Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podłogówka z kaflami tylko w ~35% mieszkania. W pozostałej części nie ma u mnie szans zastosowania niestety - kafle/kamień w pokojach to tylko w krajach południowych, paneli nigdzie nigdy w życiu, poza tym dywany, różne meble i ich konfiguracje itp.

 

Ja niestety mam dom w stylu ascezy meblowej. Nowoczesny wystrój z kaflami w 80% domu pozostałe 20% to panele (bo lubię). Bardzo mi się taki styl podoba ale niestety o akustyczności jak tafla jeziora czyli słychać wszystko wszędzie niestety. Może nie jakoś mocno ale jednak. Dodatkowo drzwi wewnętrzne ze względu na WM mają podcięcia co powoduje pewnie też lepszy przepływ dźwięków. Dywanów nie cierpię. Zresztą w łazience ich nie położysz a stamtąd dźwięki niestety też przechodzą. Ze względu na tę niedogodność dziś zastanowił bym się czy dom z gazobetonu nie byłby lepszy. Niby silikaty miały mieć najlepszy współczynnik tłumienia dźwięków ale nikt nie mówił o rezonansie i odbijaniu dźwięku.

 

Biorąc jednak pod uwagę akumulacyjność są nie do pobicia. Gdzie tu więc złoty środek? (poza dywanami). Akumulacyjność też przeszkadza w dni przejściowe kiedy słońce wpadnie.

 

Nie brałem pod uwagę ogrzewania nadmuchowego bo lubię ciepłą podłogę, ale gdyby rozważyć dom z lekkich materiałów ogrzewany nadmuchowo, bez akumulacji sterowanie temperaturą jest teoretycznie idealne. Tyle że nie da się zastosować taniej taryfy jako jedynego źródła - pozostaje więc pompa ciepła ... i zimna podłoga.

 

Kurde ... będę budował trzeci dom???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zacznij podawać w tym wątku dobowe zużycie i średnie temperatury na zewnątrz i wewnątrz. Wtedy wątek pewnie rozrusza się.

Węglarze zarzucą ci oszustwo, pompiarze wyśmieją cię za nadmierne zużycie prądu. Słowem normalka, ale inni poważnie zastanawiający się nad ogrzewaniem elektrycznym na pewno z tego skorzystają. Tak jak kiedyś korzystali z doświadczeń j-j ( a którego zaszczuto i zlikwidował swoje wpisy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zacznij podawać w tym wątku dobowe zużycie i średnie temperatury na zewnątrz i wewnątrz. Wtedy wątek pewnie rozrusza się.

Węglarze zarzucą ci oszustwo, pompiarze wyśmieją cię za nadmierne zużycie prądu. Słowem normalka, ale inni poważnie zastanawiający się nad ogrzewaniem elektrycznym na pewno z tego skorzystają. Tak jak kiedyś korzystali z doświadczeń j-j ( a którego zaszczuto i zlikwidował swoje wpisy)

 

Szkoda że J-J usunął wpisy, i po co było go drażnić Liwko!, z drugiej jednak strony zachował się trochę jak obrażona księżniczka. "Trochę w stylu na złość ciotce odmrożę sobie uszy". Ale to moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobowe zużycie podaje codziennie w swoim DB ,

już niedługo minie miesiąc odkąd grzeje - jak na razie poszło mi ok 350 kWh czyli 10,7% rocznego zapotrzebowania , średnie dobowe 15,2 kWh, powierzchnia grzewcza 173 m2

wg OZC na 1m2 dzienni zużycie (sezon 220 dni) powinno wynosić 0,08590 kWh, obecne zużycie wynosi 0,08796 kWh czyli jest o 2% wyższe od wyliczonego - przy czym wiadomo jest że cały sezon nie będą takie temperatury jak teraz ...

w dużej mierze przyczyna jest rozruch i wygrzewanie domu oraz jego duża bezwładność / pojemność cieplna (akumulacja)

do tego mamy jeszcze do poprawy usytuowanie centrali od WM po to by rekuperator działa z jak największą sprawnością

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że J-J usunął wpisy, i po co było go drażnić Liwko!, z drugiej jednak strony zachował się trochę jak obrażona księżniczka. "Trochę w stylu na złość ciotce odmrożę sobie uszy". Ale to moje zdanie.

 

Jakiekolwiek słowo krytyki traktował jako atak na jego dom i niego samego. Próba wyciągnięcia rzetelnych informacji trwała kilkanaście stron, z wyzwiskami po drodze odnośnie mojej osoby (zauważcie, że Elfir kasowała niemal wyłącznie jego posty). Na koniec okazało się, że tak na prawdę to rodzina częściej się kąpie na mieście niż w domu. Rachunki za energie pokazał tylko kilku osobą stojącym po jego stronie. W dodatku okazało się, że caly czas operował stawką netto!!! Ale o tym nikogo wcześniej nie informował...

Jakiś rok wcześniej chciał mi opisać na priva wady domu pasywnego, nie skorzystałem (teraz żałuję bo bym miał czarno na białym), jednak wyciągnąć od niego te wady oficjalnie na forum graniczyło z cudem.

A cała awantura zaczęła się od tego, że do CWU zaproponowałem mu PC i to z ;) Podziałało jak płachta na byka.

 

A wykasowanie wpisów dobrze sam oceniłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asbe, mam Kospel Ln2p - sterownik załącza go beznapięciowo (poprzez zwarcie styków). Mój sterownik (termostat) to Insbud IB-Tron 3100HT. Wisi obok salonu w miejscu, gdzie nie jest wystawiony na działanie słońca. Jest do niego doprowadzone napięcie 230V, a od niego do kotła biegnie kabelek, który właśnie zwiera styk w kotle.

Czyli tym sterownikiem ustawiam sobie np w godz.2.00do 5.30 temperatura zasilania np 30 st.

A w godzinach np. 13.10 do 14.50 temp zasiania np 35 st?

I dodatkowo każdy dzień inne nastawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że tak nie na temat i pozwolę sobie wcisnąć się między jedną kłótnie a drugą, ale na forum jest organizowana akcja niesienia pomocy jednej z naszych forumowiczek - Nelli Sza, której w minioną środę spalił się dom. Jeśli ktoś z "kablarzy" i nie tylko chciałby pomóc to tutaj są linki:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tym sterownikiem ustawiam sobie np w godz.2.00do 5.30 temperatura zasilania np 30 st.

A w godzinach np. 13.10 do 14.50 temp zasiania np 35 st?

I dodatkowo każdy dzień inne nastawy?

Ten sterownik załącza kocioł w określonych zakresach czasowych gdy temperatura wewnętrzna spadnie poniżej zadanej wartości (+histereza), a wyłącza kocioł gdy temperatura przekroczy zadaną temperaturę (+histereza). Histerezę ustawiasz jaką chcesz.

Np. ustawiasz 21,5*C, histereza 0,4*. Kocioł będzie pracował w zakresie temperatur 21-22*C.

 

Sterownik ma możliwość ustawienia samodzielnie 4 zakresów czasowych w ciągu doby. Np.:

2:00-5:30

5:30-13:10

13:10-14:50

14:50-2:00

Jeśli chcesz korzystać tylko z taniej taryfy, to na tanią taryfę ustawiasz temp. np. 21*C, na drogą np. 10*C (tak by kocioł się nie załączał w drogiej).

 

Sterownik jest w 2 wersjach - z wyjściem 230V albo z wyjściem zwiernym (do kotła Kospel ten drugi). Tu opis sterownika.

 

Temperatura zasilania podłogówki ustawiana jest ręcznie na kotle (w moim modelu). bitter ma np. kocioł z ustawianą automatycznie temp. zasilania zależną od temp. zewnętrznej (tzw. "pogodówka").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu miałem 240 kWh za październik, w tym sezonie 260 kWh za ten miesiąc. Utrzymuję jednak w tym sezonie większą temperaturę - ok. 22,2-22,7*C, a i na zewnątrz zimniej.

 

Co do domku... Będę musiał dopisać w tamtym wątku parę słów. Temat niestety nie jest zakończony :(

 

Wam i innym kibicuję i śledzę Wasze wpisy - budownictwo energooszczędne i pasywne to przyszłość i wielka szkoda, że wszyscy inwestorzy nie mają takiej świadomości :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik załącza kocioł w określonych zakresach czasowych gdy temperatura wewnętrzna spadnie poniżej zadanej wartości (+histereza), a wyłącza kocioł gdy temperatura przekroczy zadaną temperaturę (+histereza). Histerezę ustawiasz jaką chcesz.

Np. ustawiasz 21,5*C, histereza 0,4*. Kocioł będzie pracował w zakresie temperatur 21-22*C.

 

Sterownik ma możliwość ustawienia samodzielnie 4 zakresów czasowych w ciągu doby. Np.:

2:00-5:30

5:30-13:10

13:10-14:50

14:50-2:00

Jeśli chcesz korzystać tylko z taniej taryfy, to na tanią taryfę ustawiasz temp. np. 21*C, na drogą np. 10*C (tak by kocioł się nie załączał w drogiej).

 

Sterownik jest w 2 wersjach - z wyjściem 230V albo z wyjściem zwiernym (do kotła Kospel ten drugi). Tu opis sterownika.

 

Temperatura zasilania podłogówki ustawiana jest ręcznie na kotle (w moim modelu). bitter ma np. kocioł z ustawianą automatycznie temp. zasilania zależną od temp. zewnętrznej (tzw. "pogodówka").

Będę korzystał z taniej ,mam nadzieję ze ciepła starczy .

Jeszcze jedno pytanie czy sterownikiem mogę zwiększyć temp kotła w godz np.13.10-14.50 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może dopytam o koszty, całkowite koszty JEDNEJ KWh łącznie ze wszystkimi dodatkowymi opłatami.

Sama cena prądu nie odzwierciedla rzeczywistej ceny. Tak jak dla gazu, wysokie koszty dodatkowe. Jak sprawa wygląda przy prądzie?

Powiem o moich rachunkach. Niby cena wychodzi 50gr brutto, ale uwzględniając wszystkie koszty, 64-67gr przy 900KWh za 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już niedługo minie miesiąc odkąd grzeje - jak na razie poszło mi ok 350 kWh czyli 10,7% rocznego zapotrzebowania , średnie dobowe 15,2 kWh, powierzchnia grzewcza 173m2 jak teraz ...

 

albo zbudowales niezgodnie z projektem, albo ogrzewasz i garaz i ten obszar przed wejsciem.

 

173m2 to powierzchnia zabudowy a powierzchnia ogrzewana to zapewne 146m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
albo zbudowales niezgodnie z projektem, albo ogrzewasz i garaz i ten obszar przed wejsciem.

 

Ładuje akumulator w postaci ok.45m3 betonu :)

Dla mnie jest to normalne zużycie a nawet za małe w stosunku do tego co Konrad posiada :)

 

Ja za ok.dwa tygodnie będę takze ładował akumulator ok.53m3 betonu ale z COP ok.2,5 także zobaczymy i porównamy jak to się ma :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem czy to tak się ładuje. Mam przeczucie, że po prostu coś jest nie tak. Ja już ładuję 3 tygodnie i ciągle zużycie jakby za duże. Cały czas też eksperymentuję z ogrzewaniem domu. Od dwóch dni mam wyłączone pół podłogówki w domu (salon, kuchnia i jadalnia) bo nie mogę palić w kominku bo za gorąco ;-))) Zobaczymy jak te kWh się rozłożą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...