Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ok - co do nierzetelności OZC się zgodzę, o ile było robione i wyszło znacznie lepiej niż faktyczne zużycie.

Ale pomijając rzetelność OZC tak na zdrowy rozum (nie krzyczcie prosze:) sami oceniacie, że zuzycie kwh u bittera jest chyba zbyt duże, biorąc pod uwagę obecne temp. zewnętrzne, powierzchnię domku i parametry ocieplenia, mimo pierwszego sezonu grzewczego. Jego dom "zachowuje się", jakby był 8-10 litrowy ...

Mój dom posiada podobne mankamenty, jak bittera (wszystkie radości domu parterowego z drewnianym stropem + klasyczne mostki itp.), jest gorzej ocieplony i większy trochę, a zjada jednak mniej energii - o 40%? Czyli co jest naprawdę nie halo u niego?

Na miejscu bittera zmniejszyłabym jednak wentylację (podawane tu przez użytkowników faktyczne zużycia są jednak przy mniejszym wentylowaniu), sprawdziła działanie sterowników (patrz post tutli_putli), dociepliła czym prędzej nadproża i poczekała ze 3-4 dni, aż CAŁA posadzka się wygrzeje (to już radziliście oczywiście). Nie demonizowałabym mostka do gruntu, bo mam taki sam:) On na pewno zjada kwh, ale nie aż tyle.

No ale na 15 kwh z notowanych teraz 45 to raczej nie ma co liczyć. Chyba, ze jednak ten podlicznik jest zepsuty. Bitter, nie bój się i sprawdź moze licznik elektrowni:)

 

Rozpisałam się jak swiki (której bardzo dziękuję za dociekliwość - skorzystałam z tego niejednokrotnie czytając ten wątek):) Chyba tylko Hipka potrafi krótko i treściwie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Drodzy moi dziękuję za tak żywe zainteresowanie moim problemem i spieszę odpowiedzieć na wiele wątpliwości.

 

Otóż jużdwa dni grzałem cały dom i temperatura wody w podłogówce osiągnęła 30 stopni i po wyłaczeniu pieca schodzi po dwóch godzinach do 29 stopni więc zakładam, że podłoga naładowała się już pierwszego dnia do swojej właściwej temperatury. Wczoraj i dziś podobne zużycia podchodzące pod 50kWh.

 

Idąc za radą Jaśka zmierzyłem temperaturę w narożnikach ścian - 18,8 stopnia gdy w pomieszczeniu 24 (trochę za ciepło niby ale odczuwalni było ok). Czujnik przykleiłem do ściany i przykryłem kocem polarowym aby nie podgrzewał się od powietrza z pomieszczenia i zostawiłem tak na godzinę. W ścianie nośnej w środku domu 23,4 stopnia. Czyli według mnie widać ucieczkę w narożnikach do gruntu ale nie taką straszną bo R&K też tak ma, pomiar 10cm nad podłogą.

 

Wentylacja. Mój reku ma maks wydajnosć 350 (Jan-Gaz). Ustawiłem 50% bo jestem typem który uwielbia tlen (narty, kitesurfing żagle) dusze się w pomieszczeniach. Nie mam niestety czujnika wilgotności i muszę go sprawić sobie. Dziś nie zmieniam nic w ustawieniach pieca, temperatury są podobne do wczorajszych i wyłaczyłem rano (pomiarów dokonuję rano) kompletnie wentylację. Dom od 3 dni już będzie grzany w takim samym cyklu więc po jednej dobie powinno to być już zauważalne jeżeli dom wychładza wentylacja. Na anemostatach mam 18 stopni więc mamy już dwa czynniki - mury zewnętrzne oraz wentylacja w jakimś tam stopniu na pewno.

 

Pomiar zużycia prądu dokonuję z podlicznika. Zgubiłem klucz do skrzynki el i dziś go dopiero dorobiłem więc sprawdzę wskazania głównego licznika i podlicznika po dzisiejszej nocy.

 

 

OZC ... cóż liczyłem sam ;-))))) Ale jakby ktoś był chętny to oddam plik do analizy i sprawdzenia błędów.Zmotywowaliście mnie do odpalenia OZC. Całoroczne zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie to zaokrąglając 5 500 kWh. W listopadzie OZC pokazuje zużycie 3,17GJ czyli 880kWh co daje prawie 30kWh dziennie. Mam więc przekroczone o 20kWh dziennie co daje błąd na poziomie 40%.

 

Dziś sprawdzę też jak się mają temperatury ścian w pozostałych narożnikach domu. Co ciekawe przy suficie ściana w którą wchodzi nieocieplone nadproże różni się od temperatury powietrza tylko o 1 stopień co by oznaczało, że jakoś się nie wymroziła. Pomiar robiłem jakieś 50-60 cm od miejsca styku tej belki.

 

Jasiek czujnika nie mam w salonie. Przwidziałem to, że kominek będzie zakłócał pomiar i umieściłem go w korytarzu za salonem. Niestety tam też ciepło dochodzi. Z takim czujnikiem to mega problem bo gdzie go umieścić skoro salon nagrzewa się od słońca a pokoje na północy nie. Dlatego go wywaliłem i mam pogodówkę.

Acha jeszcze jedno, dom od północy ma częściowo nie przysypane ściany fundamentowe (jakieś 10cm) bo ma tam być wysypany kamień ozdobny (opaska).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w pierwszym tyg. mieszkania od 31.12.2011 bralo srednio 24,5 kWh/doba, a w drugim tygodniu (od 07-01-2012) 30,5 kWh/doba. Tak, ze z wygrzewaniem i usuwaniem wilgoci to troche lipa... gdzies masz mega mostek bitter. Termowizja potrzebna... z tego co pamietam w podanych okresach temp. byla tylko troche nizsza niz teraz.

 

odnosnie rekuperacji.... mam kubature 450 m3, rekuperator 350m3/h.

 

09:00-13:00 40%

13:00-15:00 60%

15:00-20:00 40%

20:00-09:00 20%

 

... i zadnych odczuwalnych oznak wychlodzenia w dzien.

Edytowane przez kurt76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy moi dziękuję za tak żywe zainteresowanie moim problemem i spieszę odpowiedzieć na wiele wątpliwości.

{ ... }

po całym tym wywodzie obstawiam wentylację i zbyt dużą wilgotność...

po prostu grzejesz fest chałupę a całą wydobywającą się z niej wilgoć szybciutko usuwasz wentylacją...

czym bardziej grzejesz tym bardziej paruje ...

wyparuje cały nadmiar wody to zużycie spadnie :yes:

 

pamiętaj wywalenie 1 L wody z domu to ok. 0,7kwh energii ...

 

moje zużycie energii w ostatnich kilku dniach poniżej 40 kwh ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też myslę że to wilgoć[ale wszystkiego to nie tłumaczy]

przy moim dzisiejszym zużyciu to napiszę to spokojnie no ale jak dawałem 45stopnii w posadzkę a posadzka miała 35-36 to przestawalem wierzyć w jakikolwiek cop pompy - na dobę szło 45-48kwh x cop4 = 180-190kwh / doba TO CHYBA NIEMOŻLIWE BO ZAWAŁ MUROWANY] jednak to bylo tak

u bittera jest to samo ale prawdopodobnie wydłużone w czasie

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kurt76 nie odczuwasz wychłodzenia, bo wentylujesz przewidywalnie dla ogrzewania (od do tyle, od do tyle itd).

Moja akumulacyjna podłogówka nie ma szansy się nauczyć, bo ja ją zaskakuję;) Włączam 2 bieg, coby zwentylować np. 1,5h, po czym beztrosko udaję się do pracy, zapomniawszy ją przestawić, wracam po -9-10 godzinach i od razu wiem, że zapomniałam:)

To znaczy Ty robisz dobrze, ja nie bardzo (choć zdarza się to sporadycznie). Ale to skutek mojej ŚWIADOMEJ decyzji o "ręcznym", 3 stopniowym przełączniku. Ibtrona oddałam Panu instalatorowi i grzecznie poprosiłam o fabryczny sterownik.

No i sprawdziłam - u mnie 2 bieg to 230m3 (przy kubaturze 340 m3 to nie wiem, czy to dobrze), czyli wymiana 0,7 kubatury przez kilka godzin.

Przepraszam, wiem , że to nie wątek o wentylacji - udam się do niego z pytaniami:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i poszedłem do licznika i szczena mi opadła. Jakie mam nowoczesne cudo! ;-) I cholera nie wiem co co pokazuje:

 

A więc o 21:55 mamy:

 

15.8.1 - 222.74

15.8.2 - 589.14

15.8.0 -811.89

 

Domyślam się, że to pierwsze to zużycie w taryfie drogiej, drugie w taniej a trzecie w sumie? Jeżeli tak to przez tydzień zużyliśmy 134kWh drogie i 396 kWh taniej. Czyli jakoś tak 100pln za tydzień.

 

No nic jutro rano odczyt po nocy bez wentylacji. Zgłaszam się rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i poszedłem do licznika i szczena mi opadła. Jakie mam nowoczesne cudo! ;-) I cholera nie wiem co co pokazuje:

 

A więc o 21:55 mamy:

 

15.8.1 - 222.74

15.8.2 - 589.14

15.8.0 -811.89

 

Domyślam się, że to pierwsze to zużycie w taryfie drogiej, drugie w taniej a trzecie w sumie? Jeżeli tak to przez tydzień zużyliśmy 134kWh drogie i 396 kWh taniej. Czyli jakoś tak 100pln za tydzień.

 

No nic jutro rano odczyt po nocy bez wentylacji. Zgłaszam się rano.

 

trzecie to suma pierwszego i drugiego:-) kolego, jak tak liczysz OZC jak czytasz licznik, to szacun:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnijcie sobie ile zeżarło kwh wygrzewanie płyty u budowlanego_laika a nie będziecie szukać dziury w całym. Bitter śpi na wodzie a podłogówka pracowicie ją usuwa.

Nie bez powodu ustawił grzanie na 26oC i tych 26oC nie może osiągnąć.

 

budowlany laik przesadzil z wygrzewaniem i mu sie chalupa tak zeschla, az popekala o ile dobrze wywnioskowalam z jego watku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a teraz do bitter na uszko:

chlopaku! zejdz do 20stC w drogiej i do 20,5stC w taniej + wymiana na poziomie 0,2 teraz i 0,1 - 0,05 kubatury przy mrozach i bedziesz mial zuzycie, jak reszta (lobo gdzies publikowal swoje zuzycie i bylo na poziomie 33kWh przy -15stC

 

a Ty idziesz na przekor wszystkim i w domu pewnie 23stC i wymiana 0,7 :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
budowlany laik przesadzil z wygrzewaniem i mu sie chalupa tak zeschla, az popekala o ile dobrze wywnioskowalam z jego watku

Źle wywnioskowałaś...

a teraz do bitter na uszko:

chlopaku! zejdz do 20stC w drogiej i do 20,5stC w taniej + wymiana na poziomie 0,2 teraz i 0,1 - 0,05 kubatury przy mrozach i bedziesz mial zuzycie, jak reszta (lobo gdzies publikowal swoje zuzycie i bylo na poziomie 33kWh przy -15stC

 

a Ty idziesz na przekor wszystkim i w domu pewnie 23stC i wymiana 0,7 :-)

No i to prorocze słowa :)

Tutaj się w pełni zgadzam :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...