Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bo to jest prototyp!!!

 

Liwko padłem ze śmiechu ;-)

 

Jasiek, a masz jakies rozwiązanie dla parterowych budynków ?

 

Zastanawiałem się jaki byłby zysk z wprowadzenia rury wodnej równolegle z główną rurą kanalizacyjną odprowadzającą ściek iz domu, która biegnie pod chudziakiem. Gdyby taką parę rur ocieplić? U mnie odległość ok 15 metrów pod budynkiem. Niestety teraz to już tylko rozważania teoretyczne bo dom stoi ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

 

 

Zastanawiałem się jaki byłby zysk z wprowadzenia rury wodnej równolegle z główną rurą kanalizacyjną odprowadzającą ściek iz domu, która biegnie pod chudziakiem. Gdyby taką parę rur ocieplić?

jeżeli już to większy sens jak by rurę z wodą wsadzić do środka tej kanalizacyjnej...:yes:

tyle że zaraz może się pojawić problem z zapychaniem ...:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe 20000 zl z kredytu hipotecznego na 30 lat, wydane na PCi wg dzisiejszych realiow to miesiecznie od 110-120 zl (RnS) do 140-150 zl dodatkowych kosztow. Nie uwzgledniam kosztow serwisu.

Czyli do rachunkow za prad trzeba dodac od 1320 do 1800 na sezon grzewczy.

Jak ktos wydal wiecej to odpowiednio proporcjonalnie sobie moze wyliczyc.... amen.

 

A tak jeszcze wracając...

kurt, kto cię uczył matematyki?

U mnie inwestycja (w porównaniu z Marcinem) wyszła 7tyś większa. ODSETKI od tej kwoty na 30 lat to około 7000zł, czyli około 20zł miesięcznie! a rocznie 240! Dużo więcej zaoszczędzę na samej CWU :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No to już jest lekka bzdura - przekręcić pionowy w poziomy myśląc, że to to samo.

W pionie to ma jeszcze jakieś zastosowanie ale w poziomie to musiałby być jakaś przepona na której występowałaby wymiana między ciepłą a zimną bo inaczej to ogrzewanie rurek umieszczonych powyżej lustra spływającej ciepłej wody byłoby praktycznie niemierzalne. Przepona w poziomie to z kolei ryzyko zapchania, no i nie ma gdzie tego umieścić aby mieć dostęp do ew. serwisowania - kuć posadzkę, kafle itp.? Chore...

Poza tym czy pionowe czy poziome to ma zastosowanie tylko do prysznica.

Dzięki za wyjaśnienie bo już myślałem coś takiego u siebie zamontować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Na poniemieckim forum zrobili profesjonalnie z tworzywa jakąś misę przeponową do "szarej" wody, z rewizjami itp, umieścili ocieploną na zewnątrz tak aby w razie czego był dostęp i liczą jakieś kolosalne odzyski - może coś takiego opatentuj;)

Za wygodny jestem na jakieś odzyski,cuda nie widy.

U mnie ciepła woda do kąpania nie będzie się marnowała jak przy prysznicu.

Te ciepło każdy użytkownik wykorzysta "na własnej skórze" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich serdecznie. Budujemy dom wg.projektu POSTĘPOWY /energooszczędny/ z kolekcji Muratora, /BERLIN w pracowni Państwa Lipińskich/. Osiągneliśmy stan surowy zamknięty. I teraz kwestia ogrzewania, nie ma u nas gazociągu, kocioł na paliwo stale nie uśmiecha nam się, rozważamy więc ogrzewanie elektryczne, kable na całym parterze, plus w łazience na górze. Czy takie rozwiązanie nie będzie ekstremalnie drogie w użytkowaniu??? Wszyscy wokół stanowczo odradzają nam takie rozwiązanie... Będę wdzięczna za jakiekolwiek sugestie. Jeszcze sprawa CWU, co wybrać, pojemnościowy czy przeplywowy podgrzewacz wody? Jeszcze trochę o technologi... dom na ławach fundamentowych, ściany 25cm Porotherm zaprawa zwykła + 20cm styropian Termoorganika Platinum Plus, blachodachówka, w poddaszu bedzie styro lub wełna 20 cm + 20 cm, w podłodze 20cm styropianu. Okna MS evolution /Ug 0,5/. Będzie też wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla. Przewidujemy kominek z zamknietą komorą spalania, z którego będziemy chcieli jak najczęściej korzystać. Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi i sugestie. http://projekty.muratordom.pl/projekt_postepowy-energooszczedny,437,0,0.htm http://projekty.lipinscy.pl/Berlin/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich serdecznie. Budujemy dom wg.projektu POSTĘPOWY /energooszczędny/ z kolekcji Muratora, /BERLIN w pracowni Państwa Lipińskich/. Osiągneliśmy stan surowy zamknięty. I teraz kwestia ogrzewania, nie ma u nas gazociągu, kocioł na paliwo stale nie uśmiecha nam się, rozważamy więc ogrzewanie elektryczne, kable na całym parterze, plus w łazience na górze. Czy takie rozwiązanie nie będzie ekstremalnie drogie w użytkowaniu??? Wszyscy wokół stanowczo odradzają nam takie rozwiązanie... Będę wdzięczna za jakiekolwiek sugestie. Jeszcze sprawa CWU, co wybrać, pojemnościowy czy przeplywowy podgrzewacz wody? Jeszcze trochę o technologi... dom na ławach fundamentowych, ściany 25cm Porotherm zaprawa zwykła + 20cm styropian Termoorganika Platinum Plus, blachodachówka, w poddaszu bedzie styro lub wełna 20 cm + 20 cm, w podłodze 20cm styropianu. Okna MS evolution /Ug 0,5/. Będzie też wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla. Przewidujemy kominek z zamknietą komorą spalania, z którego będziemy chcieli jak najczęściej korzystać. Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi i sugestie. http://projekty.muratordom.pl/projekt_postepowy-energooszczedny,437,0,0.htm http://projekty.lipinscy.pl/Berlin/

 

Ja mam bardzo podobną koncepcję (troszkę mniejszy dom i bez łazienki na górze) Z12 - 70m2 parter+ 40 użytkowych na poddaszu.

Płyta fundamentowa, ściany wełna (0,33) 15 cm w szkielecie drewnianym + 10 cm styropian.

W pierwszej fazie tylko parter więc w stropie wełna 23 cm (0,33), następnie (jak będę wykańczał poddasze to taka sama wełna w dachu. Okna na razie standard (1,1) chyba że kasy zostanie trochę to się pomyśli.

No i jakaś rekuperacja do tego.

Na parterze myślałem o kablach w salonie z otwartą kuchnią i otwartym korytarzem, matach w łazience, w pokojach kable lub konwektory. i w przyszłosi na poddaszu konwektory.

 

I też mam podobne obawy. Właśnie rozmawiałem z gościem od instalacji i mnie trochę nastraszył. Że rachunki za miesiąc będą rzędu 2000 zł (wyliczone na szybko w pamięci (110 kW/doba *0,6zł) . Że kable potrafią się uszkodzić/przepalić i wtedy jest duży problem (on w prawdzie nie kładł nigdy kabli, ale używa czasem do zabezpieczania instalacji na poddaszach na przykład, żeby woda nie zamarzała i już kilka razy się trafiło że kable padały)

Potraktowałem to wszystko trosze przez palce, ale jednak jak się rozmawia z kimś kto od kilkunastu lat robi instalacje (nie tylko ogrzewanie, ale też wodne, rekuperacje, gwc, przyłącza) to potrafi człowieka zestresować :)

 

Ps. czy może ktoś z was polecić firmę zajmująca się kablami grzejnymi sprzedażą/ projektowaniem/ wykonawstwem, która w swoim zasięgu ma Częstochowę i okolice? i oczywiście jest niedroga ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...