Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

...Mam jeszcze jedno pytanie - czy rekuperatory przy zakupie "fabrycznym" ale bez dedykowanego sterownika mają możliwość włączenia paru "biegów" ręcznie - czyli jest jakiś sterownik gdzie podłączamy kable, bo planuję sterować wszystko ze sterownika PLC który będzie "mózgiem" domu i dedykowany osobny sterownik do reku mi nie pasuje...Artur

 

Część rekuperatorów na rynku bez problemu obsłużysz bez sterowników. Możesz mieć np. bez sterownika - bieg 1; zwierasz dwa przewody - bieg 2; zwierasz inne dwa przewody - bieg 3. W przypadku pytań napisz maila, to pomogę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Część rekuperatorów na rynku bez problemu obsłużysz bez sterowników. Możesz mieć np. bez sterownika - bieg 1; zwierasz dwa przewody - bieg 2; zwierasz inne dwa przewody - bieg 3. W przypadku pytań napisz maila, to pomogę ;)

 

A ja bym posłuchał pytań i odpowiedzi na forum, zawsze czegoś człowiek się nauczy a PLC to rzecz warta nauki. Chyba że kolega Instaltechnic udziela rad tylko na prv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym posłuchał pytań i odpowiedzi na forum, zawsze czegoś człowiek się nauczy a PLC to rzecz warta nauki. Chyba że kolega Instaltechnic udziela rad tylko na prv.

 

Myślę że moja odpowiedź na ogólne pytanie jest wystarczająca. Jeżeli kolega chce posłużyć się PLC, to nic więcej mu raczej nie trzeba. Przecież nie napiszę listy reku i sposobu połączeń przy każdym :)

 

Powodzenia życzę przy nauce PLC na forum (musisz mieć dużo czasu). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że moja odpowiedź na ogólne pytanie jest wystarczająca. Jeżeli kolega chce posłużyć się PLC, to nic więcej mu raczej nie trzeba. Przecież nie napiszę listy reku i sposobu połączeń przy każdym :)

 

Powodzenia życzę przy nauce PLC na forum (musisz mieć dużo czasu). Pozdrawiam.

Tlumaczyc podlaczenia nie musisz, ale jak bys podal jakis przyklad, choc wydaje mi sie ze kazda Wm moze byc wysterowana przez PLC, mniej lub bardziej zaawansowanym sposobem.

Podstawy PLC mam bo dwa semestry studiow to walkowalem, a reszty bez problemu w razie potrzeby naucze sie z tutorialow, online i metota prob i bledow, nie taka "wiedze tajemna" ludzie przyswajaja, ale dzieki za "checi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu wychodzi przewaga wodnej podlogowki ;) Kable by go "zabiły" a tak istnieje alternatywa zbicia rachunków :)

 

rachunki same się "zbiją" jak ogarnie co i jak ...:yes:

 

jak już wszystko ogarnie i wysuszy to obstawiam ze 25kwh na dobę przy tych samych warunkach...:)

 

bitter grzej normalnie i nic tam nie wyłączaj, zapisuj wyniki i temp. zewnętrzne sam zobaczysz że po jakimś czasie będziesz miał mniejsze zużycie przy tych samych parametrach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie obliczenia ozc które sam liczyłeś są zaniżone i nie o 40% a raczej o więcej.
as

asolt niedowiarku a niby dlaczego miałbym się pomylić o 40%? Raczej nie bo nawet licząc mój dom według kalkulatorów dostępnych na różnych stronach wychodzi wynik zbliżony do tego jaki pokazało mi OZC. Jedyną rozbieżność jaką mam o nie wprowadziłem wykusza a zastąpiłem go prostą ścianą. Daje to zapewne odchyłkę ale nie sądzę, że więcej niż 5% na całości domu.

 

Co do zarzutów o dokładność. Już wspominałem - styro uszczelniałem każdą płytę sam przez 3 dni, styro na podłodze układałem 3 dni sam w 3!!! warstwach na zakładkę, wełna była codziennie przeze mnie kontrolowana. Okna zamontowane w warstwie ocieplenia z taśmami paroszczelnymi od wewnątrz. Nie ma lipy.

 

spada w okolice temp posadzki jaka się ustali, u mnie ok 21-22C

No i to jest dziwne. U mnie właśnie teraz temperatura 27 stopni. Niestety nie wiem do ilu się nagrzała od 13-15 bo nie było mnie w domu. W niedzielę zrobię pomiary i wykres jak temperatura rośnie i spada. Ale na pewno nigdy nie spadła u mnie poniżej 24 stopni. W takim razie jaką temperaturę posadzki macie teraz zaraz po zakończeniu taniej taryfy? Albo ci co grzeją całodobową jaką mają cała dobę. U mnie rano woda podgrzewająca posadzkę ma 30 stopni i spada do 13 jak pamiętam do maks 24 stopni. Dużo? Mało?

 

Bitter sam wspomniał o 40 %. Błąd rzedu 4 % wymaga naprawdę duzo rzetelności i dokładności.

A że niby mi tej rzetelności zabrakło? Każde pomieszczenie wprowadzone, podłogi, stropy, okna też. Jestem laikiem ale przyłożyłem się do tego. Asolt jak Ci się chce sprawdzić mogę przesłać plik i projekt i możesz sobie sprawdzić.

I tu wychodzi przewaga wodnej podlogowki ;) Kable by go "zabiły" a tak istnieje alternatywa zbicia rachunków :)
To na pewno pozwala mi spać spokojnie. Jeżeli w ciągu dwóch lat się nie poprawi mam zawsze alternatywę w postaci PCI choćby. Ale najpierw termowizja w mrozy jak znajdę jakąś atrakcyjną ofertę.

 

rachunki same się "zbiją" jak ogarnie co i jak ...:yes:

jak już wszystko ogarnie i wysuszy to obstawiam ze 25kwh na dobę przy tych samych warunkach...:)

 

bitter grzej normalnie i nic tam nie wyłączaj, zapisuj wyniki i temp. zewnętrzne sam zobaczysz że po jakimś czasie będziesz miał mniejsze zużycie przy tych samych parametrach...

 

Jasiek Ty nadziejo moja ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale u R&K tez się gibło nie w tę stronę :p moze to jednak kwestia wykonawstwa?

 

Uwzgledniając brak niektórych izolacji i wilgoć technologiczną u R&K obliczenia ozc są poprawne. Nastepne sezony będą bardziej miarodajne, po zakonczeniu wszystkich prac izolacyjnych i wysuszeniu budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

as

asolt niedowiarku a niby dlaczego miałbym się pomylić o 40%? Raczej nie bo nawet licząc mój dom według kalkulatorów dostępnych na różnych stronach wychodzi wynik zbliżony do tego jaki pokazało mi OZC. Jedyną rozbieżność jaką mam o nie wprowadziłem wykusza a zastąpiłem go prostą ścianą. Daje to zapewne odchyłkę ale nie sądzę, że więcej niż 5% na całości domu.

 

Być może dobrze policzyłeś, ale moje doświadczenia w poprawianiu obliczeń wykonanych przez ze tak powiem amatorów pokazują na odchyłki od 50 do ponad 100 % na minus. Daje to samozadowolenie z posiadania energooszczędnego domu, ale rzeczywistość to brutalnie weryfikuje.Mozesz podeslać plik zrodłowy obliczeń ale w komplecie z wszystkimi danym, rzutami, usytuowaniem, planem zagospodarowania terenu, itd. Samo przeglądanie obliczen bez dokładnych danych nic nie daje.

Nie posądzam Ciebie o brak rzetelności czy też chęci wykonania tych obliczen dobrze, ale ja po wykonaniu kilku setek takich obliczeń, zajeć z twórcami tego oprogramowania, konsultacji z wykładowcami AGH, czasami wysyłam zapytania do Sankomu, a przy okazji zglosiłem kilka błedów w działaniu tego programu. Po prostu moze brakowac Tobie wiedzy z tej dziedziny i dlatego może byc lekki rozjazd w wynikach.

Co do kalkulatorów, gdyby one były tak dokladne to nikt by sie nie bawił w tworzenie programów typu Audytor OZC, Arcadia Thermo, Builddesk i innych.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale u R&K tez się gibło nie w tę stronę :p moze to jednak kwestia wykonawstwa?

 

gibie się gibie

u mnie nie było w ogóle czegoś takiego jak wygrzewanie , dom nadal jest nie dokoncony , do zaizolowania mam garaż

i już o tym wile razy pisałem ogrzewam na poddaszu ładnych dziesiąt m3 więcej niz w OZC bo nie mam 3 drzwi do nieużytkowanych pomieszczen więc kubatora znacznie wyzsza

 

mimo tego wszystkiego różnice nie są az tak duże wzgledem OZC jak u bittera , nie pamikuje i uważnie sie przyglądam ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że moja odpowiedź na ogólne pytanie jest wystarczająca. Jeżeli kolega chce posłużyć się PLC, to nic więcej mu raczej nie trzeba. Przecież nie napiszę listy reku i sposobu połączeń przy każdym :)

 

Powodzenia życzę przy nauce PLC na forum (musisz mieć dużo czasu). Pozdrawiam.

 

plc to nie problem.. pare w zyciu zaprogramowałem, drabinkę poukładam jakoś, to nie maszyna która ma kilka,parametrów w ciągu sekundy mierzyć i coś tam robić, w zasadzie rozważam bartosza, jangaz albo brink.

w zasadzie jesze jedna ogólna odpowiedz na tym etapie byłaby potrzebna na takie pytanie: załóżmy że reku ma 3 biegi i czy ja mogę ustawić ze np. 1 to 50m3/h , dwójka to np. 150 a trójka to 300m3/h.. czy ja te wartości mogę ustawiac (jesli tak to czym) czy to na sztywno producent ustala ?

 

pozdrawiam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może dobrze policzyłeś, ale moje doświadczenia w poprawianiu obliczeń wykonanych przez ze tak powiem amatorów pokazują na odchyłki od 50 do ponad 100 % na minus.

 

Zapewne masz rację ale nawet na zdrowy rozum czy dom z takimi parametrami ocieplenia jak mój (20 grafitu na ścianach, 20 styro 0.40 w podłodze, 40cm wełny okna trzy szyby w warstwie ocieplenia i 106m powierzchni całkowitej, może generować dwa razy większe straty niż RK, który ma dom prawie dwa razy większy tyle, że w bardziej zwartej bryle? Toć to 3-4 razy większe zużycie energii na m2. Czyżby dodanie wykuszu okna narożnikowego (nie uwzględniłem tego w OZC a tylko wpisałem zwykłe okna) oraz bryła z dwoma podcieniami tarasowymi generowała tak ogromne straty? Sam już nie mam pojęcia co to może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A możecie mi powiedzieć ile spada Wam temperatura wody w instalacji (kto ma CO wodne) w momentach przerw w ogrzewaniu?

 

mam co prawda kable ale zawsze jakieś odniesienie będzie ...

stan na 21:00

kuchnia 25m2, temp. pomieszczenia 22,5*,temp. podłogi wg. sondy 22,6*, temp. podł. wg termometru szpilkowego leżącego na płytkach 22,6*, pomiędzy 13 a 15 doładowane 3,26kwh...

 

salon 33m2, temp. pomieszczenia 22,5* , temp. podł. sonda 22,5* , wg termometru 22,6* , 13-15 doładowane 3,61kwh

 

bitter jak możesz to podłącz sobie sterownik pokojowy do kabla i postaw w jakimś chłodniejszym pokoju i ustaw temperaturę jaka was interesuje, kociołek niech chodzi bez żadnego ograniczenia temp. wody...

 

zobaczymy co się będzie działo...:yes::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz rację ale nawet na zdrowy rozum czy dom z takimi parametrami ocieplenia jak mój (20 grafitu na ścianach, 20 styro 0.40 w podłodze, 40cm wełny okna trzy szyby w warstwie ocieplenia i 106m powierzchni całkowitej, może generować dwa razy większe straty niż RK, który ma dom prawie dwa razy większy tyle, że w bardziej zwartej bryle? Toć to 3-4 razy większe zużycie energii na m2. Czyżby dodanie wykuszu okna narożnikowego (nie uwzględniłem tego w OZC a tylko wpisałem zwykłe okna) oraz bryła z dwoma podcieniami tarasowymi generowała tak ogromne straty? Sam już nie mam pojęcia co to może być.

 

Dom Konrada ma najlepsze ocieplenie pośród domów które dotychczas liczyłem. Rownie dobre a może nieco lepsze ma jedynie j-j ale on budował nieco inaczej.

Twoje parametry ocieplenia są dobre ale nie rewelacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz zdradzić ile kWh zużyłaś na pierwszy sezon?

 

....

 

Pozdrawiam

Artur

 

niestety, sama chciałabym to wiedzieć:( Licznik miałam założony 06.09.2011 i odczytany 27.04.2012. Całość zużycia to 9350 kwh.

Ale w to wchodzi całość wykończeniówki, czyli tynki, wylewki, regipsy, itd. maszyny i halogeny fachowców, żarówki setki gdzie się da, wygrzewanie posadzki przed położeniem kafli przez 4 tygodnie (nie było jeszcze sufitu i ocieplenia i cała energia szła sobie w niebo:). Poza tym już po zamieszkaniu do polowy grudnia nie miałam progu w drzwiach wejściowych, do końca stycznia drzwi wewnętrznych, w tym do wiatrołapu. Kanały wentylacji dociepliliśmy 2 tygodnie temu, dołożyliśmy też wełnę na strop. Przez pierwsze tygodnie musiałam nacieszyć się też ciepłą podłogą, grzałam ją kilka stopni więcej niż obecnie.

Jak widać - w moim przypadku pierwszy sezon jest niewiadomą. Nie spisywałam licznika, bo mam w skrzynce na zewnątrz (wrrr ) i trochę też z powodu zmęczenia sprawami budowlanymi/ .

Raz w lutym, jak odnotowałam na termometrze -25 st.C (6 lutego), z ciekawości udałam się do skrzynki i po odczytaniu dobowego zużycia 72 kwh (na wszystko, nie tylko na ogrzewanie) powlokłam się do domu i zrobiłam sobie solidnego drinka. Następnie wykonałam telefon do małżonka i przekazałam mu, że musi jeszcze więcej pracować, ponieważ inaczej pójdziemy z torbami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter postawił energooszczędny a przy okazji nie podporządkowywal komfortu i wyglądu pod licznik

 

w salonie ma wykusz[ fajny efekt ze stołem]

duże przeszklenia

i doświadczenie życiowe że nie trzeba robić wszystkiego z wypasem na maxa żeby być zadowolonym z domku

i moim zdaniem nie da się oszukać natury

jak nie przed to po wprowadzeniu trzeba zaplacić za wygrzewanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dom Konrada ma najlepsze ocieplenie pośród domów które dotychczas liczyłem.

.

5 cm więcej styropianu daje taką różnicę ? O czym Ty gadasz,bitter ma o wiele mniejszy dom od Konrada...

Straty do gruntu,które Konrad ograniczył przez płytę nie są aż tak duże,żeby mogły generować taką różnicę w zużyciu.

Czuję spisek... ;)

jak nie przed to po wprowadzeniu trzeba zaplacić za wygrzewanie

I tu jest pies pogrzebany,miesiąc ostrego grzania podłogówką powinno ustabilizować zużycie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...