Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

587kWh + 0,12mp drzewa;

Kubatura 418m3, 152m2

WM 110m3/h,

3 osoby (wg Arturo 2,69 osoby)

temp: 22,5 łazienka, reszta 21,5

(łacznie z pom. gospodarczym, gdzie straty z bojlera i pralka powoduja ze taka temp tam się utrzymuje), rozpalenie kominka powoduje wzrost temp w połowie domu do ok 23*C kilkugodzinny wzrost, czy to ma znaczenie? tak i nie, ale dla mnie to informacja pomijalna, żeby nie wpadac w paranoje.

 

wiecej informacji sprawi ze bedzie to nieczytelne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To często to pisze Arturo, a Arturo nie wróżka ale prawdę Ci powie;-)

 

Nie piałem bezpośrednio do Ciebie, ale u mnie w domu zawsze 1+dwójka dzieciaków.

Zawsze:)

Ja sporadycznie poza domem. Jak już (np.jutro) to ogrzewam się olejem napędowym (nawet nie opałowym) i mam szybę panoramiczną w globie. Jak zwróconą do świata to jeszcze nie wiem, gdzie miejsce parkingowe znajdę:)

Ale na poważnie, to kąpiel dzisiaj przed wyjazdem i jutro wieczorem po powrocie. To na całość też musi wpływać.

Ze zużyciem bliżej mi do jaśka (domy budowane kiedyś) niż do Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie z innej beczki..

prawie byłem zdecydowany na kable grzejne ale po otrzymaniu wyceny od wykonawcy płyty gdzie jest tez opcja ułożenia rurek w płycie zacząłem z powrotem taką opcje rozważać.. i pytanie jest takie - zrobiłbym bufor z 1000 litrów z 10cm izolacją, do środka grzałki ze dwie po 3kW i pewnie by w drugiej taryfie sie nagrzało.. do tego cwu byłoby załatwione bo przez zawór trójdrożny mieszający w instalacje by sie wpuściło..

waham sie jeszcze czy czasem sie nie dac kabli w wylewke ale jak płyta będzie z tolerancją +/- 1cm to tej wylewki grubo nie będzie i akumulację chyba szlag trafi bo będzie grzało w górę głównie.. wiem że było tego już pare stron ale w sumie jednoznacznej odpowiedzi nie ma.. moze ktoś coś poradzić? na jakiej głębokości w wylewce macie kable i ile betonu pod spodem leży.. bo jak płyte bez rurek zaleję to potem kable moge położyć ale co z akumulacyjnością i grzaniem w drugiej taryfie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
mam jeszcze pytanie z innej beczki..

prawie byłem zdecydowany na kable grzejne ale po otrzymaniu wyceny od wykonawcy płyty gdzie jest tez opcja ułożenia rurek w płycie zacząłem z powrotem taką opcje rozważać.. i pytanie jest takie - zrobiłbym bufor z 1000 litrów z 10cm izolacją, do środka grzałki ze dwie po 3kW i pewnie by w drugiej taryfie sie nagrzało.. do tego cwu byłoby załatwione bo przez zawór trójdrożny mieszający w instalacje by sie wpuściło..

A po co tak kombinować ? Przecież to wyjdzie drogo a bufor nie jest konieczny.Za 2,5tys.zł masz Kospela który Ci to wszystko obcyka,akumulacji ciepła w płycie będziesz miał pod dostatkiem.

Ja bym poszedł zdecydowanie w tą stronę :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co tak kombinować ? Przecież to wyjdzie drogo a bufor nie jest konieczny.Za 2,5tys.zł masz Kospela który Ci to wszystko obcyka,akumulacji ciepła w płycie będziesz miał pod dostatkiem.

Ja bym poszedł zdecydowanie w tą stronę :)

 

jakiegoś konkretnego kospela masz na myśli?

bo rozumiem że masz na mysli jakiś przepływowy piec kospela ktory w nocy naładuje płytę do wymaganej temperatury i tyle? a cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
jakiegoś konkretnego kospela masz na myśli?

bo rozumiem że masz na mysli jakiś przepływowy piec kospela ktory w nocy naładuje płytę do wymaganej temperatury i tyle? a cwu?

Np tego:

http://www.kospel.pl/pl/produkty/elektryczne-kotly-co/ekcomn.html

Piecyk ładuje płytę i połączony jest ze sterownikiem pokojowym.

Rozwiązanie takie sprawdza się u budowalnego_laika,który ma także podłogówkę zatopioną w płycie pod górnym zbrojeniem.

Bitter ma chyba identyczny piec.

Do cwu bojler z możliwością programowania.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko kubatura bylaby najlepszym sposobem porownywania domów; moj np. ma 450 m3 i cala ta objetosc jest grzana (po kalenice).

 

info dla bittera: dokopalem sie do archiwalnych danych i moj pierwszy sezon grzewczy zakonczylem srednia dobowa 42 kWh/doba, temp. parter 21* pietro 19*. Wszystko w taniej.... a zima to byla straszliwa ;)

 

za ostatni tydz. 26.11-02.12 srednia 19,14 kWh na dobe. hmmm.. cos malo poprzedni odczyt robilem w pon. po 15-tej, a ostatni przed chwila czyli 6 czy 7 podzielnik?

 

jak 6 to srednia wynosi 24 kWh/doba

 

Po ilu latach masz takie mniejsze zużycie? Jakie były średnie temperatury wtedy a teraz?

 

i koniecznie cisnienie tetnicze krwi, bo tym z nadcisnieniem zawsze jest goraco

No prawda prawda mnie zawsze gorąco, mojej ukochanej zimno, ja nadciśnieniowiec ona pod. Choć to moje ciśnienie w dużej mierze zależy od niej ;-)

 

Bo to idealna kubatura wg Majów, podobno tylko domy o takie przetrwaja apokalisę 21/12:-)

21 grudnia 2012 ma być koniec świata ale jak chcecie pożyć dłużej to zapraszam do Szczecina, jesteśmy kilka lat do tyłu.

Np tego:

http://www.kospel.pl/pl/produkty/elektryczne-kotly-co/ekcomn.html

Piecyk ładuje płytę i połączony jest ze sterownikiem pokojowym.

Rozwiązanie takie sprawdza się u budowalnego_laika,który ma także podłogówkę zatopioną w płycie pod górnym zbrojeniem.

Bitter ma chyba identyczny piec.

Do cwu bojler z możliwością programowania.

 

Ja mam MNz12 a do CWU osoby bojler LEMET Ecoway 120l. Zaje... bojlerek ma sterowanie które w taniej taryfie grzeje bojler do wyższej temperatury (standardowo 70 stopni) a w droższej utzymuje taką temperaturę aby w kranach nie zabrakło ciepłej - często w ogóle nie musi podgrzewać w drogie. Ma system rozpoznawania sposobu użytkowania wody i sam się programuje do niego ucząc się sposobu korzystania z wody przez domowników - normalnie 22 wiek! ;-)

 

 

 

A tak w ogóle to zmieniłem sposób grzania, ustawiam w nocy o 2 stopnie wyższą temperaturę niż chciałbym mieć a w końcowym cyklu na ostatnie 2 godziny o kolejne 2 stopnie. W sypialniach jeszcze cholera za zimno dziś było 19 stopni - dla mnie ok ale maleństwo miało zimne łapki po nocy. Wkurzony jestem, że nie dałem od razu wylewki samopoziomującej i na to podkład pod ogrzewanie podłogowe. Chyba zrobię za czas jakiś demolkę w sypialni i wywalę panele i to przerobię. W sumie dwa dni roboty i pozamiatane. Ale też zastanawiam się czy podniesienie temperatury tak aby przeszła przez ten mój cholerny podkład styropianowy nie załatwi sprawy ... tyle że w łazienkach gres i nawet przy zdławieniu przepływu będzie tam to ciepło chyba spierniczać. Do tego pompa w moim Kospelu chodzi cały czas - bez sensu. Nawet jak kocioł nie grzeje i nie umiem tego ustawić - muszę napisać do kospela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegoś wkładu kominkowego o jak najmniejszej mocy, możecie coś polecić. W domu ogrzewanie elektryczne i rekuperator. Czyli musi być szczelny z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Kominek tylko do klimatu i "ewentualnego" dogrzania. Pytałem na forum kominkowym, ale jakoś mała aktywność na tym temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkurzony jestem, że nie dałem od razu wylewki samopoziomującej i na to podkład pod ogrzewanie podłogowe. Chyba zrobię za czas jakiś demolkę w sypialni i wywalę panele i to przerobię. W sumie dwa dni roboty i pozamiatane. Ale też zastanawiam się czy podniesienie temperatury tak aby przeszła przez ten mój cholerny podkład styropianowy nie załatwi sprawy ... tyle że w łazienkach gres i nawet przy zdławieniu przepływu będzie tam to ciepło chyba spierniczać. Do tego pompa w moim Kospelu chodzi cały czas - bez sensu. Nawet jak kocioł nie grzeje i nie umiem tego ustawić - muszę napisać do kospela.

Nie znam się, ale ten podkład styropianowy może sporo przeszkadzać w oddawaniu ciepła.

 

Zerknij na str. 18 instrukcji - "Tryb pracy pompy c.o." - włącz tryb automatyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. W sypialniach jeszcze cholera za zimno dziś było 19 stopni - dla mnie ok ale maleństwo miało zimne łapki po nocy. Wkurzony jestem, że nie dałem od razu wylewki samopoziomującej i na to podkład pod ogrzewanie podłogowe. Chyba zrobię za czas jakiś demolkę w sypialni i wywalę panele i to przerobię. W sumie dwa dni roboty i pozamiatane. Ale też zastanawiam się czy podniesienie temperatury tak aby przeszła przez ten mój cholerny podkład styropianowy nie załatwi sprawy ... tyle że w łazienkach gres i nawet przy zdławieniu przepływu będzie tam to ciepło chyba spierniczać.

już ci pisałem wyreguluj na rotametrach ...

a pompka obiegowa ma chodzić tylko w tedy jak piec grzeje ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiu tu masz rację

wcale nie jestem pewien czy tak będzie kolorowo

druga opcja że jak policże po zimie wszystko to się okaże że sam prąd też byłby fajny

 

a ja wcale nie mówię że będzie coś źle ...

tylko na ogół to podniecamy sie jakimś tam niewielkim zużyciem na ogrzewanie, potem jak podliczymy cały rok z korzystania "skrzynki "przy płocie to moja buda zużyła na wszystko energii za pięć klocków a jakiś super hiper z PC za trzy ..., w dodatku mniejszy ze znacznie większymi zyskami słonecznymi i w lepszej strefie klimatycznej ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już ci pisałem wyreguluj na rotametrach ...

a pompka obiegowa ma chodzić tylko w tedy jak piec grzeje ...:yes:

 

Nie uwierzycie ale napisał do mnie gość z Kospela, że pompa w tym piecu wyłącza się tylko jeżeli zamontowany jest czujnik temperatury wewnętrznej. Wtedy jeżeli nastawiona temperatura jest niższa od tej jaką pokazuje czujnik to pompa się wyłącza. Jeżeli nie korzystamy z czujnika to pompa chodzi cały czas! Jakiś absurd. 80 Wat które napiernicza niepotrzebnie 12 godzin to kilowat zmarnowanej energii codziennie w drogiej taryfie czyli w miesiącu dwie dychy. Może i niedużo ale po cholerę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecyk ładuje płytę i połączony jest ze sterownikiem pokojowym.

Rozwiązanie takie sprawdza się u budowalnego_laika,który ma także podłogówkę zatopioną w płycie pod górnym zbrojeniem.

Uściślając - rurki są nad dolnym zbrojeniem.

Osobiście - to nie jest popularne rozwiązanie. Łatwiej zrobić tradycyjnie, w późniejszej wylewce.

 

Na konkurencyjnym forum pojawiła się taka wypowiedź fachowca jako jedna z możliwych przyczyn pęknięć działówek:

"Inna sprawa, że samo rozwiązanie nie jest najlepsze - wstawienie wodnego ogrzewania podłogowego w płytę fundamentową prowadzi do występowania miejscowych naprężeń termicznych, których nie można zniwelować poprzez dylatacje. Lepszym rozwiązaniem jest wykonanie izolowanej od gruntu płyty konstrukcyjnej i umieszczenie ogrzewania w jastrychu podłogowym na dodatkowej warstwie izolacji termicznej."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter, a jak Ty sterujesz kotłem skoro nie masz sterownika pokojowego?

Czytałeś to co Ci pisałem wcześniej? Jest tam:

"W czasie pracy automatycznej, pompa zatrzymuje się w następujących przypadkach:

a) gdy temperatura w pomieszczeniu, w którym zainstalowany jest czujnik temperatury pokojowej, wzrosła do zadanej wartości

b) gdy rozwarte są styki NA (pracuje urządzenie nadrzędne)

c) gdy temperatura zewnętrzna jest równa lub wyższa od maksymalnej temp. zewnętrznej ustawionej na stronie „Maksymalna Tz:”."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam 95 m2 i 255 kubatury

4 osoby

temp 23 stopnie w nocy nizsza

zuzycie z listopada - 19 kwH m/doba

 

dla Waszych porownan to powinien byc koniec - czyli ogolnie mowiac cholernie duzo mi wychodzi, ale

nie mam reku, nie mam kominka, nie dogrzewam niczym innym, mam najzwyklejsze okna, wiec koszty inwestycji byly sporo nizsze, czesto wietrze, obnizam temp na noc (steruje niby niesterowalna podlogowka) itd itd itd

 

czy naprawde da sie to porownywac?

ogolny poglad - prad wcale nie jest taki drogi i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam 95 m2 i 255 kubatury

4 osoby

temp 23 stopnie w nocy nizsza

zuzycie z listopada - 19 kwH m/doba

 

dla Waszych porownan to powinien byc koniec - czyli ogolnie mowiac cholernie duzo mi wychodzi, ale ...

czy dla Ciebie jest ok? Jeśli tak to cel został osiągnięty. Każdy ma jakiś cel i do niego powinien dążyć, a nie do tego jaki cel wyznaczają sobie inni.

Jest to mniej czy wiecej niż się spodziewałaś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...