Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich. Jesteśmy w trakcie budowy i od jakiegoś czasu myślimy o ogrzewaniu prądem. Gazu w naszej wsi nie ma i nie wiadomo kiedy/czy w ogóle będzie będzie. Piece na groszki pellety i inne nie bardzo nam się uśmiechają. Dom ma 128m2 powierzchni użytkowej (dochodzi poddasze z możliwością adaptacji -co raczej szybko nie nastąpi - jeżeli w ogóle) kubatura 500m3. Fundamenty ocieplone aqua styro gr 10cm, podłoga będzie 10cm (ew 15cm), ściany pustak 25 pichler - ocieplenie 15cm styro grafitowy, strop wełna 30cm (dodatkowo ocieplimy też dach. Planujemy grzejniki akumulacyjne, w łazience drabinka (może podłogówka - tylko jaka - maty grzewcze ?) . Dodatkowo kominek z płaszczem wodnym

 

Im więcej czytam tym mniej wiem:) szczerze nie wiem jak się do tego wszystkiego zabrać. Jak ogrzewać wodę - podgrzewacze przepływowe (na pewno w kuchni, będzie zmywarka więc do przepłukania naczyń wystarczy), zasobnik na ciepłą wodę, elektryczny kocioł (na jakiej zasadzie on działa?).

Za dużo tego i za bardzo skomplikowane wszystko jak dla mnie żeby to ogarnąć :) Może coś doradzicie, pomożecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Może coś doradzicie, pomożecie ?

Przede wszystkim pomyśl o dodaniu izolacji na ściany,15cm,nawet grafitowego to dla prądu zdecydowanie za mało,strop podobnie,jeśli poddasze będzie nie użytkowe,dachu wg mnie nie ma sensu ocieplać,lepiej wpakować to na strop.

Kominek z płaszczem bym sobie odpuścił na korzyść DGP.

Jeśli zużycie cwu będziesz miała jak normalni ludzie a do tego prysznice to bojler 140l wystarczy,jeśli będzie ponad normatywne to pomyśl o powietrznej pompie ciepła do wszystkiego bo samej do cwu nie ma sensu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pro po kranu w kuchni. Podciągnąłem do niego cyrkulację i twierdzę, że to jest bez sensu. Jeżeli z cyrkulacji korzystam tylko rano i wieczorem (rano 20min, wieczorem 1-2h) a kranu w kuchni używam o różnych porach to i tak tej ciepłej wody nie mam zawsze od ręki. Po za tym, jeżeli jest w domu zmywarka, to ciepła woda jest bardzo rzadko potrzebna (przynajmniej u nas). Wniosek? Dzisiaj bym tej cyrkulacji nie zrobił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja niestety ten sezon zimowy będę musiał przyłączyć się do grzejących prądem mimo tego iż sprzedaję pompy ciepła :(

Kupiłem dom i wypadło mi sporo trupów z szafy.

Dom stał zeszłą zimę bez użytkowania a "wspaniały" hydraulik zostawił wodę w rurkach na zimę :(

Po zakupie domu próbowałem uruchomić podłogówkę i na dwóch z trzech kondygnacji 3/4 instalacji do wymiany :(

Ogólnie i tak mieliśmy wymieniać kafel ( żonie się nie podobają ) ale dochodzi mi wymiana podłogówki - niestety już nie w tym roku - brak czasu i funduszy ....

Więc na szybko próbowałem szukać jakiegoś rozwiązania - taniego w wykonaniu i szybkiego ( 1 dzień ).

Z tytułu że handluję produktami Atlantica - udałem się do mojego dostawcy i po doradzeniu wybrałem grzejniki z serii SOLIUS o różnej mocy - wyszło mi ich aż 16szt. ;)

 

http://www.atlantic-polska.pl/nasze_produkty/grzejniki_elektryczne/solius/

 

będę próbował sterować całością przy pomocy automatyki dedykowanej

 

http://www.atlantic-polska.pl/nasze_produkty/automatyka_sterujaca/chronopass/

 

Do wody chcę wykorzystać 300l zbiornik VINZENGO.

 

http://www.atlantic-polska.pl/nasze_produkty/ogrzewacze_wody/vizengo/

 

Całość oczywiście opomiaruję i będę wspierał kominkiem w niski parterze ( 102m2 - kominek + 6 grzejników - temp. od 15 - 49m2 do 21 pozostała powierzchnia )

Piece wolno stojącym na parterze i poddaszu ( 90 + 73 poddasze - 10 grzejników temp. 22 całość )

Mam dwie taryfy więc chcę sprawdzić grzanie w tańszej taryfie :)

Za rok po naprawie podłogówek podpinam pompę ciepła i do przodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba waść cierpi na za dużo pieniędzy:

1. na rok czy dwa lata - po co dość drogie soliusy? nie lepiej F 117? (f 17 nie polecam - elektromechaniczny termostat)

2. Co zrobisz za rok z zasobnikiem bez węzownicy? Nie lepiej kupić coś z grzałką i wężownicą a potem podpiąć PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałe w ramach tzw. ekspozycji :)

dodatkowo twierdzę że jeżeli nie będzie mnie to przerażało kosztowo to może przy tym zostanę..

poza tym zastanawiam się czy nie zacząć handlować ogrzewaniem elektrycznym i go montować:)

a myśląc o tym chcę to najpierw przetestować na swoim ciele..

dodatkowo na wiosnę rusza z budową mój ojciec parterowa 100m2 dobrze zaizolowana chałupka która będzie grzana elektrycznie tymi właśnie grzejnikami jeżeli mnie przerażą koszty eksploatacji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz ani jednym ani drugim :)

Chciałem napisać że mimo tego że handluję pompami ciepła nie uważam że prąd jest tak okropny :)

A nawet idąc dalej jeżeli koszty eksploatacji będą oscylował w granicach około 4000 rocznie za CO i CWU to nawet nie będzie mi się chciało modernizować starą instalację tylko zostawię grzejnik elektryczne a do 15cm grafitowego styro dorzucę 15 dodatkowego ( za zaoszczędzoną kasę na pompie ) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki klimatyzator, czy cięgle jest podłączony do sieci, jaką pow ogrzewasz, czy korzystasz z innych źródeł ciepła?

 

klimatyzator made in. Casto... z wyprzedaży za 590 zł. jednostka zewnetrzna umieszczona w garażu, gdzie znajduje się też wyrzutnia reku. steruje programatorem za 15 zł z Alle... pow. ogrzewana 71 m2. kable płycie fundamentowej w tym sezonie jeszcze nie odpalone. w zeszłym sezonie kablami zużyłem 1610 kWh, co na powierzchnię 71 m2 daje 22,68 kWh/m2 rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...