Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tylko powtarzam to co usłyszałem :)

 

Wydaje się to dość logiczne. Jeśli na dworze mamy np. -20 C (powietrze) to wątpię aby pod płytą, gdzie spód styropianu jest powiedzmy na -30 cm pod ziemią było również - 20 C. Przecież im głębiej pod ziemią tym cieplej, a do tego na wierzchu stoi dom więc jeszcze mniej się wychładza. Oczywiście teoretyzuję ;)

 

Ja dla mnie cokół to taki jakby mostek cieplny,

 

przy wymiarach płyty 10 na 10m i grubości 0,3m mamy 12m2 boków i 100m2 spodu...

średnia temperatura gruntu w okresie grzewczym to 10*, a średnia temp. powietrza to 0*...

jak masz pod chałupą cieplej niż w całym gruncie dookoła to znaczy że ono tam z domu ...;)

idealnie było by jak pod domem tyle co poza jego obrysem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

.....Co innego gdybym salon/kuchnia nie wlaczal kabli, ale to nie wchodzi w gre, po pierwsze nigdy nie wiem kiedy najdzie ochota na rozpalenie w kominku, po drugie, podłoga musi być ciepła.

hm....z tego co pamietam Wasza podloga nigdy nie jet ciepla - temp podlogi ma kaganiec i wynosi tyle co temp powietrza czyli dokladnie tyle samo ile bedzie miala przy paleniu kominkiem...... POdloga staje sie odczuwalnie ciepla gdy ma wiecej niz 25 stopni. Zreszta, sami mowiliscie mi ze przy domach malolitrowych nie mozna miec komfortu cieplej podlogi :p Chyba ktos tu sie lekko zamieszal ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zreszta, sami mowiliscie mi ze przy domach malolitrowych nie mozna miec komfortu cieplej podlogi :p Chyba ktos tu sie lekko zamieszal ;)

 

no przecież nie mówimy że jest gorąca...;)

ona jest po prostu "NIE ZIMNA"...

jak połazisz na bosaka po takiej z ogrzewaniem i bez ..., to zrozumiesz o co biega...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o porównanie tak jak w załączniku.

 

w pierwszym przypadku ciepło z płyty, od dołu ma 20 cm styropianu do ucieczki, a na bokach tylko 6.

 

W drugim ciepło z wylewki ma do dołu również 20 cm styropianu (w sumie) a do boku 16 (w sumie).

 

Różnicy w zużyciu materiału na ocieplenie nie ma. dochodzi koszt betonu na wylewkę.

 

Ale jak wspominałem głównie problem mamy przy ścianach szkieletowy gdzie standardem jest 10 cm ocieplenia elewacji.

 

W tradycyjnym co niektórzy dają nawet 30 cm styropianu, to wtedy nie ma problemu bo cokół może i 25 cm ocieplić ;)

 

Ps. ściana to element ocieplenia w tym przypadku. Kartongips+osb+ wełna 14 cm+osb

porównanie płyta kontra wylewka_cr.jpg

Edytowane przez MasterCheat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnia temperatura gruntu w okresie grzewczym to 10*

Jesteś tego pewny, że taka temp jest pod płytą domu?? Zmierzyłeś, jeśli tak to na jakiej głębokości i w ilu punktach, czy była wszędzie jednakowa? Ten temat był na FM "ostro wałkowany". Nie chcę do tego wracać, ale kilka lat temu wklejałem odpowiedzi specjalistów od ogrzewania w systemie skandynawskim (chodziło o pc), którzy zalecali nie dawać jakiejkolwiek izolacji pod płytę domu - udowadniali, że grunt nie odbiera ciepła od domu ale je mu oddaje. Są proste sposoby aby się o ty,m przekonać, ale nikt do tej pory nie zrobił pudła styropianowego odpowiednio wkopanego z ogrzewaniem np z terrarium i nie zmierzył temperatur na odpowiednich głębokościach pod tym pudłem i wewnątrz - a wyniki mogą być ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś tego pewny, że taka temp jest pod płytą domu?? Zmierzyłeś, jeśli tak to na jakiej głębokości i w ilu punktach, czy była wszędzie jednakowa? Ten temat był na FM "ostro wałkowany". Nie chcę do tego wracać, ale kilka lat temu wklejałem odpowiedzi specjalistów od ogrzewania w systemie skandynawskim (chodziło o pc), którzy zalecali nie dawać jakiejkolwiek izolacji pod płytę domu - udowadniali, że grunt nie odbiera ciepła od domu ale je mu oddaje. Są proste sposoby aby się o ty,m przekonać, ale nikt do tej pory nie zrobił pudła styropianowego odpowiednio wkopanego z ogrzewaniem np z terrarium i nie zmierzył temperatur na odpowiednich głębokościach pod tym pudłem i wewnątrz - a wyniki mogą być ciekawe.

 

właśnie jestem w trakcie pewnego eksperymentu pomiarowego, wyniki będą na wiosnę...;)

( R&K wiesz teraz po co te temp. z pętli GGWC... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś tego pewny, że taka temp jest pod płytą domu?? Zmierzyłeś, jeśli tak to na jakiej głębokości i w ilu punktach, czy była wszędzie jednakowa? Ten temat był na FM "ostro wałkowany". Nie chcę do tego wracać, ale kilka lat temu wklejałem odpowiedzi specjalistów od ogrzewania w systemie skandynawskim (chodziło o pc), którzy zalecali nie dawać jakiejkolwiek izolacji pod płytę domu - udowadniali, że grunt nie odbiera ciepła od domu ale je mu oddaje. Są proste sposoby aby się o ty,m przekonać, ale nikt do tej pory nie zrobił pudła styropianowego odpowiednio wkopanego z ogrzewaniem np z terrarium i nie zmierzył temperatur na odpowiednich głębokościach pod tym pudłem i wewnątrz - a wyniki mogą być ciekawe.

 

Tu mozna podgladac na biezaco:

 

http://www.buduj-pasywnie.pl/dom_online

 

Poprzedniej zimy spadalo znacznie ponizej 10 stopni, ciekawe jak bedzie w tym roku (poprzednia dala rekordowe przemarzanie w ostatnich latach).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jesteś tego pewny, że taka temp jest pod płytą domu??

Z tego co kojarzę adamuss (lub podobnie) miał zainstalowane czujniki temperatury pod płytą fundamentową i kiedyś przedstawiał wyniki.

Jak znajdę to zapodam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mozna podgladac na biezaco:

 

http://www.buduj-pasywnie.pl/dom_online

To nie to samo, w tamtej technologii dom był na izolowanych stopach i fundamentach - zatem grunt pod płytą był izolowany od zewnątrz przynajmniej do głębokości przemarzania. W dobrze izolowanych garażach to się sprawdza, czy w domach też - nie wiem - ale pod domem są miejsca gdzie temperatura jest bez zmian sezonowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pod domem są miejsca gdzie temperatura jest bez zmian sezonowych.

 

jak nie będziesz grzał tego budynku to temp. pod nim będzie taka jak dookoła...

znaczy się że to ciepło pod nim pochodzi z niego ...;)

tak samo jest z GWC, czy korzystasz czy nie to i tak temperatura w rurach będzie taka sama jak w gruncie na tej samej głębokości...

w lecie nie da się go zagrzać a w zimie zamrozić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie będziesz grzał tego budynku to temp. pod nim będzie taka jak dookoła...

znaczy się że to ciepło pod nim pochodzi z niego

Na pewno jak zrobisz w/w "eksperyment pomiarowy" to zmienisz zdanie.

Czy ktoś wyjaśni fenomen temp w w/w linku domu pasywnego?

temp zew/na głęb 1,6m/powietrze wpadające do reku 5/8,7/11,9 - w którym miejscu to powietrze się ogrzewa o 6,9*??? Wg mnie na nie podają temp gruntu pod domem

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wyjaśni fenomen temp w w/w linku domu pasywnego?

temp zew/na głęb 1,6m/powietrze wpadające do reku 5/8,7/11,9 - w którym miejscu to powietrze się ogrzewa o 6,9*??? Wg mnie na nie podają temp gruntu pod domem

a to proste...

trochę z gruntu ..

a reszta z domu poprzez ścianki kanałów...;)

 

tak właśnie wyglądają całe te super sprawności reku...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no przecież nie mówimy że jest gorąca...;)

ona jest po prostu "NIE ZIMNA"...

jak połazisz na bosaka po takiej z ogrzewaniem i bez ..., to zrozumiesz o co biega...:p

hm... nie zacytuje dokladnie ale: " temp podlogi ma temp powietrza lub różnica wynosi ok 1 stopnia" tak kiedyś było tu pisane, więc jeżeli Lobo grzeje kominkiem i przegrzewa to temp podłogi powinna wg Waszych teorii być sporo wyższa niż temp przez Was uzyskiwana przez ogrzewanie kablami.... hm..... a może znów jakaś teoria jest dopasowywana do danych sytuacji na potrzeby własnie jakiejś nowej teorii....

 

Hipka: ofcors, a ja sobie tutaj jakiej bajdaluki opowiadam.... Wczytaj siędokladniej kobieto bo teraz obrazasz mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... nie zacytuje dokladnie ale: " temp podlogi ma temp powietrza lub różnica wynosi ok 1 stopnia" tak kiedyś było tu pisane, więc jeżeli Lobo grzeje kominkiem i przegrzewa to temp podłogi powinna wg Waszych teorii być sporo wyższa niż temp przez Was uzyskiwana przez ogrzewanie kablami....

połaź sobie na bosaka po płytkach z włączonym ogrzewaniem i z wyłączonym...

ta pierwsza będzie miała ze dwa stopnie więcej i będzie sprawiała wrażenie ciepłej...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie podłoga po nocy ma od 21(czyli tyle ile temp w pomieszczeniu) do 25 stopni w zależności od tego jakie to pomieszczenie, ile chodziły kable i o której się wyłączyły

 

Od 09.10 do 17.11 na ogrzewanie srednio poszlo 15,1 kWh na dobe w taniej taryfie, temp 21-22,5 *C, a za ostatnie 2 tyg. srednia wzrasta do 21 kWh/doba.

 

 

w niedzielę był 18.11 stan licznika od ogrzewania 648,1

miesiąc temu we wpisie z 19.10 podawałem stan z 18.10 z rana 179,1

różnica = 469 kWh / 31 dni = 15,13 kWh / dobę

 

za ostatnie 2 tyg 648,1- 417,8 = 230,3 / 14 czyli 16,45kWh/24h

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

połaź sobie na bosaka po płytkach z włączonym ogrzewaniem i z wyłączonym...

ta pierwsza będzie miała ze dwa stopnie więcej i będzie sprawiała wrażenie ciepłej...:p

wrażenie ciepłej płytki sprawiają gdy osiągają ok 25 stopni - przy 21,22 zimno wszędzie i tam gdzie jest i tam gdzie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...