Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I też mam podobne obawy. Właśnie rozmawiałem z gościem od instalacji i mnie trochę nastraszył. Że rachunki za miesiąc będą rzędu 2000 zł (wyliczone na szybko w pamięci (110 kW/doba *0,6zł) .

 

Ja na obliczenia potrzebuję 2-3 dni, a tu szybko w pamięci, minuta i po sprawie. Zdolni ci nasi fachowcy.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
I też mam podobne obawy. Właśnie rozmawiałem z gościem od instalacji i mnie trochę nastraszył. Że rachunki za miesiąc będą rzędu 2000 zł (wyliczone na szybko w pamięci (110 kW/doba *0,6zł) .

A czemu 100kWh a nie np.bardziej prawdopodobne 30kWh/dobę zimową porą ? A czemu 0,6zł/kWh a nie 0,36zł/kWh ?

To daje 10,8zł/dobę*30=324zł miesięcznie a nie 2000zł.

Ten gość od instalacji nie ma pojęcia o budowie i zużyciu energii w dzisiejszych domach,kilkanaście lat temu może i ale nie dzisiejsze,energooszczędne.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozesz robić szybko, bo stwierdzą, że wtedy jest za drogo :)

 

fryzjer także celebruje pracę, chodź mógłby to zrobić w 1/5 czasu - a co robi fryzjer? strzyże!

 

Ty jesteś tak zdolna ze policzyłabyś to tylko trochę dłużej niż w/w fachowiec. Po co takie puste gadanie, wykonałaś zapewne wiele takich obliczeń i możesz prawidłowo okreslić ich pracochłonność. Są tacy magicy którym dłużej schodzi wpisanie danych osobowych inwestora niż same obliczenia których wcale nie wykonują a wyniki brane są powietrza.

Nie wiedziałem ze praca fryzjera wymaga takiego samego zaangazowania umysłowego, a swoja drogą nie chciałbym byc ostrzyzonym w 2-3 minuty zamiast 10-15, zapewne nie ta sama jakość.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem tu świeżutki :)

Chciałbym prosić żeby mi ktoś porównał koszt instalacji i eksploatacji: GAZ vs PRĄD.

Wybraliśmy z żoną wstępnie projekt NUGAT2 z biura Archetyp http://archetyp.pl/projekt_nugat_2/

Po lekturze kilku wątków i kilku dzienników chciałbym postawić na budowę z SILKI E24 + grafitowy(szary) styropian 20cm, do tego rezygnacja z wszystkich kominów, wentylacja mechaniczna + rekuperator + żwirowy GWC. Na posadzkę ocieplenia z perlitu + ogrzewanie podłogowe - jeszcze nie wiem czy kable czy rurki z możliwością podpięcia w przyszłości PC.

Moja żona obawia się tego - tzn miesięcznych rachunków za prąd. Chciałbym jej jakoś to wytłumaczyć porównując gaz/prąd, ale znajduje takie porównania albo stare/nieaktualne, albo jakiś marketingowy bełkot. Nie mogę też znaleźć np kosztów budowy komina, choć pewnie słabo szukam...

Czekam i liczę, że ktoś to wyliczy :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No te jego obliczenia były dl 1-taryfi i przyjął standardowy budynek więc tak to wyszło (pi razy drzwi :))

 

Ja właśnie poprawiłem dane w moim OZC (po rozmowie z wykonawcą i ustaleniu że wełna będzie 0,33 a nie 0,44) i wyszło aktualnie (dla samego parteru 71,8m2):

 

Z wentylacją naturalną:

 

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q!-h!=: 11,98 GJ/rok

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q!-h!=: 3327 kWh/rok

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 166,8 MJ/(m!+2!=·rok)

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 46,3 kWh/(m!+2!=·rok)

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV: 63,0 MJ/(m!+3!=·rok)

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV: 17,5 kWh/(m!+3!=·rok)

 

z wentylacją nawiewno wywiewną z odzyskiem ciepła

 

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q!-h!=: 10,07 GJ/rok

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Q!-h!=: 2797 kWh/rok

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 140,2 MJ/(m!+2!=·rok)

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 39,0 kWh/(m!+2!=·rok)

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV: 52,9 MJ/(m!+3!=·rok)

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV: 14,7 kWh/(m!+3!=·rok)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się dobrze wydaje, że aby policzyć koszt ogrzewania elektrycznego w normalnej taryfie to wystarczy w przypadku z rekuperacją pomnożyć:

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA * powierzchnia * cena prądu za 1 kW

Czyli 39 * 71,8 * 0,65 = 1820 zł

 

Mozna tak liczyć, ale w kazdym przypadku a w szczególności dla domów ze skosami i innymi nietypowymi wyskosciami pomieszczeń trzeba liczyć mnożąc zapotrzebowanie na ciepło czyli Qh* cena 1 kWh. Oczywiście dla grzania czystym prądem bez uwzgledniania energii na pompy, automatykę itp. Ta energia wejdzie do zysków bytowych i jej nie stracimy

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się dobrze wydaje, że aby policzyć koszt ogrzewania elektrycznego w normalnej taryfie to wystarczy w przypadku z rekuperacją pomnożyć:

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA * powierzchnia * cena prądu za 1 kW

Czyli 39 * 71,8 * 0,65 = 1820 zł

 

no i sprawa się rypła! dolicz plus minus 10% w obie strony i masz koszta podane na tacy.

ODKRYŁEŚ NAJWIĘKSZĄ TAJEMNICĘ TEGO FORUM!

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinrenew, TU masz arkusz kolegi kbab - porównasz sobie koszty CO gazowego vs prądowego i inne.

 

Zrób OZC, będziesz wiedział na czym stoisz. Kolega asolt sporządza np.

 

Po resztę rozwiązań na światowym poziomie - wal do użytkownika Hipka :)

 

użytkowniczki, kolego, użytkowniczki

 

zaraz zaraz - ja jeszcze nie użytkuję! na razie jestem po wylewkach!

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak dla mnie spoko. Do tego kominek z DGP raz na jakiś czas (a może nawet częściej) i będzie cacy :)

 

Zastanawiam się tylko nad mocą kominka jak policzyć.

 

Tu nie ma co liczyć, bierz jak mniejszą możliwą moc, ok 7-8 kW. To i tak za duzo ale mniejszych chyba nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie na jakiejś stronie widziałem mniejsze, ale nie znam tych firm. Wolał bym cos bardziej popularnego żeby z serwisem nie było problemu. Jakieś Kratki albo coś tędy. A w Kratkach najmniejszy mają 8 kW. Ale w sumie to nie temat o kominkach.

 

Więc ponawiam pytanie o firmę, która by zaprojektowała i ewentualnie wykonała, a może nawet sprzedała kabelki w okolicach Częstochowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jednak jak się rozmawia z kimś kto od kilkunastu lat robi instalacje (nie tylko ogrzewanie, ale też wodne, rekuperacje, gwc, przyłącza) to potrafi człowieka zestresować :)

 

jak robi od kilkunastu lat to i wiedza z tamtego okresu ...;)

 

ps. mój dom przy -30* bierze te 110kwh ale ja tyle co napisałeś płace za 2/3 okresu grzewczego a nie za miesiąc...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...