Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie uwierzycie ale napisał do mnie gość z Kospela, że pompa w tym piecu wyłącza się tylko jeżeli zamontowany jest czujnik temperatury wewnętrznej. Wtedy jeżeli nastawiona temperatura jest niższa od tej jaką pokazuje czujnik to pompa się wyłącza. Jeżeli nie korzystamy z czujnika to pompa chodzi cały czas! Jakiś absurd. 80 Wat które napiernicza niepotrzebnie 12 godzin to kilowat zmarnowanej energii codziennie w drogiej taryfie czyli w miesiącu dwie dychy. Może i niedużo ale po cholerę?

 

Po pierwsze. 80W pompka obiegowa??? Dlaczego aż tyle? Ja mam dom większy a pompka 45W.

Po drugie. Masz zapewne sterowanie pogodowe więc tak to jest że ta pompka pracuje cały czas. Mam to samo w PC, ale zbytnio się tym nie martwię. Raz, że ta pompka też ogrzewa mi dom (fakt że z COP1), a dwa, to w dni słoneczne więcej ciepła jest oddawane do pomieszczeń zacienionych.

Na CO pompa pracuje u mnie około 1500h na sezon, a pozostała praca pompki kosztuje mnie około 60zł. Czyli mam dodatkowe ogrzewanie z COP1 za 60zł na sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

bitter, a jak Ty sterujesz kotłem skoro nie masz sterownika pokojowego?

Czytałeś to co Ci pisałem wcześniej? Jest tam:

"W czasie pracy automatycznej, pompa zatrzymuje się w następujących przypadkach:

a) gdy temperatura w pomieszczeniu, w którym zainstalowany jest czujnik temperatury pokojowej, wzrosła do zadanej wartości

b) gdy rozwarte są styki NA (pracuje urządzenie nadrzędne)

c) gdy temperatura zewnętrzna jest równa lub wyższa od maksymalnej temp. zewnętrznej ustawionej na stronie „Maksymalna Tz:”."

 

Kurdę jakoś chyba to pominąłem. Otóż steruję za pomocą czujnika zewnętrzengo i krzywej grzania. Sprawdza się znakomicie jeżeli chodzi o utrzymanie temperatury choć niestety walczę z zużyciem. Jasiek mówi, że mam zainstalować czujnik w najzimiejszym pokoju i sterować całą chatę względem tego pokoju a resztę zdławić na rotametrach. Ale nie mam na razie jak pociągnąć tego czujnika nie demolując sufitu i sprawa druga jak ma się do tego bezwładność podłogi. Przecież jak czujnik pokaże że jest git to podłoga przez swoją bezwładność będzie jeszcze się wygrzewać i przegrzeje pokój. Czyż nie?

 

 

A te warunki jak podałeś to masakra.

a.czujnik odłączyłem

b. nie mam żadnego innego sterownika pompy ale mogę podłączyć zegar jakiś z przekaźnikiem ale po co kombinować jak Kospel mógł przewidzieć takie rozwiązanie w piecu

c. to wystąpi tylko wtedy kiedy przyjdzie lato

 

Do dupy takie rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa to że jak nie raz było wałkowane każdy ma inny dom, nawet jak taki sam projekt i ocieplenie, to zawsze jest inny sposób uzytkowania, inne ukierunkowanie do stron świata lub strefa klimatyczna. Tu bardziej chodzi o to żeby ktos kto to czyta widział, że jak bedzie miał dom coś ala Arturo, to spodziewać może się takich rachunków, ale jak zrobi to smao tyle że z kablami to bedzie miał o tyle wieksze, a jak boi się kabli i chce mieć płyte z wodnym kospelem mimo że dom 3 litrowy to rachunki bedą takie. Dla mnie to ma charakter informacyjny, żeby można było z tych xx zmiennych zrobić cos co będzie odpowiadało akurat pod nasze potrzeby i oczekiwania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uściślając - rurki są nad dolnym zbrojeniem.

Osobiście - to nie jest popularne rozwiązanie. Łatwiej zrobić tradycyjnie, w późniejszej wylewce.

 

Na konkurencyjnym forum pojawiła się taka wypowiedź fachowca jako jedna z możliwych przyczyn pęknięć działówek:

"Inna sprawa, że samo rozwiązanie nie jest najlepsze - wstawienie wodnego ogrzewania podłogowego w płytę fundamentową prowadzi do występowania miejscowych naprężeń termicznych, których nie można zniwelować poprzez dylatacje. Lepszym rozwiązaniem jest wykonanie izolowanej od gruntu płyty konstrukcyjnej i umieszczenie ogrzewania w jastrychu podłogowym na dodatkowej warstwie izolacji termicznej."

ale to sprawia że z akumulacyjności płyty nici? mam od fachowca ofertę i tam jedną z opcji jest włoźenie rurek pod spód płyty.. co sądzicie o tym? oczywiście jakoś prądem grzane z pieca kospela albo niedużego bufora bo taki za 600zł zrobię..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegoś wkładu kominkowego o jak najmniejszej mocy, możecie coś polecić. W domu ogrzewanie elektryczne i rekuperator. Czyli musi być szczelny z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Kominek tylko do klimatu i "ewentualnego" dogrzania. Pytałem na forum kominkowym, ale jakoś mała aktywność na tym temacie.

 

ja oglądałem w Leroyu od tego producenta http://www.thorma.sk/sk/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dla Ciebie jest ok? Jeśli tak to cel został osiągnięty. Każdy ma jakiś cel i do niego powinien dążyć, a nie do tego jaki cel wyznaczają sobie inni.

Jest to mniej czy wiecej niż się spodziewałaś?

Dla mnie jest mega ok. W najpiekniejszych snach sobie lepiej wymarzyc nie mogłam ;) Za ogrzewanie domu płacę mniej niż w bloku za og mieszkania 50 metrów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam 95 m2 i 255 kubatury

4 osoby

temp 23 stopnie w nocy nizsza

zuzycie z listopada - 19 kwH m/doba

 

dla Waszych porownan to powinien byc koniec - czyli ogolnie mowiac cholernie duzo mi wychodzi, ale

nie mam reku, nie mam kominka, nie dogrzewam niczym innym, mam najzwyklejsze okna, wiec koszty inwestycji byly sporo nizsze, czesto wietrze, obnizam temp na noc (steruje niby niesterowalna podlogowka) itd itd itd

 

czy naprawde da sie to porownywac?

ogolny poglad - prad wcale nie jest taki drogi i tyle

 

tylko ogrzewanie czy całość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie mam na razie jak pociągnąć tego czujnika nie demolując sufitu i sprawa druga jak ma się do tego bezwładność podłogi. Przecież jak czujnik pokaże że jest git to podłoga przez swoją bezwładność będzie jeszcze się wygrzewać i przegrzeje pokój. Czyż nie?

 

 

a nie możesz na próbę na zwykłym kablu na przełaj po korytarzu...?

jak zadziała to serce cie nie zaboli żeby dziurę zrobić ...:p

 

co ty się teraz głowisz z tym przegrzewaniem podłogi...

jak dobrze wyregulujesz to będzie gites ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie możesz na próbę na zwykłym kablu na przełaj po korytarzu...?

jak zadziała to serce cie nie zaboli żeby dziurę zrobić ...:p

 

co ty się teraz głowisz z tym przegrzewaniem podłogi...

jak dobrze wyregulujesz to będzie gites ...;)

 

 

a jak co to przecież są też sterowniki bezprzewodowe do takiego Kospela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale krążąc coraz bardziej obniża swoją temperaturę, a w miejscach nasłonecznionych zapewne jest mniejszy odbiór ciepła. Dla mnie to logiczne, a dla ciebie nie?

Ale o jakich ilosciach ciepla Ty mowisz, uwazam ze to nie ma zadnego wplywu i nie przeniesie energii w skali dajacej sie zaobserwowac, a nawet nie wiem czy zmierzyc. Dla mnie to zaleta ktorej nie ma, bardziej wymysl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o jakich ilosciach ciepla Ty mowisz, uwazam ze to nie ma zadnego wplywu i nie przeniesie energii w skali dajacej sie zaobserwowac, a nawet nie wiem czy zmierzyc. Dla mnie to zaleta ktorej nie ma, bardziej wymysl

 

Na pewno coś to daje, a ile to nie mam bladego pojęcia. Rozmawialiśmy już kiedyś na ten temat, więc nie ma sensu do tego wracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ogrzewanie czy całość?

Tylko ogrzewanie - za listopad ok 580 kW + woda jakies 240

ale to tylko niecale 250 zl za wszystko - w mieszkaniu placilam 220 za samo ogrzewanie przez 12 miesiecy.

słabe te sny masz.

mi się śniło, że grzeję a jeszcze mi dopłacają za to :)

ale pozniej sie zbudziłam niestety

No widzisz, ja sie nie bude z mojego wiec moze slabszy ale realny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno coś to daje, a ile to nie mam bladego pojęcia. Rozmawialiśmy już kiedyś na ten temat, więc nie ma sensu do tego wracać.

 

Raczej, moze i cos daje. Moglbym sie z Toba zgodzic, ale wtedy obaj bylibysmy w blędzie:-)

 

Do cholery, dostajecie powiadomienia o odpowiedziach na posty po tej dzisiejszej przerwie? Ja dostałem tylko dwa.

 

Aktywacja czegos takiego to chyba oznaka choroby;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...