Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@bitter

coś nie pasuje z tym kosztem energii (rozumiem, że to całość zużycia?) 100 zł na tydzień

wg stawek u mnie (Enea Ciepły Dom): 134 kwh x 0,68 pln = 91,12 PLN, 396 kwh x 0,29 PLN =114,84 PLN, czyli łacznie nieco ponad 200 zł na tydzień. To tak dla porządku, bo skrupulatna bywam:)

Wg mnie niepotrzebnie wyłączyłes wentylację w ogóle. Przecież wiadomo, że użytkowac będziesz wentylowany dom. W dodatku wyłączenie i wyciąganie wniosków po 1 dobie to trochę bez sensu. Dom musi mieć czas na reakcję, zwłaszcza taki o raczej akumulacyjnej konstrukcji (masz sciany z silikatów).

Daj tę wentylację na 0,3 wymiany, poczekaj KILKA dni. Wtedy ocenisz, czy zużycie spadło i czy rzeczywiscie odczuwasz dyskomfort przy zmniejszonej wymianie. Ja osobiście uważam, że taki poziom wymiany jest ok, a nie znoszę zaduchu.

Jak grzejesz wodę? W tych 50 kwh zużycia przez piec jest też grzanie cwu?

Piec załącza Ci się też w drogiej taryfie (9 kwh) czy źle zrozumiałam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo się bałam o wynik:)

 

Zresztą i tak wiem, że mam nieszczelności, np. durszlak w suficie. W tym roku poprawialiśmy w miarę możliwości te nieszczelności. Ale nie chcę się dobijać testem - jest jak jest:)

 

 

to trochę tak, jakby nadmuchać prezerwatywkę przed użyciem - później może zadziała a może nie ale w chwili dmuchania była szczelna :)

 

budowlanemu laikowi pękła przy normalnym użyciu ale test przeszła pokazowo :)

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej sobie przez dziurki nie wentyluje. Kiedyś wyłączyłem niechcący wentylację i zapomniałem o tym. Po dwóch dniach woda na szybkach w drzwiach w wiatrołapie, w łazienkach. Mówię co jest grane, miało być bez wilgoci a tu dupa. No i jak włączyłem wilgoci niet. Co do nocy bez wentylacji w sypialni zaduch jak ja pierniczę.

 

Muszę ten higrometr na gwiazdkę sobie sprawić. ;-)

 

@bitter

coś nie pasuje z tym kosztem energii (rozumiem, że to całość zużycia?) 100 zł na tydzień

wg stawek u mnie (Enea Ciepły Dom): 134 kwh x 0,68 pln = 91,12 PLN, 396 kwh x 0,29 PLN =114,84 PLN, czyli łacznie nieco ponad 200 zł na tydzień. To tak dla porządku, bo skrupulatna bywam:)

Wg mnie niepotrzebnie wyłączyłes wentylację w ogóle. Przecież wiadomo, że użytkowac będziesz wentylowany dom. W dodatku wyłączenie i wyciąganie wniosków po 1 dobie to trochę bez sensu. Dom musi mieć czas na reakcję, zwłaszcza taki o raczej akumulacyjnej konstrukcji (masz sciany z silikatów).

Daj tę wentylację na 0,3 wymiany, poczekaj KILKA dni. Wtedy ocenisz, czy zużycie spadło i czy rzeczywiscie odczuwasz dyskomfort przy zmniejszonej wymianie. Ja osobiście uważam, że taki poziom wymiany jest ok, a nie znoszę zaduchu.

Jak grzejesz wodę? W tych 50 kwh zużycia przez piec jest też grzanie cwu?

Piec załącza Ci się też w drogiej taryfie (9 kwh) czy źle zrozumiałam?

 

Ja podałem stany liczników od zera zamontowania licznika. Wyliczone zużycie jest już po pierwszej fakturze, która była na 114 zł. Tak więc 114+100 to jest jak słusznie piszesz nieco ponad 200 ale za 10 dni bo pierwsza faktura była za 5 dni i od niej minęło kolejne 5 i odczytałem liczniki.

Już pisałem że mierzę tylko CO. Piec załącza się tylko w taniej. Te 9kW to była tania ale pomiędzy 13:00 a 15:00. Włączyłem wentylację i dogrzewam kominkiem. Zrobię teraz test przy włączonej podłogówce w całym domu i grzaniu kominkiem.

 

Co do odczekania kilku dni. Sądzę, że jeżeli wentylacja miała powodować większe zużycie to już po pierwszym dniu byłoby to widoczne a nie jest. Kupię higrometr i będę wentylował tak aby nie przesuszać domu. Zimą koniecznie muszę zrobić termowizję. A już od tego weekendu zabieram się za ocieplanie nadproży i uszczelnianie połączenia krokwii i wieńca. Więcej nie jestem w stanie poprawić. Dom jest szczelny na tyle na ile mogłem zmierzyć kadzidełkiem przy drzwiach i oknach. Nawet folia sufitowa jest klejona taśmą do ścian. Kurde nie wiem co jest. Najbardziej mi tu prawdopodobne jest spieprzanie ciepła gdzieś w grunt chyba.

 

 

A możecie mi powiedzieć ile spada Wam temperatura wody w instalacji (kto ma CO wodne) w momentach przerw w ogrzewaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=bitter;5653780 A już od tego weekendu zabieram się za ocieplanie nadproży i uszczelnianie połączenia krokwii i wieńca. Więcej nie jestem w stanie poprawić. Dom jest szczelny na tyle na ile mogłem zmierzyć kadzidełkiem przy drzwiach i oknach. Nawet folia sufitowa jest klejona taśmą do ścian. Kurde nie wiem co jest. Najbardziej mi tu prawdopodobne jest spieprzanie ciepła gdzieś w grunt chyba.

 

 

Wg mnie obliczenia ozc które sam liczyłeś są zaniżone i nie o 40% a raczej o więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
asolt, nie dołożyłeś niepotrzebnie zera za tą czwórką? przecież to go zabije - kasuj to szybciutko albo chociaz przecinek postaw

 

I tu wychodzi przewaga wodnej podlogowki ;) Kable by go "zabiły" a tak istnieje alternatywa zbicia rachunków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu wychodzi przewaga wodnej podlogowki ;) Kable by go "zabiły" a tak istnieje alternatywa zbicia rachunków :)

 

albo zbicia podłogówki :)

 

jest jeszcze jedna alternatywa - zatrudnić się w elektrowni i mieć darmowe kWh jak któryśtam czarodziej :) ale jak znam życie, to właśnie teraz Dział Sprzedaży Liwko Limited wysyła ofertę na priv:)

Edytowane przez Hippek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bitter, przy wentylacji wilgotnosc to jedno, a świeżość powietrza to drugie. Ja na to pierwsze już nawet nie patrze (ustalilo sie na poziomie 40-45% i nie ulega zmianom), bo musiałbym działać z Wm ponżej komfortu "świeżości powietrza". Nawet jeśli sprawność przy 10% (55m3/h) byłaby ok, to nie byłoby to dobre, bo raz masz zaduch, dwa nieświeże powietrze. Teoretycznie WM ma stałe nastawy, ale często przy smarzeniu np. ryby chodzi przez 1-2h na 60-70% żeby szybko "oczyść klimat": wiec nie eksperymentj z wyłaczaniem, ocieplaj, docieplaj, łataj dziury puki jeszcze ciepło na dworze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Jeżeli tak to przez tydzień zużyliśmy 134kWh drogie i 396 kWh taniej. Czyli jakoś tak 100pln za tydzień.

 

No nic jutro rano odczyt po nocy bez wentylacji. Zgłaszam się rano.

 

?? albo ja mam kłopot ze zrozumieniem, albo się nieprecyzyjnie wyraziłeś :)

 

z cwu nie doczytałam, nie jestem regularnie na forum

 

A jak wyłaz na strych? Docieplony i uszczelniony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, ze też grzeję prądem:) Dom jest nieco większy (124 m2), gorzej ocieplony (ściany zewnętrzne 20cm styro 0,031, podłoga 18 cm styro 0,036, strop wełna 37-50 cm) + kilka mostków, większość nie do poprawienia (np. nie odcięta ściana zewnętrzna od fundamentowej, a ściany z silikatów :(

Zużycie na ogrzewanie od 01.11.2012 do dzisiaj ok.650 kwh, czyli ok. 24 kwh na dobę (ostatnie dni to 21-22 kwh na dobę). Niemało, ale jednak mniej niż u bittera, mimo gorszych parametrów domu. Dom zamieszkany od 25.11.2011 (czyli drugi sezon grzewczy).

 

A możesz zdradzić ile kWh zużyłaś na pierwszy sezon?

 

Mam jeszcze jedno pytanie - czy rekuperatory przy zakupie "fabrycznym" ale bez dedykowanego sterownika mają możliwość włączenia paru "biegów" ręcznie - czyli jest jakiś sterownik gdzie podłączamy kable, bo planuję sterować wszystko ze sterownika PLC który będzie "mózgiem" domu i dedykowany osobny sterownik do reku mi nie pasuje..

 

Pozdrawiam

Artur

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...