Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie mat grzewczych elektrycznych.

W wiatrołapie (ok. 5 m2) zainstalowana jest mata elektryczne ELEKTRA wraz z czujnikiem podłogowym. Potrzebuje teraz regulatora temperatury.

Są 3 typy takich regulatorów : elektromechaniczny, elektroniczy i elektroniczny z programatorem.

Który mam wybrać ? Może ktoś podpowie coś konkretnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie odnośnie mat grzewczych elektrycznych.

W wiatrołapie (ok. 5 m2) zainstalowana jest mata elektryczne ELEKTRA wraz z czujnikiem podłogowym. Potrzebuje teraz regulatora temperatury.

Są 3 typy takich regulatorów : elektromechaniczny, elektroniczy i elektroniczny z programatorem.

Który mam wybrać ? Może ktoś podpowie coś konkretnego.

 

1. Pasujacy do czujnika.

2. Elektromechaniczny ma chyba po prostu bimetal w sobie i nie wymaga czujnika w podlodze. Jezeli masz tylko jedno pole - to wez ten z programatorem, odpadnie Ci kupowanie dodatkowego zegara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

mam problem z ogrzewaniem mieszkania. Wprowadziłem się do mieszkania w kamienicy i są tu jakieś grzejniki elektryczne. Problem polega na tym że nie potrafię ich w żaden sposób uruchomić. Jedyne co mi się udało to włączyć jakąś dmuchawę, która niestety dmucha zimnym powietrzem. Proszę o pomoc bo zupełnie się na tym nie znam i marznę. Poniżej fotografie jak wygląda grzejnik i programator. Może ktoś ma w domu coś takiego i może mi pomóc.

http://www.marekblog.yoyo.pl/grzejnik.jpg

http://www.marekblog.yoyo.pl/programator.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś ma w domu coś takiego i może mi pomóc.

Ja co prawda nie mam czegoś takiego - ale może mogę pomóc :wink:

 

Zobacz na to urządzenie - http://euroster.com.pl/index.php?pokaz=pokaz&id_produktu=5 - instrukcja obsługi: http://euroster.com.pl/download/instrukcje/e2000.pdf - wg mnie bardzo zbliżone do Twojego (zarówno wygląd przycisków) jak i ich opisy. Część przycisków, które są u Ciebie tu występują jako zworki (np. przełącznik chłodzenie/grzanie zakładam np., że to jest przycisk CL/HT - cool/heat).

 

Zacząłbym od zabawy przyciskami TEMP a następnie "słoneczko" i TEMP "księżyc". Powinny wyświetlać temperatury "dzienną" i "nocną". Przy dwóch taryfach elektrycznych ta "dzienna" będzie zapewne dużo niższa niż nocna... jeżeli tak faktycznie będzie to przełączyłbym ręcznie na "noc" (wg instrukcji do E2000 wystarczy nacisnąć "księżyc" i poczekał na piec czy zacznie się nagrzewać.

 

Piec jest akumulacyjny więc zanim się "rozbuja" to chwilę trzeba odczekać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

irreality, dzięki. Faktycznie ten regulator obsługuje się w ten sam sposób co mój. Nastawiłem programy zgodnie z instrukcją i niestety nie działa. Obawiam się że problem jest w czym innym, ale nie wiem w czym. Piec pracuje - wydaje dźwięk i dmucha powietrzem, ale nie grzeje. Dodam że takie piecyki są w całym mieszkaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne żeby cała instalacja przestała działać na raz. Raczej jest to problem "centralny" czyli albo programator albo zasilanie.

 

Zacznij od rzeczy oczywistych - np. czy nie mają wyłączonych bezpieczników. Piece powinny mieć osobne obwody od reszty mieszkania.

 

To że dmuchają i hałasują to nic nie znaczy - bo piece mogą mieć dwa przyłącza prądu - jedno pracujące tylko w II taryfie (sterowane programatorem) a drugie działające non-stop do dmuchawy.

 

Obfotografuj i wklej na forum przyłącza tych piecy i skrzynkę bezpiecznikową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Jestem nowy w temacie ogrzewania energia elektryczna i mam pare pytan. Z gory przepraszam jezeli sie takie pytania juz pojawily, ale watek jest juz bardzo dlugi nie jestem w stanie przesledzic go w calosci.

 

Nie bede mial gazu wiec jestem zmuszony poszukac alternatywnego zrodla ogrzania domu. Wybor wydawal sie oczywisty - kociol na paliwo stale. Ale ostatnio moj spokoj zostal zburzony, ojciec mowi aby pojsc w grzanie pradem. Zastanawiam sie czy warto robic instalacje CO tradycyjna, a wylacznie kupic kociol elektryczny. Czy to ma sens? I jak to sie bedzie mialo co do kosztow ogrzewania?

 

Z gory dzieki za pomoc !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem nowy w temacie ogrzewania energia elektryczna i mam pare pytan. Z gory przepraszam jezeli sie takie pytania juz pojawily, ale watek jest juz bardzo dlugi nie jestem w stanie przesledzic go w calosci.

 

Nie bede mial gazu wiec jestem zmuszony poszukac alternatywnego zrodla ogrzania domu. Wybor wydawal sie oczywisty - kociol na paliwo stale. Ale ostatnio moj spokoj zostal zburzony, ojciec mowi aby pojsc w grzanie pradem. Zastanawiam sie czy warto robic instalacje CO tradycyjna, a wylacznie kupic kociol elektryczny. Czy to ma sens? I jak to sie bedzie mialo co do kosztow ogrzewania?

 

Z gory dzieki za pomoc !!!

 

Jeśli grzać prądem to nie poprzez kaloryfery. Niepotrzebne koszty i hałas rozwiązania.

Grzej prądem poprzez ogrzewanie podłogowe, grzejniki akumulacyjne lub nawet zwykłe jak Jezier. Poszukaj jego postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś użytkuje może sterowniki ogrzewania akumlacyjnego devireg 750?

 

Chodzi mi o interpretację i optymalne ustawienia dla pokręteł regulacyjnych (noc +/-, dzień +/-, E6, E1...) dla ogrzewania w II taryfie.

 

Mam ale dopiero będę załączał ogrzewanie. ZEWT Jeziorna nie jest taki szybki zeby mnie na czas przylaczyc i dac sygnal II taryfy. Na razie kominek plus grzejniki w sypialniach wystarczaja.

 

Tez jestem ciekawy ustawien dla tej serii sterownikow bo oprocz instrukcji to nic nie znalazlem na sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem ciekawy ustawien dla tej serii sterownikow bo oprocz instrukcji to nic nie znalazlem na sieci.

 

Ja nie mam jeszcze dwóch taryf ale chciałem wyregulować sterowniki pod pracę w II taryfach i sprawdzić jak z akumulacyjnością domu. Na razie utrzymujemy 24 stC przez cały dzień przy sterownikach załączających się tylko w okresie II taryfy. Działają fajnie. Widać, że "uczą się" czasu stygnięcia podłogi i dobierają czas załączenia.

 

W między czasie rozgryzłem trochę eksperymentalnie ustawienia... najbardziej mylące były pokrętła słoneczko/noc oraz dioda "księżyc" - ja zinterpretowałem je jako "I / II taryfa" a tu chodzi dosłownie o "dzień/noc". Dioda również zapala się w okresie "noc" a nie "tania taryfa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

 

powiedzcie szczerze - jak wyglada sprawa halasu w grzejnikach aku dynamicznych, bo ja to planuje miec w sypialni!

 

Panem co prawda nie jestem, ale mam taki grzejnik aeg w sypialni i sprawy halasu nie ma. Czasem słyszę pykniecie, kiedy dmuchawa się włącza, poza tym pieca nie słychać. Laptop działa głosniej :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś się zetknął w praktyce z piecem

Dimplex duo-heat:

http://www.dimplex.com.pl/piece-akumulacyjne/--duo-heat/3,7.html

 

To taki piec statyczny + wbudoway promiennik. Jest tańsze niż piec dynamiczny.

 

Się zetknąłem, stoją 4 w domu.

Tylko prądu u mnie brak.... :roll: :-?

 

Jak szukałem o nim opinii znalazłem tylko pozytywne. Jest na pewno mniej sterowalny niż dynamiczny, ale przy mojej chałupie nie będzie to miało aż takiego wielkiego znaczenia.

Co masz na myśli? W jakich warunkach piec statyczny dobrze się sprawdza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...