Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
nie chciałbam się jakoś specjalnie pastwić .....

 

ale.....

 

kur.......

Ale o co chodzi ? O k o n t ? Przecież specjalnie napisałem kursywą,bo chyba nie o st. ;)

To specjanie dla ludzi podniecających się w trakcie czytania,zrobiłem jeszcze przerwy między literami,żeby można było łatwiej przeczytać :)

To nic nie da, szczególnie tutaj... poziom niekumacji taki, że... tylko olać...

Kto tu jest bardziej nie kumaty to nie będę polemizował,tym bardziej z Tobą,bo jesteś już na starcie na przegranej pozycji...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad mam pytanie,ile m2 grzejesz w swoim domu ?

cały dom jest ogrzewany zgodnie z OZC tj do 21 stopni

jesli pytasz czy czegoś nie grzeje to - nie

poniewaz poddasze to skosy pow uzytkowej w domu mam ok 145 2

 

obecnie ogrzewam tez 3 schowki na poddaszu bo nie mam do nich drzwi a one do OZC nie były brane pod uwage bo z założenia maja być nie ogrzewane

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
cały dom jest ogrzewany zgodnie z OZC tj do 21 stopni

jesli pytasz czy czegoś nie grzeje to - nie

poniewaz poddasze to skosy pow uzytkowej w domu mam ok 145 2

Czyli rozumiem,ze garaż też grzejesz do tej temperatury ?

Tak się pytam bo przeglądnąłem Arizonę i tam wychodzi trochę mniej m2 jak masz w stopce,nawet z garażem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze pytanie z innej beczki dot. kabli..

do jakiej temperatury rozgrzewa się kabel np. 10W/m czy 17W/m ? i mniej więcej w jakim czasie?

czy przy sterowaniu (akumulacyjnym) robimy tak ze grzejemy płytę do np. 23* wyłączamy i płyta oddaje ciepło a sterownik mierzy temp. w płycie czy jakoś tak jest to realizowane?

bo zakładam że kabel 10 czy 17W/m ma inną temp maksymalną więc trzeba mierzyć gdzieś pod posadzką..

i jak mniej więcej oceniacie zdolność akumulacji ciepła przez płyty wasze fundamentowe? czy jest to zależne od ustawionej temperatury? czy raczej czasu grzania? wiadomo że teoretycznie damy albo wyższą temp ale krócej lub niższą dłużej ale czy widzicie różnicę przy różnych ustawieniach.. oczywiście ideałem byłoby w 2giej taryfie zrobić tylko grzanie.. projekt się robi, płyta się liczy więc na OZC i wybór konkretnych materiałów jeszcze będzie trochę czasu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem wcześniej w stopce pow. użytkową czyli 145 m2 ale były pytania o tą nieścisłość w stosunku do wpisów w moim DB dotyczącym wyliczeń asolt'a - przez kogoś została mi wytknięta .... dlatego zmieniłem w stopce i jest nie pow użytkowa tylko pow. grzewcza - nigdy tego nie ukrywałem i nie zatajałem - żeby nie było !!! i garażu nie ogrzewam

ponadto moja pow użytkowa jest nieco większa niż w projekcie (o kilka m2) bo mam znacznie większą łazienkę na poddaszu

pow użytkowa liczona jest bodajże pow. 1,5 stąd powierzchnia podłóg jest znacznie większa niż pow. użytkowa w domach z poddaszem użytkowym ...

aby było miarodajne i porównywalne chyba wszyscy powinnyśmy się przerzucić na kubaturę (m3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze pytanie z innej beczki dot. kabli..

do jakiej temperatury rozgrzewa się kabel np. 10W/m czy 17W/m ? i mniej więcej w jakim czasie?

czy przy sterowaniu (akumulacyjnym) robimy tak ze grzejemy płytę do np. 23* wyłączamy i płyta oddaje ciepło a sterownik mierzy temp. w płycie czy jakoś tak jest to realizowane?

bo zakładam że kabel 10 czy 17W/m ma inną temp maksymalną więc trzeba mierzyć gdzieś pod posadzką.

 

u mnie w większości pomieszczen są kable 10W

mocniejsze chyba tylko w lazience gdzie mala powierzchnia grzewcza , bo masz geberit, prysznic, jakas szafke etc .... - wtedy potrzebny jest mocniejszy kable ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
miałem wcześniej w stopce pow. użytkową czyli 145 m2 ale były pytania o tą nieścisłość w stosunku do wpisów w moim DB dotyczącym wyliczeń asolt'a - przez kogoś została mi wytknięta .... dlatego zmieniłem w stopce i jest nie pow użytkowa tylko pow. grzewcza - nigdy tego nie ukrywałem i nie zatajałem - żeby nie było !!! i garażu nie ogrzewam

ponadto moja pow użytkowa jest nieco większa niż w projekcie (o kilka m2) bo mam znacznie większą łazienkę na poddaszu

pow użytkowa liczona jest bodajże pow. 1,5 stąd powierzchnia podłóg jest znacznie większa niż pow. użytkowa w domach z poddaszem użytkowym ...

aby było miarodajne i porównywalne chyba wszyscy powinnyśmy się przerzucić na kubaturę (m3)

No właśnie nie jest prawdą,że w Twoim przypadku pow.grzewcza to 175m2 a tylko 145m2 bo taką powierzchnie grzejesz i do takiej powierzchni trzeba by odnościć Twoje zużycie energii.

Czyli biorąc pod uwagę wyliczenia asolta 18kWh/m2/rok wychodzi,że przez sezon powinieneś zużyć 2610kWh,średnio ok.12kWh/dobę.

Jestem ciekawy posezonowego zużycia.

Jeśli chodzi o kubaturę to jest to dobre rozwiązanie bo wiadomo,że parterówka o pow.użytkowej 120m2 to nie jest to samo co poddasze o takiej samej powierzchni i rachunki będą wyższe w przypadku parterówki.

Przy takim odniesieniu dotychczasowe zużycie energii przez maluxa budzi respekt :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie jest prawdą,że w Twoim przypadku pow.grzewcza to 175m2 a tylko 145m2 bo taką powierzchnie grzejesz i do takiej powierzchni trzeba by odnościć Twoje zużycie energii.

 

i tak i nie! grzeje 173 m2 i czy Ci sie to podoba czy nie to tak jest ! podawanie 145 m2 tez nie jest prawdziwe bo co z powierzchnia poniżej 150 cm wysokości ? gdzie sa rozłożone kable ?? - dlatego jesli ktokolwiek chce porównywać moje wyniki ze swoimi powinien też wziąć pod uwagę kubaturę

wyliczenia są dla powierzchni podłóg robione a nie dla powierzchni użytkowej i cały sezon będzie pow 3200 kWh (1 sezon zakładam nawet pod 4000)

 

masz pytania o metodologię lub wątpliwości ? pytaj Asolt'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak i nie! grzeje 173 m2 i czy Ci sie to podoba czy nie to tak jest ! podawanie 145 m2 tez nie jest prawdziwe bo co z powierzchnia poniżej 150 cm wysokości ?

 

Masz ściankę kolankową? Co masz nad głową od momentu 150cm aż do poziomego sufitu? Powierzchnia użytkowa to dobry sposób podawania powierzchni domu i grzania. (czasami obarczona niewielkim błędem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko kubatura bylaby najlepszym sposobem porownywania domów; moj np. ma 450 m3 i cala ta objetosc jest grzana (po kalenice).

 

info dla bittera: dokopalem sie do archiwalnych danych i moj pierwszy sezon grzewczy zakonczylem srednia dobowa 42 kWh/doba, temp. parter 21* pietro 19*. Wszystko w taniej.... a zima to byla straszliwa ;)

 

za ostatni tydz. 26.11-02.12 srednia 19,14 kWh na dobe. hmmm.. cos malo poprzedni odczyt robilem w pon. po 15-tej, a ostatni przed chwila czyli 6 czy 7 podzielnik?

 

jak 6 to srednia wynosi 24 kWh/doba

Edytowane przez kurt76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Kubatura ogrzewana budynku VH: 419,8 m3

A no właśnie,grzejesz przestrzeń o pojemności 420m3,ja będę grzał tylko 118m2 pow.użytkowej ale pojemność tej powierzchni to 350m3.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17W/m po kilku min nie do utrzymania w ręce; nie wiem jaka temp. i do ilu by się rozgrzał bo wyłączyłem z obawy o przegrzanie.

 

a jak sterujesz kablami? grzejesz i sterownik wyłącza jak jest określona temp w pomieszczeniu czy dodatkowo kaganiec drugotaryfowy czy jeszcze do tego temp. płyty gdzies badasz?

 

btw. czy kabel grzejny moze sie przegrzac? w sumie to drut oporowy wiec nie powinien..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak sterujesz kablami? grzejesz i sterownik wyłącza jak jest określona temp w pomieszczeniu czy dodatkowo kaganiec drugotaryfowy czy jeszcze do tego temp. płyty gdzies badasz?

 

btw. czy kabel grzejny moze sie przegrzac? w sumie to drut oporowy wiec nie powinien..

Nie moze sie przegrzac, takie kable uklada sie rowniez w "powietrzu" pod podlogami na legarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...