Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mi ok 10-11 idzie na dobe

 

 

Kurde mnie dwa razy tyle ;(. Zauważyłem też, że na zużycie nie ma kompletnie wpływu sposób palenia w kominku czy mało czy dużo to i tak te dwadzieściakilka kilowatów pochłonie. Może dlatego, że nie mam właczonej podłogówki w części dziennej domu. Oby to było pokłosiem dopiero co wybudowanego domu bo jak tak zostanie to OZC się chyba pomylił. A przy okazji skoro mi wyliczył zapotrzebowanie domu na poziomie 3,8kW przy założeniu najzimniejszych dni -16 stopni to można jakoś sprawdzić ile powinno być w jak jest zero na dworze? No bo w sumie przy minus 16 to powinienem miec zużycie dobowe 3,8 razy 24h czy tak? Czyli 91kWh ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde mnie dwa razy tyle ;(. Zauważyłem też, że na zużycie nie ma kompletnie wpływu sposób palenia w kominku czy mało czy dużo to i tak te dwadzieściakilka kilowatów pochłonie. Może dlatego, że nie mam właczonej podłogówki w części dziennej domu. Oby to było pokłosiem dopiero co wybudowanego domu bo jak tak zostanie to OZC się chyba pomylił. A przy okazji skoro mi wyliczył zapotrzebowanie domu na poziomie 3,8kW przy założeniu najzimniejszych dni -16 stopni to można jakoś sprawdzić ile powinno być w jak jest zero na dworze? No bo w sumie przy minus 16 to powinienem miec zużycie dobowe 3,8 razy 24h czy tak? Czyli 91kWh ...

 

Wszystkie obliczenia ozc bazują na kilku warunkach, jednym z nich usuniecie wilgoci technologicznej czyli prosto mówiąc wyschniecie domu.

W pierwszym sezonie to wysuszenie trwa i zapotrzebowanie na ciepło i obciązenie cieplne budynku bedzie wieksze od wyliczonych. O ile wieksze ?

Bez dokładnych badań wilgotności scian, posadzek, stropów te obliczenia nie sa mozliwe, które są dosyć skomplikowane. Nie spotkałem się jeszcze z takimi obliczeniami. Kolejnym warunkiem jest 100 % zgodność ocieplenia, wsp okien i drzwi oraz parametrów wentylacji przyjetych do obliczeń a takze temperatur (obliczeniowych i rzeczywistych)

Kolejnym bardzo waznym warunkiem jest dokładnośc i rzetelność wykonanych obliczeń. W innych postach wypunktowałem najcześciej popełniane błedy przy obliczeniach ozc.

Myśle ze ostatecznymi wnioskami odnośnie wiarygodności ozc trzeba poczekać 3-4 lata. Przykład zapotrzebowania na energie domu Jaśka na to wskazuje

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji skoro mi wyliczył zapotrzebowanie domu na poziomie 3,8kW przy założeniu najzimniejszych dni -16 stopni to można jakoś sprawdzić ile powinno być w jak jest zero na dworze? No bo w sumie przy minus 16 to powinienem miec zużycie dobowe 3,8 razy 24h czy tak? Czyli 91kWh ...

 

Tak szacunkowo możesz policzyć to tak:

 

P(0) = dT(0) * P(-16) / dT(-16)

 

czyli u ciebie (przy założeniu Twewn = 20C i Tzewn = 0C) będzie P(0) = 2,11 kW

i na dobę wyjdzie 50,64 kWh, to jest chyba bez uwzględnienia zysków bytowych

 

to szacunkowo. a czym grzejesz? PC czy kable/rurki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze ostatecznymi wnioskami odnośnie wiarygodności ozc trzeba poczekać 3-4 lata. Przykład zapotrzebowania na energie domu Jaśka na to wskazuje

 

1 rok wystarczy przy solidnym wentylowaniu TAKZE podczas mrozów - także drugi sezon jest w zasadzie miarodajny i w trzecim, czwartym, n-tym większy wpływ ma na zuzycie ma róża wiatrów czy miejska wyspa ciepła oraz koniunkcja jowisza względem saturna i marsa.

 

a największy to, co za oknem - czyli jaka zima się wylosuje.

 

tak czy tak roznica pomiedzy 2 a ntym rokiem nie bedzie wieksza niz plus minus 10% ale przy naszych domach to jakies 300kWh czyli raptem 99pln :)

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 rok wystarczy przy solidnym wentylowaniu TAKZE podczas mrozów - także drugi sezon jest w zasadzie miarodajny i w trzecim, czwartym, n-tym większy wpływ ma na zuzycie ma róża wiatrów czy miejska wyspa ciepła oraz koniunkcja jowisza względem saturna i marsa.

 

a największy to, co za oknem - czyli jaka zima się wylosuje.

 

tak czy tak roznica pomiedzy 2 a ntym rokiem nie bedzie wieksza niz plus minus 10% ale przy naszych domach to jakies 300kWh czyli raptem 99pln :)

 

Uwazasz ze tak jest na podstawie rzeczywistych danych jezeli tak to podaj zródło tych informacji, czy raczej swoich przemysleń ?

Dom domowi nierówny, jeden jest budowany w kilka czy kilkanaście miesiecy i tu jeden sezon nie wystarczy, drugi jest budowany kilka lat i tu jeden sezon moze wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazasz ze tak jest na podstawie rzeczywistych danych jezeli tak to podaj zródło tych informacji, czy raczej swoich przemysleń ?

Dom domowi nierówny, jeden jest budowany w kilka czy kilkanaście miesiecy i tu jeden sezon nie wystarczy, drugi jest budowany kilka lat i tu jeden sezon moze wystarczyć.

 

raczej właściciel włascicielowi nie równy - jeden wentyluje/wietrzy a drugi zalepia kratke wentylacyjna.

 

zródło: zdrowy rozsądek i obserwacje własne

założenia: standardowy dom czyli 150m2 i mokre ekstremum w postaci stropu lanego i tynków gipsowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szacunkowo możesz policzyć to tak:

 

P(0) = dT(0) * P(-16) / dT(-16)

 

czyli u ciebie (przy założeniu Twewn = 20C i Tzewn = 0C) będzie P(0) = 2,11 kW

i na dobę wyjdzie 50,64 kWh, to jest chyba bez uwzględnienia zysków bytowych

 

to szacunkowo. a czym grzejesz? PC czy kable/rurki ?

 

Czystym prądem podgrzewającym wodę w rurkach w podłodze ;-). Czyli skoro zużycie mam teraz na poziomie ok 25kWh na dobę przy domu gdzie budowa się rozpoczęła w marcu tego roku to znaczy że mam zajebiście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...