kW, który podgrzewa podłogówkę. Ostatnio zastanawiałem się, która opcja jest bardziej ekonomiczna:

1. pompa pracuje na I biegu, temp. wody na wyjściu 33 st., szybkość przepływu 14 l/min, temp. na powrocie 27 st.

Z tych danych wynika, że system pobiera moc 5,88kW

Najkorzystniejszy system grzewczy to taki który wyrównuje straty domu i utrzymuje temperaturę na wymaganym poziomie w odpowiednim czasie, przy czym akumulacja ciepła to również strata, chociaż tą pokrywa z nadwyżką tańsza taryfa prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mk64, na każdym biegu pompki, grzałki grzeją z jednakową mocą. Różna temperatura powrotu wynika z szybkości oddawania ciepła do podłogi. Jednak im mniejsza dT, tym bardziej równomierne nagrzewanie podłogi. Obiło mi się o uszy, że optymalna to ok. 5*K. U mnie III bieg, przepływ 13 l/min., dT 5-6*K. Jeśli kocioł jest w izolowanej części domu, to ciepło pompki nie jest prawie żadną stratą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest tragedia. Dlatego np. zastosowałem wypchane wełną działówki z g.k. - pomagają ale do słuchania muzyki muszą być zasłony, dywany i najlepiej jakieś pledy/kobierce na ścianach jak kto ma dobre ucho i wymagania;)

 

ciekawe uzasadnienie :) a ten betonowy rdzeń stabilizuje je przed przewróceniem spowodowanym uderzeniem fali dźwiękowej z supersubwoofera:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...